REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozmawiać z doradcą kredytowym

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Idziesz na spotkanie z doradcą kredytowym? Zrób listę pytań, które musisz mu zadać i na które musisz odpowiedzieć sobie przed spotkaniem. Przeczytaj ważne wskazówki na ten temat.

 

 

Zestaw pytań nr 1 – Zdolność kredytowa


W pierwszej kolejności zastanówmy się, o co zapyta doradca? A będzie pytał przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze chodzi o ocenę zdolności kredytowej, a więc możliwości uzyskania kredytu. Po drugie chodzi o zaproponowanie odpowiedniego produktu finansowego.

- Jaki jest poziom miesięcznych dochodów netto ?

- Jakie jest ich źródło?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Jakie są nasze comiesięczne obciążenia finansowe?


Informacje te będą niezbędne do obliczenia zdolności kredytowej. Precyzyjna analiza naszych przepływów finansowych pomorze także w lepszym dopasowaniu rozwiązania hipotecznego do naszych rzeczywistych potrzeb.


Dobry doradca powinien zadać powyższe pytania na początku spotkania. To będzie świadczyło o jego profesjonalizmie i chęci znalezienia optymalnego rozwiązania kredytowego. Jeśli będziemy podamy mu dokładne odpowiedzi to pomoże mu to łatwiej zasugerować nam walutę kredytu , okres oraz rodzaj rat kredytowych (malejące lub równe).

 

Zestaw pytań nr 2 – co chcemy skredytować

 


Warto przed spotkaniem z doradcą kredytowym precyzyjnie określić jaki mamy cel kredytowania oraz ustalić inne kryteria, które są kluczowe przy zaciąganiu kredytu.


- Jaki jest cel kredytowania?

W zależności od celu kredytowania (mieszkanie, budowa domu, zakup działki budowlanej, pożyczka hipoteczna) będziemy mieli do wyboru oferty różniące się maksymalną kwotą kredytu oraz okresem kredytowania. Oznacza to, że kredyt na zakup działki możemy otrzymać do 100% jej wartości a w innych bankach tylko do 50% wartości działki. Podobnie oferty banków różnią się jeśli chodzi o maksymalny okres. Np. pożyczkę hipoteczną można w niektórych bankach zaciągnąć na 30 lat a w innych tylko na 15 lat.


- Jaka jest maksymalna miesięczna rata kredytu, jaką jesteśmy w stanie zaakceptować?

Zaciągając kredyt hipoteczny bierzemy na siebie dodatkowe comiesięczne zobowiązanie. Musimy dokładnie policzyć ile maksymalnie możemy płacić biorąc pod uwagę obecne dochody oraz obciążenia. Warto też zastanowić się, czy będziemy w stanie spłacać raty w przypadku np. utraty pracy. W tym kontekście należy przygotować sobie tzw. poduszkę finansową równą co najmniej 6 krotności raty kredytowej.


- Przez jaki długi okres chcielibyśmy spłacać kredyt? Z jakim okresem kredytowania będziemy czuli się najbardziej komfortowo?

Większość z nas jest przekonana, że czym krótszy okres kredytowania tym lepiej dla ich portfela. Ale czy na pewno? Czy warto brać kredyt na jak najkrótszy okres jednak za cenę wyższych rat?


- Czy jesteśmy zainteresowani wcześniejszą spłatą kredytu? Kiedy ewentualnie chcielibyśmy dokonać nadpłaty?

Wielu kredytobiorców jeszcze przed zaciągnięciem kredytu chciałoby go jak najszybciej spłacić. W takim przypadku należy wiedzieć wcześniej, czy bank pobiera dodatkową opłatę za częściową lub całkowitą spłatę kredytu.


- Czy mamy jakieś preferencje co do waluty kredytu? Jaki jest nasz stosunek do codziennych wahań kursu walutowego, czyli ryzyka walutowego? Jaki maksymalnie poziom wahań jest dla nas akceptowalny?

Warto przed spotkaniem z doradcą porównać plusy i minusy zadłużania się w złotych polskich oraz obcych walutach.

 

Zestaw pytań nr 3 - pytania do doradcy kredytowego


Druga runda rozmowy to Twoje pytania do doradcy. Po wstępnym sprecyzowaniu oczekiwań, co do poszukiwanego kredytu zadaj doradcy następujące pytania...


- Jakie instytucje finansowe doradca posiada w swojej ofercie? Czy doradca rzeczywiście może nam zaoferować najlepszą ofertę spośród wszystkich dostępnych na rynku?


- Czy u doradcy możemy załatwić wszelkie formalności związane z zaciągnięciem kredytu?


- Jak długo potrwają wszelkie formalności związane z uzyskaniem kredytu, licząc od momentu złożenia wniosku do wypłaty pieniędzy?


