REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nawet 6 proc. prowizji zapłacimy przy wypłacie pieniędzy za granicą

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Roman Grzyb

REKLAMA

Co roku ok. 16 milionów Polaków decyduje się na krótszy lub dłuższy wypoczynek za granicą. Zdecydowana większość turystów korzysta podczas tych wyjazdów z kart płatniczych i kredytowych. Jest to wygodne i bezpieczne rozwiązanie, choć nie zawsze tanie.

 

Co zatem zabrać ze sobą wyjeżdżając na zagraniczne wakacje - pieniądze czy gotówkę?

I pieniądze, i gotówkę. Także za granicą nie we wszystkich punktach honorowane są płatności kartą płatniczą lub kredytową. Często bilety komunikacji miejskiej można kupić tylko w automatach, które przyjmują gotówkę. Warto więc zabrać ze sobą pieniądze (mimo że cały pobyt mamy już opłacony). Na pewno za granicę dobrze jest też zabrać kartę debetową (połączoną z naszym krajowym rachunkiem bankowym). Najczęściej jest to Visa Electron lub Maestro.

- Jeszcze przed wyjazdem radzę sprawdzić w banku, czy nasza karta debetowa będzie obsługiwana za granicą - mówi Remigiusz Kaszubski ze Związku Banków Polskich. - Tylko nieliczne banki wydają jeszcze tylko krajowe karty, ale lepiej się upewnić.

Dobrze jest również sprawdzić, jaką prowizję zapłacimy przy wypłacie pieniędzy. Dobrze wcześniej wiedzieć, czy lepiej wypłacać jednorazowo dużą sumę, czy też równie dobrze można z bankomatu wyciągać mniejsze kwoty. Wypłata pieniędzy z bankomatu przy pomocy karty kredytowej jest dużo droższa. Musimy zapłacić wysoką prowizję i od razy będą naliczane odsetki od wypłaconej sumy. Kartą kredytową płacimy za to w sklepach i restauracjach. Jest to rozwiązanie tańsze niż kupno waluty w kantorze i płacenie gotówką (przede wszystkim znacznie bezpieczniejsze).

Sprawdźmy sposób rozliczania

Jeszcze niedawno zasada była prosta: jedziesz do strefy dolarowej - zabierz ze sobą kartę Visa. Jedziesz do strefy euro - lepiej mieć Master Card. Zależnie od sposobu rozliczania transakcji zagranicznych, operacja może być mniej lub bardziej kosztowna. Teraz warto przed wyjazdem sprawdzić, w jakiej walucie rozliczana jest nasza karta kredytowa. W tej chwili nie ma już żadnej reguły i np. MC może być rozliczany zarówno w euro jak i w dolarach. Koniecznie trzeba to sprawdzić w banku, który wydał nam kartę. Najpierw zawsze następuje przeliczanie z waluty transakcji na walutę rozliczeniową po kursie konkretnej organizacji płatniczej. Najlepiej gdy jest to ta sama waluta, bo wówczas odpada nam koszt przeliczenia. Dopiero później następuje przeliczenie na złotówki. I właśnie te przeliczenia są bardzo kosztowne i klienci często się na nie skarżą.

- Słusznie się skarżą, bo są one rzeczywiście wysokie, ale narzucają je międzynarodowe systemy płatnicze - przyznaje Remigiusz Kaszubski.

- Wypłata gotówki za granicą może kosztować nawet 6 proc. całej sumy - wylicza Paweł Majtkowski z Expandera. W praktyce o wysokości rachunków płaconych za granicą przy pomocy karty kredytowej, dowiadujemy się dopiero po powrocie do kraju. Często spotyka nas nieprzyjemna niespodzianka...

Można temu zaradzić. Wyjściem jest posługiwanie się kartą walutową. Są takie w ofercie kilku banków, ale jest to raczej propozycja adresowana do osób, które częściej wyjeżdżają za granicę. Jest to karta połączona z kontem walutowym. Musimy jednak pilnować, by na koncie były pieniądze i za konto musimy płacić (zwykle ok. 10 złotych miesięcznie).

Kosztowna wypłata z bankomatu

Jeśli korzystamy za granicą z bankomatów innych banków, to podobnie jak w kraju - trzeba za to zapłacić. Nasz bank pobiera prowizję, ale musi się nią podzielić z właścicielem bankomatu. Najczęściej prowizja określana jest procentowo (z tym, że mamy też kwotę minimalną, którą trzeba zapłacić nawet przy niewielkich transakcjach). Minimalna kwota wynosi to 4-10 złotych od transakcji (zależy od banku i bankomatu, z jakiego korzystaliśmy). Niektóre banki oferują możliwość korzystania z zagranicznych bankomatów za darmo. Najczęściej dotyczy to jedynie sieci, których właścicielem jest także udziałowiec polskiego banku (prowizji nie płacimy jednak dopiero przy wypłacie większej kwoty).

Wyjeżdżając za granicę najlepiej mieć ze sobą karty konkurujących organizacji płatniczych. Problemy techniczne zawsze mogą się zdarzyć i dobrze posiadać karty obsługiwane przez Visę i MaserCard. To zdecydowanie poprawia nasze bezpieczeństwo finansowe podczas wakacyjnych wojaży.

