REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak się przygotować do zarabiania na giełdzie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Krzysztof Grad
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Kluczem do rynków kapitałowych jest edukacja. Strony o tematyce giełdowej, symulatory rynku i demonstracyjne wersje rachunków maklerskich umożliwiają zdobycie wiedzy i doświadczenia.

Myśląc o inwestowaniu na giełdzie, najpierw trzeba zdobyć niezbędną do tego wiedzę.

- Z reguły jest tak, że inwestorzy najpierw otwierają rachunek i kupują akcje, a dopiero potem, na własnej skórze, uczą się, czego nie powinni robić - mówi Piotr Cieślak, wiceprezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

REKLAMA

Dlatego zanim wybierzemy się do biura maklerskiego, aby założyć rachunek, warto zacząć od próby samodzielnej analizy zachowań rynku i analizy fundamentalnej, technicznej. Gdy mamy już podstawy, możemy przejść na kolejny etap edukacji - zdobywanie wiedzy przez praktykę. Najłatwiejszym, a zarazem bezkosztowym sposobem edukacji praktycznej są wirtualne gry giełdowe oferowane przez różne portale giełdowe.

Gdy poczujemy i zrozumiemy, na czym polega gra giełdowa, możemy zacząć przygotowywać się do samego inwestowania. Pierwszym krokiem powinno być określenie, na co nas stać. Podstawą jest tu określenie kwoty, jaką możemy stracić, tak aby nie wpłynęło to decydująco na życie codzienne. Giełda jest zmienna, a myśląc o zyskach, należy pamiętać o możliwości porażki.

Wybór biura maklerskiego

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Gdy posiedliśmy już niezbędną wiedzę o giełdzie, zasadach inwestowania, możemy przystąpić do kolejnego etapu - wyboru biura maklerskiego. Samo utrzymanie rachunku to stosunkowo nieduży wydatek - rzędu kilkudziesięciu złotych rocznie. Na rynku jest wiele ofert biur i wybór wydaje się trudny. Wśród kryteriów, którymi powinniśmy się kierować przy podejmowaniu decyzji, jednymi z najważniejszych są koszty utrzymania i przeprowadzania transakcji, bowiem często przesądzają one o jej opłacalności. Bardzo ważna jest też sprawność działania platformy internetowej i dostępność placówki. Dobrze, żeby placówka biura była dla nas łatwo i szybko dostępna, bowiem czasem będziemy musieli się w niej pokazać, aby dokonać różnych czynności formalnych, np. podpisać dokumenty.

Wybierając biuro maklerskie, warto też brać pod uwagę, w jaki sposób będziemy składać zlecenia - czy osobiście wybierając się do placówki, przez telefon czy też korzystając z internetu i jakie koszty się z tym wiążą. Lepiej mieć wiele możliwości sposobu składania zleceń, jednak jest to zazwyczaj związane z wyższymi kosztami. W większości ofert biur maklerskich składanie zleceń przez internet jest tańsze niż przy wykorzystaniu tradycyjnych kanałów - osobiście czy też przez telefon. W niektórych przypadkach zlecenie telefoniczne może być nawet o 100 proc. droższe niż przy wykorzystaniu platformy internetowej.

Zaczynamy inwestować

Nie należy inwestować całej kwoty od razu. W pierwszych miesiącach możemy operować ok. 20-30 proc. kwoty przeznaczonej docelowo na inwestycje. Drugą ważną regułą jest dywersyfikacja portfela, czyli inwestowanie w akcje kilku spółek różnych branż. Przyjmuje się, że najpraktyczniejsze jest posiadanie w portfelu sześciu, siedmiu spółek, tak aby nie było ich za dużo, gdyż wtedy możemy mieć problemy z kontrolowaniem ich sytuacji. Wybierając akcje, opierajmy się przede wszystkim na twardej wiedzy, czyli analizie fundamentalnej.

Nie należy wybierać firm na wyczucie. Potrzebna jest wiedza o firmie i branży. Biura maklerskie przygotowują dla swoich klientów rekomendacje, które mają pomóc w podejmowaniu decyzji. Klientom dysponującym większymi kwotami biura często oferują specjalne warunki, np. w postaci własnego maklera, który powinien na bieżąco informować klienta o tym, w jakie spółki warto zainwestować.

- Do tych usług należy podchodzić z dużą ostrożnością - radzi Piotr Cieślak.

Inwestując, nie zapominajmy o tym, że zyski z giełdy podlegają opodatkowaniu. Biuro maklerskie co roku dostarcza nam rozliczony formularz, tzw. PIT 8C, a my musimy go uwzględnić w naszym rocznym rozliczeniu podatkowym.

JAK TO ZROBIĆ...

Jak założyć rachunek inwestycyjny

PROBLEM: Chcę zacząć inwestować na giełdzie. Jak mam założyć rachunek w biurze maklerskim?

ROZWIĄZANIE: Procedura zakładania rachunku inwestycyjnego jest zbliżona do tej, jaką przechodzimy, zakładając konto bankowe. Część biur maklerskich umożliwia złożenie wniosku o założenie rachunku za pomocą internetu. Niekiedy narzędzia do inwestowania na giełdzie banki oferują w ramach ofert zintegrowanych w ramach rachunków rozliczeniowych. W niektórych przypadkach rachunek można założyć tylko osobiście, udając się do placówki, gdzie umowę podpisujemy zazwyczaj od ręki. Trzeba się jednak liczyć z tym, że niekiedy będziemy musieli poczekać na kody do rachunku internetowego.

KRZYSZTOF GRAD

krzysztof.grad@infor.pl

Gdzie szukać informacji

www.gpw.pl

www.sii.org.pl

www.gpwinfostrefa.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

MEN chce by egzamin ósmoklasisty znowu odbywał się w kwietniu. Liczne zmiany w prawie oświatowym [projekt]

W dniu 14 kwietnia 2025 r. opublikowano założenia obszernej i wielowątkowej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Wśród proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian są m.in.: powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, możliwość zatrudnienie w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć, czy rezygnacja z określania wymiaru godzin wychowania fizycznego.

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

ZUS: Dodatek do renty dla niepełnosprawnego Piotra na wózku. Brak dodatku dla Katarzyny niewidomej od 30. roku życia

Piotr i Katarzyna są ciężko poszkodowani przez los, znaczne stopnie niepełnosprawności i niesamodzielności. Nie wiadomo dlaczego rodzaj świadczeń dla nich jest zależny od wieku nabycia niepełnosprawności. Piotr o kulach od 17. roku życia, to renta socjalna albo stare świadczenie pielęgnacyjne. Paweł o kulach od 30-ego roku to renta z tytułu niezdolności do pracy.

REKLAMA

ZUS: Wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią. 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety. Kiedy decyzja ws. renty wdowiej? Postępowanie wyjaśniające. Jakie dokumenty przygotować?

W lipcu rozpoczną się pierwsze wypłaty tzw. renty wdowiej. Z Danych ZUS wynika, że od 1 stycznia 2025 r. wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią, z czego 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety.

Edukacja zdrowotna w szkołach – na uczelniach studia podyplomowe dla nauczycieli

Edukacja zdrowotna to nowy przedmiot w szkołach, który zostanie wprowadzony od 1 września 2025 r. W związku z tym na 11 uczelniach zostaną uruchomione studia podyplomowe w zakresie edukacji zdrowotnej. Studia nadadzą nauczycielom kwalifikacje do nauczania nowego przedmiotu.

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

Emerycie, rencisto, nie dostałeś z ZUS-u deklaracji PIT za 2024 rok? Możesz dostać duplikat - jak to załatwić?

Jesteś emerytem lub rencistą i nie masz deklaracji podatkowej PIT? A może otrzymałeś PIT ale go zgubiłeś lub jest zniszczony? Wyjaśniamy czy możesz otrzymać duplikat tego dokumentu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Umiarkowany stopień niepełnosprawności. Co z orzeczeniem? [LISTA]

Osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności często zastanawiają się nad tym, z jakiego rodzaju form wsparcia mogą korzystać. Na jakie przywileje w pracy można liczyć? Ile wynosi dofinansowanie z PFRON w 2025 r.? Jakie zasiłki z MOPS przysługują z orzeczeniem? Oto najważniejsze świadczenia i aktualne kwoty!

Dłużnik nie płaci? Jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze i zacząć działać

Każdy przedsiębiorca, niezależnie od branży, może napotkać problemy płatnicze, dotykające go bezpośrednio lub pojawiające się w wyniku współpracy z kontrahentem, którego stabilność finansowa uległa zachwianiu. Czy istnieją sygnały, które wysyła nasz partner biznesowy, mówiące o tym, że oczekiwana wpłata nigdy nie nastąpi?

REKLAMA