REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Halo tu Ziemia, wezmę kredyt na ziemię

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W dobie wysokich cen mieszkań coraz więcej osób zaczyna myśleć o własnym kawałku ziemi, na którym będzie można zbudować wymarzony dom. Jakie są możliwości kredytowania takiego zakupu?

 

Wielu klientów nie chce wydawać np. 1 miliona złotych na 80 metrowe mieszkanie w Warszawie czy w innym dużym mieście. Wolą kupić ziemię (nawet dalej, poza miastem) i od razu albo po paru latach zbudować dom. Jest też drugi aspekt większego zainteresowania ziemią budowlaną lub rolną. W tej chwili tego typu nieruchomości dają szansę bardziej dynamicznego skoku cen w odróżnieniu od mieszkań, które w większości przypadków mają już za sobą najbardziej dynamiczny okres wzrostu. Wg danych eHipoteka.com liczba zapytań o kredyt na zakup działki wzrosła w październiku o 3 punkty procentowe (do 13%) w porównaniu do zeszłego miesiąca. W tym samym czasie zapytania o kredyt na zakup mieszkania lub domu wyniosły 87% wszystkich zapytań, co znaczyło spadek o 3 p.p. w stosunku do września.

 

Dlatego przeanalizowaliśmy jak wygląda możliwość kredytowania zakupu ziemi przez banki.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Jeszcze kilka lat temu uzyskanie kredytu na zakup mieszkania było bardzo trudne więc tym bardziej skredytowanie zakupu ziemi było jeszcze trudniejsze. Banki ostrożnie podchodziły (część z nich nadal tak postępuje) do kredytowania działek budowlanych. Wg powszechnej opinii są to nieruchomości trudniej zbywalne więc kredytowanie ich zakupu jest trudniejsze. Ale wraz z dynamicznym rozwojem polskiego rynku nieruchomości również podejście banków do kredytowania nieruchomości gruntowych uległo zmianie.

 

Więcej formalności, a może drożej?

 

Na pewno warto odpowiedzieć na pytanie, czy banki zmieniając swoje podejście do kredytowania działek żądają czegoś w zamian? Na szczęście w żadnym banku kredyt na zakup działki nie kosztuje więcej niż kredyt na zakup mieszkania lub domu. Na pewno więcej jest formalności i dokumentów, które należy przedstawić w banku w momencie składania wniosku kredytowego. W standardzie należy przedłożyć:

        - Umowę przedwstępną zakupu działki

        -Aktualny odpis z księgi wieczystej działki

        -Wycenę działki wykonana przez rzeczoznawcę

        -Wypis i wyrys z rejestru gruntów

        -Wypis z planu przestrzennego zagospodarowania lub decyzja o warunkach zabudowy potwierdzające budowlanych charakter działki

 

Ta lista jest dłuższa w porównaniu do listy wymaganych dokumentów w przypadku zakupu mieszkania. Jedynie zakup domu wymaga zgromadzenia większej ilości dokumentów.

 

Najbardziej lubią budowlane

 

Należy podkreślić, że banki „lubią” najbardziej działki budowlane. Działka budowlana to ziemia, która ma przeznaczenie w planie przestrzennego zagospodarowania jako ziemia pod budowę mieszkaniową. Status działki budowlanej potwierdza odpowiedni wpis w księdze wieczystej lub wypis z rejestru gruntów lub miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Są banki, które zgodzą się skredytować ziemię, która nie została jeszcze odrolniona, ale wtedy musi istnieć przynajmniej studium zagospodarowania przestrzennego, w którym nieruchomość ta przeznaczona jest wyraźnie pod budownictwo mieszkaniowe.

 

Podejście takie same, ale różne warunki

 

O ile żaden bank nie ma problemu z kredytowaniem działek budowlanych to ich oferty różnią się co do maksymalnej kwoty kredytu oraz maksymalnego okresu kredytowania.

 

Najbardziej korzystne oferty pod względem maksymalnej wysokości kredytu posiadają Metrobank, Multibank oraz mBank. W tym pierwszym teoretycznie istnieje możliwość uzyskania kredytu nawet do 130% wartości działki. Odbywa się to kosztem wyższej jednak marży (o 0,9 p.p. w stosunku do kredytu na 100% wartości) i jest możliwe do uzyskania jedynie w przypadki bardzo dobrze zlokalizowanych działek. Równie łatwo można uzyskać kredyt na działkę w bankach z grupy BRE Banku a więc mBanku oraz Multibanku. Udzielają one bez problemu kredytu w wysokości większej o 10% od wartości działki. Podchodzą również liberalnie do oceny statusu prawnego działki. Jeśli działka nie jest budowlana a gmina nie ma jeszcze nowego planu zagospodarowania to do uzyskania kredytu może wystarczy fakt, że istnieje studium zagospodarowania przestrzennego (wstępny plan zagospodarowania), które potwierdza przeznaczanie działki na cele budowlane.

 

Niektóre banki co prawda udzielają kredytu do 100% wartości działki, ale jednocześnie stosują krótszy niż w standardzie okres kredytowania działki. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku oferty Fortis Banku oraz Nordea Bank, gdzie okres kredytowania działki wynosi odpowiednio 7 oraz 20 lat.

 

Najbardziej restrykcyjne banki w kwestii kredytowania zakupu działki budowlanej to Nykredit, GE Money Bank oraz Millennium Bank. GE Money Bank ma najbardziej restrykcyjne podejście, ponieważ działka budowlana nie może być zabezpieczeniem kredytu. Kredyt na zakup działki można uzyskać jedynie w przypadku ustanowienia zabezpieczenia na innej, akceptowanej przez bank nieruchomości. Nykredit i Millennium Bank udzielą natomiast kredytu jedynie na 40% lub 50% wartości działki. Resztę ceny zakupu należy wpłacić z własnych pieniędzy. Należy jednak podkreślić, że w obu tych bankach maksymalna kwota kredytu liczy się od aktualnej wartości nieruchomości a nie ceny zakupu. Jeśli więc działka kosztuje 50 000 PLN a bank wyceni ją na 65 000 PLN to Millennium udzieli kredytu na kwotę 32 500 PLN a Nykredit na 26 000 PLN. Dodatkowo w Millennium (jak i w kilku innych bankach) możemy bez problemu uzyskać kredyt do 100% wartości działki jeśli jednocześnie wnioskujemy o kredyt na budowę domu na tej działce.

 

Tabela nr 1. Maksymalne wskaźniki LTV oraz okresy kredytowania przy zakupie działek budowlanych

Bank

Maksymalna kwota kredytu do wartości nieruchomości (maks. Poziom LTV)

Maksymalny okres kredytowania (w latach)

Metrobank

130%

50 lat

mBank

110%

30 lat

Multibank

110%

30 lat

Santander

100%

40 lat

BGŻ

100%

30 lat

BOŚ

100%

35 lat

BPH

100%

30 lat

BZ WBK

100%

30 lat

Fortis Bank

100%

7 lat

Kredyt Bank

100%

30 lat

Lukas Bank

100%

35 lat

Nordea

100%

20 lat

PKO BP

100%

40 lat

Polbank

100%

40 lat

Raiffeisen

100%

30 lat

ING

80%

40 lat

Deutsche Bank

70%

30 lat

Dom Bank

70%

30 lat

PEKAO SA

60%

30 lat

Millenium

50%

50 lat

Nykredit

40%

5 lat

GE Money Bank

80% (ale zabezpieczeniem musi być inna nieruchomość)

40 lat

 

 

Rekreacyjna i rolne – tych nieruchomości banki nie lubią

 

Tereny przeznaczone pod rekreację lub użytki rolne (działki rekreacyjne i rolne) są trudniejszymi przedmiotami do skredytowania. O ile istnieje możliwość skredytowania działki rekreacyjnej to już działkę rolną praktycznie nie sposób kupić z kredytu. W przypadku ziemi rekreacyjnej prawie bank, który jest skłonny skredytować taki zakup wymaga wniesienia określonego wkładu własnego (bez możliwości ubezpieczenia niskiego wkładu własnego). Kredyty te mają zwykle również krótsze okresy kredytowania niż standardowe oferty dla zakupu mieszkań lub nawet działek budowlanych.

 

Kredy do 100% wartości działki rekreacyjnej otrzymamy w BPH, BGŻ, PKO BP oraz w Santander Banku. Reszta banków albo nie kredytuje tego typu nieruchomości (mBank, Fortis Bank, Deutsche Bank, GE Money Bank, ING) lub wymaga 40-50% wkładu własnego (BOŚ Bank, Millennium Bank).

 

Jeszcze trudniej lub wręcz niemożliwe jest skredytowanie działki rolnej. Jedynym w tej chwili sposobem na skredytowanie działki rolnej (najbardziej perspektywiczny chyba segment rynku jeśli chodzi o potencjalne wzrosty cen) jest uzyskanie kredytu w Metrobanku. Wymagany jest wkład własny na poziomie 20% a lokalizacja działki powinna być znajdować się nie dalej niż 50 km od dużych miast. Oczywiście chodzi o to by była jak największa szansa na odrolnienie.

 

Karol Wilczko

www.ehipoteka.com


eHipoteka

 

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia nie dla wszystkich wdów: nie dla młodych wdów (nawet jeżeli zostały same z dzieckiem) i nie dla „porzuconych” kobiet

Renta wdowia, to nowe świadczenie dla wdów i wdowców, o które będzie można wnioskować już od 1 stycznia 2025 r. Choć nazwa sugeruje, że powinno ono dotyczyć wszystkich wdów i wdowców – będzie na nie mogła liczyć tylko ich ograniczona grupa, która spełnia wszystkie określone w ustawie przesłanki. Renty wdowiej nie otrzymają m.in. osoby, które owdowiały w młodym wieku, jak i osoby „porzucone” przez współmałżonka (nawet jeżeli nie doszło do rozwodu). 

Świadczenia z programu Aktywny rodzic zostaną wyłączone z definicji dochodu. Nie będą miały wpływu na prawo do świadczeń z pomocy społecznej

Rada Ministrów przyjęła projekt projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Świadczenia z programu „Aktywny Rodzic” zostaną wyłączone z definicji dochodu.

Nadchodzi rewolucja w urzędach pracy. Bezrobotni powinni się cieszyć czy martwić? Rząd zdecydował: będzie nowa ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Rynek pracy potrzebuje nowej ustawy? Tak uważa ministerstwo pracy, a Rada Ministrów podzieliła zdanie resortu.  Rząd w Wigilię 24.12.2024 r. przyjął projekt ustawy autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To ma być prawdziwa rewolucja.

Czekasz na wdowią rentę, sprawdź już teraz czy ci się należy, apeluje zus i zaprasza do składania wniosków z wyprzedzeniem

W Wigilię 24.12.2024 Zakład Ubezpieczeń Społecznych – ZUS zwrócił się z komunikatem do wdów i wdowców, by jak najszybciej sprawdzili czy mają prawo do dwóch świadczeń. To ważne, bo choć samo nowe świadczenie – tzw. wdowia renta będzie wypłacane od lipca, to wnioski można już składać będzie zaraz z początkiem nowego roku.

REKLAMA

ZUS informuje: Od 1 stycznia 2025 r. można składać wnioski o rentę wdowią. Jakie warunki należy spełnić?

Od 1 stycznia 2025 r. ZUS zacznie przyjmować wnioski o rentę wdowią. Osoby uprawnione mogą składać wnioski, ale prawo do tego świadczenia zostanie im przyznane od miesiąca, w którym złożyły wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.

40 tys. zł na zakup samochodu do wzięcia już na początku lutego 2025 r. [za zezłomowanie starego auta w ciągu ostatnich 4 lat – premia 5-10 tys. zł; cena nowego samochodu – do 225 tys. zł netto]

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w dniu 16 grudnia br., ogłosił iż na początku lutego 2025 r. – ruszy nabór wniosków o dofinansowanie do zakupu samochodu elektrycznego. W ramach programu „Mój elektryk 2.0” osoby fizyczne, będą mogły uzyskać nawet 40 tys. zł dopłaty do zakupu bezemisyjnego auta. Budżet programu ma wystarczyć na zakup ok. 40 tys. samochodów.

30 tysięcy złotych kary! Kierowcy mają na to siedem dni. Nowy obowiązek dla właścicieli aut mrozi krew w żyłach

Nie odbierają listów poleconych wysyłanych przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego, podają nazwiska ludzi zza granicy, tak namierzeni przez fotoradary kierowcy unikają płacenia mandatów. Resort Infrastruktury mówi temu dość i od 2025 roku wprowadzi nowe mechanizmy ścigania sprawców łamania przepisów drogowych. Skóra cierpnie, włos się jeży od nowych zasad karania mandatami. 

To pewne: będzie wyższy wiek emerytalny. Najpierw zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, potem wydłużenie lat pracy

Politycy i rząd nie mają wyboru – muszą podwyższyć wiek emerytalny. Politycznie może się to wydawać samobójstwem, ale realnie brak podwyższenia wieku emerytalnego to samobójstwo ekonomiczne. Dlatego cała sztuka polega na tym, by przekonać społeczeństwo, że podniesienie wieku emerytalnego jest w interesie wszystkich.

REKLAMA

Wigilia 24.12.2024 – czy po raz ostatni zgodnie z prawem to dzień roboczy, a od 2025 dzień ustawowo wolny od pracy

Ustawa, która zmieniła status 24 grudnia z dnia roboczego w dzień ustawowo wolny od pracy odbyła już niemal całą drogę legislacyjną. By stała się prawem powszechnie obowiązującym musi być jeszcze jedynie podpisana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jednak nie jest wcale pewne czy tak się stanie.

Na podium: Tusk, Duda i Kaczyński. 100 najczęściej pokazywanych polityków w Polsce w 2024 r. [ranking medialnej wartości]

Instytut Przywództwa przygotował ranking medialnej wartości polityków w Polsce. Ranking ten powstał na podstawie szacunków ekwiwalentu reklamowego publikacji na portalach internetowych z udziałem tych polityków w okresie styczeń - listopad 2024 r. Ekwiwalent reklamowy to kwota, jaką należałoby zapłacić za publikacje, gdyby były one reklamą. Na pierwszym miejscu znalazł się premier Donald Tusk - wartość przekazów medialnych z jego udziałem (gdyby przeliczyć to na koszt reklamy) osiągnęła imponującą kwotę 474,75 mln zł. Na podium znaleźli się również prezydent Andrzej Duda z wynikiem 272,98 mln zł oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński – 203,35 mln zł.

REKLAMA