REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Doradcy nie odpowiadają za złe inwestycje

Adam Makosz
Adam Makosz

REKLAMA

REKLAMA

Doradcy inwestycyjni i finansowi odpowiadają za staranność swoich usług, a nie za ich skutek. Mimo skorzystania z porad fachowca, to na nas ciąży ryzyko utraty pieniędzy.

W pierwszej połowie 2007 r. perspektywa wysokich zysków przyciągała do towarzystw funduszy inwestycyjnych nowych, często niedoświadczonych klientów. O ile inwestorzy spokojnie przyjęli jesienne spadki na giełdzie, to styczniowe załamanie notowań przeraziło osoby, które nie brały pod uwagę ryzyka tak gwałtownej zmiany trendu i spadku wartości zainwestowanego kapitału. Od początku roku WIG20 stracił 15,12 proc., a WIG 12,30 proc. Jeśli chodzi o perspektywy giełdy na najbliższe miesiące, eksperci nie są optymistami. W przeprowadzonej przez GP ankiecie wśród zarządzających najczęściej pada odpowiedź, że na solidniejsze odbicie możemy dopiero liczyć w IV kwartale 2008 r.


Czy informacje doradców zawsze są rzetelne

REKLAMA

- Przeciętny Kowalski, widząc reklamy zachęcające do zakupu jednostek funduszy akcyjnych, które kuszą 50- czy 60- proc. zyskiem ma blade pojęcie o tym, co kryje się za tymi liczbami. Utrudnieniem są zagmatwane regulaminy i ekonomiczne prawidłowości, których funkcjonowanie powinien wyjaśnić mu doradca lub pracownik banku. Niestety, w większości przypadków osoby, które doradzają, jak zainwestować pieniądze, nie informują rzetelnie o ryzyku związanym z zakupem jednostek uczestnictwa funduszy - mówi Marek Król, partner w CMS Cameron McKenna.

Doradcy finansowi czy pracownicy banków są najczęściej wynagradzani prowizjami od sprzedaży. W takiej sytuacji często nie liczy się dla nich sytuacja klienta, ale perspektywa szybkiego zarobku za przekonanie go do zakupu danego produktu, i to najlepiej takiego, z którego będą mieli jak najwyższą marżę.

- Znam przykład banku, którego pracownicy chodzili po domach i nakłaniali emerytów do lokowania w funduszach oszczędności całego życia. Gwarantowali świetną inwestycję. Ktoś wpłacał 50 tys. zł, no i musiał czekać dwa lata, aż pieniądze zarobią dopiero na wstępną prowizję - dodaje mecenas Król.

- Doradztwo musi być profesjonalne. Musi opierać się na analizie sytuacji klienta, jego skłonności do ryzyka, określeniu, czasu przez jaki jest on gotów oszczędzać. Na tej podstawie sugerujemy mu najlepsze produkty. W żadnym wypadku nie można kierować się tym, żeby szybko sprzedać po najwyższej marży - mówi Katarzyna Siwek, ekspert z Expandera.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Czy doradcy finansowi i inwestycyjni odpowiadają za swoje porady

Doradcy finansowi czy inwestycyjni mają z założenia pomagać w lokowaniu naszych pieniędzy. Od trafności ich działań i porad może zależeć to, czy stracimy czy też powiększymy nasze oszczędności.

REKLAMA

Generalnie jest tak, że doradcy finansowi czy inwestycyjni nie odpowiadają za efekt swoich działań. Jak podkreśla Katarzyna Siwek, wszystkich doradców nie należy wrzucać do jednego worka. Na rynku działają bowiem zarówno doradcy inwestycyjni, jak i finansowi. Ci pierwsi to osoby z licencją, o udokumentowanej wiedzy, zatrudniani głównie przez domy maklerskie czy towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Z ich odpłatnych usług korzystają najczęściej więksi inwestorzy.

- Mają oni w zasadzie nieograniczone możliwości, jeżeli chodzi o doradzanie, i to w zakresie doboru akcji, jak też w zakresie wyboru funduszy inwestycyjnych. Doradcy finansowi nie mają tak szerokich uprawnień, tak więc i odpowiedzialności za podejmowane przez siebie działania - wyjaśnia Katarzyna Siwek.

- Doradca może odgrywać podwójną rolę, raz może być to czysty consulting, kiedy indziej zaś consulting w połączeniu ze sprzedażą produktu finansowego. Jeśli klient będzie niezadowolony z usług doradcy, ma prawo wystąpić ze skargą do samego doradcy lub do instytucji, w której jest on zatrudniony. Praktycznie rzecz biorąc, instytucja odpowiada za prawidłowe wykonanie doradztwa. Dowodem jest tutaj raport z wykonanej usługi, jaką musi sporządzić doradca po wykonaniu usługi. Raport stanowi podstawę do wszelkich roszczeń z tytułu popełnionych błędów w zakresie doradztwa - wyjaśnia Mirosław Pasieka, wiceprezes Europejskiej Akademii Planowania Finansowego.


Czy doradcy odpowiadają tylko za niestaranne działanie

Odpowiedzialności doradców finansowych nie regulują wprost żadne przepisy. Z kolei o odpowiedzialności doradców inwestycyjnych, a w zasadzie o zasadach, na jakich powinni świadczyć swoje usługi, wspomina krótko art. 126 ustawy z 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. Doradca inwestycyjny (jak też makler), wykonując zawód, jest obowiązany działać zgodnie z przepisami prawa i zasadami uczciwego obrotu oraz mieć na względzie słuszne interesy zleceniodawców.

Odpowiedzialność kształtuje się w tym zawodzie na zasadach podobnych do zawodu prawnika czy lekarza. Jej podstawą jest niedołożenie należytej staranności zawodowej.

- Powstaje pytanie, czy klient doradcy może dochodzić rekompensaty za źle udzieloną poradę. Inwestorzy podpisują umowy o doradztwo inwestycyjne i odpowiedzialność doradcy może zależeć od jej postanowień. Nie zdarza się jednak, by włączano do nich osobistą odpowiedzialność majątkową za nieosiągnięcie określonego zysku - mówi Adam Ruciński, prezes Związku Maklerów i Doradców.


Czy można złożyć pozew do sądu przeciwko doradcy

Doradca inwestycyjny, jak i finansowy, ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych kodeksu cywilnego. Pamiętajmy jednak, że inwestor, który podpisuje umowę, godzi się jednak na ryzyko utraty środków. W niektórych bankach są nawet zapisy, że musi liczyć się z utratą wszelkich wpłaconych pieniędzy.

- Wszelkie roszczenia o odszkodowanie z tytułu konsekwencji złego doradztwa można egzekwować na drodze sądowej. Pamiętajmy jednak, że ich działalność sprowadza się do starannego działania, a nie określonego rezultatu. Jeżeli chcemy coś udowodnić, to musimy się powoływać np. na wady oświadczenia woli - czyli że decydując się na ryzyko działaliśmy pod wpływem błędu, groźby ze strony doradcy czy pracownika banku. Będzie to bardzo trudne do udowodnienia - mówi mecenas Marek Król.


Czy doradcy muszą posiadać licencję

O ile do otrzymania uprawnień doradcy inwestycyjnego trzeba legitymować się wysoką wiedzą i zdać państwowy egzamin, o tyle doradcą finansowym może zostać każdy, kto się nim ogłosi.

- Zdarza się, że są nimi osoby, które kompletnie nie mają pojęcia o finansach, ale są i osoby bardzo kompetentne. Wśród doradców inwestycyjnych i maklerów są też lepsi i gorsi. Póki co króluje model, że to pracodawca swoim nazwiskiem gwarantuje, że dany doradca finansowy jest dobry lub zły - wyjaśnia Adam Ruciński. W związku z tym co jakiś czas pojawiają się postulaty, żeby oficjalnie zweryfikować wiedzę doradców finansowych i wprowadzić licencje dla osób wykonujących ten zawód.

Zdaniem Mirosława Pasieki, obowiązek licencjonowania doradców finansowych nie jest konieczny.

- Lepszym rozwiązaniem byłoby prowadzenie rejestru doradców, podobnie jak ma to miejsce w branży nieruchomości. Dlatego też kluczowa wydaje się być certyfikacja doradców w połączeniu z ich rejestracją. Na uwagę zasługuje fakt, iż doradcy kończący naszą Akademię pracują zgodnie z międzynarodowymi standardami, podobnie jak ma to miejsce w Anglii czy też w Niemczech - uzasadnia Mirosław Pasieka.

Mimo to najlepsze firmy zajmujące się doradztwem finansowym na polskim rynku starają się dbać o przygotowanie swoich pracowników.

- To my decydujemy, kogo zatrudniamy i jakie kwalifikacje musi posiadać taka osoba. Dążymy do tego, żeby jak największa liczba naszych doradców miała zdany egzamin doradcy finansowego i certyfikat Europejskiej Akademii Planowania Finansowego. To obecnie jedyny sposób weryfikacji wiedzy zatrudnianych osób, oprócz wewnętrznego egzaminu w firmie - mówi Katarzyna Siwek.

Wymagania dla doradców branży finansowej

Fot. Wojciech Górski

Kierowana przez Stanisława Kluzę Komisja Nadzoru Finansowego wydaje licencje dla doradców inwestycyjnych i maklerów papierów wartościowych. Wciąż obowiązku uzyskiwania licencji nie mają doradcy finansowi

Podstawa prawna

• Ustawa z 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz.U. nr 183, poz. 1538 z późn. zm.).

Adam Makosz

adam.makosz@infor.pl

Współpraca Paweł Bednarek

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia nie dla wszystkich wdów: nie dla młodych wdów (nawet jeżeli zostały same z dzieckiem) i nie dla „porzuconych” kobiet

Renta wdowia, to nowe świadczenie dla wdów i wdowców, o które będzie można wnioskować już od 1 stycznia 2025 r. Choć nazwa sugeruje, że powinno ono dotyczyć wszystkich wdów i wdowców – będzie na nie mogła liczyć tylko ich ograniczona grupa, która spełnia wszystkie określone w ustawie przesłanki. Renty wdowiej nie otrzymają m.in. osoby, które owdowiały w młodym wieku, jak i osoby „porzucone” przez współmałżonka (nawet jeżeli nie doszło do rozwodu). 

Świadczenia z programu Aktywny rodzic zostaną wyłączone z definicji dochodu. Nie będą miały wpływu na prawo do świadczeń z pomocy społecznej

Rada Ministrów przyjęła projekt projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Świadczenia z programu „Aktywny Rodzic” zostaną wyłączone z definicji dochodu.

Nadchodzi rewolucja w urzędach pracy. Bezrobotni powinni się cieszyć czy martwić? Rząd zdecydował: będzie nowa ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Rynek pracy potrzebuje nowej ustawy? Tak uważa ministerstwo pracy, a Rada Ministrów podzieliła zdanie resortu.  Rząd w Wigilię 24.12.2024 r. przyjął projekt ustawy autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To ma być prawdziwa rewolucja.

Czekasz na wdowią rentę, sprawdź już teraz czy ci się należy, apeluje zus i zaprasza do składania wniosków z wyprzedzeniem

W Wigilię 24.12.2024 Zakład Ubezpieczeń Społecznych – ZUS zwrócił się z komunikatem do wdów i wdowców, by jak najszybciej sprawdzili czy mają prawo do dwóch świadczeń. To ważne, bo choć samo nowe świadczenie – tzw. wdowia renta będzie wypłacane od lipca, to wnioski można już składać będzie zaraz z początkiem nowego roku.

REKLAMA

ZUS informuje: Od 1 stycznia 2025 r. można składać wnioski o rentę wdowią. Jakie warunki należy spełnić?

Od 1 stycznia 2025 r. ZUS zacznie przyjmować wnioski o rentę wdowią. Osoby uprawnione mogą składać wnioski, ale prawo do tego świadczenia zostanie im przyznane od miesiąca, w którym złożyły wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.

40 tys. zł na zakup samochodu do wzięcia już na początku lutego 2025 r. [za zezłomowanie starego auta w ciągu ostatnich 4 lat – premia 5-10 tys. zł; cena nowego samochodu – do 225 tys. zł netto]

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w dniu 16 grudnia br., ogłosił iż na początku lutego 2025 r. – ruszy nabór wniosków o dofinansowanie do zakupu samochodu elektrycznego. W ramach programu „Mój elektryk 2.0” osoby fizyczne, będą mogły uzyskać nawet 40 tys. zł dopłaty do zakupu bezemisyjnego auta. Budżet programu ma wystarczyć na zakup ok. 40 tys. samochodów.

30 tysięcy złotych kary! Kierowcy mają na to siedem dni. Nowy obowiązek dla właścicieli aut mrozi krew w żyłach

Nie odbierają listów poleconych wysyłanych przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego, podają nazwiska ludzi zza granicy, tak namierzeni przez fotoradary kierowcy unikają płacenia mandatów. Resort Infrastruktury mówi temu dość i od 2025 roku wprowadzi nowe mechanizmy ścigania sprawców łamania przepisów drogowych. Skóra cierpnie, włos się jeży od nowych zasad karania mandatami. 

To pewne: będzie wyższy wiek emerytalny. Najpierw zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, potem wydłużenie lat pracy

Politycy i rząd nie mają wyboru – muszą podwyższyć wiek emerytalny. Politycznie może się to wydawać samobójstwem, ale realnie brak podwyższenia wieku emerytalnego to samobójstwo ekonomiczne. Dlatego cała sztuka polega na tym, by przekonać społeczeństwo, że podniesienie wieku emerytalnego jest w interesie wszystkich.

REKLAMA

Wigilia 24.12.2024 – czy po raz ostatni zgodnie z prawem to dzień roboczy, a od 2025 dzień ustawowo wolny od pracy

Ustawa, która zmieniła status 24 grudnia z dnia roboczego w dzień ustawowo wolny od pracy odbyła już niemal całą drogę legislacyjną. By stała się prawem powszechnie obowiązującym musi być jeszcze jedynie podpisana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jednak nie jest wcale pewne czy tak się stanie.

Na podium: Tusk, Duda i Kaczyński. 100 najczęściej pokazywanych polityków w Polsce w 2024 r. [ranking medialnej wartości]

Instytut Przywództwa przygotował ranking medialnej wartości polityków w Polsce. Ranking ten powstał na podstawie szacunków ekwiwalentu reklamowego publikacji na portalach internetowych z udziałem tych polityków w okresie styczeń - listopad 2024 r. Ekwiwalent reklamowy to kwota, jaką należałoby zapłacić za publikacje, gdyby były one reklamą. Na pierwszym miejscu znalazł się premier Donald Tusk - wartość przekazów medialnych z jego udziałem (gdyby przeliczyć to na koszt reklamy) osiągnęła imponującą kwotę 474,75 mln zł. Na podium znaleźli się również prezydent Andrzej Duda z wynikiem 272,98 mln zł oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński – 203,35 mln zł.

REKLAMA