Czy opłaca się kupić by wynająć

Wolniejszy wzrost cen mieszkań rodzi pytanie: czy warto jeszcze w nie inwestować? Jeśli tak, to czy kupić lokal na rynku pierwotnym, odczekać i sprzedać? Czy lepiej nabyć na rynku wtórnym i wynająć?


Ta ostatnia opcja nie cieszyła się przez dłuższy czas powodzeniem. Z jednej strony zastój cen wynajmu, a z drugiej strony „gorący rynek” wzrostu wartości metra kwadratowego zachęcał raczej do handlu mieszkaniami niż jakiejkolwiek innej aktywności. Malała liczba zainteresowanych najmem – każdy wolał wykorzystać zdolność kredytową i zakupić lokal na własność. To jednak powoli się zmienia.

Często wysokie ceny istotnie utrudniają zakup pierwszej bądź kolejnej nieruchomości. Wyjściem dla osób znajdujących się w takiej sytuacji może być zakup mieszkania z ideą jego wynajęcia. Jak to działa i jakie są możliwości w tym kontekście?

 

Rynek ofert kredytowych nie daje jeszcze klientom dużego wyboru. Typowy kredyt na wynajem oferuje w tej chwili tylko Metrobank. Jest to tzw. kredyt „kupić by wynająć” (ang. buy to let), korzystna oferta dla inwestujących na rynku nieruchomości. Osoby, które chcą zarabiać w tym segmencie rynku, a nie mają tradycyjnie wyliczanej zdolności kredytowej mogą sięgnąć po to rozwiązanie.

Bank w analizie finansowej przedsięwzięcia bierze pod uwagę prognozowany przychód z wynajmu zakupywanej nieruchomości i nie wlicza jako obciążeń dotychczasowych rat kredytowych klienta. Dodatkowo oferta umożliwia 5 letnią karencję w spłacie kapitału, co pozwala swobodniej obsługiwać kredyt. Ceną za tak elastyczne podejście banku jest wyższa marża kredytu (o około 2-3 punkty procentowe). Jeśli jednak dana inwestycja może przynieść kilka lub kilkanaście procent netto w skali roku to i tak operacja może być bardzo opłacalna.

 

Kupowanie i wynajmowanie mieszkania to stosunkowo trudny rodzaj inwestycji. Trzeba znaleźć rzetelnych wynajmujących, odpowiednio skonstruować umowę wynajmu, ustrzec się zawarcia w niej niekorzystnych zapisów. Po za tym wynajem to nie tylko przychód ale również wydatki: czynsz, podatek dochodowy oraz remonty i naprawy w mieszkaniu. Trzeba więc dobrze wybrać lokalizację nieruchomości przeznaczonej do wynajmu, tak by znalezienie lokatorów było łatwe (przynajmniej przez 10 miesięcy w roku) i by potencjalny czynsz pokrywał przynajmniej w 70% obciążenie ratą kredytową. Wtedy cała inwestycja powinna przynieść satysfakcjonującą stopę zwrotu.

Pamiętajmy, że przychód z najmu ma przede wszystkim pokryć ewentualne wydatki oraz koszty comiesięcznych rat kredytowych – główny zysk ma pochodzić ze wzrostu wartości nieruchomości.

 

Czy warto kredytować zakup nieruchomości na wynajem? Tak, i najlepiej w możliwie długim okresie spłat, by przychód z wynajmu pokrywał jak największą część raty kredytowej. Ewentualny wkład własny należy zachować na naprawy, koszty czynszu na okresy bez wynajmu mieszkania lub po prostu na równoległe inwestowanie w inne produkty, tak by zwiększyć stopę zwrotu z całego portfela inwestycyjnego.

 

Skalkulujmy jak cała inwestycja wygląda w okresie 5 lat

 

Załóżmy, że inwestor kupuje kawalerkę (40 m2) na warszawskim Mokotowie – mieszkanie własnościowe. Cena to 360 000 PLN (9 000 PLN/m2). Inwestor finansuje zakup nieruchomości w 100% z kredytu, we frankach szwajcarskich - oprocentowanie 6,7% (kredyt na wynajem), okres kredytowania to 30 lat, 5 lat karencji w spłacie kapitału.

Rozważmy dwie opcje z uwagi na podatek od sprzedaży nieruchomości: z meldunkiem właściciela i bez meldowania się w wynajmowanym mieszkaniu (podatek przy sprzedaży 19% od zysku).

Stopa wzrostu nieruchomości: 12% w 1 i 2 roku oraz 8% w kolejnych latach.

Wynajem: 1 800 PLN netto (wynajem przez 10 miesięcy w roku)

Koszty odnowienia, remontów etc. 0,5% rocznie.

Tab. 1. Wynik inwestycji w zakup i wynajem nieruchomości z kredytem „kupić by wynająć”.

 

 


Wynik inwestycji z meldunkiem (0% podatku od zysku ze sprzedaży nieruchomości)

Wynik inwestycji bez meldunku (19% podatku od zysku ze sprzedaży nieruchomości)

Początkowa wartość nieruchomości

360 000 PLN

360 000 PLN

Koszty początkowe (notariusz, podatek PCC, koszty wieczysto – księgowe, kredyt)

15 000 PLN

15 000 PLN

Suma odsetek zapłaconych do banku w ciągu 5 lat

120 600 PLN

120 600 PLN

Dochód roczny z wynajmu

Dochód w ciągu 5 lat

18 000 PLN

90 000 PLN

18 000 PLN

90 000 PLN

Koszt remontów, odnowienia

12 190 PLN

12 190 PLN

Rata kredytowa (tylko odsetki)

2 010 PLN

2 010 PLN

Pozostała wartość kredytu do spłaty po 5 latach

360 000 PLN

360 000 PLN

Wartość nieruchomości po 5 latach

568 000 PLN

568 000 PLN

Wartość netto inwestycji po 5 latach

568 000 + 90 000 - 360 000- 15 000 - 120 600 – 12 190 = 150 210 PLN

568 000 + 90 000 - 360 000- 15 000 - 120 600 – (560 000- 360 000)*19% – 12 190 =

110 690 PLN

 

 

 

 

 


Jak widać opłacalność takiej inwestycji jest znaczna, nawet w okresie tylko 5 lat. Oczywiście kredyty oferowane do finansowania zakupu na wynajem są droższe od ich tradycyjnych wariantów i wynik netto całego przedsięwzięcia mógłby być wyższy (por. obliczenia w tabeli nr 2). Ale należy pamiętać, że kredyt „buy to let” jest przeznaczony dla osób, które nie mają zdolności kredytowej w tradycyjnym rozumieniu. Dla nich alternatywą nie jest kredyt tradycyjny, ale brak finansowania i zamknięcie możliwości inwestycji na rynku nieruchomości.

Mówimy więc o dylemacie typu: czy warto zarobić np. 153 000 PLN w przeciągu 5 lat (zysk 43%), czy nie zarobić nic. Odpowiedź wydaje się jasna.

Oczywiście wraz ze wzrostem konkurencji w tym segmencie kredytów oferty powinny być coraz bardziej atrakcyjne. Ale na pewno nigdy nie będą tak tanie jak kredyt tradycyjny, co wynika z większego ryzyka banku.

Karol Wilczko

www.ehipoteka.com

 

 

 

 

 

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...