REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy należy sporządzić akt notarialny

Katarzyna Rychter
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Ponad 80 proc. czynności dokonywanych przez notariuszy wiąże się z obrotem nieruchomościami. Większość z nich wymaga formy aktu notarialnego, aby mogły wywoływać skutki prawne.

Sprzedaż nieruchomości, zamiana i darowizna zawsze wymaga formy aktu notarialnego. Zawarcie umowy sprzedaży mieszkania w formie pisemnej spowoduje bezwzględną nieważność tej czynności. Notariusz przygotowuje treść umowy sprzedaży na podstawie przepisów prawa i własnego doświadczenia. Nie ma przeszkód, aby w umowie zostały zapisane dodatkowe postanowienia, na których nam zależy. W ten sposób można np. do umowy w formie aktu notarialnego wpisać, że sprzedaż obejmuje wyposażenie kuchni, jeśli tak umówiliśmy się z jego dotychczasowym właścicielem. W akcie notarialnym powinny się również znaleźć nasze ustalenia odnośnie do wydania mieszkania i zapłaty ceny.

 

Ustanowienie hipoteki

Formy aktu notarialnego wymaga ustanowienie hipoteki na nieruchomości. Hipoteka to ograniczone prawo rzeczowe służące zabezpieczeniu wierzytelności związanych z określoną nieruchomością. Hipotekę ustanawia się poprzez dokonanie odpowiedniego wpisu w księdze wieczystej określonej nieruchomości. Na mocy hipoteki można dochodzić zaspokojenia z nieruchomości bez względu na to, czyją jest własnością oraz z pierwszeństwem przed wierzycielami osobistymi właściciela nieruchomości. Za akt notarialny umowy zbycia nieruchomości, jeżeli w związku z tą umową następuje wypłata świadczeń z tytułu ubezpieczenia społecznego rolników albo renty strukturalnej współfinansowanej ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej zapłacimy notariuszowi 600 złotych. Za notarialne zwolnienie nieruchomości od obciążeń lub zrzeczenia się prawa, jeżeli wartości przedmiotu nie da się określić, notariusz pobierz 60 złotych. Taksa notarialna za akt notarialny zrzeczenia się własności nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego wynosi 80 złotych.

Warto spisać akt

Formy aktu notarialnego nie wymaga umowa przedwstępna zakupu nieruchomości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Słuszne może okazać się spisanie umowy przedwstępnej w tej formie, nie jest ona jednak wymagana dla ważności tej czynności prawnej. Umowy przedwstępne kupna mieszkania zawierane są zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym. Dzięki takiej umowie obydwie strony mają większą pewność, że do transakcji dojdzie po dopełnieniu niezbędnych formalności, jak np. uzyskanie kredytu. W umowie przedwstępnej strony zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy. Umowa taka powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej i termin, w ciągu którego ostateczna umowa zostanie zawarta.

Zmieniona taksa

REKLAMA

Opłaty za czynności notarialne są uzależnione od wartości nieruchomości będącej przedmiotem danej czynności. Nowelizacja rozporządzenia w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej obniżyła wysokość maksymalnej taksy notarialnej pobieranej w przypadku obrotu nieruchomościami w przedziale wartości od 60 tys. zł do jednego miliona złotych. Nowa stawka wynosi w tym wypadku 1010 złotych + 0,4 proc. od nadwyżki powyżej 60 tysięcy złotych. Przed nowelizacją było to 0,5 proc. od tej nadwyżki. Zmienione rozporządzenie wprowadza też nowe ograniczenia maksymalnej górnej granicy wysokości opłaty notarialnej w przypadku czynności dokonywanych pomiędzy osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej, wprowadzając zasadę, zgodnie z którą maksymalna stawka notarialna, niezależnie od wartości jej przedmiotu, nie będzie mogła przekraczać kwoty 7,5 tysiąca złotych.

Rozporządzenie regulujące maksymalne stawki za te czynności przewiduje 50-proc. bonifikatę przy szeregu czynności. Od 27 października katalog czynności notarialnych związanych z obrotem nieruchomościami uległ poszerzeniu. Teraz niższą taksę notariusz pobierze także w przypadku umowy zobowiązującej do wybudowania budynku i przeniesienia własności powstałych w ten sposób lokali. O połowę mniej zapłacimy u notariusza, który sporządzi dla nas umowę darowizny lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość, jeśli darowizna ta odbywa się pomiędzy najbliższymi, czyli osobami zaliczanymi do I grupy podatkowej. Rejent pobierze od nas o połowę niższą taksę w przypadku sprzedaży samodzielnego lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość albo budynku mieszkalnego jednorodzinnego oraz przy umowie sprzedaży nieruchomości gruntowej, stanowiącej działkę budowlaną.

Katarzyna Rychter

katarzyna.rychter@infor.pl

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 03.11.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Czy pirewsza niedziela listopada jest niedzielą handlową? Czy jeśli duże zakupy, to tylko dziś w sobotę 2 listopada, nie należy więc zwlekać, ale udać się do sklepu - adekwatnie do potrzeb związanych z brakami w lodówce czy spiżarni oraz korzyści oczekiwanych po oferowanych promocjach.

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Kto może ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać, by skorzystać z ulgi?

Opłaty pobierane przez cmentarze nielegalne. Nekropolia mogą pobierać jedynie opłaty za pochówek. Przełomowy wyrok WSA w Olszynie

Organy samorządowe nie mogą ustanawiać (a cmentarze – na tej postawie) pobierać jakichkolwiek opłat, które są niezwiązane z pochówkiem zmarłych, tj. m.in. opłat za dochowanie zmarłego do już opłaconego grobu, wjazd na cmentarz i korzystanie z cmentarza – orzekł WSA w Olsztynie. Wyrok ten – z pewnością – będzie stanowił istotną informację dla wielu osób, które w związku ze Świętem Zmarłych, w najbliższych dniach, udadzą się na groby swoich bliskich. 

1000 złotych brutto dopłaty do prądu. Niezależnie od bonu energetycznego i innych świadczeń. Kto może się ubiegać?

Kto otrzyma dodatkowe 1000 złotych brutto dopłaty do prądu? Należy się obok bonu energetycznego itp. świadczeń. Podwyżki cen energii elektrycznej to gorący temat. Teraz przybrał na sile w związku z usuwaniem skutków wrześniowej powodzi. Poszkodowani mogą liczyć na 1000 złotych dodatkowego wsparcia do zasiłku powodziowego  na pokrycie kosztów energii.

REKLAMA

Nowe świadczenie radykalnie ulży tysiącom osób. Jednak trzeba będzie na nie poczekać

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Tysiące osób skorzysta z nowego świadczenia – dodatku dopełniającego. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., ale na wypłatę dodatku trzeba będzie poczekać.

DPS: Pensjonariusz nie opłaci kosztów pobytu, nawet jeśli go na to stać

Pobyt w domu pomocy społecznej jest świadczeniem odpłatnym. Ustalając opłatę za pobyt bierze się pod uwagę dochód osób zobowiązanych do wnoszenia opłaty. Czy możliwe jest uwzględnianie także ich majątku?

Zasiłek chorobowy w 2025 r. Chory pracownik może przyjść do pracy. I nie straci zasiłku. Pod warunkami

W 2025 r. chory pracownik (nie zakażający innych, mogący chodzić) ma prawo przyjść do firmy i załatwić sprawę związaną z pracą. Chodzi o takie incydentalne czynności jak podpisanie umowy, dokumentów reklamacyjnych, doniesienia pendrive, przekazanie kluczy serwisowych, odblokowanie komputera. 

Dłuższy urlop dla rodziców. Rząd wprowadza uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie (ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu)

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

REKLAMA

Księgowy jako doradca strategiczny – ewolucja zawodu w erze cyfrowej

Badanie fillup k24 „Księgowi jako kluczowi doradcy klienta? Rola, wyzwania i rozwój zawodu okiem księgowych i przedsiębiorców” pokazuje, że przedsiębiorcy chcą widzieć w księgowym osobę, która doradzi, zrozumie ich, pomoże podjąć strategiczne decyzje, a nie tylko wprowadzi dane – mówi Monika Piątkowska, doradca podatkowy fillup. 

Świadczenie Aktywnie w żłobku. Jaki warunek musi być spełniony, żeby dostać dofinansowanie?

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” przysługuje na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowanej przez dziennego opiekuna. Jest to jedna z trzech form wsparcia dostępnych w programie „Aktywny Rodzic”. Kiedy ZUS może przyznać dofinansowanie?

REKLAMA