REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozmawiać z doradcą kredytowym

Subskrybuj nas na Youtube
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Idziesz na spotkanie z doradcą kredytowym? Zrób listę pytań, które musisz mu zadać i na które musisz odpowiedzieć sobie przed spotkaniem. Przeczytaj ważne wskazówki na ten temat.

 

 

Zestaw pytań nr 1 – Zdolność kredytowa


W pierwszej kolejności zastanówmy się, o co zapyta doradca? A będzie pytał przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze chodzi o ocenę zdolności kredytowej, a więc możliwości uzyskania kredytu. Po drugie chodzi o zaproponowanie odpowiedniego produktu finansowego.

- Jaki jest poziom miesięcznych dochodów netto ?

- Jakie jest ich źródło?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Jakie są nasze comiesięczne obciążenia finansowe?


Informacje te będą niezbędne do obliczenia zdolności kredytowej. Precyzyjna analiza naszych przepływów finansowych pomorze także w lepszym dopasowaniu rozwiązania hipotecznego do naszych rzeczywistych potrzeb.


Dobry doradca powinien zadać powyższe pytania na początku spotkania. To będzie świadczyło o jego profesjonalizmie i chęci znalezienia optymalnego rozwiązania kredytowego. Jeśli będziemy podamy mu dokładne odpowiedzi to pomoże mu to łatwiej zasugerować nam walutę kredytu , okres oraz rodzaj rat kredytowych (malejące lub równe).

 

Zestaw pytań nr 2 – co chcemy skredytować

 


Warto przed spotkaniem z doradcą kredytowym precyzyjnie określić jaki mamy cel kredytowania oraz ustalić inne kryteria, które są kluczowe przy zaciąganiu kredytu.


- Jaki jest cel kredytowania?

W zależności od celu kredytowania (mieszkanie, budowa domu, zakup działki budowlanej, pożyczka hipoteczna) będziemy mieli do wyboru oferty różniące się maksymalną kwotą kredytu oraz okresem kredytowania. Oznacza to, że kredyt na zakup działki możemy otrzymać do 100% jej wartości a w innych bankach tylko do 50% wartości działki. Podobnie oferty banków różnią się jeśli chodzi o maksymalny okres. Np. pożyczkę hipoteczną można w niektórych bankach zaciągnąć na 30 lat a w innych tylko na 15 lat.


- Jaka jest maksymalna miesięczna rata kredytu, jaką jesteśmy w stanie zaakceptować?

Zaciągając kredyt hipoteczny bierzemy na siebie dodatkowe comiesięczne zobowiązanie. Musimy dokładnie policzyć ile maksymalnie możemy płacić biorąc pod uwagę obecne dochody oraz obciążenia. Warto też zastanowić się, czy będziemy w stanie spłacać raty w przypadku np. utraty pracy. W tym kontekście należy przygotować sobie tzw. poduszkę finansową równą co najmniej 6 krotności raty kredytowej.


- Przez jaki długi okres chcielibyśmy spłacać kredyt? Z jakim okresem kredytowania będziemy czuli się najbardziej komfortowo?

Większość z nas jest przekonana, że czym krótszy okres kredytowania tym lepiej dla ich portfela. Ale czy na pewno? Czy warto brać kredyt na jak najkrótszy okres jednak za cenę wyższych rat?


- Czy jesteśmy zainteresowani wcześniejszą spłatą kredytu? Kiedy ewentualnie chcielibyśmy dokonać nadpłaty?

Wielu kredytobiorców jeszcze przed zaciągnięciem kredytu chciałoby go jak najszybciej spłacić. W takim przypadku należy wiedzieć wcześniej, czy bank pobiera dodatkową opłatę za częściową lub całkowitą spłatę kredytu.


- Czy mamy jakieś preferencje co do waluty kredytu? Jaki jest nasz stosunek do codziennych wahań kursu walutowego, czyli ryzyka walutowego? Jaki maksymalnie poziom wahań jest dla nas akceptowalny?

Warto przed spotkaniem z doradcą porównać plusy i minusy zadłużania się w złotych polskich oraz obcych walutach.

 

Zestaw pytań nr 3 - pytania do doradcy kredytowego


Druga runda rozmowy to Twoje pytania do doradcy. Po wstępnym sprecyzowaniu oczekiwań, co do poszukiwanego kredytu zadaj doradcy następujące pytania...


- Jakie instytucje finansowe doradca posiada w swojej ofercie? Czy doradca rzeczywiście może nam zaoferować najlepszą ofertę spośród wszystkich dostępnych na rynku?


- Czy u doradcy możemy załatwić wszelkie formalności związane z zaciągnięciem kredytu?


- Jak długo potrwają wszelkie formalności związane z uzyskaniem kredytu, licząc od momentu złożenia wniosku do wypłaty pieniędzy?


- Czy za rozpatrzenie wniosku o kredyt pobierana jest opłata?


- Czy za udzielenie kredytu będziemy musieli zapłacić prowizję? Jeśli tak to w jakiej wysokości?


- Czy można tę prowizję skredytować, czyli nie płacić jej z własnej kieszeni a doliczyć do kwoty kredytu?


- Jaka waluta kredytu będzie dla nas najbardziej optymalna?


- Jaka będzie wysokość miesięcznej raty kredytu?


- Czy bardziej korzystny będzie dla nas wariant rat równych czy rat malejących?


- Czy oprocentowanie kredytu jest zmienne czy stałe?


- Jeśli jest zmienne to co jaki czas może się zmieniać i na jakiej podstawie? Czy powodem zmiany oprocentowania jest jedynie zmiana rynkowej stawiki WIBOR/LIBOR czy oprocentowanie zmienia się decyzją zarządu banku?


- Jak skonstruowane jest oprocentowanie kredytu? Czy składa się ono z marży banku i rynkowej stawki WIBOR/LIBOR, czy jest ustalane w inny, mniej przejrzysty dla klienta sposób (np. decyzja zarządu)?


- W jaki sposób można zmniejszyć oprocentowanie kredytu? Czy marża banku zależy od kwoty kredytu? Czy możliwe są negocjacje marży banku?


- Jaka jest wysokość opłat za przewalutowanie i wcześniejszą spłatę kredytu?


- Czy opłaty te są zapisane w umowie kredytowej czy w tabeli opłat i prowizji? Pamiętajmy, że tabela opłat i prowizji może być zmieniona bez naszej wiedzy, natomiast wszystko co jest zapisane w umowie kredytowej może zostać zmienione jedynie za zgodą obu stron!


- Jakie formalności wiążą się z wcześniejszą spłatą zobowiązania kredytowego? Czy konieczna jest wizyta w banku czy można złożyć dyspozycję nadpłaty online?


- Jakie są całkowite koszty kredytu? Które z opłat musimy ponieść przed wypłatą kredytu, a które będziemy ponosić po wypłacie kredytu?


- Jakie są obowiązkowe ubezpieczenia związane z kredytem? Jaki jest koszt tych ubezpieczeń?


- Czy dostępne są dodatkowe ubezpieczenia kredytu? Które z tych ubezpieczeń są w naszym przypadku potrzebne a które zbędne?


- Czy w proponowanym rozwiązaniu kredytowym istnieje możliwość karencji w spłacie rat kapitałowych, czyli zawieszenia płatności tych rat w początkowym okresie kredytowania? Jaki jest maksymalny okres takiej karencji?


- Czy w proponowanym rozwiązaniu kredytowym istnieje opcja „wakacji kredytowych”? Na jak długo można zawiesić spłatę rat kredytowych?


Uzyskanie odpowiedzi na powyższe kwestie z pewnością ułatwi podjęcie świadomej i rozsądnej decyzji. A w przypadku kredytu hipotecznego rozwaga jest szczególnie wskazana.


Karol Wilczko

www.ehipoteka.com


eHipoteka

 

 

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

REKLAMA

Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść nawet o 10%

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

REKLAMA