REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Karty kredytowe: co daje ubezpieczenie

Marcin Jaworski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Polisa przy karcie może chronić na wypadek choroby lub wypadku. Jest też sposobem na zapewnienie spłaty długu na samej karcie. Mimo konkurencji na rynku, trzeba uważać na warunki ubezpieczenia karty.

 

Dodanie dodatkowych usług do karty kredytowej spełnia trzy funkcje. Po pierwsze, może zabezpieczać bank i samego posiadacza karty lub jego rodzinę na wypadek nieszczęśliwych wypadków czy choroby.

REKLAMA

Polisa może bowiem albo dać dodatkową wypłatę (z tradycyjnego ubezpieczenia NNW), albo pokrycie kosztów kredytu w karcie, którego klient nie może spłacić w wyniku wypadku, po którym jest niezdolny do pracy czy w ogóle traci życie. Po drugie, to dodatkowe źródło przychodów dla banków, bo za sprzedanie polis do kart dostają one prowizję. Dla obu stron: banków i ubezpieczycieli, to póki co wciąż dobry interes, bo klienci zwykle nie pamiętają o dodatkach do kart i nie korzystają np. z pakietów assistance, które pozwalają uzyskać pomoc np. w razie kłopotów z otwarciem zamka w domu.

Po trzecie, takie wzbogacanie karty to też sposób na przyciągnięcie klientów dodatkowymi usługami. Obecnie mamy sytuację, w której dołączenie polisy do karty nie tyle zwiększa zainteresowanie, ale brak ubezpieczenia może skutkować rezygnacją z oferty banku.

Klienci, którzy wraz z kartą kredytową otrzymali ubezpiecznie, muszą jednak pamiętać, żeby sprawdzić, co kryje się pod atrakcyjnie brzmiącymi nazwami pakietów i przestrzegać pewnych zasad dotyczących np. zgłoszenia szkód.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ubezpieczenia kart są pełne obostrzeń

REKLAMA

Pakiety ubezpieczeń do kart są coraz bogatsze, bo to dobry sposób na przyciągnięcie klientów i zapewnienie sobie dodatkowych przychodów i bezpieczeństwa przez bank. Klienci muszą jednak wciąż sprawdzać zakres takiej ochrony, żeby przy próbie jej wykorzystania nie czuć się oszukanymi.

Choć pakiety ubezpieczeń dodawane do kart noszą bardzo atrakcyjne nazwy, kryją niestety pewne ograniczenia. Na przykład ubezpieczenie na wypadek utraty pracy dodawane do kart kredytowych niestety nie pozwala na spłatę całego kredytu zaciągniętego w karcie. Towarzystwa i banki uzgadniają bowiem pewne limity odpowiedzialności. Zapisują na przykład, że ubezpieczyciel przejmie na siebie obowiązek dokonywania spłat salda zadłużenia w formie 12 miesięcznych rat. Jednak gdy czytamy dalej, okazuje się, że to saldo nie może być wyższe niż 5 proc. zadłużenia i nie więcej niż np. 2 tys. zł. Jedynym plusem takiej polisy jest to, że ubezpieczyciel finansuje tzw. minimalną kwotę spłaty, co zapewnia klientowi utrzymanie statusu wiarygodnego klienta. Z kolei towarzystwa w ten sposób chronią się przed przypadkami, w których osoba przeczuwająca kłopoty w pracy zaciąga kredyt na karcie, żeby mieć środki na utrzymanie w czasie poszukiwania nowego zajęcia. Dodatkowym zabezpieczeniem w takim wypadku jest tzw. franszyza czasowa, nazywana też okresem karencji. Przewiduje ona, że ochrona na wypadek utraty pracy rozpoczyna się np. po 90 dniach od podpisania deklaracji o przystąpieniu do umowy.

Intrygująco brzmi też ubezpieczenie najniższej ceny, reklamowane jako oferta dla oszczędnych. Ma bowiem pozwalać na zwrot różnicy między ceną zakupu towaru (oczywiście przy płatności kartą) a niższą ceną tego samego towaru, którą klient w ciągu 30 dni od zakupu wypatrzy w ofercie sprzedaży towaru, np. w prasie, katalogu czy reklamie. Przy czym nie dotyczy to np. żywności, roślin czy zwierząt oraz wszelkich towarów kupionych za pośrednictwem internetu lub telefonu.

Nawet jeśli będziemy mieli polisę, to nie zadziała ona, jeśli nie będziemy przestrzegali pewnych obostrzeń, które powodują wyłączenie odpowiedzialności towarzystwa. Standardem jest np. brak odpowiedzialności za wypadek pod wpływem alkoholu, narkotyków czy innych podobnie działających środków. Ale w poszczególnych ofertach można znaleźć też inne dotkliwe wyłączenia. Na przykład w Lukas Banku posiadacze kart Maxima i Maxima Plus (ubezpieczyciel - Cardif) nie będą objęci ochroną w czasie prowadzenia przez ubezpieczonego pojazdu mechanicznego bez wymaganych uprawnień. Wymienia się tu nie tylko prawo jazdy, ale też dowód rejestracyjny z ważnym badaniem technicznym. To wyłączenie może stać się powodem do sporu, w którym klienci nie stoją na przegranej pozycji. Towarzystwo chcąc odmówić wypłaty będzie musiało wykazać, że np. brak badań technicznych przyczynił się do wypadku. Jeśli np. na prawidłowo jadący samochód wpadł TIR, trudno będzie towarzystwu odmówić skutecznie wypłaty.

Do sporu z ubezpieczycielem mogą prowadzić też wymogi dotyczące zgłoszenia szkody. Na przykład rzecznik ubezpieczonych zajmował się sprawą, w której zakład ubezpieczeń odmówił wypłaty odszkodowania ze względu na niezachowanie przez skarżącego określonego w warunkach ubezpieczenia obowiązku zgłoszenia kradzieży lub rabunku policji w ciągu 46 godzin od chwili ujawnienia się zdarzenia. Skarżący twierdził, iż zdarzenie w postaci kradzieży karty zostało ujawnione w dniu otrzymania wyciągu z konta, a tym samym dokonując zgłoszenia tego faktu na drugi dzień, dochował terminów określonych w ogólnych warunkach ubezpieczenia.

ZE STRONY PRAWA

Zgodnie z ustawą o elektronicznych instrumentach płatniczych, banki przejmują odpowiedzialność za transakcje zrealizowane przy użyciu utraconej karty do czasu złożenia zastrzeżenia, od kwoty powyżej 150 euro. Oznacza to, niestety, że straty do około 550 zł (przy obecnym kursie euro) trzeba by pokrywać z własnej kieszeni. Dlatego coraz częściej w tzw. pakietach bezpieczeństwa dodawanych do kart mamy ochronę do kwoty 150 euro.

JAK TO ZROBIĆ...

Jak skorzystać z ubezpieczenia przy karcie

PROBLEM: Wyjeżdżam za granicę na zaproszenie i koszt naszego partnera z Francji. Chciałbym skorzystać z polisy kosztów leczenia dodanej do karty, ale tam warunkiem jest zakup np. biletu lotniczego. Co zrobić, żeby jednak mieć zabezpieczenie?

ROZWIĄZANIE: Większość warunków ubezpieczenia kosztów leczenia za granicą przewiduje wymóg opłacenia czy to wycieczki, czy biletu lotniczego tą kartą kredytową. Gdy nie mamy takiej możliwości, wystarczy dokonanie innego zakupu, ale już po przekroczeniu granicy naszego państwa. Zwykle taka polisa jest ważna przez 60 dni w roku, w związku z tym, po powrocie z zagranicy, trzeba dokonać jakiejś transakcji kartą, żeby przerwać ochronę. Gdy wyjeżdżamy kolejny raz, procedurę trzeba powtórzyć.

MARCIN JAWORSKI

marcin.jaworski@infor.pl

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA