REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak najtaniej sfinansować zakup sprzętu

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Edyta Dobrowolska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Hasło raty zero procent oznacza, że kupimy szybko i bez wielu formalności, ale na pewno nie najtaniej. Najkorzystniej jest przyjść do sklepu z gotówką. Choćby pożyczoną.  

REKLAMA

Zakupy artykułów gospodarstwa domowego, sprzętu audio i wideo oraz mebli objęte są najbogatszą ofertą kredytową. Artykuły te kupić może praktycznie każdy, nawet osoby bez grosza w kieszeni. Trzeba jednak wiedzieć, że im łatwiejsza forma zakupu, tym koszt najwyższy, jeśli tylko uwzględnimy wszystkie opłaty, które poniesiemy przez cały okres kredytowania. Raty zero procent, nawet jeśli takimi są z formalnego punktu widzenia, nie są równoznaczne z tym, iż kupując na kredyt nie poniesiemy żadnych dodatkowych kosztów. Sprzedawca lub finansujący zakup bank każą nam bowiem zapłacić np. całkiem okazałą sumkę tytułem ubezpieczenia zakupu na czas trwania umowy kredytowej. Jeśli porównamy ją z odsetkami naliczanymi przy kredycie odnawialnym, może okazać się, że koszt ubezpieczenia jest nawet dwukrotnie wyższy od obsługi kredytu.

I niech nas przy tym nie zmyli fakt, że wszystkie formy kredytowania zakupu pralki, lodówki czy zmywarki na cele nie objęte działalnością gospodarczą podlegają szczególnej ochronie zawartej w przepisach ustawy o kredycie konsumenckim. Zgodnie z tymi regułami, pożyczający powinni podawać rzeczywistą stopę procentową udzielanych pożyczek i kredytów, niezależnie, czy mają one formę zakupów ratalnych czy pożyczki wypłacanej w gotówce. Rzeczywista stopa powinna uwzględniać całkowity koszt kredytu, łącznie z wszelkimi opłatami. Jednak, jak to w praktyce bywa, finansujący znaleźli już co najmniej kilkanaście sposobów (obciążeń klientów), których przy wyliczeniu tej stopy, którą mają obowiązek podawać do publicznej wiadomości, uwzględnić nie muszą.

Dlatego, wybierając formę kredytowania zakupów, przy ustalaniu wszystkich realnych kosztów pożyczanej kwoty nie możemy sugerować się jedynie rzeczywistą stopą procentową. Bez wdawania się w szczegółowe analizy można stwierdzić, że najtańszym sposobem skredytowania zakupów nawet na długi okres jest kredyt odnawialny w koncie. Gdy zaś chcemy zakup skredytować tylko na kilka tygodni, np. do czasu uzyskania wynagrodzenia za pracę lub dodatkowej premii, najkorzystniej jest zapłacić kartą kredytową. Jeżeli całą należność uregulujemy w terminie obciążenia (bez zaciągania dodatkowego kredytu), zakup nie będzie obciążony żadnymi odsetkami, choć kredytować się będziemy nawet 6-7 tygodni. Jeśli jednak w terminie spłacimy tylko część należności, a resztę zamienimy w kredyt, będzie to jedna z najdroższych możliwych form finansowania zakupów za pożyczone pieniądze.

Ważne!

Najtańszym sposobem skredytowania zakupów nawet na długi okres jest kredyt odnawialny w koncie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

JAK TO ZROBIĆ...

Jak skredytować zakup sprzętu domowego

PROBLEM: Planujemy zakup sprzętu gospodarstwa domowego. Ponieważ nie mamy dostatecznie dużo środków własnych, musimy przedsięwzięcie skredytować. Chcemy to zrobić tanio i wygodnie.

ROZWIĄZANIE: Najpierw ustalamy, jaką kwotę będziemy musieli pożyczyć, oraz w jakiej maksymalnej wysokości raty gotowi jesteśmy spłacać. Musimy przy tym pamiętać, że im kwota kredytu wyższa, a okres spłaty krótszy, tym wyższe będą raty. Ponadto im łatwiej kredyt lub pożyczkę uzyskać, tym bardziej będzie ona kosztowna. Gdy ma więc być tanio, lepiej przyjść do sklepu z pieniędzmi pożyczonymi np. w banku. Gdy wygodnie, lepiej skorzystać z oferty sprzedaży ratalnej.

EDYTA DOBROWOLSKA

gp@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

MEN chce by egzamin ósmoklasisty znowu odbywał się w kwietniu. Liczne zmiany w prawie oświatowym [projekt]

W dniu 14 kwietnia 2025 r. opublikowano założenia obszernej i wielowątkowej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Wśród proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian są m.in.: powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, możliwość zatrudnienie w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć, czy rezygnacja z określania wymiaru godzin wychowania fizycznego.

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

ZUS: Dodatek do renty dla niepełnosprawnego Piotra na wózku. Brak dodatku dla Katarzyny niewidomej od 30. roku życia

Piotr i Katarzyna są ciężko poszkodowani przez los, znaczne stopnie niepełnosprawności i niesamodzielności. Nie wiadomo dlaczego rodzaj świadczeń dla nich jest zależny od wieku nabycia niepełnosprawności. Piotr o kulach od 17. roku życia, to renta socjalna albo stare świadczenie pielęgnacyjne. Paweł o kulach od 30-ego roku to renta z tytułu niezdolności do pracy.

REKLAMA

ZUS: Wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią. 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety. Kiedy decyzja ws. renty wdowiej? Postępowanie wyjaśniające. Jakie dokumenty przygotować?

W lipcu rozpoczną się pierwsze wypłaty tzw. renty wdowiej. Z Danych ZUS wynika, że od 1 stycznia 2025 r. wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią, z czego 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety.

Edukacja zdrowotna w szkołach – na uczelniach studia podyplomowe dla nauczycieli

Edukacja zdrowotna to nowy przedmiot w szkołach, który zostanie wprowadzony od 1 września 2025 r. W związku z tym na 11 uczelniach zostaną uruchomione studia podyplomowe w zakresie edukacji zdrowotnej. Studia nadadzą nauczycielom kwalifikacje do nauczania nowego przedmiotu.

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

Emerycie, rencisto, nie dostałeś z ZUS-u deklaracji PIT za 2024 rok? Możesz dostać duplikat - jak to załatwić?

Jesteś emerytem lub rencistą i nie masz deklaracji podatkowej PIT? A może otrzymałeś PIT ale go zgubiłeś lub jest zniszczony? Wyjaśniamy czy możesz otrzymać duplikat tego dokumentu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Umiarkowany stopień niepełnosprawności. Co z orzeczeniem? [LISTA]

Osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności często zastanawiają się nad tym, z jakiego rodzaju form wsparcia mogą korzystać. Na jakie przywileje w pracy można liczyć? Ile wynosi dofinansowanie z PFRON w 2025 r.? Jakie zasiłki z MOPS przysługują z orzeczeniem? Oto najważniejsze świadczenia i aktualne kwoty!

Dłużnik nie płaci? Jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze i zacząć działać

Każdy przedsiębiorca, niezależnie od branży, może napotkać problemy płatnicze, dotykające go bezpośrednio lub pojawiające się w wyniku współpracy z kontrahentem, którego stabilność finansowa uległa zachwianiu. Czy istnieją sygnały, które wysyła nasz partner biznesowy, mówiące o tym, że oczekiwana wpłata nigdy nie nastąpi?

REKLAMA