REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przez internet można zarobić szybciej

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Krzysztof Grad
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Internetowe rachunki maklerskie, umożliwiające zarabianie na giełdzie on-line, stymulują rozwój rynku kapitałowego. O ich przewadze decydują niższe koszty, większa dostępność i szybkość działania.

REKLAMA

Gdy w 1991 roku na Giełdzie Papierów Wartościowych zawierano pierwsze transakcje, zlecenie na akcje pięciu notowanych wtedy spółek składało się na papierze. Same sesje odbywały się dwa razy w tygodniu. Przez 17 lat wiele się zmieniło: spółek przybyło (obecnie jest ich ok. 360), a notowania odbywają się pięć dni w tygodniu. Tak dynamiczny rozwój giełdy był możliwy m.in. dzięki ułatwieniu inwestowania. Podobnie jak w innych dziedzinach życia i tu przełomem okazał się internet.

Od 1996 roku, gdy Dom Maklerski BOŚ jako pierwszy w Polsce zaproponował swoim inwestorom obsługę rachunków on-line, ich popularność bardzo szybko rosła. W 2000 roku udział internetu w obrotach akcjami przez inwestorów indywidualnych wynosił zaledwie kilka procent. Jeszcze mniejsze obroty drogą elektroniczną notowano na rynku kontraktów terminowych. Natomiast już na początku 2004 roku ponad połowę obrotów inwestorów indywidualnych akcjami dokonywano poprzez internet. W momencie uruchomienia rynku opcji, w II połowie 2003 r. prawie 40 proc. obrotów pochodziło z transakcji zawieranych przez internet. Na koniec 2007 roku prawie 3 proc. obrotów na rynku akcji i opcji generowanych było przez inwestorów indywidualnych drogą elektroniczną. Na rynku kontraktów terminowych udział internetu w obrotach sięgnął 60 proc. Jednocześnie już ponad połowa wszystkich zleceń na akcje, ponad 60 proc. na kontrakty i ok. 70 proc. na opcje jest składanych przez internet. Biorąc pod uwagę to, że rachunki internetowe stanowią prawie 1/3 ogólnej liczby wszystkich rachunków maklerskich, można powiedzieć, że ich posiadacze stanowią najaktywniejszą grupę inwestorów. Co sprawia, że rachunki on-line cieszą się taką popularnością?

Niskie koszty

REKLAMA

Jedną z ich najważniejszych zalet są niskie koszty prowadzenia operacji, co czasem może nawet przesądzać o opłacalności danej transkacji. Nierzadko opłaty za tradycyjne składanie zleceń (osobiście bądź przez telefon) są nawet kilkakrotnie wyższe od prowizji od zleceń internetowych. Na przykład w DM BZ WBK od tradycyjnie zleconej transakcji na rynku akcji o wartości 5 tys. zł naliczana jest prowizja w wysokości 67 zł, podczas gdy za to samo zlecenie złożone on-line inwestor zapłaci niemal trzy i pół razy mniej - 19,5 złotych. Przy mniejszych transakcjach różnica jest jeszcze większa. Stawki prowizji od transakcji na rynku akcji są w internetowych rachunkach różnych biur maklerskich dość zbliżone, często wynoszą ok. 0,39 proc. wartości zlecenia.

Inną ważną zaletą inwestowania przez internet jest duża dostępność, bowiem do obsługi rachunku wystarczy podłączony do sieci komputer, palmtop lub nawet bardziej rozbudowany smartfone. Oznacza to, że w praktyce za pośrednictwem rachunku internetowego możemy inwestować niemal z każdego miejsca na Ziemi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto często biura maklerskie, obok możliwości składania zleceń do rachunków internetowych, dodają też pakiety serwisów informacyjnych zawierających m.in. bieżące notowania GPW i najważniejszych giełd światowych, aktualne informacje dotyczące spółek, analizy, rekomendacje oraz inne wiadomości z rynku. Niektóre usługi (np. serwis PAP czy notowania w czasie rzeczywistym) są w poszczególnych ofertach dodatkowo płatne. Wszystkie ułatwiają i przyspieszają podejmowanie decyzji inwestycyjnych.

