Informacje ze spółek nie są tak istotne jak reakcja rynku

Grzegorz Zalewski
rozwiń więcej
Publikacja przez spółkę informacji o poprawie wyników wcale nie musi oznaczać, że inwestorzy zaczną kupować jej akcje.

Spółka opublikowała kwartalne wyniki, które okazały się zdecydowania lepsze niż w dwóch poprzednich kwartałach. Wzrosła zarówno wielkość przychodów, jak i zysk netto. Dzień po podaniu tych wiadomości kurs akcji firmy na giełdzie mocno spadł.

Inne przedsiębiorstwo opublikowało zdecydowanie negatywny raport z wynikami. Na sesji nie nastąpiła praktycznie żadna reakcja, a pod koniec notowań cena akcji nawet zaczęła rosnąć. Podane wyżej sytuacje, choć czysto hipotetyczne, zdarzają się na rynku giełdowym bardzo często. Bywa, że w reakcji na pozytywne informacje kursy akcji spadają, nierzadko bardzo mocno, i odwrotnie - podawane wiadomości, niekoniecznie dotyczące wyłącznie wyników są złe, a mimo to cena akcji rośnie. Wielu początkujących inwestorów czuje się w takich momentach zagubionych i na siłę szuka powodów zachowania cen. Tłumaczy sobie, że prawdopodobnie istnieją jakieś inne czynniki, których jeszcze nie podano do publicznej wiadomości, a o których wie już jakaś wąska grupa lepiej poinformowanych uczestników rynku. W wielu przypadkach faktycznie może tak być, ale najczęściej inwestorzy reagują na oczekiwane komunikaty, mając do nich określone nastawienie.

Wróćmy do przykładu, gdy spółka publikuje bardzo dobre wyniki, a mimo to cena akcji nie rośnie. Wytłumaczenie takiego faktu może być bardzo proste - inwestorzy oczekiwali na dobre wyniki firmy. Biura maklerskie publikowały prognozy z których wynikało, że spodziewany jest zarówno wzrost przychodów, jak i zysków. W dniu ogłoszenia wyników okazało się, że wyniki są zgodne z oczekiwaniami (albo odrobinę słabsze, ale nie wpływa to na ogólną sytuację firmy) - nie ma żadnego zaskoczenia. Część inwestorów, która chciała zarobić na potencjalnym wzroście ceny, gdyby wynik okazał się znacznie lepszy od oczekiwanego sprzedaje swoje akcje, doprowadzając do ich spadku. Podobna reakcja może mieć miejsce w czasie bessy.

Podobnie jest, gdy firma publikuje bardzo złą informację. Jeśli jest to wynik finansowy - duża strata netto, a mimo to kurs rośnie, może to oznaczać, że fakt publikacji straty był już oczekiwany. Może nawet podany wynik jest nieco lepszy - w takiej sytuacji inwestorzy mogą uznać, że najgorsze już mają za sobą i przystąpić do kupowania akcji, co wywoła wzrost cen. Podobna reakcja może nastąpić w czasie hossy. Złe wyniki interpretowane są na setki sposobów, tak aby znaleźć w nich optymistyczny akcent - choćby fakt, że to może być już koniec złych wyników.

Znane powiedzenie giełdowe mówi, że same informacje nie są tak istotne jak reakcje rynku na nie. Z tej reakcji można dowiedzieć się często znacznie więcej o przyszłym zachowaniu ceny niż z tego, czy komunikat był pozytywny czy negatywny.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Grzegorz Zalewski ekspert DM BOŚ, twórca portalu futures.pl

Grzegorz Zalewski

ekspert DM BOŚ, twórca portalu futures.pl

Infor.pl
Standardy z USA w polskich DPS-ach. Samorządy już wdrażają nową jakość opieki nad seniorami
18 wrz 2024

Zwiększenie kompetencji farmaceutów i dołączenie ich do zespołów terapeutycznych, dokładniejsza kontrola jakości oraz ilości przyjmowanych leków, prowadzące między innymi do zmniejszenia liczby hospitalizacji, a zatem kosztów dla systemu powszechnej opieki zdrowotnej. Takie zmiany w systemie opieki senioralnej, wzorowane na rozwiązaniach ze Stanów Zjednoczonych, wdrażają już teraz wybrane samorządy w Polsce. 

Bezrobotni mogą otrzymać dodatkowe pieniądze. I nie chodzi o zasiłek dla bezrobotnych [LISTA]
17 wrz 2024

Osoby bezrobotne, czy to z własnej woli, czy w wyniku zwolnienia, mogą liczyć na wsparcie państwa. Rejestracja w powiatowym urzędzie pracy uprawnia do pobierania zasiłku dla bezrobotnych, a także innych świadczeń. Jakich?  Oto szczegóły. 

Emerytura Plus. Emeryci będą mogli zyskać nawet 30 tys. zł i to bez straty 13. emerytury
18 wrz 2024

Minister funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zaproponowała wprowadzenie nowej zasady obliczania emerytur. Zgodnie z nią, nawet jeśli wysokość składek emerytalnych nie jest wysoka, to dłuższy okres pracy zawodowej powinien gwarantować emeryturę wyższą niż minimalna. Oto szczegóły. 

Czy konsument może pozwać firmę przed sąd swojego miejsca zamieszkania? Wyrok TSUE
18 wrz 2024

Konsument może pozwać przedsiębiorcę przed sąd swojego miejsca zamieszkania, jeśli tylko w sprawie występuje tzw. „element zagraniczny” - tak uznał Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE). Zasadniczo swojego kontrahenta pozywa się przed sąd, w którym to on ma siedzibę lub miejsce zamieszkania.

Zawody męskie i kobiecie. Jak kobiety i mężczyźni odnajdują się w nietypowych pracach?
18 wrz 2024

Zawody męskie i kobiece. Pomimo, że w zawodach zmaskulinizowanych jest coraz więcej mężczyzn, a w sfeminizowanych coraz częściej można znaleźć mężczyzn to wciąż obie płcie uważają, że łączy się to ze specyficznymi zadaniami, związanymi z treścią pracy jak i charakterem społecznym. Badania na ten temat przeprowadziła socjolożka z Uniwersytetu SWPS dr Olga Czeranowska. 

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.
18 wrz 2024

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

500 złotych, 1000 złotych, 1540 złotych. Maksymalnie 2540 złotych na dziecko. Ta pomoc jest dostępna również w roku szkolnym 2024/2025.
18 wrz 2024

500 złotych, 1000 złotych, 1540 złotych. Maksymalnie 2540 złotych na dziecko. Ta pomoc jest dostępna również w roku szkolnym 2024/2025. Co z terminem na złożenie wniosków? Turnusy wyjazdowe, zajęcia opiekuńcze i zajęcia terapeutyczno-edukacyjne mają zapewnić dzieciom bezpieczeństwo.

Składki ZUS można opłacić w późniejszym terminie. ZUS nie naliczy odsetek za zwłokę
18 wrz 2024

Składki ZUS za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. będzie można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Ulga dotyczy przedsiębiorców z terenów objętych powodzią.

Rejestracja w przychodni nie odbiera telefonów albo odmawia przyjęcia chorego do lekarza ze względu na brak wolnych terminów? To łamanie praw pacjenta. Co należy zrobić w takiej sytuacji?
18 wrz 2024

Sezon chorobowy w pełni, a próbując dodzwonić się do przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) nierzadko trzeba odczekać dobrych kilkanaście do kilkudziesięciu minut w długiej kolejce oczekujących osób, które również chcą zarejestrować się do lekarza. Jak już wreszcie uda się dodzwonić do rejestracji – często można usłyszeć w słuchawce, że w tym dniu lekarz nie ma już wolnych terminów i należy ponownie zgłosić się w dniu jutrzejszym. Takie postępowanie przychodni jest niezgodne z przepisami prawa. Co zrobić, jeżeli doświadczymy go na „własnej skórze”?

Renta wdowia: dlaczego wdowa lub wdowiec dostanie maksymalnie tylko 5705,13 zł. Kiedy i gdzie złożyć wniosek
18 wrz 2024

Wdowia renta to świadczenie wyczekiwane. Uchwalanie przepisów trwało i choć są już one opublikowane w Dzienniku Ustaw, to świadczenie wdowom i wdowcom ZUS zacznie wypłacać dopiero w połowie 2025 roku. A ponieważ spełnić trzeba określone w przepisach warunki - niektóre nie do końca sprawiedliwe - by nie spotkał zawód po złożeniu wniosku, warto czas wykorzystać na zaznajomienie się z przepisami.

pokaż więcej
Proszę czekać...