Jak efektywnie korzystać z konta bankowego
REKLAMA
REKLAMA
Rachunek osobisty z dostępem przez internet to już standard i wersja minimum, dlatego banki dokładają do kont kolejne produkty, ale przede wszystkim zwiększają ich funkcjonalność.
Najwięcej usług poprzez konto oferują MultiBank i mBank z grupy BRE Banku. Po supermarkecie funduszy inwestycyjnych, ostatnio wzbogaconym o fundusze zagraniczne, usługach maklerskich jest także możliwość korzystania z otwartej platformy ubezpieczeń samochodowych oraz kupna ubezpieczeń mieszkaniowych i podróżnych.
Z kolei Raiffeisen Bank rozbudowuje bankowość elektroniczną z wykorzystaniem telefonu komórkowego.
Wszystko w sejfie
Nowatorskie rozwiązanie zaproponował Toyota Bank, który ma w koncie osobistym internetowy sejf, czyli możliwość przechowywania w formie elektronicznej różnych dokumentów. Są to np. wszystkie umowy podpisane z bankiem, cała korespondencja, łącznie z wyciągami do konta i kart. Już niedługo ta usługa zostanie poszerzona i w elektronicznym sejfie będą mogły się znaleźć wszystkie dokumenty, jakie mamy w domu (prawo jazdy, polisy ubezpieczeniowe, umowy z usługodawcami, itp). Wystarczy je zeskanować i przesłać na swoje konto.
Coraz więcej banków umożliwia kupno jednostek funduszy inwestycyjnych poprzez rachunek bankowy, ale na razie są to zazwyczaj fundusze z tej samej grupy kapitałowej. Z kolei sprzedaż funduszy różnych TFI przez konto osobiste wkrótce wprowadzą Raiffeisen Bank i Deutsche Bank PBC.
Pasaż w sieci
Modne są także pasaże finansowe, które umożliwiają bezpieczne i łatwe zakupy w internetowych sklepach i korzystanie z prostej płatności. Dodatkowo zakupy on-line za pośrednictwem banku mogą być tańsze dzięki wynegocjowanym rabatom. Takie rozwiązania mają m.in. Raiffeisen, Bank BPH, BZ WBK, mBank, MultiBank.
Banki chętnie dołączają do kont osobistych polisy, ale często na niewielkie sumy i można je traktować raczej jak gadżet.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Pakiety w kontach osobistych - usługi dodatkowe
MONIKA KRZEŚNIAK
OPINIA
MATEUSZ OSTROWSKI
analityk Open Finance
Coraz więcej usług dodatkowych związanych z bankowym kontem to element walki o klientów. Posiadacze rachunków osobistych stają się coraz bardziej wymagający, więc banki, które mają w swojej ofercie fundusze, starają się udostępnić je przez internet. Najnowszym trendem jest zaś wprowadzanie możliwości zakupu różnego rodzaju polis ubezpieczeniowych z poziomu bankowego konta. Widać więc, że rozwój rachunków bankowych idzie w kierunku budowania platform, które pozwalają zarządzać całością finansów osobistych.
GP RADZI
Czy o wyborze konta bankowego powinna decydować cena za jego prowadzenie?
Nie
Poszukując optymalnego konta bankowego warto zastanowić się, czy bardziej opłacalny jest rachunek podstawowy, za który jest niższa opłata, ale droższe są wykonywane operacje czy też lepsze będzie konto z „wyższej półki”, które w ostatecznym rozliczeniu okaże się tańsze. Wszystko zależy od ilości i rodzaju wykonywanych transakcji. W zasadzie każdy bank daje taką możliwość wyboru, a rodzaj konta decyduje także o oprocentowaniu niektórych kredytów, np. odnawialnego.
Czy wybierając konto, zwracać uwagę, jak duża jest sieć bankomatów własnych?
Tak
O atrakcyjności rachunku osobistego nie świadczy tylko opłata za jego prowadzenie, podstawowe transakcje i funkcjonalności, ale także sieć bankomatów, z których można korzystać za darmo (nie muszą to być tylko bankomaty własne). Istotne są również prowizje za wypłatę z bankomatów za granicą. Część banków umożliwia darmowe korzystanie z maszyn należących do tej samej grupy kapitałowej, a przy niektórych kontach typu VIP w ogóle nie są pobierane opłaty za wypłatę gotówki poza granicami kraju.
Czy kupno funduszy inwestycyjnych przez konto osobiste jest najbardziej opłacalne?
Nie
Nie zawsze tak jest, ponieważ korzystając z bardzo wygodnej funkcjonalności, jaką jest możliwość zakupu jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych, warto kierować się nie tylko wygodą, ale przede wszystkim wynikami, czyli stopą zwrotu, jakie te fundusze wypracowują. Nie powinno się ograniczać wyboru tylko to tych TFI, których produkty są dystrybuowane przez bank, w którym mamy konto osobiste.
REKLAMA