Polacy nie boją się pożyczać we frankach

Maciej Bednarek
rozwiń więcej
Wysoka inflacja, podwyżki stóp procentowych, a w efekcie coraz wyższe raty kredytowe nie zachęcają Polaków do zapożyczania się w rodzimej walucie. Nadal popularnością cieszą się kredyty we frankach szwajcarskich.

Najtańszych kredytów hipotecznych w złotych nie udziela już ING Bank Śląski. 1 lipca był ostatnim dniem obowiązywania atrakcyjnej promocji. Bank oferował kredyty z marżą 0,5 pkt proc. (niezależnie od kwoty kredytu czy wysokości wkładu własnego). Z końcem czerwca skończyła się też promocja w Kredyt Banku, którego klienci mogli liczyć na zerową prowizję za przyznanie kredytu. Z kolei Bank BGŻ w połowie czerwca, po raz drugi w tym roku, obniżył marże kredytów w złotych i frankach szwajcarskich, co było reakcją na zaostrzającą się konkurencję cenową, spadek dynamiki udzielanych kredytów i stabilizację cen na rynku nieruchomości.

Koniec promocji i cięcia marż spowodowały wyraźne przetasowania w rankingu kredytów hipotecznych porównywarki finansowej Comperia.pl. Najtańszy kredyt w złotych oferuje dzisiaj Dom Bank, co jest efektem odważnej, kwietniowej decyzji. Bank zdecydował o radykalnej obniżce marż kredytowych. Skala cięć sięgała prawie 5 pkt proc. Oferta, która należała do najdroższych, aktualnie jest najtańszą na rynku.

Popularne franki

Wysoka inflacja, seria podwyżek stóp procentowych, wzrost rynkowej stopy WIBOR, a w efekcie coraz wyższe raty kredytowe nie zachęcają Polaków do zapożyczania się w rodzimej walucie. Nadal dużą popularnością cieszą się kredyty we frankach szwajcarskich. Polacy wydają się nie zrażać ryzykiem stóp procentowych i kursowym. Co ciekawe, Szwajcaria boryka się z podobnymi problemami co Polska. Spowolnienie gospodarcze, rekordowy wzrost cen, nienotowany w tym kraju od 15 lat, może skłonić tamtejszy bank centralny do podwyżki stóp procentowych. Taka decyzja uderzyłaby po kieszeni wszystkich spłacających kredyty w tej walucie. Na szwajcarskie problemy rynek na razie reaguje spokojnie - rynkowa stopa LIBOR, w oparciu o którą konstruowane jest oprocentowanie kredytów we frankach, nawet spadła. W kategorii kredytów we frankach szwajcarskich (300 tys. zł, 30 lat) wygrywają ex aequo ING Bank Śląski i Deutsche Bank PBC z RRSO 4,09 proc. Tuż za nimi uplasował się mBank (RRSO 4,3 proc.).

Egzotyczny kredyt

Nowością na rynku kredytów hipotecznych jest kredyt w japońskich jenach. W czerwcu zaoferował go Metrobank, hipoteczne ramię Noble Banku. Oferta skierowana jest do wybranych klientów. O kredyt można wnioskować, jeżeli chcemy pożyczyć co najmniej 500 tys. zł.

Zamiast jenów możemy wybrać ofertę kredytów w euro albo dolarach, zwłaszcza że kredyty w amerykańskiej walucie atrakcyjnością dorównują finansowaniu we frankach. Najniższa rzeczywista stopa kredytu dolarowego (oferta MultiBanku) wynosi 4,34 proc. Do takich kredytów trzeba jednak podchodzić ostrożnie. Amerykańska gospodarka jest dzisiaj nieprzewidywalna i zapożyczanie się w dolarach jest niezwykle ryzykowną decyzją.

Metodologia

Ranking kredytów hipotecznych oparty jest na kryterium rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (RRSO). Uwzględnia ona koszty przyznania kredytu (prowizję za udzielnie, ubezpieczenie niskiego wkładu własnego, wycenę nieruchomości) oraz koszty bieżącej obsługi kredytu: odsetki, ubezpieczenie pomostowe (płacone od momentu uruchomienia kredytu do prawomocnego wpisu hipoteki do księgi wieczystej), polisę na życie stanowiącą dodatkowe zabezpieczenie kredytu, a w przypadku kredytów walutowych również spread.

MACIEJ BEDNAREK

redaktor naczelny portalu Comperia.pl

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...