REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Telefonia internetowa bez rachunków

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Krzysztof Polak

REKLAMA

REKLAMA

Aby korzystać z telefonii internetowej (VoIP), wystarczy mieć komputer podłączony do sieci i specjalne oprogramowanie. Za minutę połączenia do dowolnie wybranego numeru na świecie zapłacimy kilka groszy.


W VoIP rozmawiamy używając łączy internetowych. Internauci mogą dzwonić na dowolnie wybrany numer telefoniczny na całym świecie. Jedynym ograniczeniem może być blokada połączeń na płatne infolinie czy telefony alarmowe (to jednak zależy od poszczególnych operatorów). W praktyce telefonia internetowa jest wykorzystywana głównie do połączeń zagranicznych, gdyż są one wielokrotnie tańsze od rozmów przy użyciu tradycyjnych technologii.

Aby skorzystać z możliwości, jakie daje telefonia VoIP, trzeba już na wstępie zapewnić sobie stały szerokopasmowy dostęp do internetu. Nieważne jakiego operatora wybierzemy. Może to być zarówno Telekomunikacja Polska, Netia, TELE 2 czy zwykłe osiedlowe łącze telewizji kablowej. Pamiętajmy tylko o jednym. Jeżeli nie chcemy, żeby nasze rozmowy nie były bezustanie przerywane lub zniekształcone, łącze musi mieć przepustowość co najmniej 128 kb/s.

Żeby rozmawiać wykorzystując telefonię VoIP, trzeba zainstalować na swoim komputerze odpowiednie oprogramowanie, które umożliwia wykonywanie połączeń telefonicznych (można je pobrać bezpłatnie ze stron internetowych operatorów VoIP) oraz kupić mikrofon i słuchawki.

Jak wykorzystać stary telefon

Można rozmawiać też bez udziału komputera i wykorzystywać swój dotychczasowy telefon.

Wtedy do wolnego portu Ethernet w modemie trzeba podłączyć specjalny adapter (bramka VoIP) połączony z aparatem telefonicznym (z funkcją wybierania tonowego). Jeżeli firma dostarczająca internet zapewnia modem, który pozwala się połączyć wyłącznie przez port USB, będzie on dla nas bezużyteczny. Musimy koniecznie zaopatrzyć się w modem z wyjściem typu Ethernet.

Trzeba się zarejestrować

Aby korzystać z usług operatorów telefonii internetowej, konieczne jest założenie konta, które będzie jednocześnie identyfikatorem w programie komunikacyjnym. Jego założenie zajmuje kilka minut i nic nie kosztuje. Dzięki niemu można na bieżąco śledzić swoje wydatki oraz mieć dostęp do pełnego zestawienia połączeń. Zaletą telefonii VoIP jest też to, że w każdej chwili można z konta zrezygnować. Po prostu: wystarczy, że przestaniemy z niego korzystać.

Jak płacić

Operatorzy VoIP, którzy coraz liczniej pojawiają się na rynku, oferują połączenia międzynarodowe już od kilku groszy za minutę. Nie zapłacimy za rozmowy z innymi użytkownikami tej samej sieci VoIP (w dodatku w pakiecie otrzymamy naliczanie sekundowe).

Bezpłatne z kolei nie będą rozmowy z tradycyjnymi sieciami telefonicznymi. Za usługę płaci się w systemie pre-paid (sprzedaż przepłacona). Najpierw należy doładować konto, a następnie można wykonywać połączenia (podobnie korzystamy z telefonów komórkowych na kartę). W zależności od wybranego operatora, można to robić w różny sposób: kartą kredytową, przelewem, przez SMS lub przekazem pocztowym.

37,7 proc. Polaków, czyli ponad 11,2 mln osób korzysta w Polsce z internetu (takie są wyniki majowych badań zrealizowanych przez SMG/KRC)

Ponad 11 mln Polakówto potencjalni użytkownicy telefonii internetowej. Zdecydowana mniejszość z nich może jednak rozważać na poważnie skorzystanie z tej oferty. Dlaczego? Pod koniec półrocza liczba łączy szerokopasmowych, które zapewniają najlepszą jakość połączeń VoIP, oscylowała zaledwie w granicach 3 mln

ZALETY I WADY TELEFONII IP

Zalety
- relatywnie niski koszt połączeń (zwłaszcza przy połączeniach zagranicznych);
- możliwość integracji telefonii IP z innymi usługami internetowymi (przesył danych, dźwięku i obrazu), co wymaga obecności przy komputerze lub posługiwania się drogim urządzeniem (specjalnie skonstruowanym smartfonem).

Wady
- większa zawodność usług niż w telefonii stacjonarnej i komórkowej (zwłaszcza przy łączu o małej prędkości przesyłu);
- większa możliwość podsłuchiwania rozmów;
- obciążenie kosztowe na początku korzystania z usługi (zakup aparatów VoIP, łącza internetowego, potrzebnego oprogramowania itp.).

SŁOWNIK
VoIP
(voice over internet protocol) - technologia, która pozwala na przesyłanie przez internet plików z dźwiękami (na podobnych zasadach, na jakich przesyła się pliki tekstowe i zdjęcia). Stoi ona u podstaw telefonii internetowej - taniej łączności głosowej przez globalną sieć.

Bramka VoIP - zamienia analogowy sygnał mowy na sygnały VoIP. Dzięki temu można korzystać z telefonii IP, nie posiadając komputera.

ISDN - sieć cyfrowa umożliwiająca integrację usług telekomunikacyjnych (integrated services digital network). Transmisja plików przez sieć ISDN jest szybsza i bardziej niezawodna niż w transmisji przy użyciu modemu analogowego, a często także przez łącza dzierżawione.

Hotspot - gorący punkt (hot spot) to otwarty i dostępny publicznie punkt, w którym można połączyć się z internetem przez sieć bezprzewodową.

Router - urządzenie sieciowe, odgrywające rolę węzła komunikacyjnego, który kieruje ruchem danych w lokalnym internecie, np. w firmie, w domu.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Siedem powodów, dla których opłaca się korzystać z telefonii internetowej

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
4 kroki do uruchomienia łączności VOiP

JAKIE USŁUGI OFERUJE VOIP?
- połączenia głosowe między komputerami, np. Skype, Google Talk, Gadu-Gadu, Tlenofon itd.);
- połączenia głosowe z internetu na numery stacjonarne i komórkowe, np. Tlenofon, Skype In&Out, Telefonia internetowa TP itd.;
- połączenia głosowe uzyskiwane z aparatów mobilnych, które funkcjonują tylko w miejscach bezprzewodowego dostępu do sieci, np. Wi-Fi,
- telefonia internetowa w pełni zastępująca telefonię stacjonarną (z określonym numerem, za pomocą którego można dzwonić do abonentów sieci stacjonarnych i mobilnych oraz przyjmować połączenia).

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Cennik połączeń zagranicznych za 1 minutę VoIP

Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (Dz.U. nr 171, poz. 1800 z późn. zm.).


Adam Makosz
Krzysztof Polak
internet@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

MEN chce by egzamin ósmoklasisty znowu odbywał się w kwietniu. Liczne zmiany w prawie oświatowym [projekt]

W dniu 14 kwietnia 2025 r. opublikowano założenia obszernej i wielowątkowej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Wśród proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian są m.in.: powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, możliwość zatrudnienie w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć, czy rezygnacja z określania wymiaru godzin wychowania fizycznego.

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

ZUS: Dodatek do renty dla niepełnosprawnego Piotra na wózku. Brak dodatku dla Katarzyny niewidomej od 30. roku życia

Piotr i Katarzyna są ciężko poszkodowani przez los, znaczne stopnie niepełnosprawności i niesamodzielności. Nie wiadomo dlaczego rodzaj świadczeń dla nich jest zależny od wieku nabycia niepełnosprawności. Piotr o kulach od 17. roku życia, to renta socjalna albo stare świadczenie pielęgnacyjne. Paweł o kulach od 30-ego roku to renta z tytułu niezdolności do pracy.

REKLAMA

ZUS: Wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią. 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety. Kiedy decyzja ws. renty wdowiej? Postępowanie wyjaśniające. Jakie dokumenty przygotować?

W lipcu rozpoczną się pierwsze wypłaty tzw. renty wdowiej. Z Danych ZUS wynika, że od 1 stycznia 2025 r. wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią, z czego 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety.

Edukacja zdrowotna w szkołach – na uczelniach studia podyplomowe dla nauczycieli

Edukacja zdrowotna to nowy przedmiot w szkołach, który zostanie wprowadzony od 1 września 2025 r. W związku z tym na 11 uczelniach zostaną uruchomione studia podyplomowe w zakresie edukacji zdrowotnej. Studia nadadzą nauczycielom kwalifikacje do nauczania nowego przedmiotu.

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

Emerycie, rencisto, nie dostałeś z ZUS-u deklaracji PIT za 2024 rok? Możesz dostać duplikat - jak to załatwić?

Jesteś emerytem lub rencistą i nie masz deklaracji podatkowej PIT? A może otrzymałeś PIT ale go zgubiłeś lub jest zniszczony? Wyjaśniamy czy możesz otrzymać duplikat tego dokumentu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Umiarkowany stopień niepełnosprawności. Co z orzeczeniem? [LISTA]

Osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności często zastanawiają się nad tym, z jakiego rodzaju form wsparcia mogą korzystać. Na jakie przywileje w pracy można liczyć? Ile wynosi dofinansowanie z PFRON w 2025 r.? Jakie zasiłki z MOPS przysługują z orzeczeniem? Oto najważniejsze świadczenia i aktualne kwoty!

Dłużnik nie płaci? Jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze i zacząć działać

Każdy przedsiębiorca, niezależnie od branży, może napotkać problemy płatnicze, dotykające go bezpośrednio lub pojawiające się w wyniku współpracy z kontrahentem, którego stabilność finansowa uległa zachwianiu. Czy istnieją sygnały, które wysyła nasz partner biznesowy, mówiące o tym, że oczekiwana wpłata nigdy nie nastąpi?

REKLAMA