Jak się przygotować do zarabiania na giełdzie
REKLAMA
REKLAMA
Myśląc o inwestowaniu na giełdzie, najpierw trzeba zdobyć niezbędną do tego wiedzę.
- Z reguły jest tak, że inwestorzy najpierw otwierają rachunek i kupują akcje, a dopiero potem, na własnej skórze, uczą się, czego nie powinni robić - mówi Piotr Cieślak, wiceprezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.
REKLAMA
Dlatego zanim wybierzemy się do biura maklerskiego, aby założyć rachunek, warto zacząć od próby samodzielnej analizy zachowań rynku i analizy fundamentalnej, technicznej. Gdy mamy już podstawy, możemy przejść na kolejny etap edukacji - zdobywanie wiedzy przez praktykę. Najłatwiejszym, a zarazem bezkosztowym sposobem edukacji praktycznej są wirtualne gry giełdowe oferowane przez różne portale giełdowe.
Gdy poczujemy i zrozumiemy, na czym polega gra giełdowa, możemy zacząć przygotowywać się do samego inwestowania. Pierwszym krokiem powinno być określenie, na co nas stać. Podstawą jest tu określenie kwoty, jaką możemy stracić, tak aby nie wpłynęło to decydująco na życie codzienne. Giełda jest zmienna, a myśląc o zyskach, należy pamiętać o możliwości porażki.
Wybór biura maklerskiego
REKLAMA
Gdy posiedliśmy już niezbędną wiedzę o giełdzie, zasadach inwestowania, możemy przystąpić do kolejnego etapu - wyboru biura maklerskiego. Samo utrzymanie rachunku to stosunkowo nieduży wydatek - rzędu kilkudziesięciu złotych rocznie. Na rynku jest wiele ofert biur i wybór wydaje się trudny. Wśród kryteriów, którymi powinniśmy się kierować przy podejmowaniu decyzji, jednymi z najważniejszych są koszty utrzymania i przeprowadzania transakcji, bowiem często przesądzają one o jej opłacalności. Bardzo ważna jest też sprawność działania platformy internetowej i dostępność placówki. Dobrze, żeby placówka biura była dla nas łatwo i szybko dostępna, bowiem czasem będziemy musieli się w niej pokazać, aby dokonać różnych czynności formalnych, np. podpisać dokumenty.
Wybierając biuro maklerskie, warto też brać pod uwagę, w jaki sposób będziemy składać zlecenia - czy osobiście wybierając się do placówki, przez telefon czy też korzystając z internetu i jakie koszty się z tym wiążą. Lepiej mieć wiele możliwości sposobu składania zleceń, jednak jest to zazwyczaj związane z wyższymi kosztami. W większości ofert biur maklerskich składanie zleceń przez internet jest tańsze niż przy wykorzystaniu tradycyjnych kanałów - osobiście czy też przez telefon. W niektórych przypadkach zlecenie telefoniczne może być nawet o 100 proc. droższe niż przy wykorzystaniu platformy internetowej.
Zaczynamy inwestować
Nie należy inwestować całej kwoty od razu. W pierwszych miesiącach możemy operować ok. 20-30 proc. kwoty przeznaczonej docelowo na inwestycje. Drugą ważną regułą jest dywersyfikacja portfela, czyli inwestowanie w akcje kilku spółek różnych branż. Przyjmuje się, że najpraktyczniejsze jest posiadanie w portfelu sześciu, siedmiu spółek, tak aby nie było ich za dużo, gdyż wtedy możemy mieć problemy z kontrolowaniem ich sytuacji. Wybierając akcje, opierajmy się przede wszystkim na twardej wiedzy, czyli analizie fundamentalnej.
Nie należy wybierać firm na wyczucie. Potrzebna jest wiedza o firmie i branży. Biura maklerskie przygotowują dla swoich klientów rekomendacje, które mają pomóc w podejmowaniu decyzji. Klientom dysponującym większymi kwotami biura często oferują specjalne warunki, np. w postaci własnego maklera, który powinien na bieżąco informować klienta o tym, w jakie spółki warto zainwestować.
- Do tych usług należy podchodzić z dużą ostrożnością - radzi Piotr Cieślak.
Inwestując, nie zapominajmy o tym, że zyski z giełdy podlegają opodatkowaniu. Biuro maklerskie co roku dostarcza nam rozliczony formularz, tzw. PIT 8C, a my musimy go uwzględnić w naszym rocznym rozliczeniu podatkowym.
JAK TO ZROBIĆ...
Jak założyć rachunek inwestycyjny
PROBLEM: Chcę zacząć inwestować na giełdzie. Jak mam założyć rachunek w biurze maklerskim?
ROZWIĄZANIE: Procedura zakładania rachunku inwestycyjnego jest zbliżona do tej, jaką przechodzimy, zakładając konto bankowe. Część biur maklerskich umożliwia złożenie wniosku o założenie rachunku za pomocą internetu. Niekiedy narzędzia do inwestowania na giełdzie banki oferują w ramach ofert zintegrowanych w ramach rachunków rozliczeniowych. W niektórych przypadkach rachunek można założyć tylko osobiście, udając się do placówki, gdzie umowę podpisujemy zazwyczaj od ręki. Trzeba się jednak liczyć z tym, że niekiedy będziemy musieli poczekać na kody do rachunku internetowego.
KRZYSZTOF GRAD
krzysztof.grad@infor.pl
Gdzie szukać informacji
REKLAMA