REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Giełda zacznie odrabiać straty

Maciej Bednarek

REKLAMA

REKLAMA

Po ostatnich przecenach mniejszych spółek warto już odkupywać akcje niektórych firm - prognozują zarządzający. Inwestorzy nie stracą na funduszach pieniężnych, ale powinni unikać kupowania jednostek funduszy obligacji.

 

Ci, którzy boją się ryzyka, powinni wybierać produkty z ochroną kapitału, które proponuje coraz więcej TFI i banków. Zbliża się moment, kiedy warszawska giełda znajdzie się na dnie zapoczątkowanej w lipcu korekty - uważają analitycy. To dobry moment, by zastanowić się nad zakupem akcji lub jednostek funduszy inwestujących na tym rynku.

REKLAMA

Od końca października globalny rynek ogarnęła wyprzedaż akcji, a polska giełda należy do jednych z najsłabszych na świecie. Mimo mocnych danych makroekonomicznych w Polsce oraz solidnych wyników spółek za trzeci kwartał, pesymizm zza oceanu wywołał nerwowe reakcje inwestorów indywidualnych, co widać zwłaszcza w segmencie małych i średnich spółek, których kursy w niektórych przypadkach notują 12-miesięczne minima.

- Sytuację pogłębiają znaczące umorzenia z funduszy małych i średnich spółek, gdzie klienci w ten sposób zmuszają zarządzających do sprzedawania akcji na dość niepłynnym rynku. Duże spółki również sporo ostatnio traciły w reakcji na zachowanie rynków zagranicznych, jednak na tym rynku sytuacja wygląda zdecydowanie lepiej. W segmencie dużych spółek oczekiwałbym raczej odreagowania spadków i powrotu do zapoczątkowanego w 2003 roku trendu - mówi Kazimierz Szpak, zastępca dyrektora Biura Zarządzania Aktywami i Realizacji Transakcji KBC TFI.

Selektywny wybór spółek

Dalszy ciąg materiału pod wideo

O nastroju panującym na rynku może świadczyć także fakt, że spadają ceny nie tylko spółek, które rozczarowały wynikami i były silnie przewartościowane na fali hossy, ale też spółek, które mogą się pochwalić dobrymi wynikami, rozsądną wyceną i dobrymi perspektywami.

REKLAMA

- Taka sytuacja powoduje, że obecnie można znaleźć bardzo atrakcyjnie wycenione walory. Do inwestycji należy jednak podchodzić selektywnie - w naszym odczuciu spółki o dobrych fundamentach powinny w miarę szybko odrobić straty, natomiast te gorsze być może przez długi czas nie osiągną swoich maksymalnych notowań - mówi Marcin Szortyka z ING Investment Management.

Zastrzega jednak, że obecne poziomy cen akcji są atrakcyjne z punktu widzenia długoterminowego inwestora. O ile w krótkim horyzoncie mogą mieć miejsce na rynku wahania związane z czynnikami płynnościowymi (umorzenia w funduszach inwestycyjnych, sprzedaż akcji przez inwestorów indywidualnych), to w dłuższym horyzoncie na znaczeniu powinna znowu zyskiwać wycena fundamentalna, która po ostatnich spadkach wygląda atrakcyjnie.

Zdaniem Wojciech Białka, głównego analityka SEB TFI, fala spadkowa na warszawskiej giełdzie osiągnie swoje apogeum dopiero w styczniu 2008 r.

- Po tym okresie rynek powinien się odbić, m.in. ze względu na oczekiwane obniżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Inwestując w akcje na początku 2008 roku, do wiosny inwestorzy mogą liczyć na stopę zwrotu rzędu 30 proc. - prognozuje Wojciech Białek.

Kupować, gdy jest tanio

Mimo dość optymistycznych prognoz, na rynku akcji z pewnością będzie nerwowo i zarządzający zalecają ostrożność.

- Do stycznia 2008 r. rekomendowałbym inwestorom przeczekanie lub zainwestowanie w bezpieczne fundusze rynku pieniężnego, które obecnie dodatkowo zyskują na atrakcyjności ze względu na rosnące stopy procentowe. Decydując się na fundusze akcji, w dalszym ciągu należy uważać na małe i średnie spółki i wybierać fundusze inwestujące w największe firmy - radzi Wojciech Białek.

Ekspert KBC TFI zaleca unikanie agresywnego inwestowania w produkty czysto akcyjne.

- Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wybór funduszy zrównoważonych i stabilnego wzrostu, gdzie strategie inwestycyjne umożliwiają lepszą redukcję ryzyka rynkowego w okresach dekoniunktury - wyjaśnia Kazimierz Szpak.

Marcin Szortyka przypomina natomiast prostą zasadę.

- Najlepiej jest kupować, gdy na rynku panuje pesymizm, czyli akcje są tanie, a sprzedawać podczas euforii, kiedy jest drogo. Nie jest to łatwe od strony emocjonalnej i dlatego większość inwestorów postępuje odwrotnie - mówi Marcin Szortyka.

Dla inwestorów mniej odpornych na ryzyko rozsądnym rozwiązaniem jest inwestycja w fundusze zaliczane do bezpieczniejszych, a więc w fundusze pieniężne. Zysk w tym przypadku może przewyższyć oprocentowanie lokat bankowych, zwłaszcza że na skutek rosnącej inflacji polski rynek czekają dalsze podwyżki stóp procentowych.

Z ochroną kapitału

Z tego samego powodu, przynajmniej przez okres najbliższych kilku miesięcy, warto wstrzymać się od inwestowania w fundusze obligacji.

Wzrost stóp procentowych powoduje bowiem, że rosną rentowności obligacji, co paradoksalnie nie jest dobre dla wyników funduszy obligacyjnych. Wynika to z tego, że kiedy rentowności obligacji rosną, spadają ich ceny, a jak ceny spadają, to traci się na obligacjach znajdujących się w portfelu.

Coraz popularniejsze i całkowicie bezpieczne są tzw. produkty ze 100-proc. ochroną kapitału. Z ankiety przeprowadzonej przez GP wśród towarzystw funduszy inwestycyjnych i banków wynika, że w przyszłym roku mogą stać się produktowym hitem. W tzw. produktach strukturyzowanych, bo o nich mowa, jedynym ryzykiem jest możliwość niezrealizowania zysku. Regularnie wprowadzają je do oferty m.in. Deutsche Bank PBC, Bank BPH, BRE Bank, Bank BGŻ, ING Bank czy Noble Bank. Tworzenie kolejnych funduszy z ochroną kapitału zapowiadają BPH TFI i KBC TFI.

- W nadchodzącym roku w dalszym ciągu poszerzać będziemy ofertę funduszy z ochroną kapitału, ponieważ nieustannie dostrzegamy takie zapotrzebowanie wśród klientów, szczególnie tych, którzy stronią od ryzyka inwestycyjnego, a równocześnie liczą na atrakcyjne zyski. W 2008 roku będziemy jednocześnie oferować kilka funduszy z ochroną do wyboru dla klienta - zapewnia Piotr Habiera, wiceprezes KBC TFI.

