Czy jest szansa na tańsze kredyty w CHF

Stopa jednomiesięcznego LIBOR-u dla CHF spada systematycznie od połowy sierpnia. Jeszcze trzy miesiące temu wynosiła ponad 2,7%, dzisiaj poniżej 2,2%, czyli tyle ile w marcu tego roku. Czy mamy szanse na tańsze kredyty we frankach szwajcarskich ?
Stopa LIBOR (ang. London Interbank Offered Rate) to stawka, po której na rynku międzybankowym dochodzi do transakcji pożyczania pieniędzy. Analogiczną stawką w Warszawie jest WIBOR (ang. Warsaw Interbank Offered Rate). Im dłuższy jej okres tym oprocentowanie wyższe, bo wtedy rosną wszelkie ryzyka związane z niewypłacalnością pożyczkobiorcy. Taka formuła ma miejsce w przypadku „zdrowych” gospodarek. Oprócz faktu istnienia różnicy w oprocentowaniu krótszego i dłuższego finansowania powinno mieć również miejsce utrzymywanie się jej na stałym poziomie. Chyba, że na rynku pojawia się jakaś nierównowaga. A z taką sytuacją mamy do czynienia w Szwajcarii.
Sześciomiesięczny LIBOR, najczęściej używany do konstrukcji oprocentowania kredytów hipotecznych w 2004 wynosił jeszcze poniżej 0,5%. Od tego czasu jednak systematycznie rośnie. Podobnie jest w przypadku stawki jednomiesięcznej. Tyle, że ostatnie miesiące przyniosły istotny jej spadek. Czytelnie obrazuje to poniższy wykres.

Wykres nr 1. Stawka LIBOR 1m i 6m dla CHF, Styczeń-Listopad 2007r.


Źródło www.snb.ch

Ostatnio LIBOR 1m notował tak niski poziom w pierwszym kwartale tego roku. Wtedy przeciętne oprocentowanie kredytów hipotecznych wynosiło nie 4,1%, jak to jest teraz, a 3,6%. Czy mamy szansę na powrót do lepszych czasów i niższych kosztów obsługi zobowiązań? Tylko teoretycznie…
Zaobserwowane zjawisko modelowo powinno pociągnąć za sobą obniżki stóp procentowych, a tym samym ceny kredytu hipotecznego. Przypomnijmy, że podstawowa stopa procentowa Banku Szwajcarii wynosi obecnie 2,75%, podczas gdy LIBOR 1m wynosi poniżej 2,20%. Jednak rzeczywistość rynkowa może być zupełnie inna. Kryzys na rynku kredytów hipotecznych w USA i w konsekwencji nasilenie niechęci instytucji finansowych do pożyczania pieniędzy tak klientom jak i innym instytucjom finansowym może stanowić przeszkodę. Spowoduje bowiem wzrost kosztów takiej transakcji, a więc oprocentowania. Dodatkowo, według niedawno opublikowanego raportu specjalistów OECD kolejne lata zapowiadają się korzystnie dla gospodarki Szwajcarii. Naturalną konsekwencją wzrostu gospodarczego jest wzrost cen, z więc inflacji. Przed bankiem centralnym z kolei stoi zdanie utrzymywanie jej w ryzach. A sposobem na to jest podwyższanie stóp. Dlatego przeciwne działanie, a więc ich obniżanie wydaje się małoprawdopodobne.
Analiza wykresu w szerszej perspektywie wskazuje na możliwość realizacji negatywnego scenariusza. Takiego, którego efektem będą jednak drożejące kredyty.

Wykres nr 2. Stawka LIBOR 1m i 6m dla CHF, Styczeń 1999r. - Listopad 2007r.



Źródło www.snb.ch

Jak pokazuje powyższy wykres w lipcu 1999 roku, a także w grudniu i potem w połowie 2000r spadek jednomiesięcznej stopy LIBOR wcale nie przyniósł za sobą obniżenia stawki sześciomiesięcznej. A nawet wprost przeciwnie, był zwiastunem jej wzrostu. Wiele więc wskazuje na to, że mamy do czynienia z krótkoterminową niedoskonałością rynku, która skutkuje czasową obniżką oprocentowania kredytów. Dotyczy to szczególnie tych opartych o „krótsze” stawki LIBOR. Wydaje się jednak, że utrwalenie tej tendencji jest małoprawdopobne. Pocieszający jest jednak fakt mocnej złotówki. Kurs PLN / CHF nie był tak korzystny już od ponad 10 lat. A to spora rekompensata.

Bartosz Michałek
Serwisy Finansowe Online Sp. z o.o.
ul. Syta 104 J; 02-987 Warszawa
Tel./Fax: +48 22 493 08 52
www.ehipoteka.com


 

 

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce
16 lip 2024

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

pokaż więcej
Proszę czekać...