REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie płać za dużo bankowi

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Małgorzata Kryszkiewicz
Małgorzata Kryszkiewicz
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Niedopuszczalne jest naliczanie opłaty za nieterminową spłatę minimalnej kwoty kredytu. Banki nie mogą pobierać dodatkowych pieniędzy za czynności wykonywane w ramach jednej usługi.

 

Dodatkowe płacenie za sporządzenie aneksu do umowy, zgubienie lub kradzież karty czy za spóźnioną spłatę minimalnej kwoty kredytu to tylko niektóre z niedozwolonych opłat, jakie banki pobierają od konsumentów. Klienci instytucji finansowych muszą znać swoje prawa i zawsze sprawdzać, jakich kosztów mogą one od nich żądać - apelują eksperci.

Podwójne opłaty

W ostatnich latach powstało wiele raportów Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, piętnujących błędy banków. Mimo to wiele z instytucji finansowych nadal obciąża klientów niedozwolonymi opłatami.

- Z praktyki Urzędu wynika, że często banki pobierają od konsumentów opłaty, które im się nie należą - przyznaje Konrad Gruner z biura prasowego UOKiK.

- Bywa, że bank pobiera podwójną opłatę za wykonanie jednej usługi - dodaje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Bank nie może pobierać kilku opłat za czynności wykonywane w ramach jednej usługi - mówi Michał Zieliński, prawnik z departamentu bankowości i finansów w Kancelarii Gide Loyrette Nouel w Warszawie.

Jako przykład podaje pobieranie opłat za dokonywanie wpłat i wypłat gotówkowych w kasie bądź z bankomatu banku, w którym klient ma rachunek.

Jest to zakazane, ponieważ są to czynności wykonywane przez bank w ramach prowadzenia rachunku klienta, za którą to usługę bank pobiera osobną opłatę.

Inny przykładem podwójnej opłaty, jaką pobierają instytucje finansowe od swoich klientów, jest opłata za spóźnioną spłatę minimalnej kwoty kredytu.

- Z tytułu udzielenia kredytu bank pobiera odsetki, zatem wprowadzanie dodatkowych obciążeń finansowych jest nieuzasadnioną kumulacją kosztów, do których ponoszenia zobowiązany jest klient - tłumaczy Joanna Rudnicka, prawnik ze Skoczyński Wachowiak Strykowski Kancelarii Radców Prawnych.

Prawnicy radzą, aby w takich przypadkach nie rezygnować z walki o swoje prawa.

REKLAMA

- W takiej sytuacji warto upomnieć się o swoje pieniądze. Wbrew pozorom banki zdają sobie sprawę z bezprawności takiej opłaty i na żądanie klienta są gotowe ją zwrócić - zachęca Andrzej Netwig, prawnik zespołu prawa konkurencji w Kancelarii Wierciński, Kwieciński, Baehr.

Mają bowiem świadomość, że na trudnym i bardzo konkurencyjnym rynku lepiej stracić kilka złotych, które zresztą im się nie należą, niż stracić klienta korzystającego z karty kredytowej - dodaje.

Kara za bilon

Niektóre z opłat, jakimi obciążają banki swoich klientów, eksperci wprost nazywają absurdalnymi.

- Ciągle zdarzają się instytucje finansowe, które bezprawnie obciążają konsumentów dodatkowymi opłatami za wpłatę pieniędzy na własny rachunek w bilonie - mówi Konrad Gruner.

Dodaje, że taką opłatę musimy ponieść także wówczas, jeżeli wpłacamy na konto nieuporządkowane banknoty lub niezłożone monety.

Jest to niezgodne z przepisami, gdyż prawo stanowi, że to na instytucji finansowej ciąży obowiązek przeliczania i sortowania banknotów i monet pochodzących z wpłat na rachunki bankowe.

Innym przykładem jest obciążanie konsumenta kosztami rozpatrzenia nieuzasadnionej reklamacji.

- Klientowi przysługuje prawo dochodzenia roszczeń reklamacyjnych i nie może rodzić to dla niego niekorzystnych konsekwencji finansowych - mówi Joanna Rudnicka.

Długa lista

- Zakazane jest także pobieranie opłat z tytułu sporządzenia aneksu do umowy, przyznania okresu karencji w spłacie kredytu oraz opłat za dokonanie czynności związanych z administrowaniem kredytami, jak np. wystosowanie wezwania do zapłaty czy monit telefoniczny - mówi Michał Zieliński.

Dodaje, że skutkiem takich opłat jest nieuzasadnione przeniesienie kosztów działalności prowadzonej przez bank na klientów.

Na co zwrócić uwagę

Przy podpisywaniu umowy z bankiem na wykonanie jakiejś usługi musimy zwrócić uwagę nie tylko na jej treść.

- Podstawowym dokumentem, który precyzuje wysokość opłat bankowych, jest tabela opłat i prowizji, z którą powinniśmy się zapoznać przed podpisaniem umowy - radzi Konrad Gruner.

Trzeba jednak pamiętać, że nawet rzetelne zapoznanie się z tymi dokumentami może nie uchronić nas przed przykrymi niespodziankami.

- Znane są przykłady banków, które zostawiały sobie otwartą furtkę do naliczania opłat za tak zwane inne czynności niż wymienione w tabeli opłat - ostrzega Andrzej Nentwig.

Należy także zauważyć, że banki często dokonują zmian w cennikach.

- Wysokość oraz rodzaje wszelkich opłat, jakie może pobrać bank, a także ich każdorazowa zmiana, powinny być doręczone klientowi. Nie wystarczy ich wywieszenie w placówce banku - tłumaczy Michał Zieliński.

Bardzo ważne jest także, aby w tabeli opłat i prowizji ich wysokość była dokładnie określona.

REKLAMA

- Bardzo często wskazywane są tylko kwoty minimalne. Niewskazanie wysokości maksymalnej powoduje, że bank może stosować dowolnie wybraną stawkę wedle swego uznania, a konsument nie ma możliwości oszacowania ostatecznych kosztów kredytu - tłumaczy Konrad Gruner.

Osoby, które czują się poszkodowane przez banki, mogą dochodzić swoich praw przed Bankowym Arbitrażem Konsumenckim. Jest to łatwiejsza droga niż występowanie z roszczeniami do sądu powszechnego, gdyż postępowanie przed tym organem jest szybsze i nie wiąże się z ponoszeniem dużych kosztów. Bankowy Arbitraż Konsumencki działa przy Związku Banków Polskich.

Dodatkowe opłaty w bankach

MAŁGORZATA KRYSZKIEWICZ

malgorzata.kryszkiewicz@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

REKLAMA

Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść nawet o 10%

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

REKLAMA