REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Parasole na giełdowe zawieruchy

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Zmiana strategii inwestycyjnej w ramach jednego funduszu bez płacenia podatku może się okazać najskuteczniejszą ochroną przed giełdowymi zawirowaniami.


Tylko w tym roku oferta funduszy parasolowych wzbogaciła się o nowe subfundusze w Skarbcu TFI i Union Investment TFI. Powstały też dwa zupełnie nowe parasole - KBC Parasol FIO i DWS Parasol SFIO. Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych potwierdzają więc nie tylko słownie, ale również swoim działaniem, że parasol może stanowić znakomite zabezpieczenie przed zmiennością rynku.


Wysyp subfunduszy


KBC TFI zebrało pięć zarządzanych przez siebie funduszy w KBC Parasol FIO. W jego skład weszły fundusze: KBC Pieniężny, KBC Papierów Dłużnych, KBC Stabilny, KBC Aktywny i KBC Akcyjny. Poza parasolem pozostał na razie fundusz Akcji Małych i Średnich Spółek.


Z ochrony parasola od 28 stycznia 2008 roku mogą korzystać również klienci DWS TFI.


DWS Parasol SFIO objął subfundusze: DWS BRIC, DWS Sektora Nieruchomości i Budownictwa, DWS Zmian Klimatycznych, DWS Sektora Infrastruktury i Informatyki, DWS Zrównoważony Sektora Finanse i Konsumpcja oraz DWS Gotówkowy.
Union Investment rozszerzyło natomiast o pięć kolejnych subfunduszy swój Plan Oszczędzania. Pojawiły się w nim: UniObligacje: Nowa Europa, UniSektor Nieruchomości: Nowa Europa, UniAkcje: Małych i Średnich Spółek, UniAkcje oraz UniStabilny Wzrost. Tym samy plan objął aż 18 subfunduszy o różnej polityce inwestycyjnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Dół formularza


Skarbiec TFI postawił tymczasem na specjalistyczne fundusze akcyjne i włączył do swojego parasola trzy nowe subfundusze: Skarbiec-Akcji Nowej Europy, Skarbiec-Sektora Finansowego Nowej Europy i Skarbiec-Rynków Surowcowych.


Standardowo i alternatywnie


W Polsce fundusze parasolowe oferuje już 21 Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, zarządzających ponad 170 subfunduszami o różnych strategiach inwestycyjnych.

Większość TFI zdecydowała się na zamianę swoich podstawowych funduszy otwartych na fundusze parasolowe. Commercial Union TFI skupiło pod parasolem 6 swoich standardowych funduszy. Podobnie na początku zrobił Skarbiec TFI, oferujący dziś 12 subfunduszy i SEB TFI. Union Investment TFI ruszyło z 10 subfunduszami, ale stopniowo uatrakcyjniało swoją ofertę. Podobnie zrobiło Allianz TFI.


Niestandardową ofertę ma ING TFI, który zaoferował m.in. pierwszy fundusz sektorowy, czyli Subfundusz Środkowoeuropejski Sektora Finansowego Plus. Subfundusze wprowadził nawet Superfund TFI, zarządzające funduszami hedgingowymi i specjalizujące się w inwestycjach alternatywnych OPERA TFI (Subfundusz Opera Avista.pl i Subfundusz Opera Universa.pl).


Klienci zainteresowani dywersyfikacją geograficzną swoich oszczędności mogą skorzystać z funduszy parasolowych oferowanych przez Pioneer Pekao TFI, SEB TFI, Allianz TFI, DWS TFI, Skarbiec TFI lub PKO TFI, które lokują aktywa również na popularnych rynkach wschodnich. Zainteresowani pełną dywersyfikacją geograficzną swojego portfela znajdą też odpowiednią ofertę w AIG TFI.


Oferta dla aktywnych

REKLAMA


Konstrukcja funduszu parasolowego ma wiele zalet, ale może być również pułapką. Zmiana alokacji oszczędności wymaga bowiem doświadczenia, wiedzy i wyczucia. Może się okazać, że decyzję podjęło się w najmniej odpowiedniej chwili, a to oznacza sprzedaż jednostek już bardzo przecenionych i kupno innych, których notowania zdążyły wzrosnąć. Trzeba też pamiętać, że wprawdzie nie zapłaci się 19-procentowego podatku Belki, ale przejście z funduszu bardziej bezpiecznego do agresywnego wiąże się z kosztami. W pierwszych opłaty manipulacyjne są bowiem zdecydowanie niższe niż w akcyjnych. Częste zmiany mogą więc skutecznie zjadać wypracowane wcześniej zyski. Poza tym korzystanie z funduszu parasolowego ma sens tylko wtedy, gdy zamierza się rzeczywiście aktywnie zarządzać swoimi oszczędnościami. Jeżeli gromadzi się jednostki „normalnego” funduszu z perspektywą długoterminową, nie należy na siłę ich zamieniać na subfunduszowe.


