REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Karty kredytowe: co daje ubezpieczenie

Marcin Jaworski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Polisa przy karcie może chronić na wypadek choroby lub wypadku. Jest też sposobem na zapewnienie spłaty długu na samej karcie. Mimo konkurencji na rynku, trzeba uważać na warunki ubezpieczenia karty.

 

Dodanie dodatkowych usług do karty kredytowej spełnia trzy funkcje. Po pierwsze, może zabezpieczać bank i samego posiadacza karty lub jego rodzinę na wypadek nieszczęśliwych wypadków czy choroby.

REKLAMA

Polisa może bowiem albo dać dodatkową wypłatę (z tradycyjnego ubezpieczenia NNW), albo pokrycie kosztów kredytu w karcie, którego klient nie może spłacić w wyniku wypadku, po którym jest niezdolny do pracy czy w ogóle traci życie. Po drugie, to dodatkowe źródło przychodów dla banków, bo za sprzedanie polis do kart dostają one prowizję. Dla obu stron: banków i ubezpieczycieli, to póki co wciąż dobry interes, bo klienci zwykle nie pamiętają o dodatkach do kart i nie korzystają np. z pakietów assistance, które pozwalają uzyskać pomoc np. w razie kłopotów z otwarciem zamka w domu.

Po trzecie, takie wzbogacanie karty to też sposób na przyciągnięcie klientów dodatkowymi usługami. Obecnie mamy sytuację, w której dołączenie polisy do karty nie tyle zwiększa zainteresowanie, ale brak ubezpieczenia może skutkować rezygnacją z oferty banku.

Klienci, którzy wraz z kartą kredytową otrzymali ubezpiecznie, muszą jednak pamiętać, żeby sprawdzić, co kryje się pod atrakcyjnie brzmiącymi nazwami pakietów i przestrzegać pewnych zasad dotyczących np. zgłoszenia szkód.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ubezpieczenia kart są pełne obostrzeń

REKLAMA

Pakiety ubezpieczeń do kart są coraz bogatsze, bo to dobry sposób na przyciągnięcie klientów i zapewnienie sobie dodatkowych przychodów i bezpieczeństwa przez bank. Klienci muszą jednak wciąż sprawdzać zakres takiej ochrony, żeby przy próbie jej wykorzystania nie czuć się oszukanymi.

Choć pakiety ubezpieczeń dodawane do kart noszą bardzo atrakcyjne nazwy, kryją niestety pewne ograniczenia. Na przykład ubezpieczenie na wypadek utraty pracy dodawane do kart kredytowych niestety nie pozwala na spłatę całego kredytu zaciągniętego w karcie. Towarzystwa i banki uzgadniają bowiem pewne limity odpowiedzialności. Zapisują na przykład, że ubezpieczyciel przejmie na siebie obowiązek dokonywania spłat salda zadłużenia w formie 12 miesięcznych rat. Jednak gdy czytamy dalej, okazuje się, że to saldo nie może być wyższe niż 5 proc. zadłużenia i nie więcej niż np. 2 tys. zł. Jedynym plusem takiej polisy jest to, że ubezpieczyciel finansuje tzw. minimalną kwotę spłaty, co zapewnia klientowi utrzymanie statusu wiarygodnego klienta. Z kolei towarzystwa w ten sposób chronią się przed przypadkami, w których osoba przeczuwająca kłopoty w pracy zaciąga kredyt na karcie, żeby mieć środki na utrzymanie w czasie poszukiwania nowego zajęcia. Dodatkowym zabezpieczeniem w takim wypadku jest tzw. franszyza czasowa, nazywana też okresem karencji. Przewiduje ona, że ochrona na wypadek utraty pracy rozpoczyna się np. po 90 dniach od podpisania deklaracji o przystąpieniu do umowy.

