REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jeden kredyt na działkę i dom - to możliwe

Bartłomiej Samsonowicz
Bartłomiej Samsonowicz
Ekspert serwisu Comperia.pl, specjalizuje się w finansach osobistych i rynku kredytowym.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jest już możliwe uzyskanie jednego kredytu na zakup działki i budowę domu, bez konieczności dwukrotnego przechodzenia analiz kredytowych. Jak wygląda uproszczona procedura udzielania takiego kredytu?

Połączenie obu celów kredytowania, zakupu działki i budowy domu w jednej umowie kredytowej w większości polskich banków jest niemożliwe. Klient ubiegający się o kredyt hipoteczny na zakup działki oraz budowę domu zmuszony jest dwa razy składać wnioski kredytowe oraz dwukrotnie podpisywać umowy kredytowe z bankiem. Z perspektywy klienta oznacza to dublowanie formalności, czyli po prostu stratę czasu. Największych problemów nastręcza konieczność dwukrotnego dokumentowania wysokości dochodów. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą wiąże się to dodatkowo z obowiązkiem uzyskania zaświadczeń o niezaleganiu z płatnością składek i podatków wobec ZUS i Urzędu Skarbowego.

Uproszczona procedura

REKLAMA

Nową, długo oczekiwaną przez klientów jakością, są procedury udzielania kredytów budowlano-hipotecznych w Citi Handlowym i Dom Banku. W obu instytucjach możliwe jest uzyskanie jednego kredytu na zakup działki i budowę domu, bez konieczności dwukrotnego przechodzenia czasochłonnych analiz kredytowych.

Jak wygląda uproszczona procedura udzielania takiego kredytu w praktyce? W momencie składania wniosku kredytowego przedkładamy bankowi jedynie dokumenty dotyczące zakupu działki budowlanej oraz oświadczenie o przewidywanym koszcie budowy domu. Oświadczenie takie przygotowywane jest na formularzu bankowym. Zawiera ono informacje o przewidywanych kosztach budowy domu, a także dane o technologii budowy, powierzchni użytkowej i całkowitej, liczby kondygnacji itd. W wypełnieniu takiego formularza często bardzo pomocny okazuje się katalog typowych projektów domów jednorodzinnych.

W oparciu o ceny domów w danej lokalizacji oraz oświadczenie klienta o kosztach budowy analityk techniczny w banku ustala przyszłą wartość naszej nieruchomości, która jest zabezpieczeniem kredytu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kredyt w transzach

Umowa takiego kredytu opiewa na pełną wartość przyszłej nieruchomości, czyli wartość działki budowlanej oraz szacunkowy koszt budowy domu. Zgodnie z umową kredyt jest wypłacany w transzach.

REKLAMA

Pierwsza transza przeznaczona jest na zakup działki. Po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży działki część kredytu, równa kwocie transakcji, przelewana jest na rachunek sprzedającego. Kolejne transze przeznaczone są już na roboty budowlane. Pierwsza transza kredytu na cele budowlane wypłacana jest po dostarczeniu kompletu dokumentów dotyczących budowy, w tym m.in. projektu domu, prawomocnego pozwolenia na budowę, a także specyfikacji materiałów, robót i cen.

Realizację prac budowlanych, finansowanych poszczególnymi transzami, musimy na bieżąco dokumentować w banku. Dział analiz technicznych dokonuje oceny na podstawie zdjęć oraz wpisów w dzienniku budowy. Kiedy bank potwierdzi postęp budowy zgodny z harmonogramem prac i robót, zostanie nam uruchomiona do dyspozycji kolejna transza. W ten sposób krok po kroku zbliżamy się do realizacji naszego marzenia o własnym domu.

Zmiany w innych bankach

Coraz bardziej wymagający klienci zmuszają banki do ciągłego uatrakcyjniania swoich ofert kredytowych. Walka konkurencyjna pomiędzy bankami toczy się już nie tylko na polu cenowym. Coraz częściej największym atutem oferty staje się jej elastyczność i dostępność. Najlepszym tego przykładem są wspomniane już Citi Handlowy i Dom Bank, posiadające najelastyczniejsze procedury udzielania kredytów na zakup działki i budowę domu.

Pozostałe banki również dostrzegają potrzebę zmian i dostosowują swoje procedury do wymagań klientów i zmieniającego się rynku. Jednym z elementów podejścia proklienckiego, w przypadku kredytów budowlano-hipotecznych, jest zmiana sposobu rozliczania kosztów budowy. Coraz więcej banków nie wymaga już dostarczania faktur potwierdzających pełne wykorzystanie środków finansowych z poszczególnych transz kredytu. Dokumentowanie postępu prowadzonych prac budowlanych fakturami jest bowiem bardzo uciążliwe, szczególnie w przypadku osób prowadzących budowę tzw. systemem gospodarczym. Większość banków złagodziła swoje procedury w tym zakresie i zadowala się jedynie dokumentacją fotograficzną.

Wszystkie banki udzielające kredytów hipotecznych umożliwiają finansowanie zakupu działki oraz budowę domu. Tylko nieliczne stosują przy tego typu finansowaniu procedury uproszczone. Oczywiście jeśli jesteśmy zainteresowani tylko zakupem działki, a budowę domu odkładamy w czasie, zawsze możemy skorzystać z tradycyjnej procedury dwóch analiz kredytowych.

Przy wyborze banku należy pamiętać o złożoności tego produktu. Na pewno warto dokonać głębszej analizy i zwrócić uwagę nie tylko na cenę produktu, ale również na poziom obsługi oraz elastyczność procedur w naszym banku.

Z finansowego punktu widzenia najtańszy kredyt budowlano-hipoteczny w złotych oferuje ING Bank Śląski, a we frankach szwajcarskich - Deutsche Bank PBC. Ranking oparty jest na kryterium rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (RRSO), która uwzględnia wszystkie koszty związane z uzyskaniem kredytu - koszty odsetkowe, prowizja, ubezpieczenia kredytu itd.

Kredyty budowlano-hipoteczne w zł

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

Kredyty denominowane do CHF

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

Procedury kredytowe

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

 

 

 

BARTŁOMIEJ SAMSONOWICZ

ekspert porównywarki finansowej Comperia.pl

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zgoda buduje. Wprowadzenie do zmian w ustawie o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych

1 stycznia br. miała wejść w życie nowa ustawa dotycząca układów zbiorowych pracy i porozumień zbiorowych. Tymczasem nadal projekt ustawy jest na etapie legislacyjnym. Warto jednak już przyjrzeć się znaczącym zmianom, jakie mają być wprowadzone. Celem ustawy jest zwiększenie efektywności procesu negocjacji między związkami zawodowymi a pracodawcami, co ma poprawić relacje społeczne w miejscach pracy oraz wzmocnienie praw pracowniczych.

Członek komisji wyborczej 2025 [WYNAGRODZENIE]

W tym roku, dokładnie 18 maja 2025 r., odbywają się w Polsce wybory na Prezydenta RP. Na stronie internetowej pkw.gov.pl można uzyskać niezbędne informacje dotyczące tego, jak zostać członkiem komisji wyborczej w 2025 roku. Jakie wynagrodzenie otrzymuje członek komisji wyborczej?

Układ likwidacyjny w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Układ likwidacyjny w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Sprzedaż majątku przedsiębiorstwa w ramach postępowania restrukturyzacyjnego ma sens tylko wtedy, gdy z ekonomicznego punktu widzenia nie ma większych szans na uzdrowienie jego sytuacji, bądź gdy spieniężenie części przedsiębiorstwa może znacznie usprawnić restrukturyzację.

Renta wdowia. Jakie warunki trzeba spełniać i na co uważać przy wypełnianiu wniosku

Wdowy i wdowcy mogą ubiegać się o połączoną wypłatę renty rodzinnej z innym świadczeniem emerytalno-rentowym. Jest to tzw. renta wdowia. Żeby ją uzyskać koniecznie trzeba spełniać określone prawem warunki i złożyć prawidłowo wypełniony wniosek ERWD.

REKLAMA

Trzynastka dla kolejnej grupy zawodowej! Kiedy będą pierwsze wypłaty w kulturze? Na pewno szybciej niż podwyżki, na które nie ma co liczyć

Trzynastki trafiają na konta pracowników sfery budżetowej, co jednak nie oznacza, że na dodatkowy przelew może liczyć każdy z nich. Wszystko jednak wskazuje na to, że już niedługo nowa grupa zawodowa będzie mogła cieszyć się dodatkowym wynagrodzeniem roczny. Niestety na podwyżki nie ma co liczyć.

Zmiany na egzaminie maturalnym

Abiturientów czekają zmiany. W Dzienniku Ustaw zostały opublikowane dwa rozporządzenia ministra edukacji w sprawie organizacji egzaminu maturalnego. Co ulegnie zmianie?

Rozliczenie podatkowe osób do 26. roku życia w 2025 roku. Do 85.528 zł bez podatku i obowiązku składania PIT-a. Ale nie wszystkie przychody są zwolnione

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przypominają kiedy podatnikom do 26. roku życia przysługuje tzw. ulga dla młodych oraz jak powinni rozliczyć podatek gdy prowadzą własną działalność gospodarczą albo pracują za granicą.

Limit zwolnienia VAT dusi małe firmy! Czy w 2025 roku nadejdą zmiany?

Wielu przedsiębiorców z trudem utrzymuje się w ramach limitu zwolnienia z VAT, który od lat pozostaje na poziomie 200 000 zł. W obliczu rosnących kosztów prowadzenia działalności coraz głośniej mówi się o konieczności jego podwyższenia. Czy rząd planuje zmiany w 2025 roku?

REKLAMA

Opóźnienia w e-Doręczeniach a terminy podatkowe. Liczy się data nadania. Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów poinformowało w komunikacie z 30 stycznia 2025 r., że opóźnienie w akceptacji nadania korespondencji przez dostawcę usługi e-Doręczenia nie wpływa na zachowanie terminów prawa podatkowego. Zdaniem MF, to data nadania, a nie data akceptacji korespondencji, jest podstawą do określenia daty wniesienia pisma.

Wynagrodzenie nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025 i 2025/2026. Związki zawodowe nie będą zadowolone [PROJEKT]

Wiemy jaka jest propozycja kwot minimalnego zasadniczego wynagrodzenia dla nauczyciela nieposiadającego stopnia awansu zawodowego (nauczyciel początkujący), nauczyciela mianowanego i dyplomowanego. Związki zawodowe nie będą zadowolone.

REKLAMA