REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak nie stracić na taniejącym dolarze

Łukasz Mickiewicz

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnio FED obniżył stopy procentowe, na co inwestorzy na rynku walutowym zareagowali gwałtowną wyprzedażą amerykańskiej waluty. Dolar tracił taniejąc do najniższych poziomów w historii w stosunku do euro.


Podążały za tym również rekordy w relacji z polskim złotym. Co powinni zrobić inwestorzy, którzy stracili w tej sytuacji? Naszym zdaniem, to nie jest dobry moment na sprzedaż dolara.


Szczypta teorii


Na początek krótka uwaga odnośnie mechanizmów rynkowych: to co dzieje się na głównych rynkach, przenosi się na mniejsze. W rezultacie, zachowanie złotówki zależy głównie od tego co dzieje się na rynkach zagranicznych. Jeśli dolar się osłabia w relacji z euro, osłabia się też w relacji ze złotym i odwrotnie, w myśl powyższej zasady. Skoro tak, to podejmując decyzje dotyczące wymiany dolara na złote należy zwrócić uwagę na jego relację z euro.


Dolar tracił…


Od końca 2001 roku amerykańska waluta nieustannie traci na wartości. W relacji z euro potaniała w tym czasie o 40 proc., natomiast ze złotówką o 42 proc. Jeżeli weźmiemy pod uwagę same fundamenty gospodarek amerykańskiej i europejskich nie da się uzasadnić tak silnego ruchu. Można go natomiast wytłumaczyć spekulacją inwestorów na rynkach finansowych, opartą na ich oczekiwaniach. Inwestorzy uznali, że jednocząca się Europa ma lepsze perspektywy niż gospodarka amerykańska. Ogromny wpływ miało tutaj wstąpienie do Wspólnot Europejskich 12 państw Europy środkowo-wschodniej, które zapewniło starym członkom Unii napływ taniej siły roboczej oraz zapewniło przedsiębiorstwom nowe możliwości rozwoju na przyszłościowych rynkach Europy wschodniej. Niemniej, obecnie gospodarka USA już doświadcza lekkiego kryzysu, a europejska powoli zwalnia, więc inwestorzy mogą uznać, że perspektywy tej pierwszej są lepsze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


…ale ten trend powinien się odwrócić!


Kryzys na rynku nieruchomości w Stanach nie pozwala amerykańskiej gospodarce rozwinąć skrzydeł. Spadające ceny mieszkań zniechęcają deweloperów do przeprowadzania nowych inwestycji, a stara prawda głosi, że jedno miejsce pracy w sektorze budowlanym to 10 miejsc w innych sektorach. Pamiętajmy że rynki wyceniają przyszłość, a w najbliższych latach gospodarka amerykańska powinna przezwyciężyć te trudności. Oznacza to, że w najbliższych miesiącach dolar powinien zacząć się umacniać. W tej sytuacji odradzamy sprzedaż amerykańskiej waluty, lepszym rozwiązaniem jest jej zainwestowanie.


Gdzie zainwestować dolary?

REKLAMA


Jeżeli nie sprzedajemy amerykańskiej waluty realizując stratę, to gdzie możemy ją zainwestować aby nie stracić? Są dwa rodzaje funduszy przyjmujące wpłaty w dolarach – takie, które inwestują w Stanach Zjednoczonych oraz te, które inwestują poza USA. Z naszej strony zdecydowanie polecamy te drugie. Praktycznie każde polskie towarzystwo funduszy inwestycyjnych ma je w swojej ofercie (przykłady w tabelce). Z reguły są to fundusze lokujące środki na rynkach wschodzących Azji i innych części świata. W takiej sytuacji fundusz bierze od nas dolary i inwestuje na rynkach akcji, co automatycznie wiąże się z wymianą amerykańskiej waluty na walutę lokalną (w końcu, aby kupić akcje w Polsce trzeba mieć złote, w Czechach korony, w Rosji ruble, w Chinach juany itd.). Mamy dzięki temu szansę zarobić podwójnie - na dalszym osłabieniu dolara (w czasie inwestycji go nie posiadamy) oraz na wzroście cen akcji, które nabył nasz fundusz. Gdybyśmy kupili jednostki funduszu inwestującego w akcje notowane na giełdzie w Nowym Jorku, ciągle mielibyśmy aktywa wyceniane w dolarach, więc tracilibyśmy na jego dalszym osłabieniu.


W tym miejscu warto zwrócić uwagę na tak zwane fundusze BRIC, które inwestują w spółki z czterech najbardziej perspektywicznych gospodarek na świecie, a mianowicie Brazylii, Rosji, Indii oraz Chin i również przyjmują wpłaty w dolarach (przykłady w tabelce).


Kredyt dolarowy?

REKLAMA


Jeśli ktoś zaciągnął kredyt w dolarach parę lat temu – można tylko pogratulować. Taniejący dolar sprawił, że odsetki, które trzeba spłacać są w przeliczeniu na złote coraz mniejsze. Dla przykładu, jeśli ktoś zaciągnął kredyt rok temu, pożyczając 100.000 USD po kursie 3,10 PLN, czyli otrzymał 310 tys. PLN, gdyby dziś miał spłacić ratę kapitałową (owe 100 tys. USD) po kursie 2,66 PLN, kosztowałoby to tę osobę 266 tys. PLN. W takiej sytuacji, można było zarobić, nawet jeśli uwzględnimy odsetki od takiego kredytu.


