REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stadiony powstaną później

Wojciech Iwaniuk

REKLAMA

W ciągu ostatniego miesiąca powstała oczekiwana od dawna specustawa i zdecydowano o lokalizacji stadionu narodowego. Poinformowano jednak o przesunięciu terminu oddania stadionów.


Na początku września w ekspresowym tempie przyjęta została przez Sejm specustawa o Euro 2012, którą dzisiaj po senackich poprawkach ponownie zajmie się izba niższa parlamentu. Najbardziej czekały na nią miasta - organizatorzy piłkarskich mistrzostw Europy.

- Tak naprawdę pani minister jest pierwszą osobą, która zrobiła krok w dobrym kierunku, jedynym minusem jej działalności jest niepodanie kwoty dofinansowania, jaką dostaną władze samorządowe trzech miast do budowy stadionów - mówi Michał Brandt, koordynator ds. Euro 2012 w Gdańsku.

Władze lokalne dobrze, ale nie bezkrytycznie wypowiadają się na temat przyjętej specustawy, która ma ułatwić procedury przy inwestycjach związanych z turniejem.

- Ustawa jest pewnym krokiem naprzód, chociaż nie jest ona doskonała, bo nie wykorzystała wszystkich możliwości - mówi Maciej Frankiewicz, wiceprezydent Poznania.

Władze Poznania myślą o powołaniu spółki celowej na potrzeby organizacyjne turnieju - taką możliwość będzie dawała ustawa o Euro 2012.

Obawy budzi jednak kwestia ewentualnej sprzeczności ustawy z prawem unijnym.

- Jeśli okaże się, że jest ona sprzeczna, to powrócimy do punktu wyjścia - mówi Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent Warszawy.

W rozmowie z GP minister sportu Elżbieta Jakubiak zapewniała, że wszystkie zawarte w ustawie zapisy są zgodne z unijnymi dyrektywami, a zastosowane zapisy funkcjonują w polskim prawie już dziś.

5 września doszło w Kijowie do spotkania przedstawicieli ukraińskiej i polskiej strony organizacyjnej Euro 2012 z UEFĄ. Podczas spotkania europejska unia piłkarska dokonała po raz pierwszy oceny stanu przygotowań obu państw do mistrzostw Europy.

- Poinformowałam, że będziemy musieli renegocjować założenie oddania wszystkich obiektów do połowy 2010 roku - UEFA zareagowała na to bardzo spokojnie - mówi GP Elżbieta Jakubiak.

Jednak kością niezgody wciąż pozostaje kwestia dofinansowania lokalnych stadionów przez budżet państwa. Minister sportu zapowiedziała, że kwoty dofinansowań dla stadionów w Gdańsku, Wrocławiu i Poznaniu znane będą dopiero po zaprezentowaniu kosztorysów inwestycji, natomiast samorządowcy upierają się, aby ustalić tę kwotę już teraz, gdyż bez tej informacji nie mogą zaplanować swoich wydatków.

SZERSZA PERSPEKTYWA - UKRAINA

Z listu UEFA skierowanego do Federacji Futbolu Ukrainy w ostatnich dniach wynika, że położony w centrum Kijowa Stadion Olimpijski nie nadaje się do przeprowadzenia meczów Euro 2012. Zdaniem UEFA, prowadzone w okolicach obiektu prace budowlane(budowa centrum handlowego) jeszcze zmniejszą dopuszczalną liczbę kibiców na trybunach, przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa.

WOJCIECH IWANIUK


OPINIA

MICHAŁ LISTKIEWICZ

prezes PZPN

Miniony czas nie został dobrze spożytkowany, ale na szczęście nastąpiło przyśpieszenie w ostatnich tygodniach. Ale nie ma powodów do samobiczowania. Podczas spotkania w Kijowie UEFA oceniła przedstawione dokumenty, które otrzymała, i poinformowała, że nie ma wielkich powodów do niepokoju. Stadion w Zurychu, mimo iż do najbliższych mistrzostw Europy pozostało zaledwie dziewięć miesięcy, oficjalnie nie został oddany do użytku, a w Portugalii niektóre obiekty były oddane pięć miesięcy przed turniejem. UEFA poważnie zajmie się Polską i Ukrainą po zakończeniu Euro 2008, wtedy powstanie specjalna spółka dla mistrzostw Europy w 2012 roku, która będzie głównym rozgrywającym w organizacji.


REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA