REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pełny koszt ubezpieczenia turystycznego

Marcin Jaworski

REKLAMA

REKLAMA

Co siódmy turysta przypomina sobie o zakupie polisy ostatniego dnia przed wyjazdem za granicę. Warto zadbać, by umowa miała wysoki limit na koszty repatriacji z zagranicy.  

Około 40 proc. turystów, którzy nie kupili polisy przy zakupie wycieczki lub uznają ją za dającą zbyt małą ochronę, szuka ubezpieczenia na trzy dni przed terminem wyjazdu - wynika z danych firmy Elvia Travel Insurance Company na podstawie obserwacji transakcji na Travelplanet.pl.

- W 15 proc. przypadków takie decyzje zapadają nawet ostatniego dnia - mówi Marzena Kozdrowicz, dyrektor sprzedaży i marketingu w Elvii.

On-line i prosto z zagranicy

Sprzedawcy polis turystycznych coraz chętniej oferują je on-line i dają możliwości szybkiego zawarcia takiej umowy. Zwykle wygląda to w ten sposób, że po opłaceniu składki dostajemy potwierdzenie zakupu i numer polisy SMS-em, a samą polisę na adres e-mail. Gdy tylko już posiądą takie know-how, wstawiają swoje ubezpieczenia we wszystkie możliwe miejsca, gdzie mogą pojawić się zainteresowani klienci, do banków, biur podróży czy linii lotniczych.

- Ubezpieczenia podróżne w sieci dystrybuujemy przez własne strony internetowe, przez mBank oraz biuro podróży Euro Travel Group - mówi Paweł Wróbel, rzecznik Generali.

Nadal najważniejszym kanałem sprzedaży są biura turystyczne. Potentatem na rynku jest Signal Iduna, która ma umowy z większością biur podróży w Polsce. Co ciekawe, coraz więcej jest też towarzystw z zagranicy, które ubezpieczają polskich turystów korzystając ze swobody świadczenia usług. Na przykład klienci Scan Holiday czy TUI mogą kupić polisy w niemieckim Europaische Reiseversicherung AG. Z kolei ubezpieczycielem w Neckermannie jest Elvia, która z kolei działa w Polsce jako oddział główny szwajcarskiej spółki. Z tego też powodu trudno obecnie oszacować dokładnie wartość rynku ubezpieczeń turystycznych. Poszczególni gracze widzą tylko, że rośnie on bardzo dynamicznie.

- Jako reasekurator ubezpieczeń turystycznych pracujemy od lat dla takich ubezpieczycieli jak PZU czy Allianz. Średnioroczny wzrost wynosi ok. 30 proc. - mówi Marzena Kozdrowicz.

Oferty coraz lepsze

Co ważne, wraz z pojawianiem się nowych graczy i ostrą konkurencją na rynku oferty są coraz lepsze. Do niedawna niemal we wszystkich biurach podróży sprzedawane były wyłącznie polisy, które dawały iluzoryczną ochronę, np. z sumą ubezpieczenia kosztów leczenia do 10 tys. euro. Teraz te kwoty są zwykle wyższe od początku, a dodatkowo łatwo w biurze podróży zwiększyć limit, do którego będziemy mogli liczyć na pokrycie kosztów leczenia. Nadal jednak trzeba zwracać uwagę, czy na tzw. koszty repatriacji towarzystwo przewiduje odrębny limit, czy są one częścią sumy ubezpieczenia kosztów leczenia.

- To istotne, bo koszty transportu lotniczego chorego wynoszą nawet ponad 10 tys. euro. Jeśli koszty repatriacji będą zmniejszały sumę ubezpieczenia, tym mniej będzie można wydać na leczenie - mówi Sonia Kostyszyn, szef grupy medycznej ubezpieczeń podróżnych Inter Partner Assistance Polska.

Dlaczego to ważne? Bo zasadą jest, że towarzystwo pokrywa koszty leczenia za granicą tylko do momentu, w którym można chorego przetransportować do Polski i tu kontynuować leczenie. Po wypadku trzeba zgłosić się do centrum alarmowego, które organizuje pomoc, opiekę lekarską i gwarantuje szpitalowi pokrycie kosztów leczenia. Gdy uraz jest poważny i wydatki na leczenie są znaczne, często przychodzi moment, w którym limit na polisie powoli wyczerpuje się i widać, że trzeba szybko podjąć decyzję, czy możliwy jest transport chorego do Polski w ramach pozostałych kosztów.

Drogie opcje

Na szczęście coraz częściej będą pojawiały się takie oferty jak w Neckermannie, przy wyjazdach rodzinnych, pakiet kompleksowy obejmujących wszystkich jej członków, nie ma limitu kwotowego ani na koszty leczenia, ani transportu i repatriacji. Niestety, wybierając w tym samym biurze polisę podstawową mamy 10 tys. euro sumy ubezpieczenia kosztów leczenia, w tym muszą być pokryte koszty repatriacji.

Coraz częściej klienci ubezpieczają się od kosztów odwołania uczestnictwa w imprezie i wcześniejszego powrotu do kraju.

- To opcje kupowane szczególnie w przypadku odległego terminu od dnia zakupu do planowanej daty wyjazdu - mówi Marzena Kozdrowicz.

Tu trzeba z kolei uważać, żeby nie paść ofiarą mitu, że mając taką polisę można nie pojechać np. z powodu złej pogody. Standardowo zwrot takich kosztów będzie możliwy tylko wtedy, gdy nie będziemy mogli wyjechać (lub musieli wcześniej wrócić) w razie zdarzeń losowych. Zwykle są to nieszczęśliwy wypadek, przedwczesny poród, nagłe zachorowanie, śmierć* ubezpieczonego lub osoby bliskiej ubezpieczonemu, poważna szkoda w mieniu ubezpieczonego powstała w wyniku działania ognia, katastrof żywiołowych czy przestępstwa.

Niestety, jak widać z naszego zestawienia, to dość drogie opcje. Pokazuje ono też, że gdybyśmy chcieli ubezpieczyć się od wszystkich możliwych nieszczęść, polisa kosztowałaby nawet ponad 700 zł. Towarzystwa wymyślają coraz to nowe opcje i pakiety dostosowane do potrzeb klientów.

- Mamy w swojej ofercie ubezpieczenie Degustator, skierowane do turystów pragnących zwiedzać europejskie winnice - mówi Marzena Kozdrowicz.

Dodaje, że ochroną objęty jest nie tylko ubezpieczony, ale również przewożone w jego bagażu podróżnym butelki wina, które zostały kupione w zwiedzanych winnicach. W przypadku ich zniszczenia ubezpieczenie obejmuje zwrot kosztów zakupu wina do 5 tys. zł.

SZERSZA PERSPEKTYWA - RYNEK

Według raportu Finaccord* prognozowana wartość rynku wszystkich ubezpieczeń podróżnych i assistance w latach 2005-2009 rośnie średnio o 4,4 proc. rocznie. To dane dla 10 krajów europejskich wymienionych w raporcie: Belgii, Francji, Niemiec, Włoch, Holandii, Norwegii, Polski, Hiszpanii, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Największy roczny wzrost zanotują Polska i Hiszpania, odpowiednio 17,5 proc. i 15 proc. W 2009 roku obywatele tych 10 krajów wydadzą na polisy turystyczne 3,6 mld euro, podczas gdy w 2005 roku było to 3 mld euro.

* z czerwca 2006 r., przygotowanego na zlecenie grupy Mondial Assistance

ZE STRONY PRAWA

Wyjeżdżając do krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego (UE plus Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria) mamy prawo do pokrycia kosztów leczenia w publicznych placówkach służby zdrowia, na takich samych zasadach jak obywatele kraju pobytu. Trzeba pamiętać, że wielu z nich obowiązuje tzw. współodpłatność co oznacza, że część kosztów leczenia trzeba pokryć z własnej kieszeni (najczęściej jest to ryczałtowa opłata w wysokości kilku-kilkunastu euro). Trzeba mieć jednak tzw. Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Można ją uzyskać w najbliższym oddziale NFZ, nawet od ręki, jeśli tylko mamy wszystkie dokumenty.

 

 


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


MARCIN JAWORSKI

marcin.jaworski@infor.pl

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA