Jak inwestować bez ryzyka
REKLAMA
REKLAMA
Fundusze te stosują strategię, która polega na zwiększaniu udziału akcji w portfelu w czasie trendu wzrostowego na rynku oraz zmniejszaniu tego udziału w przypadku trendu spadkowego. W ten sposób udział między częścią portfela zainwestowanego w instrumenty dłużne (o mniejszym ryzyku) a akcyjną (o zdecydowanie większym ryzyku) jest aktywnie zmieniany.
Takie produkty mają najczęściej zamknięty charakter - są oferowane w określonym czasie i wymagają powierzenia pieniędzy na dłuższy okres (najczęściej trzy lata). Dostęp do oszczędności jest również utrudniony (konieczna sprzedaż na giełdzie lub w dniach określonych przez fundusz).
Strategie ochronne stosuje już kilka funduszy inwestycyjnych, które sprzedają i odkupują jednostki uczestnictwa (udziały w funduszu) w sposób ciągły. Dzięki temu inwestorzy mają zapewnioną większą płynność inwestycji (możliwość wycofania pieniędzy w dowolnym momencie).
Aktualnie na polskim rynku działa siedem takich funduszy. Jeżeli chodzi o deklarowany sposób ochrony majątku, oferta jest zróżnicowana. Widać jednak pewną zależność - im dłuższy okres stosowania strategii, tym wyższy poziom ochrony oszczędności.
Uważnie wybierz moment inwestycji
Zakup jednostek takiego funduszu powinien być dokonywany z rozwagą i dostosowany do deklarowanych przez fundusz zasad ochrony środków. Należy zwrócić uwagę na moment dokonania inwestycji, gdyż ochrona nie jest zapewniona w odniesieniu do wartości jednostki z dnia kupna jednostek uczestnictwa, ale w odniesieniu do wartości jednostki z dnia rozliczeniowego ściśle określonego przez fundusz.
Inwestycje dokonywane w okresach innych niż wynikające z ochrony deklarowanej przez fundusz będą więc w niektórych przypadkach obarczone większym ryzykiem. Dzięki sprzyjającej koniunkturze na giełdzie w ostatnich latach fundusze te umożliwiły osiągnięcie wyższych stóp zwrotu poprzez ulokowanie części środków w akcje. Jednocześnie, w przypadku dekoniunktury na rynku akcji, zyski te mogą być częściowo utracone, jednak nie należy obawiać się strat - są one ograniczone dzięki zastosowaniu specjalnej strategii inwestycyjnej.
Fundusze z ochroną kapitału w Polsce
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
TOMASZ KRUK
analityk rynku funduszy inwestycyjnych
REKLAMA