REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najtańsza pożyczka na zakup samochodu

Edyta Dobrowolska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

O tym, ile naprawdę będzie nas kosztował samochód osobowy, decyduje nie tylko jego cena. Rzadko kiedy auto kupujemy za gotówkę. Bardzo ważne jest więc, ile wyniesie koszt obsługi zadłużenia.

Kredyty i pożyczki na zakup samochodu to najbardziej zróżnicowane produkty na finansowym rynku. Udzielają ich zarówno banki uniwersalne jak i wyspecjalizowane w obsłudze kredytowania zakupu pojazdów banki stworzone często przez samych producentów samochodów. Składa się na to wiele okoliczności, z których najważniejsze jest to, że niemal każdy dorosły Polak co kilka lat kupuje auto, a rzadko który sięga w tym celu po gotówkę i oszczędności. Ponadto kredytowane auta zabezpieczone są zastawem z wpisem do specjalnego rejestru, co bankom daje gwarancję niemal równą hipotece.

Kredyt w salonie

REKLAMA

Dlatego auto za pożyczone pieniądze nabyć jest stosunkowo łatwo. Gdy zdecydujemy się kupować je u dilera danej marki lub w salonie samochodowym obsługującym kilku producentów, bez trudu uzyskamy kredyt na miejscu. Działają tam albo inspektorzy kredytowi banku (banków) lub sam sprzedawca ma umowę z bankiem, na mocy której zajmuje się pośrednictwem finansowym między kredytodawcą i kredytobiorcą.

Najtańszy kredyt uzyskamy na nowe auto w banku, który jest związany z producentem, np. na fiata, skodę czy toyotę. Podobnie z używanym markowym autem, które oferuje wielu fabrycznych dealerów. Jednak choć zakup takiego auta w salonie ma wiele atutów (m.in. półroczna gwarancja), to jego cena jest zdecydowanie wyższa niż w komisie czy w prywatnym obrocie.

Auto za pół ceny

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

To banki wyspecjalizowane w kredytach samochodowych kilka lat temu wprowadziły na rynek kredyt balonowy. Obecnie jednak największym zainteresowaniem osób kupujących nowe samochody cieszą się nie kredyt balonowy, ale inne opcje. Jedną z najciekawszych jest podzielenie należności za samochód na dwie części. Klient wpłaca np. połowę ceny za samochód od razu, a decyzja co do pozostałej części zostaje odłożona na rok. Po upływie tego terminu nabywca spłaca ją gotówką albo od tego terminu zaciąga normalny kredyt, którym finansuje resztę rachunku. Nie brakuje też ofert zakupów ratalnych, w których kilka lub kilkanaście pierwszych rat zwolnionych jest z oprocentowania. W powyższych rozwiązaniach prześcigają się głównie banki, które bezpośrednio współpracują z dilerami samochodów.

Na rynku samochodów dla konsumentów, czyli osób nieprowadzących działalności gospodarczej, coraz mocniej akcentują swoją pozycję także firmy leasingowe. Klienci mogą korzystać zarówno z leasingu odnawialnego, który swoją konstrukcją przypomina kredyt balonowy, jak i z klasycznego leasingu operacyjnego wzbogaconego o wielowariantową obsługę samochodu w okresie trwania umowy. Przedstawiciele firm leasingowych ze swoją ofertą dostępni są także w salonach samochodowych.

Przywileje nabywcy

Warto jednak wiedzieć, że osoba kupująca samochód na cele niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą może skorzystać z dowolnej formy finansowania całości lub części należności, zachowując prawo do szczególnej ochrony przewidzianej w ramach ustawy o kredycie konsumenckim.

Wszystkie modele finansowania, nawet daleko odbiegające od konstrukcji standardowego kredytu samochodowego, podlegają bowiem szczególnym reżimom regulowanym przez ustawę o kredycie konsumenckim. Daje to nabywcy samochodu wiele przywilejów. Poza prawem do poznania wszystkich dodatkowych kosztów nabycia (tzw. rzeczywistej stopy procentowej) jest to możliwość odstąpienia od zawartej już umowy bez podawania przyczyn oraz spłata całego zobowiązania przed terminem bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów.

KREDYT BALONOWY

Tym różni się od standardowych pożyczek, że daje możliwość spłaty samej części kapitałowej pożyczki z odkładaniem w czasie decyzji co do spłaty odsetek. W finale nabywca auta na kredyt może postąpić wielorako. Może zadłużyć się ponownie, rozkładając niespłacone odsetki na raty. Ale może oddać samochód dilerowi i z kwoty uzyskanej ze sprzedaży spłacić odsetki, a resztę np. przeznaczyć na poczet kosztów nowego auta. Może też, zostając przy spłacanym samochodzie, uregulować niespłacone odsetki ostatnią ratą tzw. ratą balonową, dzięki czemu ostatecznie pozbędzie się zadłużenia.

JAK TO ZROBIĆ...

Tanie pożyczki na kupno auta

PROBLEM: Chcemy kupić samochód osobowy. Nie mamy oszczędności, wybieramy więc opcję zakupu za pożyczone pieniądze. Najlepiej żeby było szybko, tanio i bez wielu formalności...

ROZWIĄZANIE: Jeśli mamy stałe źródło zarobków, bierzemy od płatnika pisemne poświadczenie wysokości naszych dochodów. Mając taki dokument, załatwimy od ręki kredyt w salonie samochodowym. Gdy nie wykluczamy zakupu samochodu używanego, w tym na giełdzie lub z ogłoszenia, z takim zaświadczeniem możemy wcześniej udać się do banku i tam wynegocjować kredyt samochodowy. W wielu przypadkach uzyskamy promesę, czyli zobowiązanie banku do udzielenia nam pożyczki do określonej wysokości w określonym czasie.

EDYTA DOBROWOLSKA

gp@infor.pl

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zgoda buduje. Wprowadzenie do zmian w ustawie o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych

1 stycznia br. miała wejść w życie nowa ustawa dotycząca układów zbiorowych pracy i porozumień zbiorowych. Tymczasem nadal projekt ustawy jest na etapie legislacyjnym. Warto jednak już przyjrzeć się znaczącym zmianom, jakie mają być wprowadzone. Celem ustawy jest zwiększenie efektywności procesu negocjacji między związkami zawodowymi a pracodawcami, co ma poprawić relacje społeczne w miejscach pracy oraz wzmocnienie praw pracowniczych.

Członek komisji wyborczej 2025 [WYNAGRODZENIE]

W tym roku, dokładnie 18 maja 2025 r., odbywają się w Polsce wybory na Prezydenta RP. Na stronie internetowej pkw.gov.pl można uzyskać niezbędne informacje dotyczące tego, jak zostać członkiem komisji wyborczej w 2025 roku. Jakie wynagrodzenie otrzymuje członek komisji wyborczej?

Układ likwidacyjny w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Układ likwidacyjny w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Sprzedaż majątku przedsiębiorstwa w ramach postępowania restrukturyzacyjnego ma sens tylko wtedy, gdy z ekonomicznego punktu widzenia nie ma większych szans na uzdrowienie jego sytuacji, bądź gdy spieniężenie części przedsiębiorstwa może znacznie usprawnić restrukturyzację.

Renta wdowia. Jakie warunki trzeba spełniać i na co uważać przy wypełnianiu wniosku

Wdowy i wdowcy mogą ubiegać się o połączoną wypłatę renty rodzinnej z innym świadczeniem emerytalno-rentowym. Jest to tzw. renta wdowia. Żeby ją uzyskać koniecznie trzeba spełniać określone prawem warunki i złożyć prawidłowo wypełniony wniosek ERWD.

REKLAMA

Trzynastka dla kolejnej grupy zawodowej! Kiedy będą pierwsze wypłaty w kulturze? Na pewno szybciej niż podwyżki, na które nie ma co liczyć

Trzynastki trafiają na konta pracowników sfery budżetowej, co jednak nie oznacza, że na dodatkowy przelew może liczyć każdy z nich. Wszystko jednak wskazuje na to, że już niedługo nowa grupa zawodowa będzie mogła cieszyć się dodatkowym wynagrodzeniem roczny. Niestety na podwyżki nie ma co liczyć.

Zmiany na egzaminie maturalnym

Abiturientów czekają zmiany. W Dzienniku Ustaw zostały opublikowane dwa rozporządzenia ministra edukacji w sprawie organizacji egzaminu maturalnego. Co ulegnie zmianie?

Rozliczenie podatkowe osób do 26. roku życia w 2025 roku. Do 85.528 zł bez podatku i obowiązku składania PIT-a. Ale nie wszystkie przychody są zwolnione

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przypominają kiedy podatnikom do 26. roku życia przysługuje tzw. ulga dla młodych oraz jak powinni rozliczyć podatek gdy prowadzą własną działalność gospodarczą albo pracują za granicą.

Limit zwolnienia VAT dusi małe firmy! Czy w 2025 roku nadejdą zmiany?

Wielu przedsiębiorców z trudem utrzymuje się w ramach limitu zwolnienia z VAT, który od lat pozostaje na poziomie 200 000 zł. W obliczu rosnących kosztów prowadzenia działalności coraz głośniej mówi się o konieczności jego podwyższenia. Czy rząd planuje zmiany w 2025 roku?

REKLAMA

Opóźnienia w e-Doręczeniach a terminy podatkowe. Liczy się data nadania. Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów poinformowało w komunikacie z 30 stycznia 2025 r., że opóźnienie w akceptacji nadania korespondencji przez dostawcę usługi e-Doręczenia nie wpływa na zachowanie terminów prawa podatkowego. Zdaniem MF, to data nadania, a nie data akceptacji korespondencji, jest podstawą do określenia daty wniesienia pisma.

Wynagrodzenie nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025 i 2025/2026. Związki zawodowe nie będą zadowolone [PROJEKT]

Wiemy jaka jest propozycja kwot minimalnego zasadniczego wynagrodzenia dla nauczyciela nieposiadającego stopnia awansu zawodowego (nauczyciel początkujący), nauczyciela mianowanego i dyplomowanego. Związki zawodowe nie będą zadowolone.

REKLAMA