REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredyty hipoteczne stanieją dopiero w 2009r.

Mirek Kuk
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Rada Polityki Pieniężnej może jeszcze podnieść stopy procentowe. Najbardziej odczują to posiadacze kredytów hipotecznych. Według specjalistów przewalutowanie kredytu nie jest obecnie opłacalne.

Z prognoz ekonomistów wynika, że RPP już niedługo może zakończyć cykl podwyższania stóp procentowych, a główna stopa referencyjna na koniec roku może wynieść 6 proc. To szczególnie ważna informacja dla posiadaczy kredytów hipotecznych, bo ten rodzaj kredytu jest najbardziej narażony na zmiany stóp procentowych banku centralnego.

Kredyty się ustabilizują

- Jak wynika z naszych wyliczeń, rata kredytu hipotecznego zaciągniętego w złotych znacząco już nie urośnie - mówi Mateusz Ostrowski, analityk Open Finance.

REKLAMA

Choć sytuacja gospodarki jest nadal niepewna, to jednak ostrożnie można oczekiwać stabilizacji wysokości raty kredytów hipotecznych w złotych. Jeżeli, zgodnie z oczekiwaniami części ekonomistów, w przyszłym roku RPP będzie obniżać stopy w odpowiedzi na spadającą inflację i spowalniającą gospodarkę, to może się okazać, że rata zacznie się obniżać.

- Jeżeli klienci jakiś czas temu wybrali kredyt złotówkowy w obawie przed ryzykiem kursowym, to nie powinni teraz przewalutowywać kredytów na franka szwajcarskiego, bo stopy procentowe prędzej czy później będą niższe i raty spadną, a oni będą nadal spłacać kredyt w walucie, którą zarabiają. Obecny czas wyższych stóp rynkowych trzeba przetrzymać - mówi specjalista z Open Finance.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Zawsze trzeba brać pod uwagę fakt, że stopy mogą czasowo wzrosnąć i będziemy musieli płacić większą ratę. Na to trzeba być przygotowanym już w momencie decyzji o skorzystaniu z kredytu, bo rata nie jest dana raz na 20 czy 30 lat - dodaje.

O ile korelacja między kredytami hipotecznymi a decyzjami RPP w sprawie stóp jest zauważalna, to sprawa komplikuje się przy kredytach gotówkowych czy samochodowych.

Konkurencja w gotówkowych

REKLAMA

- W przypadku kredytów gotówkowych konkurencja sprzyja klientowi, a wynika to z faktu, że taki rodzaj kredytu oferowany jest przez stosunkowo największą ilość instytucji: od banków spółdzielczych po takie, które specjalizują się w udzielaniu tego typu pożyczek. Ta konkurencja ogranicza reagowanie banków na każdą podwyżkę stóp procentowych. Bo jeżeli ktoś będzie tak postępował, to wypadnie z rynku - mówi Łukasz Molenda, dyrektor ds. kredytów dla ludności w Banku Zachodnim WBK.

- Bankom nie zależy tak bardzo, by ceny kredytów podnosić w ślad za podwyżkami stóp procentowych. Poza tym marża jest na tyle wysoka, że mogą powstrzymywać się z podnoszeniem ceny kredytu, a produkt nadal pozostanie opłacalny - wyjaśnia Mateusz Ostrowski.

Widać już natomiast, że wysokość oprocentowania kredytu gotówkowego będzie uzależniona od kilku czynników.

- Jeśli chodzi o kredyty gotówkowe, to spodziewam się coraz bardziej zindywidualizowanego podejścia banków do klienta. Będą one różnym segmentom klientów oferować różne stopy oprocentowania, np. od 9 do 22 proc. Tak jest już w ofercie kilku banków. W zależności od oceny indywidualnej klienta, jego dochodów, a także kwoty pożyczki, bank ustali oprocentowanie, po jakim pożyczy pieniądze - mówi Łukasz Molenda.

Wniosek płynie z tego taki, że cena kredytu gotówkowego jest o wiele mniej czuła na zmiany stóp procentowych. Ale także klienci są o wiele mniej wyczuleni na wysokość oprocentowania takiego kredytu - wynika to zarówno z wielkości przeciętnych pożyczek gotówkowych, jak i okresu, na jaki się zadłużamy.

- Cena w kredycie gotówkowym nie jest jedynym wyróżnikiem, inaczej niż w przypadku kredytu hipotecznego. Różnice między ratami w różnych bankach mogą zamykać się kwotą kilku zł - w takiej sytuacji wagi nabierają inne czynniki, takie jak szybkość rozpatrzenia wniosku, ilość dokumentów, które trzeba przedłożyć, czy nawet czas, w jakim można liczyć na fizyczne otrzymanie pieniędzy - mówi Mateusz Ostrowski.

- W przypadku obniżek stóp procentowych trudno przewidzieć, czy banki będą obniżać oprocentowanie kredytów gotówkowych. Bo zależy to nie tylko stopy procentowej. Jeżeli się okaże, że np. spowolnienie gospodarcze wpłynie na zwiększenie odsetka kredytów nieobsługiwanych, a to będzie wiązało się z potrzebą tworzenia większych rezerw, czyli zwiększy koszty obsługi kredytu i nie będzie podstaw do obniżenia oprocentowania. Gdyby jednak spowolnienia nie było, to podobnie jak i teraz, ewentualne zmiany oprocentowania wymusi konkurencja na rynku bankowym - twierdzi Molenda.

- Pytanie brzmi, czy jeżeli RPP zacznie obniżać stopy, to któryś z naprawdę dużych banków nie zdecyduje się na wojnę cenową. W takim przypadku inne banki mogłyby podążyć jego śladem - dodaje Ostrowski.

Byle sprzedać auto

Oprocentowanie pożyczki na samochód też zależy głównie od konkurencji na rynku.

- To specyficzny rynek, na którym działają banki samochodowe afiliowane do producenta i takim instytucjom może zależeć bardziej na sprzedaży samochodów, a nie samych kredytów, i dlatego obniżają ceny niżej niż zrobiłby to bank uniwersalny - ocenia Molenda.

Ile będziemy płacić za kredyty- zobacz ilustrację.

 

MIREK KUK

mirek.kuk@infor.pl

OPINIA

Ryszard Petru, główny ekonomista Banku BPH.

 


Jesteśmy blisko końca cyklu podwyżek, a przynajmniej przed nami parę miesięcy przerwy. Zakładam, że inflacja na koniec roku wyniesie 3,7-3,8 proc., co oznacza, że RPP będzie mogła obserwować gospodarkę przy stopie realnej na poziomie powyżej 2 proc. i w zależności od sytuacji zdecydować się na niewielką podwyżkę lub obniżkę na początku przyszłego roku. Szczególnie taki scenariusz jest możliwy przy założeniu spowolnienia gospodarki europejskiej i przy jednoczesnym dalszym umocnieniu złotego. Jeżeli jednak utrzyma się presja na wzrost płac, to RPP z obniżkami może poczekać.

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

Konferencja „Bez strachu” – przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i rodzin

Fundacja LUMUS serdecznie zaprasza na konferencję „Bez strachu”, która odbędzie się w dniach 30 listopada - 1 grudnia 2024 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie to, finansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia związane z przemocą wobec dzieci i młodzieży w Polsce.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

BI: Zmiany w składce zdrowotnej. Kto skorzysta, kto straci i ile?

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada Sejm zajmie się rządowymi projektami dotyczącymi składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Jeden likwiduje składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych i wprowadza zmiany już w 2025 r. Drugi natomiast reformuje zasady naliczania składki od 2026 r.

REKLAMA

QUIZ. Podajemy trzy słowa, odgadnij zawód. Schody zaczynają się dopiero na 4. pytaniu
W tym quizie po trzech podanych przez nas wyrazach, Ty zgadujesz zawód, o który chodzi. Niektóre zagadki są banalne, ale nad kilkoma trzeba się zastanowić. Schody zaczynają się na 4. pytaniu. Zdobędziesz komplet punktów?
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej.

System kaucyjny dopiero od 1 października 2025 r. Przedsiębiorcy nie są gotowi, a przepisy trzeba doprecyzować

W Sejmie trwają prace, które mają na celu przesunięcie startu systemu kaucyjnego na 1 października 2025 r. Projekt ustawy w tej sprawie, poza zmianą terminu startu kaucji, wprowadza szereg zmian usprawniających działanie tego systemu.

REKLAMA

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

FPP: Zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – inicjatywa legislacyjna

Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego. Inicjatywa dotyczy zwiększenia kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, wypłacanego przez PFRON.

REKLAMA