REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozmawiać z doradcą kredytowym

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Idziesz na spotkanie z doradcą kredytowym? Zrób listę pytań, które musisz mu zadać i na które musisz odpowiedzieć sobie przed spotkaniem. Przeczytaj ważne wskazówki na ten temat.

 

 

Zestaw pytań nr 1 – Zdolność kredytowa


W pierwszej kolejności zastanówmy się, o co zapyta doradca? A będzie pytał przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze chodzi o ocenę zdolności kredytowej, a więc możliwości uzyskania kredytu. Po drugie chodzi o zaproponowanie odpowiedniego produktu finansowego.

- Jaki jest poziom miesięcznych dochodów netto ?

- Jakie jest ich źródło?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Jakie są nasze comiesięczne obciążenia finansowe?


Informacje te będą niezbędne do obliczenia zdolności kredytowej. Precyzyjna analiza naszych przepływów finansowych pomorze także w lepszym dopasowaniu rozwiązania hipotecznego do naszych rzeczywistych potrzeb.


Dobry doradca powinien zadać powyższe pytania na początku spotkania. To będzie świadczyło o jego profesjonalizmie i chęci znalezienia optymalnego rozwiązania kredytowego. Jeśli będziemy podamy mu dokładne odpowiedzi to pomoże mu to łatwiej zasugerować nam walutę kredytu , okres oraz rodzaj rat kredytowych (malejące lub równe).

 

Zestaw pytań nr 2 – co chcemy skredytować

 


Warto przed spotkaniem z doradcą kredytowym precyzyjnie określić jaki mamy cel kredytowania oraz ustalić inne kryteria, które są kluczowe przy zaciąganiu kredytu.


- Jaki jest cel kredytowania?

W zależności od celu kredytowania (mieszkanie, budowa domu, zakup działki budowlanej, pożyczka hipoteczna) będziemy mieli do wyboru oferty różniące się maksymalną kwotą kredytu oraz okresem kredytowania. Oznacza to, że kredyt na zakup działki możemy otrzymać do 100% jej wartości a w innych bankach tylko do 50% wartości działki. Podobnie oferty banków różnią się jeśli chodzi o maksymalny okres. Np. pożyczkę hipoteczną można w niektórych bankach zaciągnąć na 30 lat a w innych tylko na 15 lat.


- Jaka jest maksymalna miesięczna rata kredytu, jaką jesteśmy w stanie zaakceptować?

Zaciągając kredyt hipoteczny bierzemy na siebie dodatkowe comiesięczne zobowiązanie. Musimy dokładnie policzyć ile maksymalnie możemy płacić biorąc pod uwagę obecne dochody oraz obciążenia. Warto też zastanowić się, czy będziemy w stanie spłacać raty w przypadku np. utraty pracy. W tym kontekście należy przygotować sobie tzw. poduszkę finansową równą co najmniej 6 krotności raty kredytowej.


- Przez jaki długi okres chcielibyśmy spłacać kredyt? Z jakim okresem kredytowania będziemy czuli się najbardziej komfortowo?

Większość z nas jest przekonana, że czym krótszy okres kredytowania tym lepiej dla ich portfela. Ale czy na pewno? Czy warto brać kredyt na jak najkrótszy okres jednak za cenę wyższych rat?


- Czy jesteśmy zainteresowani wcześniejszą spłatą kredytu? Kiedy ewentualnie chcielibyśmy dokonać nadpłaty?

Wielu kredytobiorców jeszcze przed zaciągnięciem kredytu chciałoby go jak najszybciej spłacić. W takim przypadku należy wiedzieć wcześniej, czy bank pobiera dodatkową opłatę za częściową lub całkowitą spłatę kredytu.


- Czy mamy jakieś preferencje co do waluty kredytu? Jaki jest nasz stosunek do codziennych wahań kursu walutowego, czyli ryzyka walutowego? Jaki maksymalnie poziom wahań jest dla nas akceptowalny?

Warto przed spotkaniem z doradcą porównać plusy i minusy zadłużania się w złotych polskich oraz obcych walutach.

 

Zestaw pytań nr 3 - pytania do doradcy kredytowego


Druga runda rozmowy to Twoje pytania do doradcy. Po wstępnym sprecyzowaniu oczekiwań, co do poszukiwanego kredytu zadaj doradcy następujące pytania...


- Jakie instytucje finansowe doradca posiada w swojej ofercie? Czy doradca rzeczywiście może nam zaoferować najlepszą ofertę spośród wszystkich dostępnych na rynku?


- Czy u doradcy możemy załatwić wszelkie formalności związane z zaciągnięciem kredytu?


- Jak długo potrwają wszelkie formalności związane z uzyskaniem kredytu, licząc od momentu złożenia wniosku do wypłaty pieniędzy?


- Czy za rozpatrzenie wniosku o kredyt pobierana jest opłata?


- Czy za udzielenie kredytu będziemy musieli zapłacić prowizję? Jeśli tak to w jakiej wysokości?


- Czy można tę prowizję skredytować, czyli nie płacić jej z własnej kieszeni a doliczyć do kwoty kredytu?


- Jaka waluta kredytu będzie dla nas najbardziej optymalna?


- Jaka będzie wysokość miesięcznej raty kredytu?


- Czy bardziej korzystny będzie dla nas wariant rat równych czy rat malejących?


- Czy oprocentowanie kredytu jest zmienne czy stałe?


- Jeśli jest zmienne to co jaki czas może się zmieniać i na jakiej podstawie? Czy powodem zmiany oprocentowania jest jedynie zmiana rynkowej stawiki WIBOR/LIBOR czy oprocentowanie zmienia się decyzją zarządu banku?


- Jak skonstruowane jest oprocentowanie kredytu? Czy składa się ono z marży banku i rynkowej stawki WIBOR/LIBOR, czy jest ustalane w inny, mniej przejrzysty dla klienta sposób (np. decyzja zarządu)?


- W jaki sposób można zmniejszyć oprocentowanie kredytu? Czy marża banku zależy od kwoty kredytu? Czy możliwe są negocjacje marży banku?


- Jaka jest wysokość opłat za przewalutowanie i wcześniejszą spłatę kredytu?


- Czy opłaty te są zapisane w umowie kredytowej czy w tabeli opłat i prowizji? Pamiętajmy, że tabela opłat i prowizji może być zmieniona bez naszej wiedzy, natomiast wszystko co jest zapisane w umowie kredytowej może zostać zmienione jedynie za zgodą obu stron!


- Jakie formalności wiążą się z wcześniejszą spłatą zobowiązania kredytowego? Czy konieczna jest wizyta w banku czy można złożyć dyspozycję nadpłaty online?


- Jakie są całkowite koszty kredytu? Które z opłat musimy ponieść przed wypłatą kredytu, a które będziemy ponosić po wypłacie kredytu?


- Jakie są obowiązkowe ubezpieczenia związane z kredytem? Jaki jest koszt tych ubezpieczeń?


- Czy dostępne są dodatkowe ubezpieczenia kredytu? Które z tych ubezpieczeń są w naszym przypadku potrzebne a które zbędne?


- Czy w proponowanym rozwiązaniu kredytowym istnieje możliwość karencji w spłacie rat kapitałowych, czyli zawieszenia płatności tych rat w początkowym okresie kredytowania? Jaki jest maksymalny okres takiej karencji?


- Czy w proponowanym rozwiązaniu kredytowym istnieje opcja „wakacji kredytowych”? Na jak długo można zawiesić spłatę rat kredytowych?


Uzyskanie odpowiedzi na powyższe kwestie z pewnością ułatwi podjęcie świadomej i rozsądnej decyzji. A w przypadku kredytu hipotecznego rozwaga jest szczególnie wskazana.


Karol Wilczko

www.ehipoteka.com


eHipoteka

 

 

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA