REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Telefonia internetowa bez rachunków

Krzysztof Polak

REKLAMA

REKLAMA

Aby korzystać z telefonii internetowej (VoIP), wystarczy mieć komputer podłączony do sieci i specjalne oprogramowanie. Za minutę połączenia do dowolnie wybranego numeru na świecie zapłacimy kilka groszy.


W VoIP rozmawiamy używając łączy internetowych. Internauci mogą dzwonić na dowolnie wybrany numer telefoniczny na całym świecie. Jedynym ograniczeniem może być blokada połączeń na płatne infolinie czy telefony alarmowe (to jednak zależy od poszczególnych operatorów). W praktyce telefonia internetowa jest wykorzystywana głównie do połączeń zagranicznych, gdyż są one wielokrotnie tańsze od rozmów przy użyciu tradycyjnych technologii.

Aby skorzystać z możliwości, jakie daje telefonia VoIP, trzeba już na wstępie zapewnić sobie stały szerokopasmowy dostęp do internetu. Nieważne jakiego operatora wybierzemy. Może to być zarówno Telekomunikacja Polska, Netia, TELE 2 czy zwykłe osiedlowe łącze telewizji kablowej. Pamiętajmy tylko o jednym. Jeżeli nie chcemy, żeby nasze rozmowy nie były bezustanie przerywane lub zniekształcone, łącze musi mieć przepustowość co najmniej 128 kb/s.

Żeby rozmawiać wykorzystując telefonię VoIP, trzeba zainstalować na swoim komputerze odpowiednie oprogramowanie, które umożliwia wykonywanie połączeń telefonicznych (można je pobrać bezpłatnie ze stron internetowych operatorów VoIP) oraz kupić mikrofon i słuchawki.

Jak wykorzystać stary telefon

Można rozmawiać też bez udziału komputera i wykorzystywać swój dotychczasowy telefon.

Wtedy do wolnego portu Ethernet w modemie trzeba podłączyć specjalny adapter (bramka VoIP) połączony z aparatem telefonicznym (z funkcją wybierania tonowego). Jeżeli firma dostarczająca internet zapewnia modem, który pozwala się połączyć wyłącznie przez port USB, będzie on dla nas bezużyteczny. Musimy koniecznie zaopatrzyć się w modem z wyjściem typu Ethernet.

Trzeba się zarejestrować

Aby korzystać z usług operatorów telefonii internetowej, konieczne jest założenie konta, które będzie jednocześnie identyfikatorem w programie komunikacyjnym. Jego założenie zajmuje kilka minut i nic nie kosztuje. Dzięki niemu można na bieżąco śledzić swoje wydatki oraz mieć dostęp do pełnego zestawienia połączeń. Zaletą telefonii VoIP jest też to, że w każdej chwili można z konta zrezygnować. Po prostu: wystarczy, że przestaniemy z niego korzystać.

Jak płacić

Operatorzy VoIP, którzy coraz liczniej pojawiają się na rynku, oferują połączenia międzynarodowe już od kilku groszy za minutę. Nie zapłacimy za rozmowy z innymi użytkownikami tej samej sieci VoIP (w dodatku w pakiecie otrzymamy naliczanie sekundowe).

Bezpłatne z kolei nie będą rozmowy z tradycyjnymi sieciami telefonicznymi. Za usługę płaci się w systemie pre-paid (sprzedaż przepłacona). Najpierw należy doładować konto, a następnie można wykonywać połączenia (podobnie korzystamy z telefonów komórkowych na kartę). W zależności od wybranego operatora, można to robić w różny sposób: kartą kredytową, przelewem, przez SMS lub przekazem pocztowym.

37,7 proc. Polaków, czyli ponad 11,2 mln osób korzysta w Polsce z internetu (takie są wyniki majowych badań zrealizowanych przez SMG/KRC)

Ponad 11 mln Polakówto potencjalni użytkownicy telefonii internetowej. Zdecydowana mniejszość z nich może jednak rozważać na poważnie skorzystanie z tej oferty. Dlaczego? Pod koniec półrocza liczba łączy szerokopasmowych, które zapewniają najlepszą jakość połączeń VoIP, oscylowała zaledwie w granicach 3 mln

ZALETY I WADY TELEFONII IP

Zalety
- relatywnie niski koszt połączeń (zwłaszcza przy połączeniach zagranicznych);
- możliwość integracji telefonii IP z innymi usługami internetowymi (przesył danych, dźwięku i obrazu), co wymaga obecności przy komputerze lub posługiwania się drogim urządzeniem (specjalnie skonstruowanym smartfonem).

Wady
- większa zawodność usług niż w telefonii stacjonarnej i komórkowej (zwłaszcza przy łączu o małej prędkości przesyłu);
- większa możliwość podsłuchiwania rozmów;
- obciążenie kosztowe na początku korzystania z usługi (zakup aparatów VoIP, łącza internetowego, potrzebnego oprogramowania itp.).

SŁOWNIK
VoIP
(voice over internet protocol) - technologia, która pozwala na przesyłanie przez internet plików z dźwiękami (na podobnych zasadach, na jakich przesyła się pliki tekstowe i zdjęcia). Stoi ona u podstaw telefonii internetowej - taniej łączności głosowej przez globalną sieć.

Bramka VoIP - zamienia analogowy sygnał mowy na sygnały VoIP. Dzięki temu można korzystać z telefonii IP, nie posiadając komputera.

ISDN - sieć cyfrowa umożliwiająca integrację usług telekomunikacyjnych (integrated services digital network). Transmisja plików przez sieć ISDN jest szybsza i bardziej niezawodna niż w transmisji przy użyciu modemu analogowego, a często także przez łącza dzierżawione.

Hotspot - gorący punkt (hot spot) to otwarty i dostępny publicznie punkt, w którym można połączyć się z internetem przez sieć bezprzewodową.

Router - urządzenie sieciowe, odgrywające rolę węzła komunikacyjnego, który kieruje ruchem danych w lokalnym internecie, np. w firmie, w domu.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Siedem powodów, dla których opłaca się korzystać z telefonii internetowej

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
4 kroki do uruchomienia łączności VOiP

JAKIE USŁUGI OFERUJE VOIP?
- połączenia głosowe między komputerami, np. Skype, Google Talk, Gadu-Gadu, Tlenofon itd.);
- połączenia głosowe z internetu na numery stacjonarne i komórkowe, np. Tlenofon, Skype In&Out, Telefonia internetowa TP itd.;
- połączenia głosowe uzyskiwane z aparatów mobilnych, które funkcjonują tylko w miejscach bezprzewodowego dostępu do sieci, np. Wi-Fi,
- telefonia internetowa w pełni zastępująca telefonię stacjonarną (z określonym numerem, za pomocą którego można dzwonić do abonentów sieci stacjonarnych i mobilnych oraz przyjmować połączenia).

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Cennik połączeń zagranicznych za 1 minutę VoIP

Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (Dz.U. nr 171, poz. 1800 z późn. zm.).


Adam Makosz
Krzysztof Polak
internet@infor.pl

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 03.11.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Czy pirewsza niedziela listopada jest niedzielą handlową? Czy jeśli duże zakupy, to tylko dziś w sobotę 2 listopada, nie należy więc zwlekać, ale udać się do sklepu - adekwatnie do potrzeb związanych z brakami w lodówce czy spiżarni oraz korzyści oczekiwanych po oferowanych promocjach.

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Kto może ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać, by skorzystać z ulgi?

Opłaty pobierane przez cmentarze nielegalne. Nekropolia mogą pobierać jedynie opłaty za pochówek. Przełomowy wyrok WSA w Olszynie

Organy samorządowe nie mogą ustanawiać (a cmentarze – na tej postawie) pobierać jakichkolwiek opłat, które są niezwiązane z pochówkiem zmarłych, tj. m.in. opłat za dochowanie zmarłego do już opłaconego grobu, wjazd na cmentarz i korzystanie z cmentarza – orzekł WSA w Olsztynie. Wyrok ten – z pewnością – będzie stanowił istotną informację dla wielu osób, które w związku ze Świętem Zmarłych, w najbliższych dniach, udadzą się na groby swoich bliskich. 

1000 złotych brutto dopłaty do prądu. Niezależnie od bonu energetycznego i innych świadczeń. Kto może się ubiegać?

Kto otrzyma dodatkowe 1000 złotych brutto dopłaty do prądu? Należy się obok bonu energetycznego itp. świadczeń. Podwyżki cen energii elektrycznej to gorący temat. Teraz przybrał na sile w związku z usuwaniem skutków wrześniowej powodzi. Poszkodowani mogą liczyć na 1000 złotych dodatkowego wsparcia do zasiłku powodziowego  na pokrycie kosztów energii.

REKLAMA

Nowe świadczenie radykalnie ulży tysiącom osób. Jednak trzeba będzie na nie poczekać

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Tysiące osób skorzysta z nowego świadczenia – dodatku dopełniającego. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., ale na wypłatę dodatku trzeba będzie poczekać.

DPS: Pensjonariusz nie opłaci kosztów pobytu, nawet jeśli go na to stać

Pobyt w domu pomocy społecznej jest świadczeniem odpłatnym. Ustalając opłatę za pobyt bierze się pod uwagę dochód osób zobowiązanych do wnoszenia opłaty. Czy możliwe jest uwzględnianie także ich majątku?

Zasiłek chorobowy w 2025 r. Chory pracownik może przyjść do pracy. I nie straci zasiłku. Pod warunkami

W 2025 r. chory pracownik (nie zakażający innych, mogący chodzić) ma prawo przyjść do firmy i załatwić sprawę związaną z pracą. Chodzi o takie incydentalne czynności jak podpisanie umowy, dokumentów reklamacyjnych, doniesienia pendrive, przekazanie kluczy serwisowych, odblokowanie komputera. 

Dłuższy urlop dla rodziców. Rząd wprowadza uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie (ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu)

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

REKLAMA

Księgowy jako doradca strategiczny – ewolucja zawodu w erze cyfrowej

Badanie fillup k24 „Księgowi jako kluczowi doradcy klienta? Rola, wyzwania i rozwój zawodu okiem księgowych i przedsiębiorców” pokazuje, że przedsiębiorcy chcą widzieć w księgowym osobę, która doradzi, zrozumie ich, pomoże podjąć strategiczne decyzje, a nie tylko wprowadzi dane – mówi Monika Piątkowska, doradca podatkowy fillup. 

Świadczenie Aktywnie w żłobku. Jaki warunek musi być spełniony, żeby dostać dofinansowanie?

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” przysługuje na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowanej przez dziennego opiekuna. Jest to jedna z trzech form wsparcia dostępnych w programie „Aktywny Rodzic”. Kiedy ZUS może przyznać dofinansowanie?

REKLAMA