REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy należy sporządzić akt notarialny

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Katarzyna Rychter
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Ponad 80 proc. czynności dokonywanych przez notariuszy wiąże się z obrotem nieruchomościami. Większość z nich wymaga formy aktu notarialnego, aby mogły wywoływać skutki prawne.

Sprzedaż nieruchomości, zamiana i darowizna zawsze wymaga formy aktu notarialnego. Zawarcie umowy sprzedaży mieszkania w formie pisemnej spowoduje bezwzględną nieważność tej czynności. Notariusz przygotowuje treść umowy sprzedaży na podstawie przepisów prawa i własnego doświadczenia. Nie ma przeszkód, aby w umowie zostały zapisane dodatkowe postanowienia, na których nam zależy. W ten sposób można np. do umowy w formie aktu notarialnego wpisać, że sprzedaż obejmuje wyposażenie kuchni, jeśli tak umówiliśmy się z jego dotychczasowym właścicielem. W akcie notarialnym powinny się również znaleźć nasze ustalenia odnośnie do wydania mieszkania i zapłaty ceny.

 

Ustanowienie hipoteki

Formy aktu notarialnego wymaga ustanowienie hipoteki na nieruchomości. Hipoteka to ograniczone prawo rzeczowe służące zabezpieczeniu wierzytelności związanych z określoną nieruchomością. Hipotekę ustanawia się poprzez dokonanie odpowiedniego wpisu w księdze wieczystej określonej nieruchomości. Na mocy hipoteki można dochodzić zaspokojenia z nieruchomości bez względu na to, czyją jest własnością oraz z pierwszeństwem przed wierzycielami osobistymi właściciela nieruchomości. Za akt notarialny umowy zbycia nieruchomości, jeżeli w związku z tą umową następuje wypłata świadczeń z tytułu ubezpieczenia społecznego rolników albo renty strukturalnej współfinansowanej ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej zapłacimy notariuszowi 600 złotych. Za notarialne zwolnienie nieruchomości od obciążeń lub zrzeczenia się prawa, jeżeli wartości przedmiotu nie da się określić, notariusz pobierz 60 złotych. Taksa notarialna za akt notarialny zrzeczenia się własności nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego wynosi 80 złotych.

Warto spisać akt

Formy aktu notarialnego nie wymaga umowa przedwstępna zakupu nieruchomości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Słuszne może okazać się spisanie umowy przedwstępnej w tej formie, nie jest ona jednak wymagana dla ważności tej czynności prawnej. Umowy przedwstępne kupna mieszkania zawierane są zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym. Dzięki takiej umowie obydwie strony mają większą pewność, że do transakcji dojdzie po dopełnieniu niezbędnych formalności, jak np. uzyskanie kredytu. W umowie przedwstępnej strony zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy. Umowa taka powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej i termin, w ciągu którego ostateczna umowa zostanie zawarta.

Zmieniona taksa

REKLAMA

Opłaty za czynności notarialne są uzależnione od wartości nieruchomości będącej przedmiotem danej czynności. Nowelizacja rozporządzenia w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej obniżyła wysokość maksymalnej taksy notarialnej pobieranej w przypadku obrotu nieruchomościami w przedziale wartości od 60 tys. zł do jednego miliona złotych. Nowa stawka wynosi w tym wypadku 1010 złotych + 0,4 proc. od nadwyżki powyżej 60 tysięcy złotych. Przed nowelizacją było to 0,5 proc. od tej nadwyżki. Zmienione rozporządzenie wprowadza też nowe ograniczenia maksymalnej górnej granicy wysokości opłaty notarialnej w przypadku czynności dokonywanych pomiędzy osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej, wprowadzając zasadę, zgodnie z którą maksymalna stawka notarialna, niezależnie od wartości jej przedmiotu, nie będzie mogła przekraczać kwoty 7,5 tysiąca złotych.

Rozporządzenie regulujące maksymalne stawki za te czynności przewiduje 50-proc. bonifikatę przy szeregu czynności. Od 27 października katalog czynności notarialnych związanych z obrotem nieruchomościami uległ poszerzeniu. Teraz niższą taksę notariusz pobierze także w przypadku umowy zobowiązującej do wybudowania budynku i przeniesienia własności powstałych w ten sposób lokali. O połowę mniej zapłacimy u notariusza, który sporządzi dla nas umowę darowizny lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość, jeśli darowizna ta odbywa się pomiędzy najbliższymi, czyli osobami zaliczanymi do I grupy podatkowej. Rejent pobierze od nas o połowę niższą taksę w przypadku sprzedaży samodzielnego lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość albo budynku mieszkalnego jednorodzinnego oraz przy umowie sprzedaży nieruchomości gruntowej, stanowiącej działkę budowlaną.

Katarzyna Rychter

katarzyna.rychter@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zasiłek pielęgnacyjny nadal dochodem w pomocy społecznej

Zgodnie z aktualnymi przepisami zasiłek pielęgnacyjny stanowi dochód, który MOPS uwzględnia przy ubieganiu się o świadczenia z pomocy społecznej. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej aktualnie nie pracuje nad zmianą przepisów w tym zakresie. Tak wynika z odpowiedzi na petycję, która w tym roku wpłynęła do resortu rodziny.

Obligacje skarbowe - maj 2025 r. Niższe oprocentowanie nowych emisji

Ministerstwo Finansów w komunikacie poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2025 r. Oprocentowanie niektórych obligacji lekko spadło w porównaniu do obligacji sprzedawanych w kwietniu br. Marże pozostały bez zmian.

Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"
Reforma szkół. Będą trzy etapy edukacyjne. "Zmiany idą bardzo daleko"

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Edukacji Narodowej, reforma edukacji ma wejść do szkół 1 września 2026 r. wraz z zupełnie nową podstawą programową. Powstały już ważne dokument, które mają być fundamentem reformy edukacji. To profil absolwenta i stanowisko Rada ds. monitorowania i wdrażania reformy edukacji w sprawie nowego formatu przygotowywanej podstawy programowej.

REKLAMA

W 2025 r. ZUS też zwróci nadpłatę składki zdrowotnej. Warunek to złożenie wniosku do 20 maja 2025 r.

Zbliża się ważny termin dla przedsiębiorców – 20 maja 2025 r. to ostatni dzień na rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 rok. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i płacisz składki na ubezpieczenie zdrowotne, musisz uwzględnić to rozliczenie w dokumentach za kwiecień.

Wybory papieża: 135 kardynałów wybierze następcę papieża Franciszka. Jak przebiega konklawe?

135 kardynałów wybierze nowego papieża. Tak jak w 2013 r. Jak przebiega konklawe? Opowiada kardynał Rainer Maria Woelki, który uczestniczył w wyborze papieża Franciszka.

Najważniejsze cytaty z lektur do matury. Dasz radę zdobyć komplet punktów? Quiz
Sprawdź, czy wiesz, kto jest autorem najsłynniejszych cytatów z literatury polskiej i światowej. Pytamy także o to, z jakiego utworu pochodzi to zdanie. Gotowy? Powodzenia!
Majówka 2025 z Kartą Dużej Rodziny. Można zaoszczędzić dużo pieniędzy [LISTA ZNIŻEK]

Majówka 2025 z Kartą Dużej Rodziny oznacza realne oszczędności na wszystkim. Lista zniżek zawiera supermarkety, stacje paliw, przejazdy komunikacją, restauracje, noclegi i atrakcje. Zaplanuj długi weekend majowy z KDR.

REKLAMA

Czy była żona dziedziczy po byłym mężu i na odwrót?

Jak rozwód wpływa na dziedziczenie po byłym małżonku? Odpowiedź na to pytanie zależy od tego czy mamy do czynienia z dziedziczeniem testamentowym, czy też ustawowym. Oto ważne przepisy!

Tysiąclecie Korony Polskiej: Warszawa, program na niedzielę, 27 kwietnia 2025 r.

Obchody Tysiąclecia Korony Polskiej już w niedzielę, 27 kwietnia 2025 r. Warszawa stanie się centrum ogólnopolskich obchodów tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego, pierwszego króla Polski. W programie wyjątkowe wydarzenie o charakterze historyczno-kulturowym, na które wstęp będzie całkowicie bezpłatny. Czeka nas dzień pełen emocji, edukacji, zabawy i dumy narodowej. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów.

REKLAMA