Warto również wiedzieć, że gdy zgubimy kartę lub zostanie nam ona skradziona, jest możliwość wydania za granicą (w dowolnym banku, który obsługuje konkretny system płatniczy) dodatkowej karty w trybie ekspresowym. Jest to kosztowne, ale może nas uchronić od wielu problemów. Tu także warto przed wyjazdem na wakacje sprawdzić w naszym banku, ile będziemy musieli zapłacić za wydanie takiej dodatkowej karty.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Koszt wypłaty pieniędzy z bankomatu za granicą


ROMAN GRZYB

roman.grzyb@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dla jednych to prosty QUIZ, a dla innych trudny test. Czy pamiętasz bohaterów lektur szkolnych?
Lata szkolne... tyle lektur trzeba było przeczytać! Jedni pochłaniali książki z pasją, a dla drugich była to prawdziwa mordęga. A kim Ty byłeś? Czy pamiętasz bohaterów lektur szkolnych?
Sprzedałeś nieruchomość nabytą w drodze spadku? Urząd Skarbowy może upomnieć się o ponad 92 tysięcy złotych, nawet jeśli zostałeś zwolniony z podatku od spadków i darowizn. Możesz temu zapobiec, ale pozostało już niewiele czasu

Każdy kto w 2024 roku dokonał odpłatnego zbycia nieruchomości przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego w którym nabył nieruchomość (dotyczy to także przypadków nabycia nieruchomości w drodze spadku) – podlega z tego tytułu opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Do 30 kwietnia należy złożyć PIT-39. Istnieją jednak przesłanki pozwalające uniknąć zapłaty podatku.

MRPiPS: 5070 zł dla każdego od 1 stycznia 2026 r., ale jest „haczyk” – bo nie dla tych co otrzymują premie i nagrody oraz inne dodatki do wynagrodzenia

Czeka nas rewolucja w zakresie płacy minimalnej – w rządzie trwają obecnie prace nad całkowitą zmianą ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Ostateczna wersja projektu zakłada, że pensja minimalna ma opiewać na 55% wysokości przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, co – zgodnie z aktualnymi prognozami – dałoby pensję minimalną na poziomie 5070 zł brutto. Jak się okazuje – nie wszyscy będą mogli jednak liczyć na podwyżkę od 1 stycznia 2026 r., bo MRPiPS wycofało się z pomysłu zrównania płacy minimalnej z wynagrodzeniem zasadniczym.

Pracę dają od ręki. Płacą nawet... 19 tysięcy miesięcznie! Nie trzeba mieć matury ani studiów

Kalendarz ma wypełniony na kilka miesięcy do przodu, ludzie ustawiają się do niego w kolejce. Tak się dobrze kręci biznes właścicielowi stolarskiej firmy, który z wykształcenia jest… historykiem. Dziesięć lat temu schował do kieszeni uniwersytecki dyplom i został fachowcem na wagę złota. Ma zawód, który jest na rynkowym topie. Na tej liście są też cieśle, ślusarze, stolarze, elektrycy, murarze czy brukarze.

REKLAMA

WZON: Tylko 43 punkty po 25 latach na wózku. Tylko 61 punktów dla niewidomej. W ZUS bez świadczeń także stopień znaczny niepełnosprawności

Otrzymaliśmy kilka listów od osób niepełnosprawnych (orzeczenia stałe, stopień znaczny niepełnosprawności), które zostały przez WZON wykluczone ze świadczenia wspierającego. W artykule ich opinie:

Arcytrudny test ze zwyczajów wielkanocnych – czy dasz radę? 5/8 to już sukces!!!
Wielkanoc to szczególny okres w roku. We współczesnych czasach zapominamy jednak o pewnych tradycjach i zwyczajach świątecznych, które kultywowali nasi przodkowie. Poniżej arcytrudny test ze zwyczajów wielkanocnych – czy dasz radę? 5/8 to już sukces!
Odprawy pracownicze w 2025 r.

Odprawy pracownicze w 2025 r. są bardzo różnorodne. Kwoty i zasady wypłaty świadczeń finansowych różnią się oczywiście od sytuacji, w jakiej znajdzie się pracownik, ale też od zawodu jaki wykonuje. Poniżej opis kilku przykładowych odpraw, jakie może uzyskać pracownik.

Rząd kręci bat na właścicieli domów. Będzie limit osób, a nawet metrów dla rodziny? Szykują się wielkie zmiany w przepisach

Hałas, bójki, parkujące, gdzie się da samochody, śmieci i bezsilność sąsiadów – tak można streścić skargi, które leją się lawiną do posłów oraz resortu rozwoju i technologii od tych, którzy stali się ofiarą nowej, polskiej plagi. Domy jednorodzinne zamieniane są w hotele robotnicze. Rząd chce z tym walczyć i kręci bat na ten „biznes”. Szykuje się rewolucja w przepisach?

REKLAMA

Rząd kręci bat na właścicieli domów. Będzie limit osób, a nawet metrów dla rodziny? Szykują się wielkie zmiany w przepisach

Hałas, bójki, parkujące, gdzie się da samochody, śmieci i bezsilność sąsiadów – tak można streścić skargi, które leją się lawiną do posłów oraz resortu rozwoju i technologii od tych, którzy stali się ofiarą nowej, polskiej plagi. Domy jednorodzinne zamieniane są w hotele robotnicze. Rząd chce z tym walczyć i kręci bat na ten „biznes”. Szykuje się rewolucja w przepisach?

Dezinformacja bronią XXI wieku. 6 wskazówek jak się przed nią chronić i nie rozpowszechniać „fake newsów”

Manipulowanie informacjami i ingerencja zagraniczna są poważnym zagrożeniem dla społeczeństwa. Fake newsy mogą podważać wiarygodność instytucji i procesów demokratycznych, uniemożliwiając ludziom podejmowanie świadomych decyzji lub zniechęcając ich do głosowania. Komisja Europejska w swoim wzmocnionym komunikacie przedstawia sześć wskazówek, jak wykryć i przeciwdziałać manipulacji informacjami.

REKLAMA