Kiedy należy sporządzić akt notarialny

Katarzyna Rychter
rozwiń więcej
inforCMS
Ponad 80 proc. czynności dokonywanych przez notariuszy wiąże się z obrotem nieruchomościami. Większość z nich wymaga formy aktu notarialnego, aby mogły wywoływać skutki prawne.

Sprzedaż nieruchomości, zamiana i darowizna zawsze wymaga formy aktu notarialnego. Zawarcie umowy sprzedaży mieszkania w formie pisemnej spowoduje bezwzględną nieważność tej czynności. Notariusz przygotowuje treść umowy sprzedaży na podstawie przepisów prawa i własnego doświadczenia. Nie ma przeszkód, aby w umowie zostały zapisane dodatkowe postanowienia, na których nam zależy. W ten sposób można np. do umowy w formie aktu notarialnego wpisać, że sprzedaż obejmuje wyposażenie kuchni, jeśli tak umówiliśmy się z jego dotychczasowym właścicielem. W akcie notarialnym powinny się również znaleźć nasze ustalenia odnośnie do wydania mieszkania i zapłaty ceny.

 

Ustanowienie hipoteki

Formy aktu notarialnego wymaga ustanowienie hipoteki na nieruchomości. Hipoteka to ograniczone prawo rzeczowe służące zabezpieczeniu wierzytelności związanych z określoną nieruchomością. Hipotekę ustanawia się poprzez dokonanie odpowiedniego wpisu w księdze wieczystej określonej nieruchomości. Na mocy hipoteki można dochodzić zaspokojenia z nieruchomości bez względu na to, czyją jest własnością oraz z pierwszeństwem przed wierzycielami osobistymi właściciela nieruchomości. Za akt notarialny umowy zbycia nieruchomości, jeżeli w związku z tą umową następuje wypłata świadczeń z tytułu ubezpieczenia społecznego rolników albo renty strukturalnej współfinansowanej ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej zapłacimy notariuszowi 600 złotych. Za notarialne zwolnienie nieruchomości od obciążeń lub zrzeczenia się prawa, jeżeli wartości przedmiotu nie da się określić, notariusz pobierz 60 złotych. Taksa notarialna za akt notarialny zrzeczenia się własności nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego wynosi 80 złotych.

Warto spisać akt

Formy aktu notarialnego nie wymaga umowa przedwstępna zakupu nieruchomości.

Słuszne może okazać się spisanie umowy przedwstępnej w tej formie, nie jest ona jednak wymagana dla ważności tej czynności prawnej. Umowy przedwstępne kupna mieszkania zawierane są zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym. Dzięki takiej umowie obydwie strony mają większą pewność, że do transakcji dojdzie po dopełnieniu niezbędnych formalności, jak np. uzyskanie kredytu. W umowie przedwstępnej strony zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy. Umowa taka powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej i termin, w ciągu którego ostateczna umowa zostanie zawarta.

Zmieniona taksa

Opłaty za czynności notarialne są uzależnione od wartości nieruchomości będącej przedmiotem danej czynności. Nowelizacja rozporządzenia w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej obniżyła wysokość maksymalnej taksy notarialnej pobieranej w przypadku obrotu nieruchomościami w przedziale wartości od 60 tys. zł do jednego miliona złotych. Nowa stawka wynosi w tym wypadku 1010 złotych + 0,4 proc. od nadwyżki powyżej 60 tysięcy złotych. Przed nowelizacją było to 0,5 proc. od tej nadwyżki. Zmienione rozporządzenie wprowadza też nowe ograniczenia maksymalnej górnej granicy wysokości opłaty notarialnej w przypadku czynności dokonywanych pomiędzy osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej, wprowadzając zasadę, zgodnie z którą maksymalna stawka notarialna, niezależnie od wartości jej przedmiotu, nie będzie mogła przekraczać kwoty 7,5 tysiąca złotych.

Rozporządzenie regulujące maksymalne stawki za te czynności przewiduje 50-proc. bonifikatę przy szeregu czynności. Od 27 października katalog czynności notarialnych związanych z obrotem nieruchomościami uległ poszerzeniu. Teraz niższą taksę notariusz pobierze także w przypadku umowy zobowiązującej do wybudowania budynku i przeniesienia własności powstałych w ten sposób lokali. O połowę mniej zapłacimy u notariusza, który sporządzi dla nas umowę darowizny lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość, jeśli darowizna ta odbywa się pomiędzy najbliższymi, czyli osobami zaliczanymi do I grupy podatkowej. Rejent pobierze od nas o połowę niższą taksę w przypadku sprzedaży samodzielnego lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość albo budynku mieszkalnego jednorodzinnego oraz przy umowie sprzedaży nieruchomości gruntowej, stanowiącej działkę budowlaną.

Katarzyna Rychter

katarzyna.rychter@infor.pl

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...