REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gaz zdrożeje w przyszłym roku o 7 proc.

Krzysztof Grad
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W połowie listopada PGNiG zdecyduje, czy zwrócić się do Urzędu Regulacji Energetyki o zgodę na podwyżki. Odbiorcy indywidualni mogą spodziewać się większego wzrostu cen gazu niż przedsiębiorstwa. Analitycy twierdzą, że gdyby nie wybory, decyzje o podwyżkach mogłyby zapaść wcześniej.

PROGNOZA

Do końca roku na pewno nie będziemy płacić wyższych rachunków za gaz. Jednak już na początku 2008 roku czeka nas niemiła niespodzianka - wyższe rachunki za ogrzewanie i gotowanie na gazie. Z szacunków GP wynika, że podwyżka może wynieść ok. 7 proc. O tym, czy do podwyżki, pierwszej od stycznia 2007 r., faktycznie dojdzie, do połowy grudnia musi zdecydować prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

W poprzednich latach szef URE wielokrotnie odrzucał wnioski PGNiG o podwyżkę cen gazu.

Wnioski do końca listopada

Do połowy listopada krajowy potentat, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, oraz operator gazociągów OGP Gaz-System muszą zdecydować, czy zwrócą się do szefa urzędu nadzorującego polski rynek gazu i energii o zmianę taryf od 1 stycznia. Pytani przez GP eksperci są przekonani, że do tego dojdzie.

- Oczekuję, że PGNiG złoży wniosek o podwyżkę cen gazu - mówi Ludomir Zalewski, analityk DM PKO BP.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
- PGNiG będzie chciał wzrostu cen o mniej niż 10 proc. Przy mniejszej podwyżce URE może być bardziej skłonny, żeby ją zaakceptować - twierdzi Kamil Kliszcz, analityk DI BRE Banku.
- Niewykluczone, że wcześniej były naciski, żeby nie składać wniosków o podwyżki przed wyborami - dodaje.

Eksperci wskazują również, że oprócz podwyżki samej stawki za gaz wzrosnąć mogą również opłaty za dystrybucję, co odbije się głównie na rachunkach mniejszych odbiorców, czyli 6,5 mln klientów indywiduwalnych i małych firm.

PGNiG i Gaz-System na razie nie chcą przesądzać, czy zwrócą się do URE o zgodę na podwyższenie cen.

- W tej chwili trudno powiedzieć, z jakim wnioskiem taryfowym wystąpimy do prezesa URE. Analizy trwają - mówi Tomasz Fill, rzecznik PGNiG.

W ślad za droższą ropą

Dlaczego ceny gazu mogą wzrosnąć? Przede wszystkim dlatego, że prawdopodobnie PGNiG będzie więcej płacić za gaz kupowany w dwóch największych kontraktach importowych, z Gazpromem i RosUkrEnergo. Choć szczegóły ustalania opłat za gaz w tych kontraktach są objęte tajemnicą handlową, to wiadomo, że umowy są rozliczane w dolarach, a wysokość stawek jest uzależniona od cen produktów ropopochodnych (głównie olejów opałowych) notowanych w ostatnich dziewięciu miesiącach. Tymczasem od początku roku na światowych rynkach baryłka ropy zdrożała o ok. 40 proc., tona benzyny o prawie 50 proc., a olej napędowy o ponad 38 proc. Na szczęście dla polskich konsumentów efekt światowych podwyżek niweluje częściowo wysoki kurs złotego i osłabienie dolara na globalnych rynkach.

- Myślę, że ostatecznie URE może się zgodzić na wzrost cen o 5 proc. - ocenia Ludomir Zalewski.

Jarosław Patyk, dyrektor handlowy CP Energii, szacuje zaś, że cena gazu wzrośnie o 8-10 proc.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Rachunki za gaz teraz i w 2008 roku

Krzysztof Grad

krzysztof.grad@infor.pl

OPINIa

RADOSŁAW DUDZIŃSKI
ekspert firmy doradczej AT Kearney

Ze względu na wzrost cen ropy można się spodziewać wniosku o zmianę taryfy (podwyżkę cen gazu). Na razie drugi czynnik wpływający na cenę gazu, kurs dolara do złotego, łagodzi efekt wzrostu cen ropy. Biorąc pod uwagę oba te czynniki i skalę ich zmian, od ostatniej zmiany ceny w taryfie PGNiG (styczeń 2007 r.), w I kwartale 2008 r. zaistnieje przesłanka do wnioskowania o wzrost cen taryf. Każda taka zmiana musi być zatwierdzona przez prezesa URE, a analiza jego decyzji wskazuje, że uznawał on wniosek spółki za zasadny, jeśli prognozowane koszty zakupu gazu na kolejny okres rosły o ponad 5 proc. w stosunku do kosztów założonych przy kalkulacji taryfy.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Funkcjonariusz z III grupą inwalidzką bez prawa do odliczenia podatkowego (ulga rehabilitacyjna). Niezdolny do służby ale zdolny do pracy

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Koniec ferii. Uczniowie wracają do szkół. Kiedy następna przerwa w nauce?

Kończy się pierwsza tura ferii i od 3 lutego część uczniów wraca do szkół. Pozostali uczniowie z niecierpliwością czekają na czas wolny od nauki. Szczęśliwcy zaczynają ferie już 2 lutego. Po feriach młodzież najbliższą przerwę w nauce będzie miała dopiero w kwietniu.

1 lutego wchodzi w życie nowe prawo. Ta rewolucyjna zmiana dotyczy milionów Polaków

To prawdziwa, wyczekiwana przez miliony Polaków prawna rewolucja. Z początkiem lutego wchodzą w życie nowe przepisy, o które pod koniec roku toczyła się prawdziwa batalia. Jaka zmiana przyszła do obowiązujących dotychczas regulacji?  Wigilia ustawowo staje się dniem wolnym od pracy. Zmieniają się też zasady handlu w niedzielę.

To już pewne: oskładkowania wszystkich umów nie będzie: rząd zmienia Krajowy Plan Odbudowy i będzie inaczej reformował rynek pracy

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

REKLAMA

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

Segregacja odpadów tekstylnych to za mało! Branża mody wciąż niszczy planetę

Od 1 stycznia 2025 roku obowiązkowa segregacja odpadów tekstylnych nie rozwiąże kluczowych problemów branży mody. Mimo rosnącej świadomości, nadal tylko 0,3% odzieży poddaje się recyklingowi. Branża nie nadąża z transformacją, a nasze wybory konsumenckie oraz niewystarczające działania producentów przyczyniają się do ekologicznej katastrofy. Czy na pewno rozumiemy, jak nasze ubrania szkodzą środowisku? Czas na prawdziwą zmianę.

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

REKLAMA

Jaki dostanę zasiłek z MOPS w 2025 r.? [Przykładowe kwoty]

Sposób wyliczania zasiłków z pomocy społecznej rodzi szereg wątpliwości. Ile aktualnie wynoszą świadczenia? Prezentujemy proste przykłady i kwoty na 2025 rok.

Ministerstwo Finansów ostrzega: Fałszywe maile o konieczności dokonania korekty PIT-17

Ministerstwo Finansów ostrzega o fałszywych mailach zawierających informację o konieczności korekty PIT-17. Maile nie zostały wysłane ani przez Krajową Administrację Skarbową, ani przez Ministerstwo Finansów.

REKLAMA