Jednak, jak już zauważyliśmy, skoro dolar jest tani, to powinien drożeć, więc odradzamy zaciąganie kredytów w tej walucie. W takiej sytuacji, zmiany kursowe będą działały na naszą niekorzyść zwiększając odsetki wyrażone w złotówkach. Z kolei osoby, które mają kredyty w dolarach powinny zastanowić się nad ich przewalutowaniem na polską walutę. W ten sposób zrealizują zysk z korzystnych dla nich zmian dolara na rynku walutowym w ostatnich latach.

 


Wybrane fundusze inwestycyjne przyjmujące wpłaty w dolarach i inwestujące poza USA

 

Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych

Nazwa Funduszu

AIG

SFIO Parasol Podatkowy AIG Subfundusz Akcji Chińskich i Azjatyckich

Allianz

Globalny SFIO Subfundusz Allianz Akcji Amerykańskich

Arka BZ WBK

Funduszy Akcji Zagranicznych FIO

BPH

FIO Akcji Dynamicznych Spółek

ING

FIO Chiny i Indie USD

Millennium

SFIO Funduszy Zagranicznych Subfundusz Agresywny USD

PKO/Cresit Suisse

ŚFW SFIO Subfundusz Rynków Wschodzących

 

Wybrane fundusze inwestycyjne przyjmujące wpłaty w dolarach, dostępne w ofercie

Open Finance

 

Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych

Nazwa Funduszu

Franklin Templeton

Templeton Asian Growth Fund

Franklin Templeton

Templeton China Fund

Franklin Templeton

Templeton Latin America Fund

Franklin Templeton

Templeton BRIC Fund

Blackrock Merrill Lynch IIF

Asian Dragon Fund

Blackrock Merrill Lynch IIF

India Fund

Blackrock Merrill Lynch IIF

Asian Tiger Bond Fund

Skandia

Pacific Equity Fun


Wybrane fundusze inwestycyjne przyjmujące wpłaty w dolarach i inwestujące w USA

 

Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych

Nazwa Funduszu

Legg Mason

Legg Mason Obligacji Dolarowych FIZ

Millennium

FIO Dolarowa Lokata

Pioneer

Akcji Amerykańskich FIO

Pioneer

Obligacji Dolarowych Plus FIO


Łukasz Mickiewicz

Analityk Open Finance

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nadchodzi jawność wynagrodzeń. Komu pracodawca musi podać wysokość twoich zarobków

Europejska dyrektywa o jawności wynagrodzeń powinna być wdrożona przez państwa członkowskie do 2026 roku. Oznacza to, że Polsce już został praktycznie rok na zastosowanie się do tej dyrektywy. Na początek wynagrodzenia powinny być jawne w ogłoszeniach rekrutacyjnych.

Aktywnie w żłobku: Wiadomo, kiedy ZUS wypłaci pierwsze świadczenia za październik

ZUS poinformował, że pierwsze wypłaty świadczenia Aktywnie w żłobku znajdą się na rachunkach żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów 29 listopada 2024 r. W tym dniu ZUS przekaże na rachunki tych placówek świadczenie za październik. Placówki powinny wprowadzać dane do rejestrów żłobków (tzw. RKZ-5) do 5 dnia roboczego danego miesiąca za miesiąc poprzedni.

Sejm: Ochrona praw zwierząt a ingerencja w gospodarkę narodową

Sejm: Ochrona praw zwierząt a ingerencja w gospodarkę narodową. W piątek 22 listopada 2024 r. odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz zmianie niektórych innych ustaw.

Nowy obowiązek: Tysiące firm w Polsce złoży raport ESG za 2024 r. Sejm znowelizował przepisy

21 listopada Sejm przyjął nowelizację ustawy dot. obowiązków sprawozdawczych w zakresie zrównoważonego rozwoju. Obowiązek złożenia raportu ESG za 2024 r. obejmie ponad 3 tysiące firm w Polsce. W kolejnych latach regulacje obejmą szerszą grupę – w 2026 r. także małe i średnie przedsiębiorstwa notowane na rynkach regulowanych.

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

Pierwszy urlop wypoczynkowy. Jak ustalić prawo do urlopu i jego wymiar?

W pierwszym roku swojej pierwszej w życiu pracy pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Jednak zasady ustalania prawa do urlopu i jego wymiar nie są takie same jak pracowników z dłuższym stażem pracy.

Tylko do 30 listopada 2024 r. można składać wnioski o dodatkowe wsparcie na uczniów do 24 roku życia 150 lub 300 zł. Jest jeden wyjątek

Zakład Ubezpieczeń Społecznych do 30 listopada 2024 r. przyjmuje wnioski o świadczenie z programu "Dobry start" (150 lub 300 zł). Jest jednak jeden wyjątek, w którym wniosek o dodatkowe pieniądze można złożyć później. Jaki?

Czy 24 listopada to niedziela handlowa?

Czy 24 listopada to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Sejm: Osoby niepełnosprawne. Brak wyrównania od 1 lipca 2024 r. [projekt nowelizacji]

To wielkie rozczarowanie dla pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne. Mieli obiecane podwyżki kwot dofinansowań od 1 lipca 2024 r. Z wstecznym wyrównaniem dla nowych stawek 2760 zł, 1550 zł, 575 zł.

REKLAMA