REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stopy procentowe w górę jeszcze tylko raz

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Paweł Czuryło

REKLAMA

REKLAMA

Rada Polityki Pieniężnej może zakończyć cykl podnoszenia stóp procentowych w marcu z główną stopą NBP na poziomie 5,5 proc. Przyczynią się do tego oczekiwane spowolnienie gospodarcze na świecie i ruchy innych banków centralnych.


W środę RPP podwyższyła stopy procentowe o 0,25 pkt proc. i od wczoraj główna stopa NBP wynosi 5,25 proc
. To piąta podwyżka stóp od kwietnia 2007 roku.

- Takiej decyzji można się było spodziewać, bo praktycznie zapowiadali ją wcześniej sami członkowie RPP - mówi Olivier Desbarres, ekonomista z Credit Suisse w Londynie.

Po posiedzeniu Rady

- Czynniki wpływające na wzrost inflacji wciąż przeważają nad tymi, które mogą ją obniżać - stwierdzili po posiedzeniu członkowie RPP.

Prezes NBP Sławomir Skrzypek dodał, że podwyżka wynikała m.in. z oczekiwanego wzrostu inflacji bazowej (nieuwzględniającej cen żywności i paliw).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rada przyznaje, że tempo wzrostu gospodarczego w 2008 roku będzie niższe od 6,5 proc. w 2007 roku i zwiększyło się ryzyko spowolnienia gospodarczego na świecie. Ale z drugiej strony według RPP w najbliższych miesiącach inflacja utrzyma się powyżej 3,5 proc., m.in. dzięki wzrostowi cen kontrolowanych. Rada ocenia też, że presja płacowa może dalej rosnąć, co może utrudniać powrót inflacji do 2,5 proc.

Według Piotra Bielskiego, ekonomisty BZ WBK, rada nie daje sygnału osłabiającego oczekiwania na wzrost stóp procentowych, ale z drugiej strony podwyżki stóp nie będą już znaczne.

- Podtrzymujemy scenariusz z jeszcze jedną podwyżką w marcu - dodaje ekonomista BZ WBK.

REKLAMA

Według Oliviera Desbarrese'a komunikat RPP sugeruje, że nie będzie się ona spieszyła z kolejnymi podwyżkami. Chociaż prognozy Credit Suisse wskazują, że na koniec 2008 roku główna stopa NBP wyniesie 5,75 proc. wobec 5,25 proc. obecnie, to Olivier Desbarres podkreśla ryzyko mniejszej skali zacieśnienia polityki pieniężnej.

- Grudniowe dane makro okazały się słabsze od prognoz, zwłaszcza sprzedaż detaliczna. Poza tym inne banki centralne obniżają stopy, obawiając się znacznego spowolnienia gospodarczego - zaznacza ekonomista.

- Ale z drugiej strony w Polsce wciąż inflacja konsumencka i bazowa rosną, podobnie jednostkowe koszty pracy. Ostatecznie jednak głosy Andrzeja Wojtyny, Andrzeja Sławińskiego i Jana Czekaja mogą przesądzić tylko o jednej podwyżce - dodaje Olivier Desbarres.

Ostatni miesiąc przyniósł znaczną weryfikację prognoz dotyczących przyszłych podwyżek stóp procentowych.

- Jeszcze niedawno mogło się okazać, że rację mieli ci, którzy postawili na 6-proc. stopę NBP na koniec roku - podkreśla Jacek Wiśniewski, ekonomista Raiffeisen Banku.

Teraz większość ekonomistów oczekuje, że w 2008 roku może jeszcze dojść tylko do jednej podwyżki stóp i główna stopa NBP znajdzie się na poziomie 5,5 proc. Powodem weryfikacji prognoz jest ryzyko spowolnienia gospodarki amerykańskiej (a tym samym europejskiej), czemu chce zapobiec m. in. Fed, obniżając stopy procentowe w USA.

Wyższe raty

REKLAMA

Podwyżka stóp i możliwe kolejne to oczywiście zła wiadomość dla spłacających kredyty w złotych, które będą jeszcze droższe. Wczoraj stawka trzymiesięcznego Wiboru, na której opiera się oprocentowanie kredytów hipotecznych, wynosiła 5,63 proc., a sześciomiesięcznego 5,84 proc. Według danych GP na początku tego tygodnia oprocentowanie 30-letniego kredytu o wartości 200 tys. złotych wynosiło średnio 6,65 proc. (Wibor plus marża banku), co oznaczało miesięczną ratę 1283,93 zł. Podwyżka stóp o 0,25 pkt proc. przełoży się na podwyżkę miesięcznej raty takiego kredytu o około 35 zł.

- W ślad za tą podwyżką na pewno zdrożeją kredyty hipoteczne. Nie oznacza to jednak podniesienia oprocentowania kredytów gotówkowych. Od początku roku rośnie też oprocentowanie lokat bankowych, jednak jest to bardziej wynik konkurencji na rynku niż samego wzrostu stóp. Co ciekawe, od lutego Ministerstwo Finansów obniża oprocentowanie obligacji 2-, 4- i 10-letnich - podkreśla Katarzyna Siwek, analityk Expandera.

Wpływ na decyzje rady będą miały zapewne kolejne dane o inflacji, która w pierwszych miesiącach 2008 roku może nawet dojść do 4,5 proc., a cel RPP to 2,5 proc. z dopuszczalnymi wahaniami od 1,5 do 3,5 proc.

Najnowsze prognozy Ministerstwa Finansów wskazują, że w I kwartale inflacja znajdzie się w przedziale 4-4,5 proc. i obniży się w II połowie roku.

- W skali całego roku inflacja średnioroczna powinna wynieść ok. 3,5 proc. - mówi wiceminister finansów Stanisław Gomułka.

- Zakładam, że RPP będzie uprawiać politykę, która zapewni to, że nie będzie dużego odstępstwa od celu inflacyjnego oraz to, że wypełnimy kryteria z Maastricht - dodaje.

Na posiedzeniu w lutym RPP otrzyma nową projekcję inflacyjną, która może być pewnym wskazaniem koniecznego zachowania w polityce pieniężnej. Wtedy też może okazać się, kiedy istnieje szansa na powrót inflacji do celu RPP, czyli 2,5 proc.

Najszybszy od 10 lat wzrost PKB

Perspektywy inflacyjne może poprawić nieco niższe tempo wzrostu polskiej gospodarki, jakie jest oczekiwane w 2008 roku. Wczoraj GUS opublikował wstępny szacunek dotyczący wzrostu gospodarczego za 2007 rok i okazało się, że w ubiegłym roku polski PKB wzrósł o 6,5 proc., po 6,2-proc. wzroście w 2006 roku. Tym samym wzrost PKB był najszybszy od dziesięciu lat.

- To jest drugi rok, kiedy wykorzystywane były rezerwy wzrostu z ubiegłych lat; rezerwy stopniowo się wyczerpują, to już widać na rynku pracy. Oczekujemy jednak nadal wysokiego tempa inwestycji i niższego wzrostu wynagrodzeń - mówi Stanisław Gomułka, wiceminister finansów.

Za taką dynamikę PKB odpowie głównie wzrost popytu krajowego (o 7,3 proc., czyli tak jak w 2006 roku) i inwestycje (o 20,4 proc., wobec 15,6 proc. w 2006 roku). Spożycie indywidualne wzrosło o 5,2 proc., wobec 4,9 proc. rok wcześniej.

- Struktura wzrostu PKB z dominującą rolą nakładów inwestycyjnych i bardzo umiarkowanym wzrostem popytu konsumpcyjnego jest stosunkowo korzystna dla perspektyw inflacji i wskazuje na szybki, a zarazem zrównoważony rozwój gospodarki. Dlatego te dane raczej poszerzają zbiór argumentów dla RPP, że kolejne podwyżki stóp procentowych nie muszą być zdecydowane - podkreślają ekonomiści BZ WBK.

W 2008 roku polską gospodarkę powinny nadal napędzać inwestycje i popyt krajowy. Według prognoz z sześciu banków, które zebrała GP, dynamika PKB spadnie w 2008 roku do 5,3 proc. Najsłabszy może być I kwartał, gdy wzrost PKB może wynieść 5 proc., w II i III może to być 5,5 proc., a w IV 5,3 proc. Prognozy wskazują, że w tym roku niższa w porównaniu z ubiegłym będzie dynamika inwestycji (13,8 proc.), popytu krajowego (6,1 proc.) i spożycia indywidualnego (5,4 proc.).

Według Stanisława Gomułki, dynamika PKB w 2008 roku powinna być zgodna z rządowymi założeniami i wynieść 5,5 proc.

- Rozkład kwartalny może być bardzo zmienny z uwagi na czynniki jednorazowe i efekt bazowy - dodaje wiceminister finansów.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Fot. Wojciech Górski

Rada Polityki Pieniężnej (na zdjęciu trzej jej członkowie, od lewej Stanisław Owsiak, Sławomir Skrzypek i Mirosław Pietrewicz) podwyżkę stóp procentowych argumentuje wciąż wysokim ryzykiem wzrostu inflacji

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Stopa referencyjna

PAWEŁ CZURYŁO

pawel.czurylo@infor.pl

OPINIE

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Lars Christensen, analityk Danske Banku

LARS CHRISTENSEN

analityk Danske Banku

Nie ma niespodzianki. Każdy oczekiwał takiej decyzji RPP w styczniu, ale teraz kluczowe pytanie dotyczy tego, czy być może nie jesteśmy blisko końca cyklu zacieśniania polityki monetarnej. Widzimy jeszcze miejsce na jedną podwyżkę stóp i to będzie koniec, mimo że inflacja jest wyższa od celu RPP. Ale inflacja spadnie w II połowie roku. W tym samym czasie EBC może obniżyć stopy procentowe, co może mieć wpływ na decyzje RPP. Polska gospodarka zwolni w tym roku, ale realny jest wzrost PKB na poziomie 5,5 proc. Ostateczny wynik będzie zależał od tego, w jakiej kondycji znajdzie się sektor przemysłowo-budowlany i jak głębokie będzie spowolnienie w Europie.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Jan Czekaj, członek Rady Polityki Pieniężnej

JAN CZEKAJ

członek Rady Polityki Pieniężnej

Sytuacja nie jest tak jasna, jak jeszcze parę tygodni temu. Z jednej strony mamy niespodziewane obniżki stóp w USA, które mogą spowodować także obniżkę stóp w strefie euro. A z drugiej strony mamy także słabsze niż oczekiwano dane dotyczące gospodarki w grudniu 2007 r. Nie wiemy, czy to już jest początek jakiejś tendencji. Z oceną trzeba poczekać. Na przyszłe decyzje RPP mogłoby wpłynąć utrwalenie się oznak spowolnienia gospodarczego w Polsce. I wtedy nie wiadomo, czy byłyby potrzebne kolejne podwyżki. Gdyby Europejski Bank Centralny obniżył stopy procentowe, to moim zdaniem zmniejszyłaby się skłonność RPP do kolejnych podwyżek stóp, mimo podwyższonej inflacji.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

REKLAMA

Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść nawet o 10%

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

REKLAMA