REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy kredyty hipoteczne w CHF będą tańsze

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

Stopa jednomiesięcznego LIBOR-u dla CHF spada od połowy sierpnia. Jeszcze trzy miesiące temu wynosiła ponad 2,7%, dzisiaj poniżej 2,2%. Czy to oznacza, że kredyty we frankach szwajcarskich będą tańsze?



Stopa LIBOR (ang. London Interbank Offered Rate) to stawka, po której na rynku międzybankowym dochodzi do transakcji pożyczania pieniędzy. Analogiczną stawką w Warszawie jest WIBOR (ang. Warsaw Interbank Offered Rate). W przypadku "zdrowych" gospodarek, im dłuższy okres pożyczki tym oprocentowanie wyższe, bo wtedy rosną wszelkie ryzyka związane z niewypłacalnością pożyczkobiorcy. Oprócz faktu istnienia różnicy w oprocentowaniu krótszego i dłuższego finansowania powinno mieć również miejsce utrzymywanie się jej na stałym poziomie. Chyba, że na rynku pojawia się jakaś nierównowaga. A z taką sytuacją mamy do czynienia w Szwajcarii.

Sześciomiesięczny LIBOR, najczęściej używany do konstrukcji oprocentowania kredytów hipotecznych, w 2004 wynosił jeszcze poniżej 0,5%. Od tego czasu jednak systematycznie rośnie. Podobnie jest w przypadku stawki jednomiesięcznej z tą różnicą, że ostatnie miesiące przyniosły istotny jej spadek. Czytelnie obrazuje to poniższy wykres.

Wykres nr 1. Stawka LIBOR 1m i 6m dla CHF, Styczeń-Listopad 2007r.

REKLAMA

Źródło www.snb.ch


Ostatnio LIBOR 1m notował tak niski poziom w pierwszym kwartale tego roku. Wtedy przeciętne oprocentowanie kredytów hipotecznych wynosiło nie 4,1%, jak to jest teraz, a 3,6%. Czy mamy szansę na powrót do lepszych czasów i niższych kosztów obsługi zobowiązań? Tylko teoretycznie…

Zaobserwowane zjawisko modelowo powinno pociągnąć za sobą obniżkę stóp procentowych, a tym samym obniżkę ceny kredytu hipotecznego. Przypomnijmy, że podstawowa stopa procentowa Banku Szwajcarii wynosi obecnie 2,75%, podczas gdy LIBOR 1m wynosi poniżej 2,20%.

Jednak rzeczywistość rynkowa może być zupełnie inna. Kryzys na rynku kredytów hipotecznych w USA i w konsekwencji nasilenie niechęci instytucji finansowych do pożyczania pieniędzy tak klientom jak i innym instytucjom finansowym może stanowić przeszkodę. Spowoduje bowiem wzrost kosztów takiej transakcji, a więc oprocentowania. Dodatkowo, według niedawno opublikowanego raportu specjalistów OECD kolejne lata zapowiadają się korzystnie dla gospodarki Szwajcarii. Naturalną konsekwencją wzrostu gospodarczego jest wzrost cen, z więc inflacji. Przed bankiem centralnym z kolei stoi zdanie utrzymywanie jej w ryzach. A sposobem na to jest podwyższanie stóp. Dlatego przeciwne działanie, a więc ich obniżanie wydaje się mało prawdopodobne.

Analiza wykresu w szerszej perspektywie wskazuje na możliwość realizacji negatywnego scenariusza. Takiego, którego efektem będą jednak drożejące kredyty.

Wykres nr 2. Stawka LIBOR 1m i 6m dla CHF, Styczeń 1999r. - Listopad 2007r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło www.snb.ch

Jak pokazuje powyższy wykres w lipcu 1999 roku, a także w grudniu i potem w połowie 2000 r. spadek jednomiesięcznej stopy LIBOR wcale nie przyniósł za sobą obniżenia stawki sześciomiesięcznej. A nawet wprost przeciwnie, był zwiastunem jej wzrostu. Wiele więc wskazuje na to, że mamy do czynienia z krótkoterminową niedoskonałością rynku, która skutkuje czasową obniżką oprocentowania kredytów. Dotyczy to szczególnie tych opartych o „krótsze” stawki LIBOR. Wydaje się jednak, że utrwalenie tej tendencji jest małoprawdopobne. Pocieszający jest jednak fakt mocnej złotówki. Kurs PLN / CHF nie był tak korzystny już od ponad 10 lat. A to spora rekompensata.

 

Karol Wilczko

Serwisy Finansowe Online Sp. z o.o.

ul. Syta 104 J; 02-987 Warszawa

Tel./Fax: +48 22 493 08 52

www.ehipoteka.com

eHipoteka

 

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dziś Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich: Co się wydarzy?

Dzisiaj, 23 kwietnia obchodzony jest ustanowiony przez UNESCO Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W całym kraju w bibliotekach i księgarniach będą się odbywać spotkania z autorami, seanse głośnego czytania, wystawy i odczyty.

RPO: Sąd pominął apelację oskarżonego – rażące naruszenie prawa do obrony

Sąd odwoławczy rozpoznał jedynie apelację obrońcy, ignorując osobisty środek odwoławczy oskarżonego skazanego za przywłaszczenie – alarmuje zastępca RPO Stanisław Trociuk. Wniósł on kasację do Sądu Najwyższego, wskazując na poważne naruszenie prawa do rzetelnego procesu i domagając się ponownego rozpoznania sprawy.

Rozliczenie roczne składki zdrowotnej do 20 maja 2025 r. Złóż ZUS DRA lub ZUS RCA i sprawdź czy masz nadpłatę

ZUS przypomina, że każdy, kto w 2024 r. prowadził pozarolniczą działalność i podlegał ubezpieczeniu zdrowotnemu oraz był opodatkowany podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym - musi rozliczyć w skali roku składki na ubezpieczenie zdrowotne. Należy to zrobić w dokumencie za kwiecień 2025 r., a termin minie 20 maja.

Sejm na żywo 23 kwietnia [Transmisja online]

33. posiedzenie Sejmu - dzień pierwszy. Dziś obrady zostaną zdominowane przez informację ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2025 r.

REKLAMA

Nie chcesz mieć przerwy w wypłacie 800+? Złóż wniosek do 30 kwietnia 2025 r.

1 lutego 2025 r. ZUS rozpoczął zbieranie wniosków na nowy okres świadczeniowy. Obecny okres świadczeniowy zakończy się 31 maja 2025 r. Świadczenie wychowawcze przysługuje w wysokości 800 zł miesięcznie na dziecko.

Policja ruszyła z masowymi kontrolami rowerzystów. Wielu z nich nie jest świadomych, że grozi im 3560 zł grzywny i zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do nawet 3 lat. Są już pierwsi ukarani

Coraz popularniejsze rowery elektryczne – bo o nie chodzi, mogą przysporzyć ich nieświadomym właścicielom niemałych problemów. Określone parametry pojazdu, mogą bowiem przesądzić o tym, że tak naprawdę ma się do czynienia z motorowerem, a nie z rowerem wyposażonym w pomocniczy napęd elektryczny. Z tymi pierwszymi natomiast – wiąże się cały szereg obowiązków formalno-prawnych, za których niedopełnienie grożą surowe konsekwencje. W kwietniu br., ruszyły pierwsze kontrole i zostały wystawione pierwsze mandaty w tym zakresie, przez krakowską drogówkę.

Wyższy dodatek za pracę w nocy od 1 maja 2025 r. Dla kogo?

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w maju 2025 r.? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Rozwiedzeni rodzice muszą oddawać pieniądze z rządowego programu 800 plus?

Część pieniędzy przyznanych w ramach rządowego programu 800 plus do zwrotu? Czy na takie sytuacje muszą się szykować rozwiedzeni rodzice? To pytanie jest w pełni zasadne, bo Zakład Ubezpieczeń Społecznych zażądał zwrotu pieniędzy od ojca, który z byłą już żoną sprawował naprzemienną opiekę. Sprawa znalazła finał w sądzie.

REKLAMA

KSeF. Do 25 kwietnia 2025 r. przedsiębiorcy mogą zgłaszać dodatkowe uwagi i opinie nt. KSeF. [WAŻNE TERMINY]

Krajowy System e-Faktur (KSeF). Do 25 kwietnia 2025 r. przedsiębiorcy mogą zgłaszać dodatkowe uwagi i opinie nt. KSeF. Resort finansów potwierdził wprowadzenie obowiązku wystawiania e-faktur dla wszystkich podatników. Poinformował, że uwzględnił wszystkie kluczowe postulaty zgłaszane przez przedsiębiorców w zakresie wystawiania e-faktur w KSeF.

Jakie świadczenia na dziecko w Polsce? Kwoty i terminy w 2025 r. [LISTA]

W Polsce działają różne formy wsparcia rodzin z dziećmi. Część dostępnych świadczeń przysługuje bez względu na dochód, w przypadku innych trzeba spełnić określone wymogi. Jakie zasiłki można dostać? Kiedy składać wnioski w 2025 r.?

REKLAMA