REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komórka zamiast portfela

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Małgorzata Wilińska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Za drobne zakupy i usługi można już zapłacić telefonem komórkowym. Na razie może to zrobić tylko użytkownik sieci Plus GSM w Warszawie, ale spodziewany jest szybki rozwój tej formy płatności w Polsce.

Nie musimy już nosić ze sobą portfela ani karty kredytowej. Wystarczy telefon komórkowy. Swoją komórką możemy zapłacić za taksówkę, hamburgera w McDonald's czy za kawę w automacie. Warunek: w punktach tych musi działać system mPay (poznamy to po naklejkach). Specjaliści zapewniają, że płatność przez telefon jest bezpieczna. Wróżą jej w Polsce ogromną przyszłość.

Firmy mPay i Polkomtel (operator sieci Plus, Simplus oraz Sami Swoi) udostępniły usługę mobilnej płatności. Innowacyjne polskie rozwiązanie uzyskało już patenty w 11 krajach (m.in. w Rosji, Republice Południowej Afryki). Usługa jest uzupełnieniem istniejących instrumentów płatniczych (gotówka, karty płatnicze).

Telefon zamiast karty

- Jako pierwsi w Polsce otrzymaliśmy zgodę prezesa Narodowego Banku Polskiego na świadczenie usługi polegającej na rozliczaniu transakcji za pomocą telefonów komórkowych. Zamiast płacić kawałkiem plastiku, płacimy telefonem komórkowym - cieszy się Henryk Kułakowski, prezes mPay, twórca systemu płatności mobilnych.

- To ciekawe rozwiązanie: do płatności używa się pasma głosu, które jest szybkie. Wydaje się, że jest to na tyle innowacyjne, iż zyska wielu zwolenników, przede wszystkim wśród ludzi młodych - mówi Remigiusz Kaszubski, dyrektor zespołu systemu płatniczego i bankowości elektronicznej Związku Banków Polski.

- Transakcja nie jest rozliczana z rachunku telekomunikacyjnego operatora komórkowego, ponieważ zabraniają tego regulacje prawne. Podobnie jak w przypadku karty płatniczej, pieniądze są pobierane z konta płatniczego przypisanego do naszego numeru telefonu - tłumaczy prezes Henryk Kułakowski.

Prosta obsługa

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aktywowanie usługi, czyli uruchomienie elektronicznej portmonetki w naszym telefonie, jest bardzo proste. Przelewamy np. 100 zł na konto mPay (w tytule przelewu wpisujemy nasz numer telefonu; otrzymujemy SMS-a, dzwonimy pod numer *145 i podajemy kod PIN, którym - tak jak przy płaceniu kartą - będziemy potwierdzać transakcje. Po chwili możemy już korzystać z płatności telefonem). Szczegóły: www.mpay.pl

Wiele możliwości

Usługa umożliwia nam nawet pożyczanie elektronicznych pieniędzy (między użytkownikami telefonów komórkowych; jeden z nich musi być jednak zarejestrowany w systemie mPay, a obaj muszą mieć - przynajmniej na razie - telefony w sieci Plus).

Na przykład jeśli zabraknie nam na kawę w automacie, możemy zadzwonić i pożyczyć pieniądze od osoby, która ma elektroniczną portmonetkę. W momencie kiedy wyśle pieniądze na numer naszego telefonu, automatycznie trafiamy do systemu mPay (w takim przypadku nasz PIN definiujemy przy pierwszej transakcji). System możemy wykorzystywać również jako elektroniczne kieszonkowe (np. rodzice mogą przesłać pieniądze na telefon dziecka).

Bezpieczeństwo i nowoczesność

Mobilne transakcje są bezpieczne. Każda jest potwierdzona kodem PIN, a przepływ danych jest szyfrowany.

- Bezpieczeństwo zapewnia technologia, która bazuje na kryptografii szyfrowej. Jest to bardzo nowoczesne rozwiązanie - twierdzi Remigiusz Kaszubski z ZBP.

Każdą transakcję można przeprowadzić w kanale głosowym. Usługa jest połączeniem głosowym, po jej wykonaniu w naszym telefonie nie pozostaje żaden ślad. Złodziej nie ma możliwości użycia naszego kodu PIN i zapłacenia naszym telefonem. Po przeprowadzeniu transakcji klient otrzymuje papierowy paragon czy fakturę z kasy fiskalnej oraz elektroniczny paragon (SMS), gdzie jest informacja o zrealizowanej transakcji (w tym SMS-ie również sprzedawca może umieścić krótką informację zwrotną do użytkownika, np. o promocjach).

Korzystający z m-płatności ma konto internetowe, na które może się zalogować i sprawdzić historię zrealizowanych transakcji.

- Jeśli nie wie, co to za transakcje, może je bezpośrednio u nas reklamować - zapewnia Henryk Kułakowski, prezes mPay.

Reklamacja towaru odbywa się u sprzedawcy. W mPay (tak jak w przypadku kart płatniczych) realizowany jest wyłącznie zwrot transakcji.

Duży rynek

- Nie jestem przeciwnikiem m-płatności. Ważne, aby był to system otwarty, umożliwiający włączenie się każdego banku i każdego operatora - mówi Remigiusz Kaszubski.

Potencjalny rynek tego typu usług w Polsce jest ogromny. Warto przypomnieć, że mamy 32 mln użytkowników telefonów komórkowych, banki wydały 24 mln kart płatniczych, a 80 proc. transakcji to drobne płatności.

Jak płacić telefonem komórkowym

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

7 restauracji McDonald's w Warszawie umożliwia płacenie komórką

5 punktów Telepizzy w Warszawie umożliwia płacenie komórką

45 dni (od daty zakupu lub płacenia za usługę) mamy na zgłoszenie do mPay reklamacji naszej transakcji

60 dni to maksymalny czas rozpatrzenia reklamacji transakcji przez mPay

50 groszy zapłaci użytkownik systemu mPay za przelew środków na inną komórkę (elektroniczna pożyczka)

MAŁGORZATA WILIŃSKA
malgorzata.wilinska@infor.pl

Podstawa prawna:
- Ustawa z 24 sierpnia 2001 r. o ostateczności rozrachunku w systemach płatności i systemach rozrachunku papierów wartościowych oraz zasadach nadzoru nad tymi systemami (Dz.U. nr 123, poz. 1351).
- Ustawa z 12 września 2002 r. o elektronicznych systemach płatniczych (Dz.U. nr 169, poz. 1385).
- Decyzja prezesa NBP nr 1/2007 z 26 stycznia 2007 r.

 
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

REKLAMA

Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść nawet o 10%

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

REKLAMA