REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koszt budowy domu wzrośnie o 10 proc.

Wojciech Iwaniuk
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W ciągu pięciu miesięcy koszt budowy domu spadł o 6 proc. Spadek jest jednak chwilowy, bo ekipy budowlane znowu podniosą ceny swoich usług. Do końca lutego można kupić tańsze materiały, których koszt na wiosnę wzrośnie.  

Nie powtórzy się sytuacja z I połowy 2007 r., kiedy materiały budowlane zdrożały o 100 proc. Spadek cen, który obserwujemy w ostatnich miesiącach, nie jest długotrwały i ma charakter sezonowy. Mimo że zima pozwala na prowadzenie większości prac budowlanych, popyt na materiały jest mniejszy niż w sezonie. Dlatego każdy, kto ma taką możliwość, powinien rozważyć kupno materiałów teraz, bo na wiosnę ceny powrócą do poziomu z 2007 roku, a w szczycie sezonu pójdą w górę o 10-15 proc. - twierdzą specjaliści.

- W tym roku podrożał już cement, cegły, a także styropian i stal budowlana, a od połowy grudnia 2007 r. rośnie sprzedaż wyrobów ceramicznych i betonów komórkowych, bo wielu inwestorów i hurtowników zaopatruje się w nie w obawie przed wzrostem cen - mówi Bogdan Panhirsz, dyrektor handlowy Grupy PSB.

Według ekspertów ceny materiałów budowlanych będą rosły nierównomiernie, a na wzrost poza popytem będą wpływać koszty energii.

- Ze względu na niskie limity emisji CO2 będą kłopoty z produkcją cementu, co podniesie jego cenę. Wolniej będą rosły ceny ceramiki sanitarnej i płytek, ale drożejąca energia wymusi wzrost także ich cen - mówi Zbigniew Bachman z Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Budownictwa.

Na zbliżonym do obecnego poziomie w najbliższym czasie powinny się utrzymać ceny cegły klinkierowej, materiałów dachowych i okien.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Składy budowlane już przeżywają pewne ożywienie. I choć na razie nie brakuje materiałów budowlanych, to przedstawiciele składów przewidują, że problemy z dostępnością mogą pojawić się już na wiosnę.

REKLAMA

- W składach budowlanych największy popyt jest teraz na materiały ścienne, m.in. na pustaki proterm, które już zaczęły drożeć. Firmy produkcyjne ze względu na ciepłą zimę nie mogły uzupełnić zapasów, co wpłynie na wzrost cen ciężkich materiałów budowlanych, które ostatnio były nieco tańsze - mówi Michał Wajzer ze składu materiałów budowlanych Losko.

Gazeta Prawna już po raz trzeci przedstawia kosztorys budowy domu jednorodzinnego o powierzchni około 150 mkw. Wzięliśmy pod uwagę koszty materiałów budowlanych potrzebnych do budowy domu w stanie deweloperskim i robocizny. Kosztorys uwzględnia stawki charakterystyczne dla okolic Poznania. W zależności od regionu, ostateczne koszty mogą się różnić. O sporządzenie kosztorysu budowy poprosiliśmy tę sama firmę, a zestawienie odnosi się do takiego samego domu z uwzględnieniem aktualnych cen.

Z przeprowadzonej analizy wynika, że w ciągu pięciu miesięcy koszt budowy 150-metrowego domu spadł o 6,1 proc. i powrócił do poziomu z maja 2007 r., kiedy Gazeta Prawna przeprowadziła pierwszą analizę.

REKLAMA

- Obecny spadek kosztów budowy domu wywołany jest okresem zimowym. Mimo że jest ona ciepła i prace budowlane w wielu miejscach trwają, to zawsze w okresie zimowym ceny spadają, ponieważ występuje nadpodaż materiałów budowlanych, a fachowcy w tym okresie nieco obniżają swoje stawki godzinowe. Dlatego styczeń zawsze jest lepszym miesiącem na inwestycje - mówi Grzegorz Marciniak z firmy budowlanej Bud-ma.

W porównaniu z poprzednim zestawieniem (sierpień 2007 r.) najbardziej spadły ceny pustaków proterm, bloczków betonowych, betonu i cegły klinkierowej. Wszystkie te materiały staniały o ponad 15 proc. Według Grzegorza Marciniaka teraz tańsze są materiały, które w 2007 roku były słabo dostępne i brakowało ich w składach budowlanych. Przez ostatnich pięć miesięcy zdrożały jedynie ceny stropów terriva i więźby dachowej.

Według naszych szacunków koszt budowy domu w kwietniu 2008 r. powinien wyrównać się z poziomem, który widzieliśmy na koniec sierpnia 2007 r. a w dalszej części roku może wzrosnąć o kolejne 10 proc.

Jednym z czynników, który będzie miał wpływ na wzrost kosztów budowy, jest cena robocizny, której koszty w 2008 roku znów wzrosną.

- Szacujemy, że koszt robocizny przy pracach budowlanych wzrośnie w tym roku o kolejne 10-15 proc. - mówi Konrad Jaskóła, prezes Polimeksu-Mostostalu.

Podniesienie płac w największych firmach budowlanych zwiększy roszczenia wszystkich fachowców, których wciąż brakuje na rynku. Pracownicy z Ukrainy także wolą pracować w zachodniej Europie niż zatrzymywać się w Polsce.

- Wciąż niewiele jest małych, zatrudniających pięciu, siedmiu pracowników firm, które całościowo zajmują się budową domu. Znalezienie takiej ekipy o odpowiednich kwalifikacjach zajmie co najmniej dwa miesiące - mówi Konrad Kubicki, właściciel firmy remontowo-budowlanej.

Z tego powodu osoby budujące dom często korzystają z usług indywidualnych fachowców głównie przy wykończeniu domu. Takie rozwiązanie co prawda pozwala zaoszczędzić część środków, ale często wiąże się z usługą o niższej jakości.

Wojciech Iwaniuk

wojciech.iwaniuk@infor.pl

OPINIA

RADOSŁAW MACHNIK

analityk Nieruchomości Północ

Korzystając z dynamicznych wzrostów cen mieszkań, wiele osób zamieniało je na domy. Doprowadziło to do wzrostu cen gruntu pod budowę domu. W dużych aglomeracjach ostatnie lata przynosiły wzrosty ok. 45-65 proc. rocznie. W 2007 roku grunty pod budownictwo jednorodzinne podrożały o 20-40 proc. w dużych miastach i graniczących z nimi miejscowościach. W 2008 roku można się spodziewać mniejszych wzrostów, do 12 proc. w dużych aglomeracjach. Obecnie średnia cena mkw. ziemi w dużych miastach to 290- 600 zł. Trudniej oszacować wartość działki niż mieszkania, bo różnica w cenach sąsiadujących działek może wynosić nawet 100 proc. Klienci poszukują działek o powierzchni około 1 tys. mkw. i w cenie do 250-300 tys. zł. Często decydują się na bardziej odległe od centrum miast miejscowości.

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Dla kogo kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku? Kredyt #naStart - nowy program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak w 2024 r. przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA