REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusze inwestycyjne proponują klientom mniejsze zyski za bezpieczeństwo

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Roman Grzyb

REKLAMA

Ostatnie wydarzenia na giełdach uświadomiły inwestorom starą prawdę, że giełda to nie maszynka do robienia pieniędzy. Panikę obserwowaliśmy też w funduszach inwestycyjnych, skąd wielu wycofuje pieniądze.

Tę ucieczkę widać we wszystkich TFI - mówi Bernard Waszczyk z Open Finanse. Najbardziej zdesperowani wycofują całkowicie pieniądze, kierując je na lokaty bankowe. W tym wypadku trzeba się jednak liczyć z koniecznością zapłacenia 19 proc. podatku od zysków kapitałowych (jeśli te zyski jeszcze są). Podatku Belki nie trzeba płacić przy funduszach parasolowych - gdy zmieniamy fundusz akcyjny na bezpieczny. Według Bernarda Waszczyka, to właśnie w dużej części klienci TFI odpowiadają za ostatnie paniczne wyprzedaże akcji na warszawskiej giełdzie. Przedstawiciele TFI są bardzo powściągliwi w wypowiedziach na ten temat. Prawdziwą skalę zjawiska poznamy na początku lutego, kiedy fundusze podadzą dane o stanie swoich aktywów.

Stabilne niewysokie zyski

REKLAMA

Po tak dużych spadkach na giełdach wszystko może się wydarzyć, a ceny akcji wielu firm zaczynają być atrakcyjne. - Zmiana funduszu na bezpieczny niesie ze sobą ryzyko, że wycofamy się z funduszu akcyjnego w najgorszym momencie - mówi Leszek Jedlewski, prezes TFI ING.

Jeśli jednak ktoś ma już dość ryzyka związanego z posiadaniem jednostek funduszy akcyjnych, to TFI proponują fundusze bezpieczne. Inwestując w nie, można spodziewać się niezbyt wysokich, ale stabilnych zysków - często porównywalnych z lokatami bankowymi. W wypadku funduszy gotówkowych jest to 4-4,5 proc. rocznie. Fundusz obligacyjne mogą dać zarobić: 4,5-5 proc. Z funduszy bezpiecznych największy zysk mogą dać fundusze stabilnego wzrostu - do końca roku 8-9 proc. Tu jednak istnieje pewne ryzyko, bo 30-40 proc. inwestycji takich funduszy to akcje, a reszta to bezpieczne obligacje i bony skarbowe. Bernard Błaszczyk uważa, że nawet dzisiaj to najlepsza propozycja dla młodych ludzi oszczędzających na przyszłą emeryturę. Za to trudno obecnie polecić tego rodzaju fundusze osobom, które inwestują na rok lub dwa.

Co na trudne czasy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Niestety w ofercie większości polskich TFI nie ma typowych funduszy na trudne czasy, czyli na przykład inwestujących w złoto i inne metale szlachetne. Na naszym rynku znajdziemy je tylko w ofercie zagranicznych firm typu Blackrock czy Franklin Templeton - mówi Maciej Kossowski, prezes WalthSoloution. W tej sytuacji warto więc zastanowić nad funduszami rynku pieniężnego. Dają one teraz co prawda zyski porównywalne z lokatami bankowymi, ale będą one rosły w miarę wzrostu stóp procentowych. Kossowski zaleca ostrożność przy inwestycjach w fundusze obligacyjne - wraz ze wzrostem stóp procentowych w NBP tego typu fundusze będą miały słabsze wyniki. Rentowność obligacji wzrośnie, co spowoduje spadek cen tych papierów i w konsekwencji pogorszą się wyniki finansowe funduszy obligacyjnych. To zjawisko może być obserwowane w ciągu najbliższych dwóch, trzech kwartałów. Lepiej już samodzielnie kupić obligacje oferowane przez Ministerstwo Finansów - mówi Bernard Waszczyk.

Najlepsze z aktualnie oferowanych, obligacje dziesięcioletnie, w pierwszym roku dadzą zysk w wysokości 6,75 proc. Nawet jeśli będziemy chcieli spieniężyć je za rok, to trzeba będzie zapłacić skarbowi państwa odstępne, co przełoży się na spadek oprocentowania do 5,75 proc. (przed potrąceniem tzw. podatku Belki).

Fundusze pieniężne są zdecydowanie bardziej odporne na ryzyko podwyżki stóp procentowych, bo lokują w krótkoterminowe papiery dłużne. Fundusze pieniężne to bardzo dobre rozwiązanie na 2008 rok. Mogą przynieść zyski w przedziale 4-6 proc.

Ciekawszą propozycją mogą być też fundusze hedge i wszelkie produkty finansowe z tej kategorii (także lokaty strukturyzowane). Zarządzający takim funduszem ma szerokie możliwości inwestycyjne, łącznie z prawem inwestowania w kontrakty terminowe czy stosowania krótkiej sprzedaży. W efekcie zyski takiego funduszu mogą być wysokie nawet podczas spadków. To nie jest jednak instrumenty niskiego ryzyka.

