Gdzie najtaniej zrefinansujesz kredyt

Monika Krześniak
rozwiń więcej
inforCMS
Zaciągnięcie kredytu refinansowego jest coraz łatwiejsze. Są banki, które nie pobierają prowizji za udzielanie takiego kredytu i nie wymagają zaświadczeń o dochodach. Sprawdź, gdzie znajdziesz korzystną ofertę.

Jeśli refinansujesz kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich, najtańsza ofertę ma Fortis Bank, a w przypadku kredytów złotowych BOŚ. Wraz z analitykami eHipoteka.com wybraliśmy po pięć najlepszych ofert, uwzględniając wszystkie koszty związane z refinansowaniem.

Wzięliśmy pod uwagę ofertę skierowaną do wszystkich klientów, ale coraz więcej banków oferuje uproszczone procedury otrzymania kredytu refinansowego oraz promocje cenowe kredytów refinansowych. - Ten trend będzie się nasilał w związku ze stabilizacją popytu na nowe kredyty hipoteczne. Banki kuszą klientów posiadających stare, drogie kredyty zaciągnięte kilka lat temu. Najczęściej stosowaną zachętą cenową jest oferowanie kredytu refinansowego bez prowizji za jego udzielnie, takie warunki oferują np.

Kredyt Bank, Lukas Bank, Millennium, Multibank - tłumaczy Karol Wilczko z eHipoteka.com. Niektóre banki (Multibank, mBank) w określonych przypadkach rezygnują nawet z niektórych ubezpieczeń przy przenoszeniu starego kredytu (nie musimy płacić np. opłaty za ubezpieczenie do czasu wpisu hipoteki do księgi wieczystej czy ubezpieczenia niskiego wkładu własnego).

Kolejnym sposobem na pozyskanie klienta z konkurencyjnego banku jest zaoferowanie możliwie jak najprostszej procedury uzyskania kredytu. W tych przypadkach najczęściej banki rezygnują z wymogu dostarczenia dokumentów dochodowych przez klienta (np. zaświadczenie z pracy, deklaracji podatkowej PIT, kopii umów zlecenia lub o dzieło czy wyciągów z rachunków bankowych itp.). W takich przypadkach bank opiera się jedynie na oświadczeniu klienta o zdolności do spłaty rat (Millennium, Polbank, mBank, Multibank).

- Brak wymogu dostarczania dokumentów finansowych jest szczególnie ważny dla osób prowadzących działalność gospodarczą. W takich przypadkach zgromadzenie wszystkich dokumentów sprawia dużo problemów dla klienta i jest czasochłonne. Ograniczenie formalności na pewno zwiększa motywację klientów do zmiany banku - dodaje Karol Wilczko.

Dodatkowo banki odstępują od wymogu przedstawiania opinii o spłacanym kredycie (opłata za takie zaświadczenie wynosi nawet kilkaset złotych, a czas oczekiwania nawet dwa tygodnie).

Niestety dostęp do uproszczonych procedur mają jedynie osoby, które spłacają kredyt od co najmniej kilkunastu miesięcy. Przykładowo w Millennium z uproszczonej procedury mogą skorzystać jedynie osoby, które od 12 miesięcy spłacają kredyt hipoteczny. W Polbanku ten wymóg jest jeszcze bardziej surowy, ponieważ na specjalną ulgę mogą liczyć klienci, którzy mają co najmniej 24-miesięczną historię spłaty starego kredytu.

Restrykcyjne w tym aspekcie są mBank oraz Multibank. Banki te umożliwiają uproszczoną ścieżkę tylko dla osób, które od co najmniej 18 miesięcy spłacają bez opóźnień kredyt hipoteczny. Dodatkowo nowa rata nie może przekroczyć w tym przypadku 120 proc. wartości raty płaconej w starym banku. Jednak skorzystanie z uproszczonej procedury ma swoje minusy, np. w mBanku i Multibanku, klienci, którzy refinansują kredyt w ten sposób, zapłacą prowizję za wcześniejszą spłatę, jeśli nastąpi to w ciągu trzech lat od podpisania umowy.

Kolejną motywacją, jaką stosują banki, by przyciągnąć klientów posiadających już kredyty hipoteczne, jest oferowanie im możliwości podwyższenia kredytu o dodatkową kwotę.

Niestety, refinansując kredyt walutowy, nie mamy możliwości uniknięcia kosztu spreadu walutowego. Jest to koszt spłaty kredytu w starym banku po wyższym kursie i zaciągnięcia kredytu w nowym banku po niższym kursie. W ten sposób musimy liczyć się z dodatkowym kosztem, stanowiącym ok. 4-5 proc. kwoty kredytu. Wprawdzie są banki, w których można spłacać kredyt w walucie, w której został zaciągnięty.

Kredyt refinansowany na 200 tys. zł

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MONIKA KRZEŚNIAK

monika.krzesniak@infor.pl

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce
16 lip 2024

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

pokaż więcej
Proszę czekać...