REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile kosztuje budowa domu

Roman Grzyb
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W ciągu pięciu ostatnich miesięcy koszt budowy 150-metrowego domu zmniejszył się o 4 proc. Spadły koszty robocizny i niektórych materiałów budowlanych. Ile obecnie kosztuje budowa domu?

 

 

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Koszt budowy domu jednorodzinnego ok. 150 mkw.


W przeciwieństwie do ubiegłego roku wiosna nie spowodowała boomu w budownictwie mieszkaniowym. Materiały budowlane generalnie nie zdrożały i w składach od ręki dostępny jest cały asortyment potrzebnych produktów. Dodatkowo przestały rosnąć płace w budownictwie. Co prawda w I kwartale tego roku zarobki w sektorze wzrosły średnio do 900 euro, ale w ostatnim czasie tendencja się odmieniła. Zaskakująco duże nadal są różnice w zarobkach budowlańców nie tylko między poszczególnymi regionami naszego kraju, ale też między poszczególnymi firmami na danym terenie. Do tej pory płace w budownictwie rosły najszybciej w całej gospodarce.

Zmiana sytuacji jest efektem spadku cen mieszkań na rynku wtórnym i ograniczeniem inwestycji przez wielu deweloperów.

Łatwiej o ekipę budowlaną

Na rynku pojawiło się zjawisko od dawna niewidziane - ekipy budowlane, które poszukują pracy. Duże firmy budowlane wciąż mają nadzieje, że jesienią rozpoczną się poważne prace przy budowie autostrad, więc zapotrzebowanie na pracowników niebawem pewnie wzrośnie.

- W ubiegłym roku pojawiło się wiele nowych ekip budowlanych, które powstały właśnie po to, by obsługiwać ten niebywały boom w budownictwie - mówi Grzegorz Marciniak z firmy Bud-Ma.

Teraz te osoby, czasem o niskich kwalifikacjach, mają problemy ze znalezieniem pracy. Na razie wiadomo, że liczba pracowników w budownictwie od stycznia ubiegłego roku do marca tego roku zwiększyła się o 46 tys. Z powodu niedawnego wzrostu płac praca w budownictwie zaczęła być atrakcyjna dla wielu osób.

- Obecne zarobki nie zachęcają jeszcze pracujących za granicą do powrotu do kraju, ale na pewno są już na tyle wysokie, że zniechęcają do nowych wyjazdów - mówi Zbigniew Bachman z Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Budownictwa. Osoby budujące dom są więc obecnie w dość komfortowej sytuacji, bo mogą wybierać wśród wielu ofert, a dodatkowo mają możliwość negocjowania niższych stawek.

- Pozornie trzymają ceny, ale podczas negocjacji można teraz uzyskać spory rabat - mówi Grzegorz Marciniak.

Jak zwykle na brak pracy i niskie zarobki nie narzekają ekipy, które bardzo dobrze wykonują swoją pracę i inwestor najczęściej poleca ich swoim znajomym.

Co drożeje, co tanieje

Patrząc na koszty wszystkich materiałów budowlanych, można powiedzieć, że ceny w ostatnim półroczu są stabilne. W ciągu roku największy spadek cen dotyczy ceramiki budowlanej. Od początku roku porotherm staniał o 15 proc., a w porównaniu z ubiegłorocznym szczytem cenowym jest on tańszy nawet o połowę. Nieco tańsze są też drewno, drzwi i glazura. Za to wyraźnie więcej zapłacimy za materiały ociepleniowe (styropian, siatkę i kleje), kruszywo, stal i większość produktów, które zawierają duże ilości cementu.

- W tym roku spodziewam się stabilizacji cen materiałów budowlanych, a podwyżki będą najwcześniej za rok - prognozuje Grzegorz Marciniak.

Tymczasem według ekspertów ceny producentów materiałów budowlanych cały czas rosną, bo rosną koszty energii i płace. Jeśli w składach budowlanych nie widać najczęściej tych podwyżek, to dlatego, że sprzedawcy zdecydowali się po cichu obniżyć swoje marże, by pobudzić rynek i odzyskać pieniądze zainwestowane w kupno materiałów budowlanych. Już nawet po wyglądzie składów budowlanych można sądzić, że są w tej chwili problemy ze sprzedażą materiałów do budowy domu.

Taniej niż mieszkanie

Za budowę metra kwadratowego powierzchni domu w stanie deweloperskim zapłacimy ok. 2,4 tys. zł. Nawet biorąc pod uwagę koszt zakupu działki, to cena domu jest znacznie niższa niż kupno mieszkania na rynku wtórnym lub od dewelopera.

Za cenę wydaną na kupno 70-metrowego mieszkania w dużym mieście jesteśmy w stanie stać się właścicielem dwa razy większego domu z niewielką działką. W mniejszych miejscowościach, te proporcje są nieco inne - koszt budowy domu jest porównywalny, ale mieszkanie w bloku można kupić znacznie taniej.

JAK TWORZYMY KOSZTORYS

Po raz kolejny na łamach GP przedstawiamy kosztorys budowy domu o powierzchni około 150 mkw. Wzięliśmy pod uwagę koszty materiałów potrzebnych do budowy domu w stanie deweloperskim i koszty robocizny. Kosztorys uwzględnia stawki charakterystyczne dla okolic Poznania. W zależności od regionu ostateczne koszty mogą się różnić. O sporządzenie kosztorysu budowy poprosiliśmy tę sama firmę, a zestawienie odnosi się do takiego samego domu z uwzględnieniem obecnych cen.


Roman Grzyb

roman.grzyb@infor.pl


OPINIA

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Magdalena Ciechońska, doradca finansowy Money Expert

MAGDALENA CIECHOŃSKA

doradca finansowy Money Expert

I połowa 2008 r. przyniosła spadek wartości mieszkań. Firmy deweloperskie oferują dużą liczbę lokali na sprzedaż, tymczasem popyt drastycznie zmalał. Biorąc pod uwagę ostatnie 12 miesięcy, sytuacja cenowa najlepiej przedstawia się na rynku domów (ich wartość wzrosła średnio o ponad 20 proc.) oraz działek (wzrost w okolicach 15 proc.). Bez względu na region dużą popularnością cieszą się nieruchomości oddalone nawet o 20 km od centrów dużych miast. Związane jest to z niższymi cenami gruntów oraz tendencją migracji na wieś. Jeśli do tego dodamy fakt, że w ciągu ostatnich miesięcy materiały budowlane nie zdrożały, a wręcz potaniały, budowa domu staje się bardziej opłacalna od zakupu mieszkania na rynku pierwotnym.

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA