REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredyty hipoteczne - ranking GP i Open Finance

Aleksandra Łukasiewicz

REKLAMA

REKLAMA

Aktualna sytuacja na rynku kredytów hipotecznych została zdeterminowana przez rosnące w szybkim tempie ceny nieruchomości. Przekładało się to na duże zainteresowanie kredytami hipotecznymi kupujących i inwestorów.
Spowodowało to pojawienie się dwóch dodatkowych kryteriów wyboru oferty przez klienta: maksymalnej dostępnej kwoty kredytu oraz czasu uzyskania decyzji kredytowej. Na popularności zyskały długie kredyty, nawet 50-letnie, ponieważ pozwalają na zmniejszenie miesięcznej raty. Ostatnie miesiące zakończyły się niższymi i spadającymi wolumenami uruchomionych kredytów przez banki. Okres wakacyjny zazwyczaj charakteryzuje się mniejszym ruchem. Poza sezonowym zmniejszeniem akcji kredytowej może to być także sygnałem uspokojenia rynku. Mniejsza liczba wniosków kredytowych oznacza możliwość zapewnienia klientom wyższej jakości obsługi i krótszego czasu procesowania. Kryzys subprime w Stanach Zjednoczonych wywołał większą dyskusję o tym segmencie rynku w Polsce. Zasady oceny ryzyka kredytowego są liberalizowane i kredyty stały się dostępne dla szerokiej grupy klientów, nadal jednak ich zdolność i wiarygodność kredytowa jest szczegółowo weryfikowana. Trudno mówić o klasycznych kredytach subprime - pojawiły się raczej oferty indywidualnie i elastycznie oceniające dochody z działalności gospodarczej, przyszłe dochody z najmu, czy uzasadnione wyjaśnienia opóźnień w spłacie.

Jaka perspektywa

REKLAMA

W mojej ocenie kwestia podnoszenia marż od kredytów hipotecznych w 2008 r. nie jest przesądzona. Istnieje bowiem kilka innych sposobów na podniesienie dochodowości produktów hipotecznych. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem może być usztywnienie zasad negocjacji. Niektóre banki są obecnie w stanie udzielać kredytów na warunkach znacznie korzystniejszych, niż wynikałoby to z proponowanego w cenniku oprocentowania. Już sama zmiana polityki w tym zakresie mogłaby więc poprawić zyskowność portfela kredytowego.

Innym scenariuszem, stosowanym w przypadku kredytów w walucie, jest zmiana wielkości spreadu (czyli różnicy między kursem kupna a sprzedaży waluty). Większy spread nie spowoduje zmiany podstawowego cennika - rzecz jasna poza zmianą wysokości raty, który w takim wypadku odczują klienci. W tym momencie przeciętna rozpiętość spreadu wynosi ok. 5 proc.

Prognozując sytuację na rynku kredytów hipotecznych w Polsce, warto wspomnieć o zjawisku określanym mianem cross-selling (dodawanie do oferty innych produktów w zamian za korzystniejsze warunki). Z jednej strony zwiększa to przychody banku, z drugiej zmniejsza ryzyko kredytu, zabezpieczając klienta np. przed utratą pracy. Coraz popularniejszy staje się także bancassurance, czyli dołączanie do kredytu dodatkowych ubezpieczeń. Jest to także metoda na zwiększenie przychodów, a z drugiej strony zmniejszenie ryzyka związanego z portfelem.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kredyty hipoteczne - ranking GP i Open Finance

Dalszy ciąg materiału pod wideo

ALEKSANDRA ŁUKASIEWICZ

dyrektor ds. produktów bankowych Open Finance

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Drzewo sąsiada zacienia działkę, zagraża budynkowi, zaśmieca liśćmi. Kiedy można żądać przycięcia? Co wynika z przepisów?

Drzewo sąsiada może zacieniać działkę, zagrażać budynkowi, ogrodzeniu czy też zaśmiecać liśćmi podwórko. Co zgodnie z prawem można z tym zrobić? Czy można przyciąć gałęzie przechodzące z działki sąsiada lub żądać przycięcia zbyt wysokich drzew?

Reforma ministra Bodnara: 10 sposobów na poprawę działalności sądów w Polsce

W dniu 21 listopada 2024 r. na konferencji "Sprawne sądy - 10 filarów" minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił 10 filarów programu „Sprawne sądy”. To kluczowe propozycje zmian organizacyjnych, legislacyjnych i kadrowych, które odpowiadają na potrzeby dotyczące tempa prac i efektywności wymiaru sprawiedliwości. Reformy obejmą m.in. obszary mediacji, biegłych sądowych, digitalizacji, spraw frankowych czy kwestię zwiększenia liczby etatów dla asystentów.

Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

REKLAMA

Konferencja „Bez strachu” – przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i rodzin

Fundacja LUMUS serdecznie zaprasza na konferencję „Bez strachu”, która odbędzie się w dniach 30 listopada - 1 grudnia 2024 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie to, finansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia związane z przemocą wobec dzieci i młodzieży w Polsce.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

BI: Zmiany w składce zdrowotnej. Kto skorzysta, kto straci i ile?

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada Sejm zajmie się rządowymi projektami dotyczącymi składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Jeden likwiduje składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych i wprowadza zmiany już w 2025 r. Drugi natomiast reformuje zasady naliczania składki od 2026 r.

QUIZ. Podajemy trzy słowa, odgadnij zawód. Schody zaczynają się dopiero na 4. pytaniu
W tym quizie po trzech podanych przez nas wyrazach, Ty zgadujesz zawód, o który chodzi. Niektóre zagadki są banalne, ale nad kilkoma trzeba się zastanowić. Schody zaczynają się na 4. pytaniu. Zdobędziesz komplet punktów?

REKLAMA

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej.

REKLAMA