Kredyt u doradcy czy bezpośrednio w banku
REKLAMA
REKLAMA
Podstawowa przyczyna to rosnąca liczba dostępnych na rynku ofert. Przysłowiowemu, pochłoniętemu codziennymi obowiązkami Kowalskiemu trudno jest się wśród nich poruszać. Udaje się wobec tego do doradcy, gdzie w jednym miejscu może je porównać, otrzymać rekomendację ale również złożyć wniosek kredytowy i w konsekwencji podpisać umowę kredytową. Czy to słuszne działanie?
Samodzielna Praca
Zebranie informacji o możliwościach kredytowych to z pewnością wymagający i czasochłonny proces. Dostęp do danych nie jest wcale łatwy, strony internetowe banków nie wyjaśnią wszystkich Twoich wątpliwości, konsultanci infolinii będą raczej sugerować wizytę w oddziale banku niż odpowiadać na konkretnie zadane pytania. Załóżmy jednak, że uda Ci się zebrać wymagany materiał do wybrania banku. Następny krok to ich porównanie. Prowizje, ubezpieczenia, spread, oprocentowanie – prawdziwy zawrót głowy. Czy da się te wszystkie elementy sprowadzić do jednego mianownika? Jak już ten wyczyn się powiedzie, to pozostanie jeszcze samodzielne przejście przez cały proces przyznania, negocjacji i wypłaty kredytu. Udało się? Gratulacje, ale co zyskałeś?
A może lepiej u doradcy
Doradca finansowy zdjąłby z Ciebie dużą część opisanego wyżej ciężaru. Przygotowałby dla Ciebie listę wymaganych do kredytu dokumentów, pomógł w ich kompletowaniu, negocjował parametry cenowe oferty. Ale to wszystko pod warunkiem, że mu zaufasz. Dlaczego akurat zaproponowano Ci ten bank? Dlaczego tę walutę? Dlaczego taki a nie inny okres spłat? Za każdą poradą stoi zestaw argumentów. Gdybyś słuchał innego doradcy, mogłyby być one inne. Dlatego tak ważne jest przekonanie, że Twój Parter w rozmowie jest po tej samej stronie co Ty. Weryfikowanie uzyskanej o ofertach wiedzy w kilku innych instytucjach to inwestycja czasu, którego nie masz.
Wybrałem ofertę, ale czy dobrze?
To pytanie nabierze szczególnej wagi, kiedy kredyt zostanie uruchomiony. Nie będzie wtedy już drogi odwrotu. Dlatego musisz sobie odpowiedzieć na nie dużo wcześniej tak, żebyś spłacając kredyt miał poczucie dokonania wcześniej słusznego wyboru. Zanim pójdziesz do doradcy finansowego czy też bankowego, przygotuj się do spotkania tak, abyś zadał wszystkie ważne pytania. Sugerujemy w tym celu skorzystać z łatwo dostępnych i przejrzystych źródeł internetowych. Następnie umów się na spotkanie z doradcą – jest bezpłatne i niezobowiązujące. Po rozmowie kolejny raz odwiedź witrynę poświęconą kredytom hipotecznym i zweryfikuj zasłyszane rekomendacje. Jeżeli nasuną Ci się jakiekolwiek wątpliwości nie obawiaj się zadać dodatkowych pytań. Wymagaj od doradcy dużo – jego wynagrodzenie jest uzależnione od efektów współpracy z Tobą. Jeżeli nie będzie Cię ona satysfakcjonować, zażądaj zmiany konsultanta.
Bartosz Michałek
Serwisy Finansowe Online Sp. z o.o.
ul. Syta 104 J; 02-987 Warszawa
Tel./Fax: +48 22 493 08 52
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.