Najlepsza lokata daje 8,25 proc. zysku rocznie
REKLAMA
REKLAMA
Czy warto dzisiaj zamrażać pieniądze w banku na dwa lub trzy lata? Opłacalność takiej inwestycji zależeć będzie od sytuacji na rynku finansowym, a dokładnie od poziomu stóp procentowych. Banki ustalają bowiem wysokość oprocentowania lokat w oparciu o rynkowe stopy procentowe WIBOR, które obowiązują na rynku międzybankowym. Niemały wpływ na nasze potencjalne zyski będzie miał też wybór rodzaju oprocentowania: stałego lub zmiennego.
REKLAMA
Wybierając oprocentowanie stałe, bank gwarantuje nam odsetki danej wysokości bez względu na sytuację rynkową. Jeżeli stopy procentowe spadają lub rynek spodziewa się takiego trendu, lokata ze stałym oprocentowaniem będzie bardziej atrakcyjna, ponieważ bank nie może zmienić warunków, gdy umowa została zawarta wcześniej. Gdy stopy procentowe rosną, lokata o stałym oprocentowaniu jest mniej korzystna. Lepsze warunki, czyli wyższe oprocentowanie, bank zaproponuje bowiem tylko nowym klientom.
Lokatę z oprocentowaniem zmiennym warto zakładać, kiedy spodziewamy się wzrostu stóp procentowych. Wtedy mamy szanse na to, że warunki lokaty poprawią się w trakcie jej trwania. Jeżeli założyliśmy taką lokatę w trendzie spadających stóp procentowych, trzeba liczyć się z obniżeniem oprocentowania przez banki.
Zdaniem wielu ekonomistów w tym roku Rada Polityki Pieniężnej zafunduje nam jedną, maksymalnie dwie podwyżki stóp procentowych. Od kolejnych podwyżek powstrzyma Radę spowolnienie gospodarcze, a więc i stopniowy spadek inflacji. W połowie przyszłego roku RPP mogłaby rozpocząć cykl obniżek stóp. Jeśli taki scenariusz się sprawdzi, osoby, które dzisiaj postawią na lokatę długoterminową, na pewno nie będą żałowały. Tym bardziej że ostatni cykl podwyżek stóp wywindował oprocentowanie lokat na atrakcyjne poziomy.
Trzeba pamiętać, że decydując się na lokatę, pieniądze zamrażamy na dwa lub trzy lata. Zerwanie lokaty przed terminem skutkować będzie utratą odsetek albo przynajmniej części zysków.
Lokaty o stałym oprocentowaniu
MACIEJ BEDNAREK
redaktor naczelny portalu Comperia.pl
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.