Jak efektywnie korzystać z konta bankowego

Monika Krześniak
rozwiń więcej
inforCMS
Banki budują wokół rachunków osobistych całe platformy finansowe: fundusze inwestycyjne, ubezpieczenia, a nawet elektroniczny sejf. Jakie inne usługi poprzez konto oferują swoim klientom banki?

 

Rachunek osobisty z dostępem przez internet to już standard i wersja minimum, dlatego banki dokładają do kont kolejne produkty, ale przede wszystkim zwiększają ich funkcjonalność.

Najwięcej usług poprzez konto oferują MultiBank i mBank z grupy BRE Banku. Po supermarkecie funduszy inwestycyjnych, ostatnio wzbogaconym o fundusze zagraniczne, usługach maklerskich jest także możliwość korzystania z otwartej platformy ubezpieczeń samochodowych oraz kupna ubezpieczeń mieszkaniowych i podróżnych.

Z kolei Raiffeisen Bank rozbudowuje bankowość elektroniczną z wykorzystaniem telefonu komórkowego.

Wszystko w sejfie

Nowatorskie rozwiązanie zaproponował Toyota Bank, który ma w koncie osobistym internetowy sejf, czyli możliwość przechowywania w formie elektronicznej różnych dokumentów. Są to np. wszystkie umowy podpisane z bankiem, cała korespondencja, łącznie z wyciągami do konta i kart. Już niedługo ta usługa zostanie poszerzona i w elektronicznym sejfie będą mogły się znaleźć wszystkie dokumenty, jakie mamy w domu (prawo jazdy, polisy ubezpieczeniowe, umowy z usługodawcami, itp). Wystarczy je zeskanować i przesłać na swoje konto.

Coraz więcej banków umożliwia kupno jednostek funduszy inwestycyjnych poprzez rachunek bankowy, ale na razie są to zazwyczaj fundusze z tej samej grupy kapitałowej. Z kolei sprzedaż funduszy różnych TFI przez konto osobiste wkrótce wprowadzą Raiffeisen Bank i Deutsche Bank PBC.

Pasaż w sieci

Modne są także pasaże finansowe, które umożliwiają bezpieczne i łatwe zakupy w internetowych sklepach i korzystanie z prostej płatności. Dodatkowo zakupy on-line za pośrednictwem banku mogą być tańsze dzięki wynegocjowanym rabatom. Takie rozwiązania mają m.in. Raiffeisen, Bank BPH, BZ WBK, mBank, MultiBank.

Banki chętnie dołączają do kont osobistych polisy, ale często na niewielkie sumy i można je traktować raczej jak gadżet.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Pakiety w kontach osobistych - usługi dodatkowe


MONIKA KRZEŚNIAK

monika.krzesniak@infor.pl

OPINIA

MATEUSZ OSTROWSKI

analityk Open Finance


Coraz więcej usług dodatkowych związanych z bankowym kontem to element walki o klientów. Posiadacze rachunków osobistych stają się coraz bardziej wymagający, więc banki, które mają w swojej ofercie fundusze, starają się udostępnić je przez internet. Najnowszym trendem jest zaś wprowadzanie możliwości zakupu różnego rodzaju polis ubezpieczeniowych z poziomu bankowego konta. Widać więc, że rozwój rachunków bankowych idzie w kierunku budowania platform, które pozwalają zarządzać całością finansów osobistych.


GP RADZI

Czy o wyborze konta bankowego powinna decydować cena za jego prowadzenie?

Nie

Poszukując optymalnego konta bankowego warto zastanowić się, czy bardziej opłacalny jest rachunek podstawowy, za który jest niższa opłata, ale droższe są wykonywane operacje czy też lepsze będzie konto z „wyższej półki”, które w ostatecznym rozliczeniu okaże się tańsze. Wszystko zależy od ilości i rodzaju wykonywanych transakcji. W zasadzie każdy bank daje taką możliwość wyboru, a rodzaj konta decyduje także o oprocentowaniu niektórych kredytów, np. odnawialnego.

Czy wybierając konto, zwracać uwagę, jak duża jest sieć bankomatów własnych?

Tak

O atrakcyjności rachunku osobistego nie świadczy tylko opłata za jego prowadzenie, podstawowe transakcje i funkcjonalności, ale także sieć bankomatów, z których można korzystać za darmo (nie muszą to być tylko bankomaty własne). Istotne są również prowizje za wypłatę z bankomatów za granicą. Część banków umożliwia darmowe korzystanie z maszyn należących do tej samej grupy kapitałowej, a przy niektórych kontach typu VIP w ogóle nie są pobierane opłaty za wypłatę gotówki poza granicami kraju.

Czy kupno funduszy inwestycyjnych przez konto osobiste jest najbardziej opłacalne?

Nie

Nie zawsze tak jest, ponieważ korzystając z bardzo wygodnej funkcjonalności, jaką jest możliwość zakupu jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych, warto kierować się nie tylko wygodą, ale przede wszystkim wynikami, czyli stopą zwrotu, jakie te fundusze wypracowują. Nie powinno się ograniczać wyboru tylko to tych TFI, których produkty są dystrybuowane przez bank, w którym mamy konto osobiste.

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...