REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy wyjść z inwestycji w razie niepowodzenia

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Grzegorz Zalewski

REKLAMA

Początkujący gracze często nie potrafią przyznać się do błędu i niestety zbyt długo trzymają akcje w przypadku niepowodzenia inwestycji.

REKLAMA

Schemat zwykle jest taki sam. Początkujący inwestor w pewnym momencie zaczyna tracić pieniądze. Rzecz naturalna - na rynku raz się traci, a innym razem zyskuje. Niestety, niedoświadczony gracz zaczyna szukać przyczyn porażki wszędzie, tylko nie w swoim własnym postępowaniu. Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że kilka wcześniejszych operacji przyniosło mu zysk. Dzięki temu stracił on swego rodzaju czujność, a zyskał przekonanie, że to dzięki własnym fantastycznym umiejętnościom tak dobrze wybrał akcje. Faktycznie za wyborem mogła stać podpowiedź innego doświadczonego gracza lub po prostu wejście na rynek w fazie tak silnego rozgrzania rynku, gdy zarabia się niemal na wszystkim. Wzrost pewności siebie bywa dla wielu katastrofalny w skutkach. Przede wszystkim spora część graczy nie wierzy we własną pomyłkę. Utrzymują inwestycje, która doprowadza do strat w wysokości kilkunastu procent i powtarzają sobie: „to tylko tymczasowa tendencja”, „zaraz powinno wszystko odbić”.

REKLAMA

Dzięki temu, że ceny akcji nawet w czasie trendów spadkowych od czasu do czasu lekko rosną, podtrzymuje to nadzieję inwestora na odrobienie strat. Wkrótce okazuje się, że strata przekracza dwadzieścia procent. Inwestor sięga do arsenału samooszukiwania i zaczyna szukać winnych jego porażki - może to być znajomy, który polecił dane akcje, może to być biuro maklerskie, które opublikowało raport sugerujący atrakcyjną inwestycję, może to również być zarząd firmy, który nie publikuje dobrych informacji lub podaje ich zbyt mało. W końcu mogą to być mityczni oni - ktoś, kto celowo sprzedaje akcje spółki, żeby je taniej odkupić. Nasz inwestor nie daje się nabierać na takie zagrania i trwa w inwestycji.

Gdy strata zaczyna przekraczać 30 proc. w miejsce niedawnego zdenerwowania pojawia się rezygnacja. Rośnie wówczas lojalność inwestora wobec firmy. Wielu z graczy, którzy jeszcze niedawno mieli nadzieję na szybki zysk, w tym momencie zaczyna sobie powtarzać, że właściwie to jest inwestycja długoterminowa. Przy stratach ponad 40-proc. przekonanie o długoterminowym podejściu jeszcze się umacnia, dodatkowo dochodzi argument pozornie uznawany za logiczny: straciłem już tyle, że nie mogę teraz zrezygnować. Nikt nie lubi przyznawać się do błędów, więc czasem należy zbagatelizować porażkę i powiedzieć znajomym, że kwota inwestycji jest właściwie tak znikoma, że teraz to już wszystko jedno, co się z nią stanie. Być może, za jakiś czas zrezygnowany inwestor sprzeda akcje ze stratą, zaś one rozpoczną marsz w górę, dzięki czemu jego frustracja jeszcze się powiększy. Opisany wyżej proces może być w prosty sposób wyeliminowany. Wystarczy na początku inwestycji mieć plan wyjścia z niej w przypadku niepowodzenia (czyli błędnej oceny rynku). W zależności od naszego poziomu akceptacji ryzyka może to być strata kilkunastu lub nawet ponad 20 proc. Zdecydowanie nie należy dopuścić, by strata się powiększała. Stąd jedna z najważniejszych reguł na rynku mówi: szybko ucinaj straty.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Grzegorz Zalewski, ekspert DM BOŚ, założyciel portalu futures.pl

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Grzegorz Zalewski

ekspert DM BOŚ, założyciel portalu futures.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

REKLAMA

Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść nawet o 10%

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

REKLAMA