Fundusze inwestycyjne, które oferują subfundusze są popularnie nazywane funduszami parasolowymi (ang. umbrella funds). Fundusz parasolowy składa się z kilku lub kilkunastu, a na rynkach zachodnich nawet kilkudziesięciu subfunduszy o różnych strategiach inwestycyjnych: od akcyjnych, poprzez zrównoważone, stabilnego wzrostu, papierów dłużnych, po najbezpieczniejsze, czyli rynku pieniężnego.


Przewagą funduszy parasolowych nad standardowymi jest możliwość przenoszenia oszczędności z jednych subfunduszy do drugich, w zależności od koniunktury na rynku kapitałowym, bez odprowadzania podatku od osiągniętych zysków. Zmiany takie można wprowadzać wielokrotnie, a podatek Belki zostanie naliczony dopiero, gdy postanowi się zrealizować zyski, wychodząc z całego funduszu. W ten sposób zaoszczędzone na podatku pieniądze pracują w kolejnych subfunduszach.

 

Ewa Bednarz

www.ehipoteka.com


eHipoteka

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

MEN chce by egzamin ósmoklasisty znowu odbywał się w kwietniu. Liczne zmiany w prawie oświatowym [projekt]

W dniu 14 kwietnia 2025 r. opublikowano założenia obszernej i wielowątkowej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Wśród proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian są m.in.: powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, możliwość zatrudnienie w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć, czy rezygnacja z określania wymiaru godzin wychowania fizycznego.

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

ZUS: Dodatek do renty dla niepełnosprawnego Piotra na wózku. Brak dodatku dla Katarzyny niewidomej od 30. roku życia

Piotr i Katarzyna są ciężko poszkodowani przez los, znaczne stopnie niepełnosprawności i niesamodzielności. Nie wiadomo dlaczego rodzaj świadczeń dla nich jest zależny od wieku nabycia niepełnosprawności. Piotr o kulach od 17. roku życia, to renta socjalna albo stare świadczenie pielęgnacyjne. Paweł o kulach od 30-ego roku to renta z tytułu niezdolności do pracy.

REKLAMA

ZUS: Wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią. 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety. Kiedy decyzja ws. renty wdowiej? Postępowanie wyjaśniające. Jakie dokumenty przygotować?

W lipcu rozpoczną się pierwsze wypłaty tzw. renty wdowiej. Z Danych ZUS wynika, że od 1 stycznia 2025 r. wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią, z czego 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety.

Edukacja zdrowotna w szkołach – na uczelniach studia podyplomowe dla nauczycieli

Edukacja zdrowotna to nowy przedmiot w szkołach, który zostanie wprowadzony od 1 września 2025 r. W związku z tym na 11 uczelniach zostaną uruchomione studia podyplomowe w zakresie edukacji zdrowotnej. Studia nadadzą nauczycielom kwalifikacje do nauczania nowego przedmiotu.

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

Emerycie, rencisto, nie dostałeś z ZUS-u deklaracji PIT za 2024 rok? Możesz dostać duplikat - jak to załatwić?

Jesteś emerytem lub rencistą i nie masz deklaracji podatkowej PIT? A może otrzymałeś PIT ale go zgubiłeś lub jest zniszczony? Wyjaśniamy czy możesz otrzymać duplikat tego dokumentu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Umiarkowany stopień niepełnosprawności. Co z orzeczeniem? [LISTA]

Osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności często zastanawiają się nad tym, z jakiego rodzaju form wsparcia mogą korzystać. Na jakie przywileje w pracy można liczyć? Ile wynosi dofinansowanie z PFRON w 2025 r.? Jakie zasiłki z MOPS przysługują z orzeczeniem? Oto najważniejsze świadczenia i aktualne kwoty!

Dłużnik nie płaci? Jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze i zacząć działać

Każdy przedsiębiorca, niezależnie od branży, może napotkać problemy płatnicze, dotykające go bezpośrednio lub pojawiające się w wyniku współpracy z kontrahentem, którego stabilność finansowa uległa zachwianiu. Czy istnieją sygnały, które wysyła nasz partner biznesowy, mówiące o tym, że oczekiwana wpłata nigdy nie nastąpi?

REKLAMA