Intrygująco brzmi też ubezpieczenie najniższej ceny, reklamowane jako oferta dla oszczędnych. Ma bowiem pozwalać na zwrot różnicy między ceną zakupu towaru (oczywiście przy płatności kartą) a niższą ceną tego samego towaru, którą klient w ciągu 30 dni od zakupu wypatrzy w ofercie sprzedaży towaru, np. w prasie, katalogu czy reklamie. Przy czym nie dotyczy to np. żywności, roślin czy zwierząt oraz wszelkich towarów kupionych za pośrednictwem internetu lub telefonu.

Nawet jeśli będziemy mieli polisę, to nie zadziała ona, jeśli nie będziemy przestrzegali pewnych obostrzeń, które powodują wyłączenie odpowiedzialności towarzystwa. Standardem jest np. brak odpowiedzialności za wypadek pod wpływem alkoholu, narkotyków czy innych podobnie działających środków. Ale w poszczególnych ofertach można znaleźć też inne dotkliwe wyłączenia. Na przykład w Lukas Banku posiadacze kart Maxima i Maxima Plus (ubezpieczyciel - Cardif) nie będą objęci ochroną w czasie prowadzenia przez ubezpieczonego pojazdu mechanicznego bez wymaganych uprawnień. Wymienia się tu nie tylko prawo jazdy, ale też dowód rejestracyjny z ważnym badaniem technicznym. To wyłączenie może stać się powodem do sporu, w którym klienci nie stoją na przegranej pozycji. Towarzystwo chcąc odmówić wypłaty będzie musiało wykazać, że np. brak badań technicznych przyczynił się do wypadku. Jeśli np. na prawidłowo jadący samochód wpadł TIR, trudno będzie towarzystwu odmówić skutecznie wypłaty.

Do sporu z ubezpieczycielem mogą prowadzić też wymogi dotyczące zgłoszenia szkody. Na przykład rzecznik ubezpieczonych zajmował się sprawą, w której zakład ubezpieczeń odmówił wypłaty odszkodowania ze względu na niezachowanie przez skarżącego określonego w warunkach ubezpieczenia obowiązku zgłoszenia kradzieży lub rabunku policji w ciągu 46 godzin od chwili ujawnienia się zdarzenia. Skarżący twierdził, iż zdarzenie w postaci kradzieży karty zostało ujawnione w dniu otrzymania wyciągu z konta, a tym samym dokonując zgłoszenia tego faktu na drugi dzień, dochował terminów określonych w ogólnych warunkach ubezpieczenia.

ZE STRONY PRAWA

Zgodnie z ustawą o elektronicznych instrumentach płatniczych, banki przejmują odpowiedzialność za transakcje zrealizowane przy użyciu utraconej karty do czasu złożenia zastrzeżenia, od kwoty powyżej 150 euro. Oznacza to, niestety, że straty do około 550 zł (przy obecnym kursie euro) trzeba by pokrywać z własnej kieszeni. Dlatego coraz częściej w tzw. pakietach bezpieczeństwa dodawanych do kart mamy ochronę do kwoty 150 euro.

JAK TO ZROBIĆ...

Jak skorzystać z ubezpieczenia przy karcie

PROBLEM: Wyjeżdżam za granicę na zaproszenie i koszt naszego partnera z Francji. Chciałbym skorzystać z polisy kosztów leczenia dodanej do karty, ale tam warunkiem jest zakup np. biletu lotniczego. Co zrobić, żeby jednak mieć zabezpieczenie?

ROZWIĄZANIE: Większość warunków ubezpieczenia kosztów leczenia za granicą przewiduje wymóg opłacenia czy to wycieczki, czy biletu lotniczego tą kartą kredytową. Gdy nie mamy takiej możliwości, wystarczy dokonanie innego zakupu, ale już po przekroczeniu granicy naszego państwa. Zwykle taka polisa jest ważna przez 60 dni w roku, w związku z tym, po powrocie z zagranicy, trzeba dokonać jakiejś transakcji kartą, żeby przerwać ochronę. Gdy wyjeżdżamy kolejny raz, procedurę trzeba powtórzyć.

MARCIN JAWORSKI

marcin.jaworski@infor.pl

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA