Najemcy lokali zakładowych
REKLAMA
Warunkiem uzyskania odrębnej własności będzie uzupełnienie wkładu budowlanego ustalonego po cenie nabycia budynku (co oznacza nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych oszczędności w porównaniu z zasadami nabywania w poprzednim stanie prawnym) i spłata z tytułu świadczeń wynikających z umowy najmu.
Zgodnie z ustawą z 12 października 1994 r. o zasadach przekazywania zakładowych budynków mieszkalnych przez przedsiębiorstwa państwowe (Dz.U. Nr 119, poz. 567) spółdzielnie mogły otrzymywać mieszkania bezpłatnie albo po wpłaceniu pewnych kwot na rzecz Skarbu Państwa. Decydowało o tym przedsiębiorstwo zbywające nieruchomości. Przedsiębiorstwa państwowe często uzależniały wynajem mieszkania zakładowego od wcześniejszego wpłacenia kaucji mieszkaniowej. Zgodnie z rozwiązaniami przyjętymi w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych, w momencie wyodrębnienia własności lokalu podlegają one zaliczeniu na poczet wkładu budowlanego lub kosztów związanych z utrzymaniem budynku. Ich wysokość jest waloryzowana proporcjonalnie do wartości rynkowej lokalu.
Żądanie przeniesienia odrębnej własności byłego mieszkania zakładowego przysługuje również osobie bliskiej najemcy spółdzielczego lokalu mieszkalnego. Zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami do tej grupy zalicza się zstępnych (dzieci, wnuki), wstępnych (ojciec, dziadek), rodzeństwo, dzieci rodzeństwa, osoby przysposabiające i przysposobione, małżonka, który nie pozostaje we wspólności ustawowej, oraz osobę, która pozostaje z najemcą faktycznie we wspólnym pożyciu.
Do wykupienia
mieszkania należącego dawniej do zakładu pracy wystarczy spłata wkładu budowlanego i świadczeń wynikających z umowy najmu
Ważne!
Spółdzielnie nie mogą żądać podwójnej zapłaty za wykup mieszkań zakładowych. Ich najemcy mogą nabyć własność po wpłacie wkładu budowlanego uwzględniającego cenę nabycia mieszkania przez spółdzielnię i spłacie zobowiązań z tytułu umowy najmu
ADAM MAKOSZ
adam.makosz@infor.pl
REKLAMA