OPEC rozważa porzucenie dolara

Ed Crooks
rozwiń więcej
Rafael Correa, prezydent Ekwadoru, powiedział, że OPEC powinien sprzedawać ropę za mocną walutę. Wyraził tym powszechne niezadowolenie członków OPEC.

Sprzedając ropę za słabą walutę (dolary), przekazujemy rentę krajom rozwiniętym. Będziemy musieli eksportować więcej ropy, aby kupić tyle samo towarów i usług - oświadczył Correa.

Takie nastroje doprowadziły OPEC do powołania ministerialnego zespołu analizującego możliwości ustalania cen w walucie innej niż dolar.

Choć członkowie OPEC nie bez racji skarżą się na słabość dolara, próba zmiany może uderzyć w nich rykoszetem. Dla Iranu i Wenezueli presja na dolara może być formą odwetu na USA, natomiast gospodarka wielu innych członków OPEC może ucierpieć na odejściu od amerykańskiej waluty. Obawy saudyjskiego rządu związane z dolarem znalazły wyraz w wypowiedzi ministra spraw zagranicznych, księcia Saud al-Faisala, który przed szczytem ostrzegł ministrów OPEC, że zawarcie w końcowej deklaracji wzmianki o słabości dolara może spowodować jego załamanie.

- Sama wzmianka o tym, że OPEC analizuje sprawę dolara, będzie miała wpływ na sytuację - powiedział.

Ta wypowiedź odzwierciedla sposób myślenia polityków w krajach rozwiniętych, którzy niepokoją się postępującą słabością dolara, ale także możliwymi skutkami otwartego poruszania tej kwestii.

Członkowie OPEC, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie, wzmacniają swoją pozycję na rynkach finansowych (m.in. walutowych i obligacji) dzięki wtórnemu obrotowi petrodolarami. Przychody krajów OPEC z ropy naftowej wzrosły od 1998 roku pięciokrotnie (w tym roku szacuje się je na 658 mld dol.). W ostatnich latach to producenci ropy naftowej najszybciej na świecie gromadzą rezerwy walutowe. Oficjalne rezerwy Arabii Saudyjskiej według szacunków MFW wynoszą 227 mld dol. Gdyby rynki walutowe powzięły podejrzenie, że kraje OPEC zamierzają ustalać ceny ropy na podstawie koszyka walut i w związku z tym będą zmniejszać rezerwy dolarowe, kurs dolara spadłby jeszcze niżej, a to nie tylko obniżyłoby wartość dolarowych aktywów Arabii Saudyjskiej i innych członków OPEC, ale i efektywną cenę ropy naftowej.

Arabia Saudyjska wielokrotnie potwierdzała, że zachowa mechanizm łączący riala z dolarem, i to mimo presji na rewaluację, która pomogłaby powstrzymać wzrost inflacji. Na spotkaniu w Rijadzie przedstawiciele pozostałych krajów OPEC, wraz z Nigerią, dawali do zrozumienia, że myślą o dywersyfikacji rezerw przez odejście od dolara. Od kilku miesięcy także i Zjednoczone Emiraty Arabskie przewalutowują swe rezerwy.

Jose Pedro de Morais, minister finansów Angoli, ostrzegł: - Wobec głębokich powiązań gospodarki OPEC z dolarem, pochopne działanie może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Javier Blas, Ed Crooks z Rijadu

Tłum. E.G.

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce
16 lip 2024

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

pokaż więcej
Proszę czekać...