REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy fiskus da się nabrać

Subskrybuj nas na Youtube
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Podatnicy znaleźli sposób na uniknięcie podatku dochodowego od osób fizycznych przy sprzedaży nieruchomości. Zdaniem ekspertów to może być ryzykowna metoda uniknięcia podatku. Na czym ona polega?

 

Podatnicy znaleźli nowy sposób na uniknięcie podatku dochodowego od osób fizycznych przy sprzedaży nieruchomości. Zamiast aktu notarialnego podpisują umowy przedwstępne na 100 proc. wartości transakcji. Jednocześnie z finalizacją inwestycji czekają do momentu upływu pięciu lat. Zdaniem pomysłodawców odczekanie pięciu lat z zakończeniem inwestycji pozwala uniknąć PIT przy sprzedaży mieszkania lub domu, bo przepisy ustawy o PIT stanowią, że nie trzeba płacić podatku przy sprzedaży nieruchomości lub praw związanych z nieruchomościami, jeśli od momentu nabycia upłynęło pięć lat, licząc od końca roku, w którym nastąpiło nabycie.

- Strony, które zawarły jedynie umowę przedwstępną, odraczając moment dokonania sprzedaży nieruchomości do upływu pięcioletniego okresu, mogłyby skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania PIT. I to nawet jeżeli w umowie przedwstępnej strony ustanowiłyby obowiązek wpłaty zaliczki na poczet przyszłej ceny sprzedaży, a zbywca od razu wydałby nieruchomość przyszłemu nabywcy. Wydaje się to możliwe na zasadzie swobody umów - argumentowała Joanna Gałęza, starszy konsultant w Accreo Taxand.

Eksperci są jednak zgodni - to być może jest sposób uniknięcia podatku, ale ryzykowny, bo faktycznie sprowadza się do obejścia prawa. Podatnik stosujący taką metodę powinien liczyć się z zakwestionowaniem jej przez fiskusa.

Powstanie przychodu

W opisanej sytuacji decydujące znaczenie ma ustalenie momentu powstania przychodu z tytułu zbycia nieruchomości. Zwrócił na to uwagę Marcin Rogalski, doradca podatkowy w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy. Jego zdaniem, analizując przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, można dojść do wniosku, że przychód z tego tytułu powstaje dopiero z chwilą zawarcia właściwej umowy sprzedaży. Przepisy podatkowe posługują się bowiem terminem zbycie.

- Zbycie w sensie cywilistycznym powstanie dopiero z chwilą zawarcia umowy przyrzeczonej. Samo zawarcie umowy przedwstępnej nie powoduje zatem skutków podatkowych po stronie sprzedającego - stwierdził Marcin Rogalski. Jak wyjaśniał dalej, umowa przedwstępna zawiera przyrzeczenie dokonania sprzedaży, które nastąpi dopiero w momencie zawarcia umowy właściwej, przenoszącej własność nieruchomości. Nie zmienia tego nawet fakt otrzymania przez sprzedającego zaliczki w wysokości 100 proc. ceny sprzedaży. A zatem, jeśli zawarcie umowy przyrzeczonej nastąpi po upływie pięciu lat od końca roku, w którym nastąpiło nabycie, należy wnioskować, że sprzedającemu przysługiwać będzie prawo do zwolnienia podatkowego.

Ryzykowna gra...

Według Joanny Gałęzy z czysto praktycznego punktu widzenia osoby, które chciałyby zastosować omawiany schemat, powinny liczyć się z poważnym ryzykiem sporu z organami podatkowymi.

- Obecne przepisy Ordynacji podatkowej nie zawierają wprawdzie klauzuli obejścia prawa, która umożliwiałaby organom podatkowym kwestionowanie skutków podatkowych transakcji, których forma cywilnoprawna ukształtowana została w sposób nietypowy (w relacji do zamierzonych rezultatów gospodarczych) wyłącznie w celu osiągnięcia korzyści podatkowych. Niemniej, organy podatkowe próbują stosować tę klauzulę pomimo braku oparcia w przepisach. Co więcej, zdarza się, że akceptują to sądy administracyjne - ostrzegała Joanna Gałęza.

Jednocześnie dodała, że wobec analizowanej transakcji organy podatkowe mogłyby potencjalnie skorzystać ze specyficznego narzędzia, w które wyraźnie wyposaża je Ordynacja podatkowa.

- Chodzi o art. 199a par. 2 Ordynacji podatkowej, umożliwiający kwestionowanie czynności pozornych. Zakwestionowanie transakcji w oparciu o ten przepis wymagałoby jednak uprzedniego uzyskania orzeczenia sądu cywilnego - stwierdziła nasza rozmówczyni z Accreo Taxand.

