REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Telefonia internetowa bez rachunków

Krzysztof Polak

REKLAMA

REKLAMA

Aby korzystać z telefonii internetowej (VoIP), wystarczy mieć komputer podłączony do sieci i specjalne oprogramowanie. Za minutę połączenia do dowolnie wybranego numeru na świecie zapłacimy kilka groszy.


W VoIP rozmawiamy używając łączy internetowych. Internauci mogą dzwonić na dowolnie wybrany numer telefoniczny na całym świecie. Jedynym ograniczeniem może być blokada połączeń na płatne infolinie czy telefony alarmowe (to jednak zależy od poszczególnych operatorów). W praktyce telefonia internetowa jest wykorzystywana głównie do połączeń zagranicznych, gdyż są one wielokrotnie tańsze od rozmów przy użyciu tradycyjnych technologii.

Aby skorzystać z możliwości, jakie daje telefonia VoIP, trzeba już na wstępie zapewnić sobie stały szerokopasmowy dostęp do internetu. Nieważne jakiego operatora wybierzemy. Może to być zarówno Telekomunikacja Polska, Netia, TELE 2 czy zwykłe osiedlowe łącze telewizji kablowej. Pamiętajmy tylko o jednym. Jeżeli nie chcemy, żeby nasze rozmowy nie były bezustanie przerywane lub zniekształcone, łącze musi mieć przepustowość co najmniej 128 kb/s.

Żeby rozmawiać wykorzystując telefonię VoIP, trzeba zainstalować na swoim komputerze odpowiednie oprogramowanie, które umożliwia wykonywanie połączeń telefonicznych (można je pobrać bezpłatnie ze stron internetowych operatorów VoIP) oraz kupić mikrofon i słuchawki.

Jak wykorzystać stary telefon

Można rozmawiać też bez udziału komputera i wykorzystywać swój dotychczasowy telefon.

Wtedy do wolnego portu Ethernet w modemie trzeba podłączyć specjalny adapter (bramka VoIP) połączony z aparatem telefonicznym (z funkcją wybierania tonowego). Jeżeli firma dostarczająca internet zapewnia modem, który pozwala się połączyć wyłącznie przez port USB, będzie on dla nas bezużyteczny. Musimy koniecznie zaopatrzyć się w modem z wyjściem typu Ethernet.

Trzeba się zarejestrować

Aby korzystać z usług operatorów telefonii internetowej, konieczne jest założenie konta, które będzie jednocześnie identyfikatorem w programie komunikacyjnym. Jego założenie zajmuje kilka minut i nic nie kosztuje. Dzięki niemu można na bieżąco śledzić swoje wydatki oraz mieć dostęp do pełnego zestawienia połączeń. Zaletą telefonii VoIP jest też to, że w każdej chwili można z konta zrezygnować. Po prostu: wystarczy, że przestaniemy z niego korzystać.

Jak płacić

Operatorzy VoIP, którzy coraz liczniej pojawiają się na rynku, oferują połączenia międzynarodowe już od kilku groszy za minutę. Nie zapłacimy za rozmowy z innymi użytkownikami tej samej sieci VoIP (w dodatku w pakiecie otrzymamy naliczanie sekundowe).

Bezpłatne z kolei nie będą rozmowy z tradycyjnymi sieciami telefonicznymi. Za usługę płaci się w systemie pre-paid (sprzedaż przepłacona). Najpierw należy doładować konto, a następnie można wykonywać połączenia (podobnie korzystamy z telefonów komórkowych na kartę). W zależności od wybranego operatora, można to robić w różny sposób: kartą kredytową, przelewem, przez SMS lub przekazem pocztowym.

37,7 proc. Polaków, czyli ponad 11,2 mln osób korzysta w Polsce z internetu (takie są wyniki majowych badań zrealizowanych przez SMG/KRC)

Ponad 11 mln Polakówto potencjalni użytkownicy telefonii internetowej. Zdecydowana mniejszość z nich może jednak rozważać na poważnie skorzystanie z tej oferty. Dlaczego? Pod koniec półrocza liczba łączy szerokopasmowych, które zapewniają najlepszą jakość połączeń VoIP, oscylowała zaledwie w granicach 3 mln

ZALETY I WADY TELEFONII IP

Zalety
- relatywnie niski koszt połączeń (zwłaszcza przy połączeniach zagranicznych);
- możliwość integracji telefonii IP z innymi usługami internetowymi (przesył danych, dźwięku i obrazu), co wymaga obecności przy komputerze lub posługiwania się drogim urządzeniem (specjalnie skonstruowanym smartfonem).

Wady
- większa zawodność usług niż w telefonii stacjonarnej i komórkowej (zwłaszcza przy łączu o małej prędkości przesyłu);
- większa możliwość podsłuchiwania rozmów;
- obciążenie kosztowe na początku korzystania z usługi (zakup aparatów VoIP, łącza internetowego, potrzebnego oprogramowania itp.).

SŁOWNIK
VoIP
(voice over internet protocol) - technologia, która pozwala na przesyłanie przez internet plików z dźwiękami (na podobnych zasadach, na jakich przesyła się pliki tekstowe i zdjęcia). Stoi ona u podstaw telefonii internetowej - taniej łączności głosowej przez globalną sieć.

Bramka VoIP - zamienia analogowy sygnał mowy na sygnały VoIP. Dzięki temu można korzystać z telefonii IP, nie posiadając komputera.

ISDN - sieć cyfrowa umożliwiająca integrację usług telekomunikacyjnych (integrated services digital network). Transmisja plików przez sieć ISDN jest szybsza i bardziej niezawodna niż w transmisji przy użyciu modemu analogowego, a często także przez łącza dzierżawione.

Hotspot - gorący punkt (hot spot) to otwarty i dostępny publicznie punkt, w którym można połączyć się z internetem przez sieć bezprzewodową.

Router - urządzenie sieciowe, odgrywające rolę węzła komunikacyjnego, który kieruje ruchem danych w lokalnym internecie, np. w firmie, w domu.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Siedem powodów, dla których opłaca się korzystać z telefonii internetowej

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
4 kroki do uruchomienia łączności VOiP

JAKIE USŁUGI OFERUJE VOIP?
- połączenia głosowe między komputerami, np. Skype, Google Talk, Gadu-Gadu, Tlenofon itd.);
- połączenia głosowe z internetu na numery stacjonarne i komórkowe, np. Tlenofon, Skype In&Out, Telefonia internetowa TP itd.;
- połączenia głosowe uzyskiwane z aparatów mobilnych, które funkcjonują tylko w miejscach bezprzewodowego dostępu do sieci, np. Wi-Fi,
- telefonia internetowa w pełni zastępująca telefonię stacjonarną (z określonym numerem, za pomocą którego można dzwonić do abonentów sieci stacjonarnych i mobilnych oraz przyjmować połączenia).

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Cennik połączeń zagranicznych za 1 minutę VoIP

Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (Dz.U. nr 171, poz. 1800 z późn. zm.).


Adam Makosz
Krzysztof Polak
internet@infor.pl

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KE: prawo nie pozwala na zwolnienie Polski z wdrażania paktu migracyjnego UE. Duża liczba uchodźców z Ukrainy może zmniejszyć składki solidarnościowe

Po przyjęciu w maju 2024 r. przepisów składających się na pakt o migracji i azylu premier Polski Donald Tusk i Komisarz Unii Europejskiej do Spraw Wewnętrznych Ylva Johansson zapowiedzieli, że biorąc pod uwagę, że Polska przyjęła miliony Ukraińców w związku z wojną na Ukrainie, będzie zwolniona częściowo lub całkowicie z udziału w pakcie. W dniu 17 stycznia 2025 r. komisarz Magnusa Brunnera w imieniu Komisji Europejskiej odpowiedział polskiemu europosłowi, że zgodnie z prawem UE nie ma prawnych możliwości zwolnienia Polski z wdrażania jakichkolwiek części paktu. Jednak wskazał też, że jednym z czynników decydujących o tym, czy państwo członkowskie znajduje się pod presją migracyjną, czy też zmaga się z trudną sytuacją migracyjną, jest liczba osób korzystających z tymczasowej ochrony w danym państwie członkowskim. Pozwala to na całkowite lub częściowe zmniejszenie składek solidarnościowych.

Czym jest pakt migracyjny UE? Jakie nowe przepisy uchwalono i od kiedy będą stosowane? Na czym polega obowiązkowy mechanizm solidarności?

Pakt o migracji i azylu to nowe przepisy unijne dotyczące migracji i ustanawiające wspólny system azylowy na szczeblu Unii Europejskiej. Przepisy te zostały uchwalone w maju 2024 r., będą stosowane od czerwca i lipca 2026 r. i znajdują się w poniżej wskazanych i omówionych unijnych aktach prawnych.

100% płatny urlop na głosowanie w wyborach i 250+ dla każdego za udział w wyborach. Czy będzie w 2025 r. i czy dzięki temu mogłaby być większa frekwencja?

Wybory to ważny moment w życiu każdego społeczeństwa. W Polsce jednak wciąż mogłaby być większa frekwencja. Rozwiązaniem tego problemu jest pomysł urlopu na głosowanie w wyborach. Taki urlop miałby być 100% płatny. Inny pomysł na zwiększenie frekwencji to 250+ dla każdego, za udział w wyborach.

Drzemka w pracy. Jakie konsekwencje w 2025 r.?

Drzemka w pracy. Czy grożą za to jakieś konsekwencje prawne? Ciekawe przykłady i orzeczenia Sądu Najwyższego.

REKLAMA

Niezdolny do służby ale zdolny do pracy (funkcjonariusz z III grupą inwalidzką). Czy może skorzystać z podatkowej ulgi rehabilitacyjnej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Koniec ferii. Uczniowie wracają do szkół. Kiedy następna przerwa w nauce?

Kończy się pierwsza tura ferii i od 3 lutego część uczniów wraca do szkół. Pozostali uczniowie z niecierpliwością czekają na czas wolny od nauki. Szczęśliwcy zaczynają ferie już 2 lutego. Po feriach młodzież najbliższą przerwę w nauce będzie miała dopiero w kwietniu.

Weszły w życie nowe przepisy. Ta rewolucyjna zmiana dotyczy milionów Polaków

To prawdziwa, wyczekiwana przez miliony Polaków prawna rewolucja. Z początkiem lutego wchodzą w życie nowe przepisy, o które pod koniec roku toczyła się prawdziwa batalia. Jaka zmiana przyszła do obowiązujących dotychczas regulacji?  Wigilia ustawowo staje się dniem wolnym od pracy. Zmieniają się też zasady handlu w niedzielę.

To już pewne: oskładkowania wszystkich umów nie będzie: rząd zmienia Krajowy Plan Odbudowy i będzie inaczej reformował rynek pracy

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

REKLAMA

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

REKLAMA