Przed zadeklarowaniem zgody warto dokładnie zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (np. ubezpieczenie gwarantujące pokrycie długu w wypadku śmierci posiadacza karty może obowiązywać tylko do 60 roku życia). Tego rodzaju ubezpieczenia mają charakter grupowy, umowę zawiera bank, a składkę w wysokości 0,3-0,5 proc. aktualnego zadłużenia w karcie nalicza bank w ramach obciążenia z tytułu wydatków pokrywanych kartą.
Obecnie w najszerszym zakresie takie ubezpieczenie gwarantuje spłatę zadłużenia w trzech przypadkach: utraty pracy, długotrwałej choroby lub śmierci posiadacza karty. Gdy posiadacz karty utraci pracę, nie musi spłacać zadłużenia. Zrobi to za niego współpracujące z bankiem towarzystwo ubezpieczeniowe. Zazwyczaj maksymalnie przez 12 miesięcy będzie ono spłacać w ratach - każda w wysokości 5 proc. zadłużenia - dług. Gdy posiadacz karty podejmie zatrudnienie, spłata zadłużenia z ubezpieczenia zostanie zawieszona. Jeśli ponownie straci on pracę, nadal będzie mógł korzystać z tego świadczenia, aż do wyczerpania limitu (np. w wysokości 100 tys. zł).
Na tych samych zasadach działa ubezpieczenie utraty zdolności do pracy. Jeżeli z powodów zdrowotnych posiadacz karty nie pracuje (np. dłużej niż 60 dni), towarzystwo dokona częściowej spłaty zadłużenia na koncie karty.
W przypadku śmierci (czasami wyłącznie śmierci wskutek nieszczęśliwego wypadku, i to przed osiągnięciem określonego wieku) ubezpieczenie zapewnia odszkodowanie na spłatę całkowitego zadłużenia na koncie karty w dniu śmierci. Trzeba też wiedzieć, że ubezpieczenia te mogą być zawarte w jednym pakiecie albo umowa może dotyczyć tylko np. ostatniego z wymienionych. Wszystko zależy od szczegółów umowy, jaką bank zawarł z towarzystwem ubezpieczeniowym.
ED