REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co nowego oferują nam banki

Mirek Kuk
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Konkurencja o klienta jest coraz silniejsza, banki kuszą coraz bardziej niestandardowymi usługami. Najszybciej będą rozwijały się produkty strukturyzowane, najczęściej oferowane są polisy inwestycyjne.

W Polsce, według różnych badań, od 30 do ponad 50 proc. społeczeństwa w ogóle nie korzysta z usług bankowych. To co najmniej 11 mln osób. Ta grupa znalazła się na celowniku bankowców.

Wobec nich jest najsilniej skierowana aktywność marketingowa banków, ich pozyskaniu również ma służyć ciągłe poprawianie oferty produktowej. Obniżki cenowe nie są już jedyną metodą. W ciągu ostatnich kilku miesięcy na rynku pojawiło się kilka ciekawych produktów i usług, a niektóre z nich są nowatorskie nie tylko, jeżeli chodzi o Polskę, ale i Europę.

Rachunek do konta

REKLAMA

Z pozoru największą rewolucją w usługach bankowych w ostatnich miesiącach było szeroko promowane przez Bank Zachodni konto Wydajesz & Zarabiasz. Produkty typu moneyback nie są powszechne w Polsce (a nawet w Europie), a to konto ma stać się narzędziem do pozyskiwania przez BZ WBK klientów innych banków, jak i ekspansji na terenach Polski północno-wschodniej.

Do konta można otworzyć rachunek oszczędnościowy - produkt, który w ciągu ostatnich kwartałów zdobywa coraz większą popularność kosztem lokat terminowych, a specjaliści wróżą mu przyszłość i udział w depozytach gospodarstw domowych na poziomie nawet 70 proc. Na koniec I kwartału było to ok. 50 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bolączką wielu kont oszczędnościowych jest - wbrew reklamom bankowym - trudność z dostępem do zgromadzonej na tych kontach gotówki. Dlatego w zestawieniu GP postanowiliśmy uwzględnić konto Polbanku, którego oprocentowanie nie jest związane z żadną promocją (tak jak np. konto oszczędzające w Lukas Banku, gdzie oprocentowanie wynosi 8 proc.), ale przede wszystkim ze względu na dołączoną bezpłatnie kartę.

REKLAMA

Karty do konta oszczędnościowego stosowały dotychczas tylko banki internetowe. W zestawieniu uwzględniliśmy także lokalizator bankomatów Citi Handlowego. Ma go w swojej ofercie także Pekao, ale usługa Citi Handlowego wskazuje również oddziały oraz bankomaty niezależnych sieci.

Z usługi można skorzystać także nie mając konta w Citi Handlowym. Trudno natomiast znaleźć nowatorskie propozycje w ofercie kredytowej - planujących zakup samochodu na kredyt (szczególnie auta używanego) zainteresuje oferta Santander Banku, który wraz z kredytem oferuje niezależną od producenta auta gwarancję.

Z gwarancją ochrony kapitału

Trwające już prawie rok zawirowania na warszawskiej Giełdzie ograniczyły zaufanie Polaków do inwestycji w TFI, które zazwyczaj oferowane są poprzez usługi bankowe. Dlatego I półrocze 2008 r. to prawdziwy wysyp wszelkiego rodzaju instrumentów strukturyzowanych w postaci lokat, polis inwestycyjnych, certyfikatów czy obligacji.

Ich najważniejszą cechą jest 100-proc. ochrona kapitału. Obecnie większość banków wprowadza kolejne produkty strukturyzowane o terminie od roku do kilku lat, w ciągu których środki są zamrożone. Podczas gdy w Europie wartość tego rynku ocenia się obecnie na ok. 800 mld euro, to w Polsce pierwsze prognozy mówią o wartości od kilku do kilkunastu miliardów euro. W I półroczu liczba zaoferowanych produktów strukturyzowanych w Polsce przekraczała 300 rodzajów.

Nowe banki wejdą jesienią

Bankowcy zaczynają też wreszcie coraz silniej skupiać uwagę na tworzeniu oferty dla małych i średnich przedsiębiorstw (MSP). W ostatnich miesiącach w wielu bankach przebudowano oferty dla tego sektora, kładąc nacisk szczególnie na przedsiębiorców rozpoczynających działalność. Stosowne pakiety produktowe zaoferowały m.in. duże banki, takie jak Pekao, PKO BP i Bank Zachodni WBK. W zestawieniu uwzględniliśmy produkt znany już klientom detalicznym, czyli kartę przedpłaconą, którą dla sektora MSP oferują Citi Handlowy i ING. Potencjał polskiego rynku bankowego dostrzegają także nowi gracze, którzy szykują w ciągu najbliższych miesięcy ekspansję na polski rynek. Pierwszy z nich to przedstawiciel włoskiej grupy Carlo Tassara - Alior Bank, dowodzony przez Wojciecha Sobieraja, który odpowiadał m.in. za rozwój bankowości detalicznej w BPH. Bank ma bardzo ambitne plany - w ciągu trzech lat chce mieć milion klientów i udział w rynku na poziomie 2-4 proc. O ofercie wiadomo na razie tyle, że będzie dość standardowa - dla klientów detalicznych kredyty, rachunki, produkty inwestycyjne oraz pion obsługujący przedsiębiorstwa. Prawdopodobnie na początku jesieni zacznie działalność także Allianz Bank, należąca do grupy Allianz, trzeciego ubezpieczyciela w Polsce. Bank będzie oferował produkty na początku przez sieć agentów ubezpieczeniowych - początkowo m.in. kredyty hipoteczne - ale do końca roku planuje otwarcie 70 placówek i 20 centrów hipotecznych.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Nowe produkty bankowe dla klientów detalicznych i firm

Mirek Kuk

mirek.kuk@infor.pl

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Dla kogo kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku? Kredyt #naStart - nowy program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak w 2024 r. przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA