Jak najtaniej sfinansować zakup sprzętu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Zakupy artykułów gospodarstwa domowego, sprzętu audio i wideo oraz mebli objęte są najbogatszą ofertą kredytową. Artykuły te kupić może praktycznie każdy, nawet osoby bez grosza w kieszeni. Trzeba jednak wiedzieć, że im łatwiejsza forma zakupu, tym koszt najwyższy, jeśli tylko uwzględnimy wszystkie opłaty, które poniesiemy przez cały okres kredytowania. Raty zero procent, nawet jeśli takimi są z formalnego punktu widzenia, nie są równoznaczne z tym, iż kupując na kredyt nie poniesiemy żadnych dodatkowych kosztów. Sprzedawca lub finansujący zakup bank każą nam bowiem zapłacić np. całkiem okazałą sumkę tytułem ubezpieczenia zakupu na czas trwania umowy kredytowej. Jeśli porównamy ją z odsetkami naliczanymi przy kredycie odnawialnym, może okazać się, że koszt ubezpieczenia jest nawet dwukrotnie wyższy od obsługi kredytu.
I niech nas przy tym nie zmyli fakt, że wszystkie formy kredytowania zakupu pralki, lodówki czy zmywarki na cele nie objęte działalnością gospodarczą podlegają szczególnej ochronie zawartej w przepisach ustawy o kredycie konsumenckim. Zgodnie z tymi regułami, pożyczający powinni podawać rzeczywistą stopę procentową udzielanych pożyczek i kredytów, niezależnie, czy mają one formę zakupów ratalnych czy pożyczki wypłacanej w gotówce. Rzeczywista stopa powinna uwzględniać całkowity koszt kredytu, łącznie z wszelkimi opłatami. Jednak, jak to w praktyce bywa, finansujący znaleźli już co najmniej kilkanaście sposobów (obciążeń klientów), których przy wyliczeniu tej stopy, którą mają obowiązek podawać do publicznej wiadomości, uwzględnić nie muszą.
Dlatego, wybierając formę kredytowania zakupów, przy ustalaniu wszystkich realnych kosztów pożyczanej kwoty nie możemy sugerować się jedynie rzeczywistą stopą procentową. Bez wdawania się w szczegółowe analizy można stwierdzić, że najtańszym sposobem skredytowania zakupów nawet na długi okres jest kredyt odnawialny w koncie. Gdy zaś chcemy zakup skredytować tylko na kilka tygodni, np. do czasu uzyskania wynagrodzenia za pracę lub dodatkowej premii, najkorzystniej jest zapłacić kartą kredytową. Jeżeli całą należność uregulujemy w terminie obciążenia (bez zaciągania dodatkowego kredytu), zakup nie będzie obciążony żadnymi odsetkami, choć kredytować się będziemy nawet 6-7 tygodni. Jeśli jednak w terminie spłacimy tylko część należności, a resztę zamienimy w kredyt, będzie to jedna z najdroższych możliwych form finansowania zakupów za pożyczone pieniądze.
Ważne!
Najtańszym sposobem skredytowania zakupów nawet na długi okres jest kredyt odnawialny w koncie
JAK TO ZROBIĆ...
Jak skredytować zakup sprzętu domowego
PROBLEM: Planujemy zakup sprzętu gospodarstwa domowego. Ponieważ nie mamy dostatecznie dużo środków własnych, musimy przedsięwzięcie skredytować. Chcemy to zrobić tanio i wygodnie.
ROZWIĄZANIE: Najpierw ustalamy, jaką kwotę będziemy musieli pożyczyć, oraz w jakiej maksymalnej wysokości raty gotowi jesteśmy spłacać. Musimy przy tym pamiętać, że im kwota kredytu wyższa, a okres spłaty krótszy, tym wyższe będą raty. Ponadto im łatwiej kredyt lub pożyczkę uzyskać, tym bardziej będzie ona kosztowna. Gdy ma więc być tanio, lepiej przyjść do sklepu z pieniędzmi pożyczonymi np. w banku. Gdy wygodnie, lepiej skorzystać z oferty sprzedaży ratalnej.
EDYTA DOBROWOLSKA
gp@infor.pl
REKLAMA