REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypoczynek krajowy nadal tańszy o ponad 25 proc.

Roman Grzyb

REKLAMA

Na wypoczynek w kraju wydamy dziennie średnio 80 złotych. Podczas zagranicznych wyjazdów przeciętny Polak wydaje dziennie ponad 30 złotych więcej.
Tylko ok. 47 proc. Polaków wyjedzie w tym roku na wakacje. Co trzeci turysta zdecydował się na wypoczynek za granicą - w sumie ponad 8 mln osób. Dzięki umacnianiu się złotego zagraniczne wyjazdy w tym roku nie zdrożały. Za granica wydajemy więcej dolarów lub euro, ale wydatki mierzone naszą walutą wcale się nie zwiększą. Od ubiegłego roku dolar staniał o ponad 60 groszy, a euro o prawie 50 groszy. Zagraniczne wyjazdy są więc tańsze i mimo wzrostu cen żywności i paliw stać nas na więcej, gdy odpoczywamy za granicą.

- W tym samym czasie koszt odpoczynku w kraju wzrósł o co najmniej 10 proc. - mówi Krzysztof Łopaciński, prezes Instytutu Turystyki. Nadal jednak wypoczynek krajowy jest tańszy o 1/4.

- Przeciętny turysta wyda w Polsce 80 złotych dziennie, a za granicą ponad 110 złotych - szacuje prezes Łopaciński.

Te szacunki nie obejmują kosztów transportu, a te w wypadku wyjazdów zagranicznych są wyraźnie wyższe.

REKLAMA

Tradycyjnie najczęściej za granicą odpoczywamy nad Morzem Śródziemnym. Jeśli już decydujemy się na taki wyjazd, to zwykle trwa on dwa tygodnie. Coraz częściej środkiem transportu jest samolot. Mimo że ceny paliw biją rekordy, to przelot tanimi liniami nadal nie jest bardzo drogi, a do tego oszczędzamy czas. Za to coraz rzadziej do Grecji, Bułgarii czy Chorwacji podróżujemy samochodem lub pociągiem.

Z danych firmy Fru.pl wynika, że lecąc na południe Europy, na bilet lotniczy wydajemy średnio 924 złote. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli chcemy w kraju odpoczywać w hotelu o porównywalnej klasie z tym na południu Europy, to zwykle koszt takiego wypoczynku w kraju nie jest już niższy. Za granicą wydajemy jednak więcej. Polacy nadrabiają zaległości i jeśli już stać ich na zagraniczny wyjazd, to starają się z niego wyciągnąć maksimum korzyści. Bardzo często korzystamy więc z dodatkowych wycieczek na safari lub do miejsc historycznych. To oczywiście podnosi koszty zagranicznych wyjazdów, ale nie świadczy o tym, że wypoczynek za granicą jest droższy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z szacunków Polskiej Organizacji Turystycznej wynika, że wydatki Polaków na zagraniczny wypoczynek zwiększają się rocznie o 10 proc.

Gdzie odpoczywają Polacy i za ile?

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Roman Grzyb

roman.grzyb@infor.pl

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Można dostać nawet kilkaset złotych więcej do tegorocznej emerytury. Wystarczy zrobić tę jedną rzecz

Jak kania dżdżu wypatrują seniorzy tegorocznej trzynastki i czternastki, które zasilą ich chude zazwyczaj portfele. Te dwie ekstraemerytury mogą być wyższe. Wystarczy tylko złożyć odpowiedni wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

Czy 02.02.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Mamy dziś pierwszą niedzielę lutego. Poprzednia była niedzielą handlową, a jak jest dziś - czy to niedziela handlowa, z możliwością zrobienia zakupów w Lidlu, Biedronce i innych dużych sklepach sieciowych? Czy warto udać się do galerii handlowej na zakupy bo nie obowiązuje dziś zakaz handlu. Takie pytania wciąż są aktualne w większość niedziel w roku. Jak jest dziś, 2 lutego 2025 roku.

Skarbówka bierze to teraz pod lupę. Ruszyły gigantyczne kontrole i kary. Nikt się od tego nie wywinie!

Nikt się nie ukryje, nikt się nie wywinie. Skarbówka prześwietla właścicieli lokali i mieszkań oferowanych na popularnych portalach, takich jak Booking.com oraz Airbnb. Jak się okazuje, nie wszyscy, którzy zarabiają na krótkoterminowym najmie chcą się dzielić zyskiem z fiskusem. Na baczność muszą się mieć także handlujący w internecie. Ich też skarbówka bierze pod lupę.  

