REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak nie stracić na taniejącym dolarze

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Łukasz Mickiewicz

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnio FED obniżył stopy procentowe, na co inwestorzy na rynku walutowym zareagowali gwałtowną wyprzedażą amerykańskiej waluty. Dolar tracił taniejąc do najniższych poziomów w historii w stosunku do euro.


Podążały za tym również rekordy w relacji z polskim złotym. Co powinni zrobić inwestorzy, którzy stracili w tej sytuacji? Naszym zdaniem, to nie jest dobry moment na sprzedaż dolara.


Szczypta teorii


Na początek krótka uwaga odnośnie mechanizmów rynkowych: to co dzieje się na głównych rynkach, przenosi się na mniejsze. W rezultacie, zachowanie złotówki zależy głównie od tego co dzieje się na rynkach zagranicznych. Jeśli dolar się osłabia w relacji z euro, osłabia się też w relacji ze złotym i odwrotnie, w myśl powyższej zasady. Skoro tak, to podejmując decyzje dotyczące wymiany dolara na złote należy zwrócić uwagę na jego relację z euro.


Dolar tracił…


Od końca 2001 roku amerykańska waluta nieustannie traci na wartości. W relacji z euro potaniała w tym czasie o 40 proc., natomiast ze złotówką o 42 proc. Jeżeli weźmiemy pod uwagę same fundamenty gospodarek amerykańskiej i europejskich nie da się uzasadnić tak silnego ruchu. Można go natomiast wytłumaczyć spekulacją inwestorów na rynkach finansowych, opartą na ich oczekiwaniach. Inwestorzy uznali, że jednocząca się Europa ma lepsze perspektywy niż gospodarka amerykańska. Ogromny wpływ miało tutaj wstąpienie do Wspólnot Europejskich 12 państw Europy środkowo-wschodniej, które zapewniło starym członkom Unii napływ taniej siły roboczej oraz zapewniło przedsiębiorstwom nowe możliwości rozwoju na przyszłościowych rynkach Europy wschodniej. Niemniej, obecnie gospodarka USA już doświadcza lekkiego kryzysu, a europejska powoli zwalnia, więc inwestorzy mogą uznać, że perspektywy tej pierwszej są lepsze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


…ale ten trend powinien się odwrócić!


Kryzys na rynku nieruchomości w Stanach nie pozwala amerykańskiej gospodarce rozwinąć skrzydeł. Spadające ceny mieszkań zniechęcają deweloperów do przeprowadzania nowych inwestycji, a stara prawda głosi, że jedno miejsce pracy w sektorze budowlanym to 10 miejsc w innych sektorach. Pamiętajmy że rynki wyceniają przyszłość, a w najbliższych latach gospodarka amerykańska powinna przezwyciężyć te trudności. Oznacza to, że w najbliższych miesiącach dolar powinien zacząć się umacniać. W tej sytuacji odradzamy sprzedaż amerykańskiej waluty, lepszym rozwiązaniem jest jej zainwestowanie.


Gdzie zainwestować dolary?

REKLAMA


Jeżeli nie sprzedajemy amerykańskiej waluty realizując stratę, to gdzie możemy ją zainwestować aby nie stracić? Są dwa rodzaje funduszy przyjmujące wpłaty w dolarach – takie, które inwestują w Stanach Zjednoczonych oraz te, które inwestują poza USA. Z naszej strony zdecydowanie polecamy te drugie. Praktycznie każde polskie towarzystwo funduszy inwestycyjnych ma je w swojej ofercie (przykłady w tabelce). Z reguły są to fundusze lokujące środki na rynkach wschodzących Azji i innych części świata. W takiej sytuacji fundusz bierze od nas dolary i inwestuje na rynkach akcji, co automatycznie wiąże się z wymianą amerykańskiej waluty na walutę lokalną (w końcu, aby kupić akcje w Polsce trzeba mieć złote, w Czechach korony, w Rosji ruble, w Chinach juany itd.). Mamy dzięki temu szansę zarobić podwójnie - na dalszym osłabieniu dolara (w czasie inwestycji go nie posiadamy) oraz na wzroście cen akcji, które nabył nasz fundusz. Gdybyśmy kupili jednostki funduszu inwestującego w akcje notowane na giełdzie w Nowym Jorku, ciągle mielibyśmy aktywa wyceniane w dolarach, więc tracilibyśmy na jego dalszym osłabieniu.


W tym miejscu warto zwrócić uwagę na tak zwane fundusze BRIC, które inwestują w spółki z czterech najbardziej perspektywicznych gospodarek na świecie, a mianowicie Brazylii, Rosji, Indii oraz Chin i również przyjmują wpłaty w dolarach (przykłady w tabelce).


Kredyt dolarowy?

REKLAMA


Jeśli ktoś zaciągnął kredyt w dolarach parę lat temu – można tylko pogratulować. Taniejący dolar sprawił, że odsetki, które trzeba spłacać są w przeliczeniu na złote coraz mniejsze. Dla przykładu, jeśli ktoś zaciągnął kredyt rok temu, pożyczając 100.000 USD po kursie 3,10 PLN, czyli otrzymał 310 tys. PLN, gdyby dziś miał spłacić ratę kapitałową (owe 100 tys. USD) po kursie 2,66 PLN, kosztowałoby to tę osobę 266 tys. PLN. W takiej sytuacji, można było zarobić, nawet jeśli uwzględnimy odsetki od takiego kredytu.


Jednak, jak już zauważyliśmy, skoro dolar jest tani, to powinien drożeć, więc odradzamy zaciąganie kredytów w tej walucie. W takiej sytuacji, zmiany kursowe będą działały na naszą niekorzyść zwiększając odsetki wyrażone w złotówkach. Z kolei osoby, które mają kredyty w dolarach powinny zastanowić się nad ich przewalutowaniem na polską walutę. W ten sposób zrealizują zysk z korzystnych dla nich zmian dolara na rynku walutowym w ostatnich latach.

 


Wybrane fundusze inwestycyjne przyjmujące wpłaty w dolarach i inwestujące poza USA

 

Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych

Nazwa Funduszu

AIG

SFIO Parasol Podatkowy AIG Subfundusz Akcji Chińskich i Azjatyckich

Allianz

Globalny SFIO Subfundusz Allianz Akcji Amerykańskich

Arka BZ WBK

Funduszy Akcji Zagranicznych FIO

BPH

FIO Akcji Dynamicznych Spółek

ING

FIO Chiny i Indie USD

Millennium

SFIO Funduszy Zagranicznych Subfundusz Agresywny USD

PKO/Cresit Suisse

ŚFW SFIO Subfundusz Rynków Wschodzących

 

Wybrane fundusze inwestycyjne przyjmujące wpłaty w dolarach, dostępne w ofercie

Open Finance

 

Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych

Nazwa Funduszu

Franklin Templeton

Templeton Asian Growth Fund

Franklin Templeton

Templeton China Fund

Franklin Templeton

Templeton Latin America Fund

Franklin Templeton

Templeton BRIC Fund

Blackrock Merrill Lynch IIF

Asian Dragon Fund

Blackrock Merrill Lynch IIF

India Fund

Blackrock Merrill Lynch IIF

Asian Tiger Bond Fund

Skandia

Pacific Equity Fun


Wybrane fundusze inwestycyjne przyjmujące wpłaty w dolarach i inwestujące w USA

 

Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych

Nazwa Funduszu

Legg Mason

Legg Mason Obligacji Dolarowych FIZ

Millennium

FIO Dolarowa Lokata

Pioneer

Akcji Amerykańskich FIO

Pioneer

Obligacji Dolarowych Plus FIO


Łukasz Mickiewicz

Analityk Open Finance

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Chodzi o większą ochronę praw i wolności uczniów. Będą usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki oraz kary dla uczniów

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

Odzież trudnopalna: norma BHP. Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników i wspierać zrównoważony rozwój?

Jakie są normy BHP dla odzieży trudnopalnej w 2025 roku? Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników w odzieży trudnopalnej i jednocześnie wspierać zrównoważony rozwój? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Premier Tusk zapowiada gospodarczy nacjonalizm: Przyszedł czas na odbudowę i repolonizację

Premier Donald Tusk zaapelował do przedsiębiorców o wsparcie w budowie narodowej gospodarki. Stwierdził, że nowoczesny, gospodarczy nacjonalizm będzie bardzo poważną konfrontacją tak, by nikt nie podbierał tego, co należy się polskim firmom.

Do kiedy PIT? Zbliża się termin końcowy na rozliczenie PIT

Na co uważać przy rozliczeniu PIT za 2024 rok? Oto kilka wskazówek dla tych, którzy jeszcze tego nie zrobili. Do kiedy należy złożyć PIT? Zbliża się termin końcowy.

REKLAMA

Nowelizacja Kodeksu pracy: Co dalej z jawnością wynagrodzeń?

W Sejmie trwają prace nad poselskim projektem nowelizacji Kodeksu pracy. Miał on wprowadzić jawność wynagrodzeń w firmach i obowiązek przedstawiania w ofertach pracy proponowanego wynagrodzenia. Co dalej z tym projektem?

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, by umożliwić obniżki cen

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

Co nowego dla przedsiębiorców w 2025? Dużo: Prezydent RP podpisał ustawę - o różnych ulgach i dofinansowaniach dla pracodawców

Podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia nie dotyczy tylko przywilejów dla pracowników, bezrobotnych, osób z niepełnosprawnościami. W bardzo obszernej ustawie można znaleźć szereg przepisów uprawniających pracodawców do wielu ulg, w tym z zakresie opłacania składek ubezpieczeniowych, jak i dofinansowań.

REKLAMA

Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

REKLAMA