Krótka sprzedaż pomysłem na niepewne czasy

Jarosław Sadowski
Główny analityk Expander Advisors
rozwiń więcej
Krótka sprzedaż może być dobrym sposobem na zarabianie na giełdzie w okresie dekoniunktury. Niestety takich transakcji zawiera się na naszej giełdzie bardzo mało


Jarosław Sadowski Expander

Sposobem na zarabianie na spadkach kursów akcji jest krótka sprzedaż, czyli pożyczenie papierów wartościowych w celu ich sprzedaży. Po pewnym czasie sprzedane akcje odkupuje się, ale po niższym kursie, i zwraca pożyczkodawcy. Różnica pomiędzy wartością sprzedaży a kupna, pomniejszona jeszcze o wynagrodzenie dla pożyczkodawcy, jest zyskiem inwestora. Niestety obecnie prawie nie zawiera się tego typu transakcji ze względu na brak podmiotów, które pożyczałyby posiadane akcje. Drugim problemem jest wymóg zabezpieczenia w wysokości minimum 130 proc. wartości pożyczki.

Zabezpieczyć się przed spadkami, jak też zarobić na nich można dzięki kontraktom terminowym i opcjom. Zasada działania tych instrumentów polega na zawarciu umowy kupna lub sprzedaży instrumentu bazowego (np. akcja, indeks giełdowy). Sama transakcja odbywa się po z góry ustalonym okresie i ustalonym kursie. Jeśli więc np. zawrzemy umowę sprzedaży akcji i po ustalonym czasie okazuje się, że kurs tej akcji na giełdzie jest niższy niż kurs z naszej umowy, to różnica między kursami jest naszym zyskiem, a w przeciwnym wypadku stratą. Możemy też połączyć zakup akcji ze sprzedażą kontraktu lub odwrotnie, aby w ten sposób zabezpieczyć pozycje. Jeśli akcje zdrożeją, zarobimy na nich, a jeśli potanieją, to zyskamy na kontrakcie. Dzięki takim łączonym operacjom mamy też możliwość realizowania tzw. transakcji arbitrażowych, które zapewniają określony zysk bez względu na to, czy akcje zdrożeją czy stanieją. Problem polega jednak na tym, że kontrakty na warszawskiej giełdzie są zawierane tylko na indeksy WIG20, mWIG40, TECHWIG oraz akcje dziewięciu dużych spółek.

Najlepiej więc w okresach dekoniunktury szukać spółek dużych, stabilnych, licząc na to, że jeśli nie zyskają, to przynajmniej stracą mniej niż rynek. Dobór nie jest zadaniem łatwym. Dlatego być może lepiej po prostu zmniejszyć udział instrumentów agresywnych i zainwestować uwolnione środki np. w obligacje, nieruchomości, surowce czy dzieła sztuki. Dobrym rozwiązaniem może być zainwestowanie za granicą. Polska giełda jest w tym roku jedną z najgorszych na świecie, a oferta funduszy zagranicznych rozwija się dynamicznie.

Przed dekoniunkturą na giełdzie możemy się też chronić inwestując w surowce czy metale szlachetne, np. złoto, które bije rekordy. Ma to związek ze wzrostem niepewności na rynku, presją inflacyjną, a także większym popytem. Rynek finansowy dostarcza coraz więcej instrumentów umożliwiających zarabianie na surowcach i metalach, dlatego nie ma konieczności kupowania i przechowywania ich w formie materialnej. Lepiej zainwestować w kontrakty terminowe albo fundusze lokujące w takie kontrakty bądź w spółki wydobywcze. W Polsce dostępnych jest na razie kilka funduszy surowcowych, ale ich liczba szybko rośnie.

Jarosław Sadowski

Expander

Infor.pl
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy
17 lip 2024

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?
17 lip 2024

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

Krótszy tydzień pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali i efekty są pozytywne
17 lip 2024

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Raz na 5-10 tys. lat: Asteroida bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses
17 lip 2024

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

Szybka ścieżka do tytułu CGMA. Studia MBA na Wydziale Zarządzania UŁ - jedyne w Polsce z akredytacją AICPA & CIMA
17 lip 2024

Studia MBA na Wydziale Zarządzania UŁ od lipca 2024 roku zyskują nową, prestiżową międzynarodową akredytację z zakresu biznesu, rachunkowości i finansów. Program studiów MBA jako pierwszy w Polsce został uznany za zgodny z wymaganiami AICPA & CIMA światowego lidera w dziedzinie rachunkowości publicznej i zarządczej. Są to pierwsze studia MBA w Polsce, które uzyskały tę akredytację. 

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?
17 lip 2024

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

pokaż więcej
Proszę czekać...