...może skończyć się fiaskiem

Eksperci są jednomyślni. Nowa wymyślona przez podatników metoda unikania podatku jest sposobem na obejście prawa. Podkreślają też, że taka transakcja jest ryzykowna dla nabywcy nieruchomości, który nie staje się właścicielem w momencie dokonania zapłaty. Paweł Jabłonowski, ekspert podatkowy w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy, tłumaczył, że z praktycznego punktu widzenia, jeżeli sprzedawca (będący w świetle prawa rzeczowego właścicielem nieruchomości przez następnych pięć lat od końca roku, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie) odpowiednio nie zabezpieczy interesów nabywcy, przeprowadzenie takiej transakcji może być nierealne. Również i ten ekspert zwrócił uwagę na uprawnienia, jakie organom podatkowym daje art. 199a Ordynacji podatkowej.

- Należy mieć na uwadze, że ograny podatkowe mają prawo ustalenia treści czynności prawnej, a jeżeli nabiorą wątpliwości co do istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa, z którym związane są skutki podatkowe, organ podatkowy jest zobligowany do wystąpienia do sądu powszechnego o ustalenie istnienia lub nieistnienia tego stosunku prawnego lub prawa. Takie kompetencje organów podatkowych w zakresie unikania opodatkowania mogą znacznie ograniczyć stosowanie opisanej konstrukcji podatkowej - podkreślił Paweł Jabłonowski.

Jak umowa sprzedaży

Tego samego zdania są inni eksperci. W omawianej sytuacji - w momencie podpisania umowy przedwstępnej, sprzedający zobowiązuje się do zawarcia w określonym terminie z kupującym umowy sprzedaży danej nieruchomości. Natomiast kupujący płaci na rzecz sprzedawcy zaliczkę stanowiącą 100 proc. ustalonej ceny sprzedaży. Według Joanny Patyk, konsultanta w BDO Numerica, w takim przypadku, jeżeli oświadczenie pomiędzy stronami zostało złożone dla ukrycia innej czynności prawnej (faktycznie umowy sprzedaży nieruchomości), ważność oświadczenia ocenia się według właściwości tej czynności.

- Nieważne jest oświadczenie woli złożone drugiej stronie za jej zgodą dla pozoru. Pomimo więc nazwania umowy - umową przedwstępną, wypełnia ona ustawowe znamiona umowy sprzedaży. Tak też mogą opisaną czynność zakwalifikować organy podatkowe. Jest to tym bardziej prawdopodobne, że z uwagi na utartą linię orzecznictwa, badając umowę, organy podatkowe badają jej treść bez względu na tytuł umowy. Zatem postępowanie podatników nie jest uzasadnione, gdyż nie wydaje się możliwe, aby tym sposobem można było obchodzić przepisy prawa - podsumowała Joanna Patyk.

W tej sytuacji najkorzystniejszym rozwiązaniem umożliwiającym uniknięcie podatku nadal pozostaje, wielokrotnie opisywana przez nas, ulga meldunkowa. Pozwala ona nie płacić podatku, jeżeli podatnik był zameldowany w sprzedawanym budynku lub lokalu na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Obowiązki podatkowe przy transakcjach nieruchomościami


EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

MEN chce by egzamin ósmoklasisty znowu odbywał się w kwietniu. Liczne zmiany w prawie oświatowym [projekt]

W dniu 14 kwietnia 2025 r. opublikowano założenia obszernej i wielowątkowej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Wśród proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian są m.in.: powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, możliwość zatrudnienie w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć, czy rezygnacja z określania wymiaru godzin wychowania fizycznego.

REKLAMA

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

ZUS: Dodatek do renty dla niepełnosprawnego Piotra na wózku. Brak dodatku dla Katarzyny niewidomej od 30. roku życia

Piotr i Katarzyna są ciężko poszkodowani przez los, znaczne stopnie niepełnosprawności i niesamodzielności. Nie wiadomo dlaczego rodzaj świadczeń dla nich jest zależny od wieku nabycia niepełnosprawności. Piotr o kulach od 17. roku życia, to renta socjalna albo stare świadczenie pielęgnacyjne. Paweł o kulach od 30-ego roku to renta z tytułu niezdolności do pracy.

ZUS: Wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią. 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety. Kiedy decyzja ws. renty wdowiej? Postępowanie wyjaśniające. Jakie dokumenty przygotować?

W lipcu rozpoczną się pierwsze wypłaty tzw. renty wdowiej. Z Danych ZUS wynika, że od 1 stycznia 2025 r. wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią, z czego 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety.

Edukacja zdrowotna w szkołach – na uczelniach studia podyplomowe dla nauczycieli

Edukacja zdrowotna to nowy przedmiot w szkołach, który zostanie wprowadzony od 1 września 2025 r. W związku z tym na 11 uczelniach zostaną uruchomione studia podyplomowe w zakresie edukacji zdrowotnej. Studia nadadzą nauczycielom kwalifikacje do nauczania nowego przedmiotu.

REKLAMA

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

Emerycie, rencisto, nie dostałeś z ZUS-u deklaracji PIT za 2024 rok? Możesz dostać duplikat - jak to załatwić?

Jesteś emerytem lub rencistą i nie masz deklaracji podatkowej PIT? A może otrzymałeś PIT ale go zgubiłeś lub jest zniszczony? Wyjaśniamy czy możesz otrzymać duplikat tego dokumentu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA