REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Maksymalny użytek z hipoteki

Edyta Dobrowolska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Największe zalety kredytów odnawialnych i hipotecznych łączą w sobie produkty bankowe określane mianem planów finansowych. Posiadają jednak również wady obu rozwiązań. Co przeważa ?

Nasz prywatny portfel kredytowy rządzi się podobnymi prawami jak biznes. Optymalnym rozwiązaniem dla finansowania bieżących wydatków jest kredyt odnawialny. Natomiast dla zainwestowania w trwałe składniki majątku, zwłaszcza we własne mieszkanie lub dom najlepszym produktem jest kredyt hipoteczny.

Atuty kredytu odnawialnego

REKLAMA

Kredyty odnawialne zaliczają się do najniżej oprocentowanych pożyczek gotówkowych, a więc takich, gdzie kredytodawca nie dyktuje nam i nie kontroluje na bieżąco na co będziemy wydatkowali pożyczone pieniądze. Obecnie takie kredyty oprocentowane są na poziomie 11-14 proc. rocznie, podczas gdy inne kredyty i pożyczki gotówkowe, zwłaszcza udzielane w ekspresowym tempie i wedle uproszczonych procedur, obciążone są rocznym oprocentowaniem 22-28 proc.

Oprócz relatywnie niskiego oprocentowania kredyty odnawialne mają wiele innych zalet, pozytywnie wyróżniających je spośród innych kredytów gotówkowych. Znaczną dogodność stanowi jednorazowe zawieranie umowy kredytowej. W większości przypadków kredytobiorca podpisuje tylko jedną roczną umowę z bankiem, która następnie odnawia się co roku na kolejne 12 miesięcy, o ile tylko kredytobiorca dotrzymywał warunków. Przede wszystkim nie dopuścił do powstania niedozwolonego salda debetowego. Wówczas przy odnowieniu umowy bank pobiera jedynie roczną prowizję. Zazwyczaj jest to 0,5-1,5 proc. przyznanego limitu kredytowego.

Korzyści z kredytu

Za tę cenę kredytobiorca ma do swobodnego dysponowania kwotę równowartą zazwyczaj sześciomiesięcznym stałym dochodom. Co istotne, oprocentowanie jest naliczane jedynie w odniesieniu do aktualnego długu (wykorzystanej części limitu), jak i okresu korzystania. Tymczasem w przypadku każdego innego kredytu gotówkowego rozliczanego w systemie miesięcznym, umowa zakłada, że rata kapitałowa spłacana jest określonego dnia miesiąca, a odsetki naliczane są za okres 30 dni. Jeśli więc nawet kredytobiorca spłaci kolejną ratę 2-3 tygodnie wcześniej, i tak obciążony zostanie odsetkami za pełny miesiąc.

Ważne jest też to, że jedynym zabezpieczeniem żądanym przez bank jest regularny wpływ na konto stałych dochodów oraz zlecenie posiadacza konta do automatycznego pobierania przez bank odsetek oraz prowizji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Kredyty hipoteczne są z kolei najtańszymi kredytami długoterminowymi. Wiąże się to z zabezpieczeniem zobowiązania wobec banku w postaci wpisu hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości. Ponieważ uznawane jest ono za najlepszą formę zabezpieczenia, co jest równoznaczne z najniższym z możliwych ryzyk podejmowanych przez bank przy pożyczaniu pieniędzy, banki mogą stosować oprocentowanie niewiele wyższe od stóp procentowych ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej. W praktyce jest to suma oprocentowania stosowana na komercyjnym rynku bankowym, a więc uśrednione oprocentowanie stosowane przez banki wzajemnie pożyczające sobie pieniądze (WIBOR, LIBOR itp.), powiększona o marżę banku, która w przypadku kredytów hipotecznych najczęściej wynosi 1-2 proc. pożyczanej sumy.

Ponieważ jednak kredyt hipoteczny udzielany jest na wiele lat, często 30, a nawet dłużej, procedura jego uzyskania jest długa i często kłopotliwa. To niewątpliwie największa wada produktów z tej grupy.

Można by uznać, że idealny produkt bankowy powinien łączyć zalety kredytu odnawialnego z kredytem hipotecznym. I takie założenie legło u genezy takiego produktu skonstruowanego przez mbank, a nazwanego planem finansowym. Obecnie zaś oczywiście pod innymi, własnymi nazwami oferowanego przez inne banki.

Zalety planów finansowych

Plany finansowe mają kształt pożyczek lub kredytów hipotecznych. By więc ubiegać się o plan, trzeba albo posiadać nieruchomość z czystą księgą wieczystą, albo np. finansować budowę takiej nieruchomości, która docelowo będzie zabezpieczona poprzez wpis hipoteki do księgi wieczystej. Jednak od standardowych kredytów i pożyczek hipotecznych różni się trybem rozliczeń. W przypadku planów trzeba regulować co miesiąc ustaloną kwotę kapitału i odsetek, ale ich zapłata powoduje, że spłaconą część kapitałowa można ponownie pożyczyć. Ma więc zastosowanie mechanizm właściwy kredytom odnawialnym. Ponadto zazwyczaj plany są rozliczane jak kredyt odnawialny, czyli odsetki nie są naliczane w trybie miesięcznym, ale każdy wpływ środków na rachunek traktowany jest jak spłata części pożyczonego kapitału.

JAK TO ZROBIĆ...

Jak zbudować plan finansowy

PROBLEM:

Często korzystamy z kredytów. Potrzebujemy pieniędzy na kupno mieszkania lub domu. Do tego niezbędny jest nam samochód na kredyt oraz środki na bieżące wydatki.

ROZWIĄZANIE:

Jeśli tylko pozwala na to nasza zdolność kredytowa, możemy zaciągnąć oddzielny kredyt hipoteczny, kredyt odnawialny oraz dodatkowo ratalny na samochód. Zamiast tego możemy od razu poszukać banku oferującego produkt z kategorii planów finansowych. Mocą jednej umowy uzyskamy środki na wszystkie wydatki. Ponadto spłacając zobowiązanie będziemy mogli spłaconą część długu ponownie wykorzystywać w formie pożyczki lub kredytu, bez podpisywania kolejnych umów kredytowych, nawet przez resztę swojego życia.

Ważne!

Niezależnie od obowiązujących stóp procentowanych, kredyt odnawialny jest oprocentowany średnio o połowę niżej od innych kredytów gotówkowych udzielanych konsumentom

Edyta Dobrowolska

gp@infor.pl

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Drzewo sąsiada zacienia działkę, zagraża budynkowi, zaśmieca liśćmi. Kiedy można żądać przycięcia? Co wynika z przepisów?

Drzewo sąsiada może zacieniać działkę, zagrażać budynkowi, ogrodzeniu czy też zaśmiecać liśćmi podwórko. Co zgodnie z prawem można z tym zrobić? Czy można przyciąć gałęzie przechodzące z działki sąsiada lub żądać przycięcia zbyt wysokich drzew?

Reforma ministra Bodnara: 10 sposobów na poprawę działalności sądów w Polsce

W dniu 21 listopada 2024 r. na konferencji "Sprawne sądy - 10 filarów" minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił 10 filarów programu „Sprawne sądy”. To kluczowe propozycje zmian organizacyjnych, legislacyjnych i kadrowych, które odpowiadają na potrzeby dotyczące tempa prac i efektywności wymiaru sprawiedliwości. Reformy obejmą m.in. obszary mediacji, biegłych sądowych, digitalizacji, spraw frankowych czy kwestię zwiększenia liczby etatów dla asystentów.

Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

REKLAMA

Konferencja „Bez strachu” – przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i rodzin

Fundacja LUMUS serdecznie zaprasza na konferencję „Bez strachu”, która odbędzie się w dniach 30 listopada - 1 grudnia 2024 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie to, finansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia związane z przemocą wobec dzieci i młodzieży w Polsce.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

BI: Zmiany w składce zdrowotnej. Kto skorzysta, kto straci i ile?

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada Sejm zajmie się rządowymi projektami dotyczącymi składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Jeden likwiduje składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych i wprowadza zmiany już w 2025 r. Drugi natomiast reformuje zasady naliczania składki od 2026 r.

QUIZ. Podajemy trzy słowa, odgadnij zawód. Schody zaczynają się dopiero na 4. pytaniu
W tym quizie po trzech podanych przez nas wyrazach, Ty zgadujesz zawód, o który chodzi. Niektóre zagadki są banalne, ale nad kilkoma trzeba się zastanowić. Schody zaczynają się na 4. pytaniu. Zdobędziesz komplet punktów?

REKLAMA

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej.

REKLAMA