Szanse na zysk

Analitycy zwracają uwagę, że przenosiny z funduszu akcji do funduszu pieniężnego mogą zmniejszyć spodziewane, przyszłe straty, jednak zmniejszają się jednocześnie szanse na odrobienie wcześniejszych strat. Jeżeli tej przeprowadzki nie zrobiliśmy do tej pory, to teraz raczej należy się wstrzymać z gwałtownymi ruchami. Trzeba też pamiętać o kosztach ewentualnej przeprowadzki. Zwykle w wypadku konwersji z funduszu akcji do funduszu bezpiecznego zarządzanych przez jedno TFI opłaty nie są pobierane. Jednak gdy będziemy kiedyś chcieli wrócić do funduszy bardziej agresywnych, to trzeba będzie za to zapłacić.

Prognozowane zyski funduszy bezpiecznych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

PODATEK W FUNDUSZACH INWESTYCYJNYCH

Zyski z funduszy inwestycyjnych, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych PIT, należą do grupy tzw. dochodów kapitałowych, które opodatkowane są 19 proc. stawką podatku. Polskie Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych (TFI) są płatnikiem tego podatku i odprowadzają go za uczestnika funduszu.

Podatek płacony jest od dochodu, czyli różnicy między kwotą obliczaną przy złożeniu zlecenia umorzenia jednostek a kwotą obliczoną przy wpłacie do funduszu. W przypadku straty podatek nie jest naliczany.

Konwersja (zamiana) jednostek uczestnictwa np. z funduszu akcji do funduszu ochrony kapitału w ramach jednego TFI również rodzi obowiązki podatkowe. Nie jest natomiast opodatkowana zamiana jednostek między subfunduszami tworzącymi tzw. fundusz parasolowy, bo te nie mają osobowości prawnej. Podatek od zysków z inwestycji w subfunduszach jest odroczony i płacony dopiero po ostatecznym wycofaniu środków z funduszu parasolowego.

Bardziej złożone są kwestie podatkowe w przypadku uczestnictwa w funduszach zagranicznych. Instytucje zarządzające funduszami zagranicznymi nie są płatnikiem tego podatku, a zatem z takiej inwestycji należy rozliczyć się samodzielnie na podstawie posiadanych informacji o uzyskanym dochodzie. W tym celu należy złożyć zeznanie PIT-36, w zależności od sytuacji podatnika - w poz. 187 lub 188, bądź w PIT-38 w poz. 37. W przypadku jednostek funduszy wycenianych w obcych walutach, kwoty wypłacone i wpłacone należy przeliczyć na złote według kursu z dnia operacji. PM

ROMAN GRZYB

roman.grzyb@infor.pl

OPINIA

MICHAŁ MACIERZYŃSKI

z portalu bankier.pl

Do łask wracają tradycyjne formy oszczędzania - lokaty bankowe i obligacje. Bardzo popularne okazują się też rachunki oszczędnościowe, które łączą zaletę wysokiego oprocentowania lokat, przy dużej płynności środków charakterystycznych dla rachunków bieżących. Przy lokatach długoterminowych banki oferują nawet 7 proc., jednak przy krótszych okresach, na przykład rocznych, jest to maksymalnie 6 proc. Z tego też względu konta oszczędnościowe z oprocentowaniem nawet 5-5,5 proc. znajdują coraz więcej zwolenników. Alternatywą pozostają zawsze obligacje Skarbu Państwa. Klienci mają do wyboru np. obligacje dwuletnie o stałym oprocentowaniu 5,5 proc. Dla osób szukających wyższych zysków są obligacje czteroletnie i dziesięcioletnie, oprocentowane odpowiednio 6,25 i 6,75 proc. w pierwszym okresie odsetkowym. Późniejsze oprocentowanie zależy od wysokości inflacji. Wszystkie te rozwiązania wydają się ciekawsze niż fundusze pieniężne lub obligacyjne. Jeśli nie chcemy szukać najlepszego oprocentowania rachunków, możemy wybrać właśnie taki sposób. Jest to opcja polecana klientom największych banków, które nie rozpieszczają oprocentowaniem depozytów. Wszystkie te formy oszczędzania mają jedną wadę - uzyskane oprocentowanie, po odliczeniu podatku Belki, będzie mniejsze niż zyski, które oferowały nam przez ostatnie lata fundusze inwestycyjne. Z tego powodu coraz większym zainteresowaniem cieszą się lokaty strukturyzowane. W ich przypadku zysk może sięgać kilkudziesięciu procent w ciągu trzech, czterech lat. Nie jest on pewny, a gwarancja zwrotu kapitału dotyczy tylko nominalnej wartości. Kierując przez ten czas pieniądze na lokatę, można by było zarobić bez większego ryzyka ponad 15 proc. w ciągu trzech lat. Przynajmniej tyle ryzykujemy przy wyborze tego produktu. W zamian mamy obietnicę zysku.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary nawet do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

REKLAMA

MEN chce by egzamin ósmoklasisty znowu odbywał się w kwietniu. Liczne zmiany w prawie oświatowym [projekt]

W dniu 14 kwietnia 2025 r. opublikowano założenia obszernej i wielowątkowej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Wśród proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian są m.in.: powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, możliwość zatrudnienie w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć, czy rezygnacja z określania wymiaru godzin wychowania fizycznego.

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

REKLAMA