Pełny koszt ubezpieczenia turystycznego

Marcin Jaworski
rozwiń więcej
Co siódmy turysta przypomina sobie o zakupie polisy ostatniego dnia przed wyjazdem za granicę. Warto zadbać, by umowa miała wysoki limit na koszty repatriacji z zagranicy.  

Około 40 proc. turystów, którzy nie kupili polisy przy zakupie wycieczki lub uznają ją za dającą zbyt małą ochronę, szuka ubezpieczenia na trzy dni przed terminem wyjazdu - wynika z danych firmy Elvia Travel Insurance Company na podstawie obserwacji transakcji na Travelplanet.pl.

- W 15 proc. przypadków takie decyzje zapadają nawet ostatniego dnia - mówi Marzena Kozdrowicz, dyrektor sprzedaży i marketingu w Elvii.

On-line i prosto z zagranicy

Sprzedawcy polis turystycznych coraz chętniej oferują je on-line i dają możliwości szybkiego zawarcia takiej umowy. Zwykle wygląda to w ten sposób, że po opłaceniu składki dostajemy potwierdzenie zakupu i numer polisy SMS-em, a samą polisę na adres e-mail. Gdy tylko już posiądą takie know-how, wstawiają swoje ubezpieczenia we wszystkie możliwe miejsca, gdzie mogą pojawić się zainteresowani klienci, do banków, biur podróży czy linii lotniczych.

- Ubezpieczenia podróżne w sieci dystrybuujemy przez własne strony internetowe, przez mBank oraz biuro podróży Euro Travel Group - mówi Paweł Wróbel, rzecznik Generali.

Nadal najważniejszym kanałem sprzedaży są biura turystyczne. Potentatem na rynku jest Signal Iduna, która ma umowy z większością biur podróży w Polsce. Co ciekawe, coraz więcej jest też towarzystw z zagranicy, które ubezpieczają polskich turystów korzystając ze swobody świadczenia usług. Na przykład klienci Scan Holiday czy TUI mogą kupić polisy w niemieckim Europaische Reiseversicherung AG. Z kolei ubezpieczycielem w Neckermannie jest Elvia, która z kolei działa w Polsce jako oddział główny szwajcarskiej spółki. Z tego też powodu trudno obecnie oszacować dokładnie wartość rynku ubezpieczeń turystycznych. Poszczególni gracze widzą tylko, że rośnie on bardzo dynamicznie.

- Jako reasekurator ubezpieczeń turystycznych pracujemy od lat dla takich ubezpieczycieli jak PZU czy Allianz. Średnioroczny wzrost wynosi ok. 30 proc. - mówi Marzena Kozdrowicz.

Oferty coraz lepsze

Co ważne, wraz z pojawianiem się nowych graczy i ostrą konkurencją na rynku oferty są coraz lepsze. Do niedawna niemal we wszystkich biurach podróży sprzedawane były wyłącznie polisy, które dawały iluzoryczną ochronę, np. z sumą ubezpieczenia kosztów leczenia do 10 tys. euro. Teraz te kwoty są zwykle wyższe od początku, a dodatkowo łatwo w biurze podróży zwiększyć limit, do którego będziemy mogli liczyć na pokrycie kosztów leczenia. Nadal jednak trzeba zwracać uwagę, czy na tzw. koszty repatriacji towarzystwo przewiduje odrębny limit, czy są one częścią sumy ubezpieczenia kosztów leczenia.

- To istotne, bo koszty transportu lotniczego chorego wynoszą nawet ponad 10 tys. euro. Jeśli koszty repatriacji będą zmniejszały sumę ubezpieczenia, tym mniej będzie można wydać na leczenie - mówi Sonia Kostyszyn, szef grupy medycznej ubezpieczeń podróżnych Inter Partner Assistance Polska.

Dlaczego to ważne? Bo zasadą jest, że towarzystwo pokrywa koszty leczenia za granicą tylko do momentu, w którym można chorego przetransportować do Polski i tu kontynuować leczenie. Po wypadku trzeba zgłosić się do centrum alarmowego, które organizuje pomoc, opiekę lekarską i gwarantuje szpitalowi pokrycie kosztów leczenia. Gdy uraz jest poważny i wydatki na leczenie są znaczne, często przychodzi moment, w którym limit na polisie powoli wyczerpuje się i widać, że trzeba szybko podjąć decyzję, czy możliwy jest transport chorego do Polski w ramach pozostałych kosztów.

Drogie opcje

Na szczęście coraz częściej będą pojawiały się takie oferty jak w Neckermannie, przy wyjazdach rodzinnych, pakiet kompleksowy obejmujących wszystkich jej członków, nie ma limitu kwotowego ani na koszty leczenia, ani transportu i repatriacji. Niestety, wybierając w tym samym biurze polisę podstawową mamy 10 tys. euro sumy ubezpieczenia kosztów leczenia, w tym muszą być pokryte koszty repatriacji.

Coraz częściej klienci ubezpieczają się od kosztów odwołania uczestnictwa w imprezie i wcześniejszego powrotu do kraju.

- To opcje kupowane szczególnie w przypadku odległego terminu od dnia zakupu do planowanej daty wyjazdu - mówi Marzena Kozdrowicz.

Tu trzeba z kolei uważać, żeby nie paść ofiarą mitu, że mając taką polisę można nie pojechać np. z powodu złej pogody. Standardowo zwrot takich kosztów będzie możliwy tylko wtedy, gdy nie będziemy mogli wyjechać (lub musieli wcześniej wrócić) w razie zdarzeń losowych. Zwykle są to nieszczęśliwy wypadek, przedwczesny poród, nagłe zachorowanie, śmierć* ubezpieczonego lub osoby bliskiej ubezpieczonemu, poważna szkoda w mieniu ubezpieczonego powstała w wyniku działania ognia, katastrof żywiołowych czy przestępstwa.

Niestety, jak widać z naszego zestawienia, to dość drogie opcje. Pokazuje ono też, że gdybyśmy chcieli ubezpieczyć się od wszystkich możliwych nieszczęść, polisa kosztowałaby nawet ponad 700 zł. Towarzystwa wymyślają coraz to nowe opcje i pakiety dostosowane do potrzeb klientów.

- Mamy w swojej ofercie ubezpieczenie Degustator, skierowane do turystów pragnących zwiedzać europejskie winnice - mówi Marzena Kozdrowicz.

Dodaje, że ochroną objęty jest nie tylko ubezpieczony, ale również przewożone w jego bagażu podróżnym butelki wina, które zostały kupione w zwiedzanych winnicach. W przypadku ich zniszczenia ubezpieczenie obejmuje zwrot kosztów zakupu wina do 5 tys. zł.

SZERSZA PERSPEKTYWA - RYNEK

Według raportu Finaccord* prognozowana wartość rynku wszystkich ubezpieczeń podróżnych i assistance w latach 2005-2009 rośnie średnio o 4,4 proc. rocznie. To dane dla 10 krajów europejskich wymienionych w raporcie: Belgii, Francji, Niemiec, Włoch, Holandii, Norwegii, Polski, Hiszpanii, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Największy roczny wzrost zanotują Polska i Hiszpania, odpowiednio 17,5 proc. i 15 proc. W 2009 roku obywatele tych 10 krajów wydadzą na polisy turystyczne 3,6 mld euro, podczas gdy w 2005 roku było to 3 mld euro.

* z czerwca 2006 r., przygotowanego na zlecenie grupy Mondial Assistance

ZE STRONY PRAWA

Wyjeżdżając do krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego (UE plus Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria) mamy prawo do pokrycia kosztów leczenia w publicznych placówkach służby zdrowia, na takich samych zasadach jak obywatele kraju pobytu. Trzeba pamiętać, że wielu z nich obowiązuje tzw. współodpłatność co oznacza, że część kosztów leczenia trzeba pokryć z własnej kieszeni (najczęściej jest to ryczałtowa opłata w wysokości kilku-kilkunastu euro). Trzeba mieć jednak tzw. Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Można ją uzyskać w najbliższym oddziale NFZ, nawet od ręki, jeśli tylko mamy wszystkie dokumenty.

 

 


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


MARCIN JAWORSKI

marcin.jaworski@infor.pl

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...