REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak nie stracić na taniejącym dolarze

Łukasz Mickiewicz

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnio FED obniżył stopy procentowe, na co inwestorzy na rynku walutowym zareagowali gwałtowną wyprzedażą amerykańskiej waluty. Dolar tracił taniejąc do najniższych poziomów w historii w stosunku do euro.


Podążały za tym również rekordy w relacji z polskim złotym. Co powinni zrobić inwestorzy, którzy stracili w tej sytuacji? Naszym zdaniem, to nie jest dobry moment na sprzedaż dolara.


Szczypta teorii


Na początek krótka uwaga odnośnie mechanizmów rynkowych: to co dzieje się na głównych rynkach, przenosi się na mniejsze. W rezultacie, zachowanie złotówki zależy głównie od tego co dzieje się na rynkach zagranicznych. Jeśli dolar się osłabia w relacji z euro, osłabia się też w relacji ze złotym i odwrotnie, w myśl powyższej zasady. Skoro tak, to podejmując decyzje dotyczące wymiany dolara na złote należy zwrócić uwagę na jego relację z euro.


Dolar tracił…


Od końca 2001 roku amerykańska waluta nieustannie traci na wartości. W relacji z euro potaniała w tym czasie o 40 proc., natomiast ze złotówką o 42 proc. Jeżeli weźmiemy pod uwagę same fundamenty gospodarek amerykańskiej i europejskich nie da się uzasadnić tak silnego ruchu. Można go natomiast wytłumaczyć spekulacją inwestorów na rynkach finansowych, opartą na ich oczekiwaniach. Inwestorzy uznali, że jednocząca się Europa ma lepsze perspektywy niż gospodarka amerykańska. Ogromny wpływ miało tutaj wstąpienie do Wspólnot Europejskich 12 państw Europy środkowo-wschodniej, które zapewniło starym członkom Unii napływ taniej siły roboczej oraz zapewniło przedsiębiorstwom nowe możliwości rozwoju na przyszłościowych rynkach Europy wschodniej. Niemniej, obecnie gospodarka USA już doświadcza lekkiego kryzysu, a europejska powoli zwalnia, więc inwestorzy mogą uznać, że perspektywy tej pierwszej są lepsze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


…ale ten trend powinien się odwrócić!


Kryzys na rynku nieruchomości w Stanach nie pozwala amerykańskiej gospodarce rozwinąć skrzydeł. Spadające ceny mieszkań zniechęcają deweloperów do przeprowadzania nowych inwestycji, a stara prawda głosi, że jedno miejsce pracy w sektorze budowlanym to 10 miejsc w innych sektorach. Pamiętajmy że rynki wyceniają przyszłość, a w najbliższych latach gospodarka amerykańska powinna przezwyciężyć te trudności. Oznacza to, że w najbliższych miesiącach dolar powinien zacząć się umacniać. W tej sytuacji odradzamy sprzedaż amerykańskiej waluty, lepszym rozwiązaniem jest jej zainwestowanie.


Gdzie zainwestować dolary?

REKLAMA


Jeżeli nie sprzedajemy amerykańskiej waluty realizując stratę, to gdzie możemy ją zainwestować aby nie stracić? Są dwa rodzaje funduszy przyjmujące wpłaty w dolarach – takie, które inwestują w Stanach Zjednoczonych oraz te, które inwestują poza USA. Z naszej strony zdecydowanie polecamy te drugie. Praktycznie każde polskie towarzystwo funduszy inwestycyjnych ma je w swojej ofercie (przykłady w tabelce). Z reguły są to fundusze lokujące środki na rynkach wschodzących Azji i innych części świata. W takiej sytuacji fundusz bierze od nas dolary i inwestuje na rynkach akcji, co automatycznie wiąże się z wymianą amerykańskiej waluty na walutę lokalną (w końcu, aby kupić akcje w Polsce trzeba mieć złote, w Czechach korony, w Rosji ruble, w Chinach juany itd.). Mamy dzięki temu szansę zarobić podwójnie - na dalszym osłabieniu dolara (w czasie inwestycji go nie posiadamy) oraz na wzroście cen akcji, które nabył nasz fundusz. Gdybyśmy kupili jednostki funduszu inwestującego w akcje notowane na giełdzie w Nowym Jorku, ciągle mielibyśmy aktywa wyceniane w dolarach, więc tracilibyśmy na jego dalszym osłabieniu.


W tym miejscu warto zwrócić uwagę na tak zwane fundusze BRIC, które inwestują w spółki z czterech najbardziej perspektywicznych gospodarek na świecie, a mianowicie Brazylii, Rosji, Indii oraz Chin i również przyjmują wpłaty w dolarach (przykłady w tabelce).


Kredyt dolarowy?

REKLAMA


Jeśli ktoś zaciągnął kredyt w dolarach parę lat temu – można tylko pogratulować. Taniejący dolar sprawił, że odsetki, które trzeba spłacać są w przeliczeniu na złote coraz mniejsze. Dla przykładu, jeśli ktoś zaciągnął kredyt rok temu, pożyczając 100.000 USD po kursie 3,10 PLN, czyli otrzymał 310 tys. PLN, gdyby dziś miał spłacić ratę kapitałową (owe 100 tys. USD) po kursie 2,66 PLN, kosztowałoby to tę osobę 266 tys. PLN. W takiej sytuacji, można było zarobić, nawet jeśli uwzględnimy odsetki od takiego kredytu.


Jednak, jak już zauważyliśmy, skoro dolar jest tani, to powinien drożeć, więc odradzamy zaciąganie kredytów w tej walucie. W takiej sytuacji, zmiany kursowe będą działały na naszą niekorzyść zwiększając odsetki wyrażone w złotówkach. Z kolei osoby, które mają kredyty w dolarach powinny zastanowić się nad ich przewalutowaniem na polską walutę. W ten sposób zrealizują zysk z korzystnych dla nich zmian dolara na rynku walutowym w ostatnich latach.

 


Wybrane fundusze inwestycyjne przyjmujące wpłaty w dolarach i inwestujące poza USA

 

Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych

Nazwa Funduszu

AIG

SFIO Parasol Podatkowy AIG Subfundusz Akcji Chińskich i Azjatyckich

Allianz

Globalny SFIO Subfundusz Allianz Akcji Amerykańskich

Arka BZ WBK

Funduszy Akcji Zagranicznych FIO

BPH

FIO Akcji Dynamicznych Spółek

ING

FIO Chiny i Indie USD

Millennium

SFIO Funduszy Zagranicznych Subfundusz Agresywny USD

PKO/Cresit Suisse

ŚFW SFIO Subfundusz Rynków Wschodzących

 

Wybrane fundusze inwestycyjne przyjmujące wpłaty w dolarach, dostępne w ofercie

Open Finance

 

Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych

Nazwa Funduszu

Franklin Templeton

Templeton Asian Growth Fund

Franklin Templeton

Templeton China Fund

Franklin Templeton

Templeton Latin America Fund

Franklin Templeton

Templeton BRIC Fund

Blackrock Merrill Lynch IIF

Asian Dragon Fund

Blackrock Merrill Lynch IIF

India Fund

Blackrock Merrill Lynch IIF

Asian Tiger Bond Fund

Skandia

Pacific Equity Fun


Wybrane fundusze inwestycyjne przyjmujące wpłaty w dolarach i inwestujące w USA

 

Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych

Nazwa Funduszu

Legg Mason

Legg Mason Obligacji Dolarowych FIZ

Millennium

FIO Dolarowa Lokata

Pioneer

Akcji Amerykańskich FIO

Pioneer

Obligacji Dolarowych Plus FIO


Łukasz Mickiewicz

Analityk Open Finance

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA