REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak efektywnie korzystać z konta bankowego

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Monika Krześniak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Banki budują wokół rachunków osobistych całe platformy finansowe: fundusze inwestycyjne, ubezpieczenia, a nawet elektroniczny sejf. Jakie inne usługi poprzez konto oferują swoim klientom banki?

 

Rachunek osobisty z dostępem przez internet to już standard i wersja minimum, dlatego banki dokładają do kont kolejne produkty, ale przede wszystkim zwiększają ich funkcjonalność.

Najwięcej usług poprzez konto oferują MultiBank i mBank z grupy BRE Banku. Po supermarkecie funduszy inwestycyjnych, ostatnio wzbogaconym o fundusze zagraniczne, usługach maklerskich jest także możliwość korzystania z otwartej platformy ubezpieczeń samochodowych oraz kupna ubezpieczeń mieszkaniowych i podróżnych.

Z kolei Raiffeisen Bank rozbudowuje bankowość elektroniczną z wykorzystaniem telefonu komórkowego.

Wszystko w sejfie

Nowatorskie rozwiązanie zaproponował Toyota Bank, który ma w koncie osobistym internetowy sejf, czyli możliwość przechowywania w formie elektronicznej różnych dokumentów. Są to np. wszystkie umowy podpisane z bankiem, cała korespondencja, łącznie z wyciągami do konta i kart. Już niedługo ta usługa zostanie poszerzona i w elektronicznym sejfie będą mogły się znaleźć wszystkie dokumenty, jakie mamy w domu (prawo jazdy, polisy ubezpieczeniowe, umowy z usługodawcami, itp). Wystarczy je zeskanować i przesłać na swoje konto.

Coraz więcej banków umożliwia kupno jednostek funduszy inwestycyjnych poprzez rachunek bankowy, ale na razie są to zazwyczaj fundusze z tej samej grupy kapitałowej. Z kolei sprzedaż funduszy różnych TFI przez konto osobiste wkrótce wprowadzą Raiffeisen Bank i Deutsche Bank PBC.

Pasaż w sieci

Modne są także pasaże finansowe, które umożliwiają bezpieczne i łatwe zakupy w internetowych sklepach i korzystanie z prostej płatności. Dodatkowo zakupy on-line za pośrednictwem banku mogą być tańsze dzięki wynegocjowanym rabatom. Takie rozwiązania mają m.in. Raiffeisen, Bank BPH, BZ WBK, mBank, MultiBank.

Banki chętnie dołączają do kont osobistych polisy, ale często na niewielkie sumy i można je traktować raczej jak gadżet.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Pakiety w kontach osobistych - usługi dodatkowe


MONIKA KRZEŚNIAK

monika.krzesniak@infor.pl

OPINIA

MATEUSZ OSTROWSKI

analityk Open Finance


Coraz więcej usług dodatkowych związanych z bankowym kontem to element walki o klientów. Posiadacze rachunków osobistych stają się coraz bardziej wymagający, więc banki, które mają w swojej ofercie fundusze, starają się udostępnić je przez internet. Najnowszym trendem jest zaś wprowadzanie możliwości zakupu różnego rodzaju polis ubezpieczeniowych z poziomu bankowego konta. Widać więc, że rozwój rachunków bankowych idzie w kierunku budowania platform, które pozwalają zarządzać całością finansów osobistych.


GP RADZI

Czy o wyborze konta bankowego powinna decydować cena za jego prowadzenie?

Nie

Poszukując optymalnego konta bankowego warto zastanowić się, czy bardziej opłacalny jest rachunek podstawowy, za który jest niższa opłata, ale droższe są wykonywane operacje czy też lepsze będzie konto z „wyższej półki”, które w ostatecznym rozliczeniu okaże się tańsze. Wszystko zależy od ilości i rodzaju wykonywanych transakcji. W zasadzie każdy bank daje taką możliwość wyboru, a rodzaj konta decyduje także o oprocentowaniu niektórych kredytów, np. odnawialnego.

Czy wybierając konto, zwracać uwagę, jak duża jest sieć bankomatów własnych?

Tak

O atrakcyjności rachunku osobistego nie świadczy tylko opłata za jego prowadzenie, podstawowe transakcje i funkcjonalności, ale także sieć bankomatów, z których można korzystać za darmo (nie muszą to być tylko bankomaty własne). Istotne są również prowizje za wypłatę z bankomatów za granicą. Część banków umożliwia darmowe korzystanie z maszyn należących do tej samej grupy kapitałowej, a przy niektórych kontach typu VIP w ogóle nie są pobierane opłaty za wypłatę gotówki poza granicami kraju.

Czy kupno funduszy inwestycyjnych przez konto osobiste jest najbardziej opłacalne?

Nie

Nie zawsze tak jest, ponieważ korzystając z bardzo wygodnej funkcjonalności, jaką jest możliwość zakupu jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych, warto kierować się nie tylko wygodą, ale przede wszystkim wynikami, czyli stopą zwrotu, jakie te fundusze wypracowują. Nie powinno się ograniczać wyboru tylko to tych TFI, których produkty są dystrybuowane przez bank, w którym mamy konto osobiste.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary nawet do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

REKLAMA

Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

MEN chce by egzamin ósmoklasisty znowu odbywał się w kwietniu. Liczne zmiany w prawie oświatowym [projekt]

W dniu 14 kwietnia 2025 r. opublikowano założenia obszernej i wielowątkowej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Wśród proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian są m.in.: powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, możliwość zatrudnienie w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć, czy rezygnacja z określania wymiaru godzin wychowania fizycznego.

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

ZUS: Dodatek do renty dla niepełnosprawnego Piotra na wózku. Brak dodatku dla Katarzyny niewidomej od 30. roku życia

Piotr i Katarzyna są ciężko poszkodowani przez los, znaczne stopnie niepełnosprawności i niesamodzielności. Nie wiadomo dlaczego rodzaj świadczeń dla nich jest zależny od wieku nabycia niepełnosprawności. Piotr o kulach od 17. roku życia, to renta socjalna albo stare świadczenie pielęgnacyjne. Paweł o kulach od 30-ego roku to renta z tytułu niezdolności do pracy.

REKLAMA

ZUS: Wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią. 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety. Kiedy decyzja ws. renty wdowiej? Postępowanie wyjaśniające. Jakie dokumenty przygotować?

W lipcu rozpoczną się pierwsze wypłaty tzw. renty wdowiej. Z Danych ZUS wynika, że od 1 stycznia 2025 r. wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią, z czego 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety.

Edukacja zdrowotna w szkołach – na uczelniach studia podyplomowe dla nauczycieli

Edukacja zdrowotna to nowy przedmiot w szkołach, który zostanie wprowadzony od 1 września 2025 r. W związku z tym na 11 uczelniach zostaną uruchomione studia podyplomowe w zakresie edukacji zdrowotnej. Studia nadadzą nauczycielom kwalifikacje do nauczania nowego przedmiotu.

REKLAMA