Koszty kredytu a wysokość raty

inforCMS
Wysokość raty spłacanego kredytu zazwyczaj nie odpowiada tej spodziewanej - koszty kredytu nie zamykają się bowiem jedynie w jego oprocentowaniu. Co jeszcze kryje w sobie rata ?

 

W każdym kredycie wysokość raty kredytowej (dla takiego samego okresu kredytowania) zawsze zależy od oprocentowania kredytu. Wiadomo, że czym jest ono większe tym większe płacimy raty. Ale wysokość raty kredytowej może zależeć również od innych czynników

Dla zobrazowania całej sytuacji posłużmy się przykładem kredytu na 200 000 PLN denominowanego we frankach szwajcarskich; okres kredytowania 30 lat; oprocentowanie 4,3%.

Bez uwzględnienia jakichkolwiek kosztów rata kredytu wynosi: 989,74 PLN.

Spread

To co zwiększa ratę kredytową dla kredytów walutowych to przede wszystkim spread oraz kurs walutowy. Spread zwiększa ratę (zarówno kapitał jak i odsetki!), ponieważ kredyt zaciągamy po niższym kursie a spłacamy go po kursie wyższym. Ta różnica to właśnie spread, który wynosi średnio na rynku 4-4,5%. O tyle zwiększa się nam rata kredytowa – w naszym przykładzie rata z uwzględnieniem spreadu zwiększa się do 1 035,55 PLN. Należy podkreślić, że spread jest „naliczany” zarówno od kapitału jak i odsetek, które płacimy w racie. Oznacza to, że czym większe płacimy odsetki tym większy również jest koszt spreadu w danym banku. Jeśli więc w bankach X i Y spread walutowy jest na takim samym poziomie, ale suma odsetek w banku X jest większa, pociągnie to za sobą również wyższy koszt spreadu.

Na wysokość rat w kredycie walutowym wpływa również kurs walutowy. Jego wzrost sprawia, że rata kredytowa rośnie a w raz z nią całkowity koszt kredytu. Jeśli kurs wzrośnie o 10% to w naszym przykładzie rata kredytowa rośnie do poziomu 1 139,11 PLN czyli o ponad 103 PLN. W przypadku wzrostu kursu zwiększa się zarówno kapitał jak i wysokość odsetek do spłaty.

Prowizja

Pozostałe koszty kredytowe mogą wpłynąć na ratę kredytową jeśli zostaną doliczone do kwoty kredytu i skredytowane (w innym przypadku płacimy je z gotówki i nie wpływa to na wysokości płaconej raty).

Koszt jaki może być doliczony do kredytu i może wpłynąć na ratę to przede wszystkim prowizja za przyznanie kredytu. Wynosi ona średnio 1-1,5%. Jeśli przyjmiemy, że dla naszego przykładu wynosi ona 1% i doliczymy ją do kredytu to rata wzrośnie do poziomu 1 045,92 PLN (wzrost o 1%).

Ubezpieczenie brakującego wkładu własnego

Zwykle przy kredytowaniu powyżej 80% wartości nieruchomości dodatkowo dochodzi tzw. ubezpieczenie brakującego wkładu własnego. Składka z nim związana jest zwykle pobierana za pewien okres (np. za 5 lat). Po jego upływie jest naliczana ponownie, o ile nie spłaciliśmy kredytu do wymaganego poziomu. Jeśli w naszym przykładzie założymy kredytowanie do 100% wartości nieruchomości to koszt tego ubezpieczenia za pierwsze 5 lat wyniesie 1 400 PLN. Jeśli dodamy tę kwotę do kredytu (z reguły jest to bardzo trudnie, bo banki chcą by przynajmniej ta opłata była wniesiona z gotówki klienta) to rata dla naszego modelowego kredytu wzrośnie do poziomu 1053,16 PLN (więcej o 6,4% w stosunku do wyjściowej raty bez żadnych kosztów).

Inne ubezpieczenia

Dodatkowo bank może wymagać cesji z różnego typu, często kosztownych ubezpieczeń, np.: na wypadek utraty pracy, na wypadek spadku wartości nieruchomości, na wypadek śmierci. Koszt ten może wynieść 0,02% aktualnej kwoty kredytu. W naszym przykładzie oznaczałoby to wzrost raty o kolejne 40 PLN do poziomu 1 093,16 PLN (wzrost o 10,4% w stosunku do wyjściowej raty bez żadnych kosztów).

Do tego należy dodać koszt ubezpieczenia pomostowego, które musimy płacić do momentu wpisu hipoteki do księgi wieczystej. Zwykle trwa do 3 do 6 miesięcy. Przez taki okres więc rata przykładowego kredytu wzrasta o 146 PLN (średni koszt ubezpieczenia na rynku) miesięcznie do poziomu 1 242,80 PLN.

Doliczmy jeszcze opłatę za wycenę nieruchomości, którą bank może lecz nie musi wykonać na własny koszt. Opłata ta może wynieść średnio 700 PLN. Doliczając to do kwoty kredytu otrzymujemy ratę 1 096,80 PLN (wzrost o 10,8% w stosunku do wyjściowej raty bez żadnych kosztów).

Podsumowanie

Rata kredytu w związku z różnymi kosztami okołokredytowymi może być wyższa prawie o 11% od „czystej” raty nie uwzględniającej opłat okołokredytowych. Należy więc dokładnie liczyć wszystkie koszt związane z udzieleniem kredytu. By porównać dostępne oferty najlepiej jest je dodać do kwoty kredytu i porównywać na tej podstawie policzoną ratę kredytu. To da nam jasną odpowiedź jaka oferta w naszym przypadku jest najtańsza.

Oczywiście oprócz kosztów ważne są inne elementy oferty takie jak koszt i warunki przewalutowania, wcześniejszej spłaty kredytu, łatwość obsługi kredytu, kontakt z doradcą, elastyczność procedur udzielania kredytów. Te elementy należy również brać pod uwagę wybierając najlepszą ofertę dla siebie.

 

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...