Na drogiej giełdzie są tanie akcje

Maciej Bednarek
rozwiń więcej
inforCMS
Jak spośród ponad 330 notowanych na giełdzie spółek wyłowić najbardziej obiecujące? Według analityków największy potencjał wzrostu mają spółki z branży handlu detalicznego, banki i media.


Banki, spółki z branży mediów, firmy spożywcze mają przed sobą dobre perspektywy - wynika z sondy GP wśród zarządzających. Niedowartościowany jest handel detaliczny. W najbliższym czasie większych szans na dynamiczny wzrost nie mają spółki telekomunikacyjne, paliwowe i budowlane.

Minęły czasy, kiedy kurs akcji gwałtownie wzrastał tylko dlatego, że spółka ogłosiła zamiar rozpoczęcia działalności w modnej branży, np. jeszcze do niedawna w deweloperskiej.

- Polska giełda jako całość nie jest tania. Nie dyskwalifikujemy jednak żadnej branży, w każdej z nich można wymienić po połowie spółek dobrych i o niskim potencjale wzrostu. Rynek mocno się polaryzuje i coraz bardziej trzeźwo patrzy na wyniki spółek - mówi Mariusz Staniszewski, prezes Noble Funds TFI.

Jego zdaniem wśród inwestorów dominować będzie zimna kalkulacja - czy spółki dostarczają to, co obiecywały.

- Giełda nie ocenia bezwzględnie wyników, ale wyniki w stosunku do prognoz. Nawet jeżeli prognoza była słaba, a wynik okazał się od niej lepszy, spółka ma podstawy, by rosnąć - dodaje Mariusz Staniszewski.

Dla inwestorów indywidualnych wyłowienie spośród notowanych na GPW spółek ciekawych celów inwestycyjnych może sprawić poważny problem. O ile inwestorzy instytucjonalni korzystają z zaawansowanych metod oceny spółek, typowy drobny inwestor pozbawiony jest takiej możliwości.

Aby kontrolować ryzyko inwestycji giełdowych, należy z jednej strony śledzić wydarzenia w wybranych spółkach, raporty analityków i podstawowe wskaźniki dla firm, które pomagają w ocenie atrakcyjności akcji, chociaż żadna z tych metod nie daje pewności zysku. Tegoroczne rozczarowania rynku kapitałowego to m.in. spółka informatyczna Sygnity, która w ostatnich kwartałach zaskakiwała wynikami znacznie gorszymi od prognoz analityków, czy potężnie zadłużona Toora, której kurs w krótkim czasie spadł o kilkadziesiąt procent.

- Inwestor indywidualny powinien czytać wszystkie raporty analityczne i wydawane przez spółkę, ale niech będzie niesłychanie krytyczny, także wobec opracowań i rekomendacji specjalistów, którzy również się mylą. Przy niekorzystnych wydarzeniach w spółce prognozy wyników i opracowywane na ich podstawie wskaźniki można wyrzucić do kosza - mówi Grzegorz Zalewski, ekspert DM BOŚ, założyciel portalu futures.pl.

Wśród graczy giełdowych jeden z najbardziej popularnych wskaźników oceny atrakcyjności spółek to cena do zysku, który jest równocześnie jedną z najmniej wiarygodnych miar atrakcyjności spółki.

- Na rozwiniętych rynkach, w przypadku stabilnego przedsiębiorstwa, pomijając branżę bankową, przyjmuje się, że ten wskaźnik powinien mieścić się w granicach 10-30, może być wyższy w przypadku spółek technologicznych, a inwestowanie w spółkę o wskaźniku powyżej 60 ma w sobie już coś z hazardu - dodaje Grzegorz Zalewski.

Drugim najczęściej zalecanym inwestorom indywidualnym wskaźnikiem jest cena do wartości księgowej, który w uproszczeniu informuje o tym, o ile aktualna cena akcji jest większa lub mniejsza od jej wartości księgowej.

Warto też zwracać uwagę na prognozy zysków.

- Jeżeli porównywalne spółki mają wskaźnik cena do zysku na tym samym lub zbliżonym poziomie, w drugiej kolejności warto porównać prognozowaną dynamikę zysku i wybrać po prostu spółkę o wyższej dynamice. Pułapką oceny na podstawie prognozowanych zysków jest jednak wiarygodność prognoz - ostrzega Mariusz Staniszewski.

Trzeba więc pamiętać, że każda metoda oceny spółki ma swoje ułomności.

- Dla drobnych inwestorów duże, płynne spółki wydają się najciekawszym elementem portfela. Żeby rynek małych spółek znowu zaczął rosnąć, niezbędny jest m.in. większy niż podaż akcji napływ środków na GPW do tego segmentu, na co być może będzie trzeba poczekać - radzi Konrad Łapiński, zarządzający w Skarbiec TFI.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Perspektywy giełdowych spółek według branż

JAK OCENIĆ SPÓŁKĘ

Najpopularniejsze wskaźniki giełdowe i metody wycen

Cena do zysku - C/Z

Cena to aktualny kurs akcji na giełdzie, zysk oznacza zysk osiągnięty przez firmę w ostatnich czterech kwartałach w przeliczeniu na jedną akcję. Jeśli kurs spółki na giełdzie wynosi 50 zł, zaś zysk na jedną akcję w ostatnich czterech kwartałach 2 zł, wskaźnik C/Z będzie miał wartość 25.

Cena rynkowa akcji do wartości księgowej na akcje - C/WK

Wskaźnik informuje, o ile aktualna cena akcji jest większa lub mniejsza od jej wartości księgowej. Gdy wartość wskaźnika wynosi mniej niż 1, oznacza to, że bieżąca wartość rynkowa jest niższa niż jej cena księgowa.

Metody dochodowe

Zaliczają się do nich wyceny wykonywane metodą zdyskontowanych przepływów pieniężnych - DCF (ang. discounted cash flow) oraz zdyskontowanych dywidend (ang. discounted dividend model), w przypadku spółek wypłacających dywidendy.

Metoda porównawcza

Wycena akcji spółki na podstawie porównania wskaźników rynkowych z innymi spółkami z branży, najczęściej na podstawie C/Z, C/WK, C/EBITDA (zysk pomniejszony o amortyzację).

GP RADZI

Na co zwracać uwagę, samodzielnie inwestując w akcje

• Nie inwestować w spółki z sektorów o gorszych perspektywach

• Analizować historyczne prognozy wybranych firm i ich sprawdzalność

• Prześledzić strategię spółki i jej wykonanie

• Zapoznawać się z raportami analityków

• Nie ryzykować, inwestując w akcje tylko jednej firmy

• Uważać na giełdowe mody

• Unikać branż, których specyfiki nie znamy

MaŁgorzata Kwiatkowska Maciej Bednarek

gp@infor.pl

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...