- Czy za rozpatrzenie wniosku o kredyt pobierana jest opłata?


- Czy za udzielenie kredytu będziemy musieli zapłacić prowizję? Jeśli tak to w jakiej wysokości?


- Czy można tę prowizję skredytować, czyli nie płacić jej z własnej kieszeni a doliczyć do kwoty kredytu?


- Jaka waluta kredytu będzie dla nas najbardziej optymalna?


- Jaka będzie wysokość miesięcznej raty kredytu?


- Czy bardziej korzystny będzie dla nas wariant rat równych czy rat malejących?


- Czy oprocentowanie kredytu jest zmienne czy stałe?


- Jeśli jest zmienne to co jaki czas może się zmieniać i na jakiej podstawie? Czy powodem zmiany oprocentowania jest jedynie zmiana rynkowej stawiki WIBOR/LIBOR czy oprocentowanie zmienia się decyzją zarządu banku?


- Jak skonstruowane jest oprocentowanie kredytu? Czy składa się ono z marży banku i rynkowej stawki WIBOR/LIBOR, czy jest ustalane w inny, mniej przejrzysty dla klienta sposób (np. decyzja zarządu)?


- W jaki sposób można zmniejszyć oprocentowanie kredytu? Czy marża banku zależy od kwoty kredytu? Czy możliwe są negocjacje marży banku?


- Jaka jest wysokość opłat za przewalutowanie i wcześniejszą spłatę kredytu?


- Czy opłaty te są zapisane w umowie kredytowej czy w tabeli opłat i prowizji? Pamiętajmy, że tabela opłat i prowizji może być zmieniona bez naszej wiedzy, natomiast wszystko co jest zapisane w umowie kredytowej może zostać zmienione jedynie za zgodą obu stron!


- Jakie formalności wiążą się z wcześniejszą spłatą zobowiązania kredytowego? Czy konieczna jest wizyta w banku czy można złożyć dyspozycję nadpłaty online?


- Jakie są całkowite koszty kredytu? Które z opłat musimy ponieść przed wypłatą kredytu, a które będziemy ponosić po wypłacie kredytu?


- Jakie są obowiązkowe ubezpieczenia związane z kredytem? Jaki jest koszt tych ubezpieczeń?


- Czy dostępne są dodatkowe ubezpieczenia kredytu? Które z tych ubezpieczeń są w naszym przypadku potrzebne a które zbędne?


- Czy w proponowanym rozwiązaniu kredytowym istnieje możliwość karencji w spłacie rat kapitałowych, czyli zawieszenia płatności tych rat w początkowym okresie kredytowania? Jaki jest maksymalny okres takiej karencji?


- Czy w proponowanym rozwiązaniu kredytowym istnieje opcja „wakacji kredytowych”? Na jak długo można zawiesić spłatę rat kredytowych?


Uzyskanie odpowiedzi na powyższe kwestie z pewnością ułatwi podjęcie świadomej i rozsądnej decyzji. A w przypadku kredytu hipotecznego rozwaga jest szczególnie wskazana.


Karol Wilczko

www.ehipoteka.com


eHipoteka

 

 

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

Konferencja „Bez strachu” – przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i rodzin

Fundacja LUMUS serdecznie zaprasza na konferencję „Bez strachu”, która odbędzie się w dniach 30 listopada - 1 grudnia 2024 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie to, finansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia związane z przemocą wobec dzieci i młodzieży w Polsce.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

BI: Zmiany w składce zdrowotnej. Kto skorzysta, kto straci i ile?

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada Sejm zajmie się rządowymi projektami dotyczącymi składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Jeden likwiduje składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych i wprowadza zmiany już w 2025 r. Drugi natomiast reformuje zasady naliczania składki od 2026 r.

REKLAMA

QUIZ. Podajemy trzy słowa, odgadnij zawód. Schody zaczynają się dopiero na 4. pytaniu
W tym quizie po trzech podanych przez nas wyrazach, Ty zgadujesz zawód, o który chodzi. Niektóre zagadki są banalne, ale nad kilkoma trzeba się zastanowić. Schody zaczynają się na 4. pytaniu. Zdobędziesz komplet punktów?
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej.

System kaucyjny dopiero od 1 października 2025 r. Przedsiębiorcy nie są gotowi, a przepisy trzeba doprecyzować

W Sejmie trwają prace, które mają na celu przesunięcie startu systemu kaucyjnego na 1 października 2025 r. Projekt ustawy w tej sprawie, poza zmianą terminu startu kaucji, wprowadza szereg zmian usprawniających działanie tego systemu.

REKLAMA

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

FPP: Zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – inicjatywa legislacyjna

Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego. Inicjatywa dotyczy zwiększenia kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, wypłacanego przez PFRON.

REKLAMA