Kobiety mogą kończyć pracę godzinę wcześniej lub zaczynać godzinę później. Wystarczy złożenie pracodawcy oświadczenia [WZÓR]. Za odmowę – nawet 30 tys. zł grzywny dla pracodawcy

Kobiety karmiące swoje dziecko piersią – mają prawo do dwóch dodatkowych 30-minutowych (lub odpowiednio - 45-minutowych) przerw w pracy. Na wniosek pracownicy – przerwy te mogą być wykorzystywane łącznie, co w praktyce oznacza, że kobieta może kończyć pracę godzinę (lub odpowiednio – półtorej godziny) wcześniej lub zaczynać ją godzinę (lub odpowiednio – półtorej godziny) później. Pracodawca nie ma przy tym prawa wymagać od pracownicy przedstawienia zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego fakt karmienia piersią, a za odmowę udzielania jej ww. przerw – grozi mu nawet 30 tys. zł grzywny.

REKLAMA

KE: prawo nie pozwala na zwolnienie Polski z wdrażania paktu migracyjnego UE. Duża liczba uchodźców z Ukrainy może zmniejszyć składki solidarnościowe

Po przyjęciu w maju 2024 r. przepisów składających się na pakt o migracji i azylu premier Polski Donald Tusk i Komisarz Unii Europejskiej do Spraw Wewnętrznych Ylva Johansson zapowiedzieli, że biorąc pod uwagę, że Polska przyjęła miliony Ukraińców w związku z wojną na Ukrainie, będzie zwolniona częściowo lub całkowicie z udziału w pakcie. W dniu 17 stycznia 2025 r. komisarz Magnusa Brunnera w imieniu Komisji Europejskiej odpowiedział polskiemu europosłowi, że zgodnie z prawem UE nie ma prawnych możliwości zwolnienia Polski z wdrażania jakichkolwiek części paktu. Jednak wskazał też, że jednym z czynników decydujących o tym, czy państwo członkowskie znajduje się pod presją migracyjną, czy też zmaga się z trudną sytuacją migracyjną, jest liczba osób korzystających z tymczasowej ochrony w danym państwie członkowskim. Pozwala to na całkowite lub częściowe zmniejszenie składek solidarnościowych.

Czym jest pakt migracyjny UE? Jakie nowe przepisy uchwalono i od kiedy będą stosowane? Na czym polega obowiązkowy mechanizm solidarności?

Pakt o migracji i azylu to nowe przepisy unijne dotyczące migracji i ustanawiające wspólny system azylowy na szczeblu Unii Europejskiej. Przepisy te zostały uchwalone w maju 2024 r., będą stosowane od czerwca i lipca 2026 r. i znajdują się w poniżej wskazanych i omówionych unijnych aktach prawnych.

100% płatny urlop na głosowanie w wyborach i 250+ dla każdego za udział w wyborach. Czy będzie w 2025 r. i czy dzięki temu mogłaby być większa frekwencja?

Wybory to ważny moment w życiu każdego społeczeństwa. W Polsce jednak wciąż mogłaby być większa frekwencja. Rozwiązaniem tego problemu jest pomysł urlopu na głosowanie w wyborach. Taki urlop miałby być 100% płatny. Inny pomysł na zwiększenie frekwencji to 250+ dla każdego, za udział w wyborach.

Drzemka w pracy. Jakie konsekwencje w 2025 r.?

Drzemka w pracy. Czy grożą za to jakieś konsekwencje prawne? Ciekawe przykłady i orzeczenia Sądu Najwyższego.

REKLAMA

Niezdolny do służby ale zdolny do pracy (funkcjonariusz z III grupą inwalidzką). Czy może skorzystać z podatkowej ulgi rehabilitacyjnej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Koniec ferii. Uczniowie wracają do szkół. Kiedy następna przerwa w nauce?

Kończy się pierwsza tura ferii i od 3 lutego część uczniów wraca do szkół. Pozostali uczniowie z niecierpliwością czekają na czas wolny od nauki. Szczęśliwcy zaczynają ferie już 2 lutego. Po feriach młodzież najbliższą przerwę w nauce będzie miała dopiero w kwietniu.

REKLAMA