GP RADZI: JAK INWESTOWAĆ Z TFI
-
Inwestor powinien określić, jakie ryzyko jest w stanie zaakceptować. Powinien określić również horyzont czasowy inwestycji. Wyniki funduszy pokazują, że najbardziej opłacalne są długoterminowe inwestycje w akcje, trwające nawet kilkanaście lat.
- Przed wyborem produktu warto porównać stopę zwrotu poszczególnych funduszy. Ważna jest stopa zwrotu, jaką fundusz osiąga nie tylko w ostatnich miesiącach czy roku, ale również w poprzednich latach.
- Należy pamiętać o odpowiedniej dywersyfikacji inwestycji, czyli podzieleniu jej na kilka koszyków i zainwestowaniu zgodnie z odpowiednio dobranymi strategiami.
- W czasie korekty czy bessy nie należy nerwowo wycofywać środków. Teoria i praktyka potwierdzają, że w dłuższej perspektywie fundusze akcyjne nie tylko nadrabiają krótkoterminowe straty, ale przynoszą najwyższe zyski.
- W czasie dekoniunktury można się zabezpieczyć, dokonując konwersji środków do bezpieczniejszych funduszy i w ten sposób przeczekać okres spadków na GPW. Taki moment trudno jest jednak precyzyjnie przewidzieć. Dla początkujących inwestorów dobrym rozwiązaniem może być inwestycja w fundusze z mniejszym udziałem akcji (np. fundusze stabilnego wzrostu) czy produkty z ochroną kapitału.
- Warto rozważyć wybór funduszu parasolowego, ponieważ przenoszenie środków pomiędzy subfunduszami o różnych strategiach, działających w ramach jednego funduszu parasolowego, zwolnione jest z podatku od zysków kapitałowych. Klienci płacą podatek dopiero po całkowitym wyjściu z funduszu parasolowego.

Inwestycje TFI na giełdzie
Kliknij aby zobaczyć ilustrację. 

Maciej Bednarek   
maciej.bednarek@infor.pl 

OPINIA - Mariusz Staniszewski, prezes Noble Funds TFI:

Przy obecnej przecenie akcji polskich spółek - w perspektywie trzech, sześciu miesięcy - giełdzie należy się silne odbicie. Około połowa spółek na GPW wykazuje silną dynamikę wzrostu zysku, a przecena dodatkowo sprawiła, że są bardzo tanie. Warto zwrócić uwagę szczególnie na sektor bankowy. Perspektywiczna jest również szeroko pojęta branża konsumpcyjna. Inwestorzy muszą być jednak bardziej ostrożni. Powinni dokonywać selekcji spółek, a nie branż. Obecnie jest więc dobry moment do zakupu akcji perspektywicznych spółek. Mniej odważni, mniej odporni na ryzyko inwestorzy mogą rozważyć akumulowanie partiami akcji albo wstrzymanie się jeszcze przez chwilę i zainwestowanie pieniędzy w funduszach pieniężnych. Przecena na rynku akcji z pewnością wprowadzi trochę zdrowego rozsądku wśród inwestorów. Korekta, swego rodzaju wyczyszczenie rynku, pozwoli inwestorom na osiąganie w 2008 i 2009 roku większych zysków z funduszy akcji niż obligacji.

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia nie dla wszystkich wdów: nie dla młodych wdów (nawet jeżeli zostały same z dzieckiem) i nie dla „porzuconych” kobiet

Renta wdowia, to nowe świadczenie dla wdów i wdowców, o które będzie można wnioskować już od 1 stycznia 2025 r. Choć nazwa sugeruje, że powinno ono dotyczyć wszystkich wdów i wdowców – będzie na nie mogła liczyć tylko ich ograniczona grupa, która spełnia wszystkie określone w ustawie przesłanki. Renty wdowiej nie otrzymają m.in. osoby, które owdowiały w młodym wieku, jak i osoby „porzucone” przez współmałżonka (nawet jeżeli nie doszło do rozwodu). 

Świadczenia z programu Aktywny rodzic zostaną wyłączone z definicji dochodu. Nie będą miały wpływu na prawo do świadczeń z pomocy społecznej

Rada Ministrów przyjęła projekt projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Świadczenia z programu „Aktywny Rodzic” zostaną wyłączone z definicji dochodu.

Nadchodzi rewolucja w urzędach pracy. Bezrobotni powinni się cieszyć czy martwić? Rząd zdecydował: będzie nowa ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Rynek pracy potrzebuje nowej ustawy? Tak uważa ministerstwo pracy, a Rada Ministrów podzieliła zdanie resortu.  Rząd w Wigilię 24.12.2024 r. przyjął projekt ustawy autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To ma być prawdziwa rewolucja.

Czekasz na wdowią rentę, sprawdź już teraz czy ci się należy, apeluje zus i zaprasza do składania wniosków z wyprzedzeniem

W Wigilię 24.12.2024 Zakład Ubezpieczeń Społecznych – ZUS zwrócił się z komunikatem do wdów i wdowców, by jak najszybciej sprawdzili czy mają prawo do dwóch świadczeń. To ważne, bo choć samo nowe świadczenie – tzw. wdowia renta będzie wypłacane od lipca, to wnioski można już składać będzie zaraz z początkiem nowego roku.

REKLAMA

ZUS informuje: Od 1 stycznia 2025 r. można składać wnioski o rentę wdowią. Jakie warunki należy spełnić?

Od 1 stycznia 2025 r. ZUS zacznie przyjmować wnioski o rentę wdowią. Osoby uprawnione mogą składać wnioski, ale prawo do tego świadczenia zostanie im przyznane od miesiąca, w którym złożyły wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.

40 tys. zł na zakup samochodu do wzięcia już na początku lutego 2025 r. [za zezłomowanie starego auta w ciągu ostatnich 4 lat – premia 5-10 tys. zł; cena nowego samochodu – do 225 tys. zł netto]

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w dniu 16 grudnia br., ogłosił iż na początku lutego 2025 r. – ruszy nabór wniosków o dofinansowanie do zakupu samochodu elektrycznego. W ramach programu „Mój elektryk 2.0” osoby fizyczne, będą mogły uzyskać nawet 40 tys. zł dopłaty do zakupu bezemisyjnego auta. Budżet programu ma wystarczyć na zakup ok. 40 tys. samochodów.

30 tysięcy złotych kary! Kierowcy mają na to siedem dni. Nowy obowiązek dla właścicieli aut mrozi krew w żyłach

Nie odbierają listów poleconych wysyłanych przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego, podają nazwiska ludzi zza granicy, tak namierzeni przez fotoradary kierowcy unikają płacenia mandatów. Resort Infrastruktury mówi temu dość i od 2025 roku wprowadzi nowe mechanizmy ścigania sprawców łamania przepisów drogowych. Skóra cierpnie, włos się jeży od nowych zasad karania mandatami. 

To pewne: będzie wyższy wiek emerytalny. Najpierw zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, potem wydłużenie lat pracy

Politycy i rząd nie mają wyboru – muszą podwyższyć wiek emerytalny. Politycznie może się to wydawać samobójstwem, ale realnie brak podwyższenia wieku emerytalnego to samobójstwo ekonomiczne. Dlatego cała sztuka polega na tym, by przekonać społeczeństwo, że podniesienie wieku emerytalnego jest w interesie wszystkich.

REKLAMA

Wigilia 24.12.2024 – czy po raz ostatni zgodnie z prawem to dzień roboczy, a od 2025 dzień ustawowo wolny od pracy

Ustawa, która zmieniła status 24 grudnia z dnia roboczego w dzień ustawowo wolny od pracy odbyła już niemal całą drogę legislacyjną. By stała się prawem powszechnie obowiązującym musi być jeszcze jedynie podpisana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jednak nie jest wcale pewne czy tak się stanie.

Na podium: Tusk, Duda i Kaczyński. 100 najczęściej pokazywanych polityków w Polsce w 2024 r. [ranking medialnej wartości]

Instytut Przywództwa przygotował ranking medialnej wartości polityków w Polsce. Ranking ten powstał na podstawie szacunków ekwiwalentu reklamowego publikacji na portalach internetowych z udziałem tych polityków w okresie styczeń - listopad 2024 r. Ekwiwalent reklamowy to kwota, jaką należałoby zapłacić za publikacje, gdyby były one reklamą. Na pierwszym miejscu znalazł się premier Donald Tusk - wartość przekazów medialnych z jego udziałem (gdyby przeliczyć to na koszt reklamy) osiągnęła imponującą kwotę 474,75 mln zł. Na podium znaleźli się również prezydent Andrzej Duda z wynikiem 272,98 mln zł oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński – 203,35 mln zł.

REKLAMA