Zlecenie w kilka sekund

Ważną zaletą inwestowania przez internet jest również szybkość składania zleceń. Wprawny użytkownik rachunku internetowego potrafi złożyć zlecenie w ciągu kilku sekund, co jest niemożliwe w przypadku zlecenia składanego osobiście, a nawet trudne przy operacjach przez telefon.

Tak, jak ze wszystkim, tak i inwestowanie on-line ma swoje wady, główną jest uzależnienie od techniki, która czasem okazuje się zawodna. Dlatego jednym z najważniejszych kryteriów przy wyborze biura maklerskiego jest jakość i bezpieczeństwo podstawowego narzędzia do obsługi internetowego rachunku maklerskiego, czyli platformy transakcyjnej. Kluczową kwestią jest tu jej funkcjonalność i bezawaryjność.

Możliwy wyciek danych

Wymieniając potencjalne zagrożenia związane z inwestowaniem on-line, trzeba też wspomnieć o potencjalnym zagrożeniu przepływu informacji. Choć biura maklerskie przywiązują dużą wagę do bezpieczeństwa przesyłania danych przez internet, nigdy nie da się w 100 proc. wykluczyć możliwości wycieku danych czy dostępu osób niepowołanych. Nawet najbardziej zaawansowane technologie zabezpieczające nie pomogą, gdy inwestor przypadkowo lub celowo wyjawi komuś hasło. Jednak praktyka częściej używanych internetowych rachunków bankowych wskazuje, że w codziennym życiu internet jest tańszym, szybszym i często prostszym w użyciu środowiskiem umożliwiającym zarządzanie naszymi pieniędzmi niż świat realny.

INWESTOWANIE NA GIEŁDZIE PRZEZ INTERNET

Zalety:

• niższe koszty obsługi rachunku

• większa dostępność usługi

• szybkość zawierania transakcji

Wady:

• wrażliwość na awarie techniczne

• potencjalnie wyższe ryzyko zawierania transakcji

KRZYSZTOF GRAD

krzysztof.grad@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

MEN chce by egzamin ósmoklasisty znowu odbywał się w kwietniu. Liczne zmiany w prawie oświatowym [projekt]

W dniu 14 kwietnia 2025 r. opublikowano założenia obszernej i wielowątkowej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Wśród proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian są m.in.: powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, możliwość zatrudnienie w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć, czy rezygnacja z określania wymiaru godzin wychowania fizycznego.

REKLAMA

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

ZUS: Dodatek do renty dla niepełnosprawnego Piotra na wózku. Brak dodatku dla Katarzyny niewidomej od 30. roku życia

Piotr i Katarzyna są ciężko poszkodowani przez los, znaczne stopnie niepełnosprawności i niesamodzielności. Nie wiadomo dlaczego rodzaj świadczeń dla nich jest zależny od wieku nabycia niepełnosprawności. Piotr o kulach od 17. roku życia, to renta socjalna albo stare świadczenie pielęgnacyjne. Paweł o kulach od 30-ego roku to renta z tytułu niezdolności do pracy.

ZUS: Wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią. 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety. Kiedy decyzja ws. renty wdowiej? Postępowanie wyjaśniające. Jakie dokumenty przygotować?

W lipcu rozpoczną się pierwsze wypłaty tzw. renty wdowiej. Z Danych ZUS wynika, że od 1 stycznia 2025 r. wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią, z czego 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety.

Edukacja zdrowotna w szkołach – na uczelniach studia podyplomowe dla nauczycieli

Edukacja zdrowotna to nowy przedmiot w szkołach, który zostanie wprowadzony od 1 września 2025 r. W związku z tym na 11 uczelniach zostaną uruchomione studia podyplomowe w zakresie edukacji zdrowotnej. Studia nadadzą nauczycielom kwalifikacje do nauczania nowego przedmiotu.

REKLAMA

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

Emerycie, rencisto, nie dostałeś z ZUS-u deklaracji PIT za 2024 rok? Możesz dostać duplikat - jak to załatwić?

Jesteś emerytem lub rencistą i nie masz deklaracji podatkowej PIT? A może otrzymałeś PIT ale go zgubiłeś lub jest zniszczony? Wyjaśniamy czy możesz otrzymać duplikat tego dokumentu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA